Reforma obrazovanja

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 24 Jun 2019, 18:42

Odosmo off. Treba otvoriti posebnu temu o zanimljivim likovima ili putovanjima.

Da se vratimo K temi.
Skolstvo mora biti univerzalno napravljeno, ne moze dvadesetak roditelja zagraktati, mediji podrzati i odmah mjenjaj skolski program. Ono sto su pokusali proslom refermom jeste izjednaciti koliko toliko s Evropskim normama i organizacijom skole. Isti je problem Bolonja na fakultetima, ko nesto modernizujemo, olaksavamo... na kraju oooop placaju studenti svoje skolovanje.

@storme, love ima ali se raspe i zavrne. Jos u Jugi skola nije dobijala dovoljna sredstva gdje se bas vodilo reda o mladima i socijalnoj strani zivota. Sto bi jednoc receno: samo da prodje ova demokratija pa da opet zazivimo ko ljudi.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 24 Jun 2019, 18:46

ma sve su to vanjski radovi.
što se mene tiče, neka se rasporedi tih 175 dana kako hoće, ali daj da suština funkcioniše i da je svrsishodno.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 24 Jun 2019, 18:49

Sta je nama falilo kad smo imali onakav program? Sad je ta demokratija, grlatiji dodju do izrazaja i tako se onda pichi.
Previse se nesto olaksava djeci, pravimo debile, nastavnik/profa za sve kriv.

Edit: Do Spejsice je

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 07:45

storm wrote: 24 Jun 2019, 17:39
Mutevelija wrote: 24 Jun 2019, 16:58 Hehe

Ovi ko konji deru 30 kilometara vojnici dok ih jedan moze roknut klikom miša :oo

Dronom,bombom cime.god
To ja pričam...
Ne ratuje se više guzeljanjem...
U siriji je poginuo jedan američki vojnik (stao na minu slučajno)
Nije u tom kvaka ni smisao marsiranja i iscrpljivanja , tipa da te pripremi za igmanski mars.
Nego prije svega to je ispit psihofizicke spremnosti koji je
dio standardne obuke svih pjesadijskih jedinica, od americkih tuljana do legije stranaca. Moderna oprema to uopste ne ukida. Evo bas prekjuce sam gledao na N1, neki iz nasih Os su isli na neke vjezbe u sklopu nato-a, mislim 40 km pod punom opremom za 8h.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 07:48

niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 07:53

Konsultant wrote: 24 Jun 2019, 18:49 Sta je nama falilo kad smo imali onakav program? Sad je ta demokratija, grlatiji dodju do izrazaja i tako se onda pichi.
Previse se nesto olaksava djeci, pravimo debile, nastavnik/profa za sve kriv.

Edit: Do Spejsice je
Ma program se mora mijenjati, ići u korak sa dostignućima na svim poljima, ono što je zastarjelo odbacivati..nove generacije zahtijevaju nove metode i pristupe..ne može se na isti način driblati sto godina i imati dobar rezultat, vrijeme pregazi...
Ne znam ni šta je problem s olakšavanjem..
pa svi koristimo olakšice, na lakši način uraditi nešto nije negativno...
Osnovna stvar je u ovom vaktu naučiti dijete da misli i da filtrira informacije, a ne da ih memoriše napamet i bifla..dostupne su na klik.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Bla » 25 Jun 2019, 08:12

u sistemima poremećenih vrijednosti, kako god da se poremećenosti poslože,
i dalje će biti poremećenosti :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 08:15

Jah.
But we're never gonna survive, unless
We get a little crazy.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 25 Jun 2019, 11:53

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 07:53 Ma program se mora mijenjati, ići u korak sa dostignućima na svim poljima, ono što je zastarjelo odbacivati..nove generacije zahtijevaju nove metode i pristupe..ne može se na isti način driblati sto godina i imati dobar rezultat, vrijeme pregazi...
Ne znam ni šta je problem s olakšavanjem..
pa svi koristimo olakšice, na lakši način uraditi nešto nije negativno...
Osnovna stvar je u ovom vaktu naučiti dijete da misli i da filtrira informacije, a ne da ih memoriše napamet i bifla..dostupne su na klik.
Za osnovno obrazovanje nema znacajnijih promjena oko osnovnog materijala. E pristup je nesto sto su jos onomad pokusavali uskladiti.
Nije problem u zelji za olaksavanjem i modernizacijom vec to se uvijek nesto klema, nikako da se ispegla nakon N pokusaja. Gramatika i pravopis su mnogima nejasni jer se osnovna knjiga nije poboljsavala. Imas nedoumicu, gdje pitati i ko ce objasniti. HRT je imao kratke emisije Govorimo hrvatski i to vrtio da se upamti. Nije gramatika jedini problem.

To na klik je koliko dobro toliko i lose. Kolicina je i jednostvanost dostupa informacija se drasticno poboljsalja u zadnjih 15-20 godina, tacnije 10 jer je onaj stariji sadrzaj jednostavno prepisan - negdje je "dublje u sistemu". Nako napise, sklepa i to je referenca. Tako imamo mobilnu aplikaciju za pravopis koja na zalost zaostaje za onim fenomenalnim Pravopisom SH/HS, sivo-plavim sto ga je Julia trazila. Slicno nam je s portalima, svi brljave s vijestima. Programera ili ti ga developera na sve strana, dok dodjes do prave informacije uffff... a vrijeme curi.

E. Deming je dobro rekao: If you can't describe what you are doing as a process, you don't know what you're doing. Prevedeno na naski, pitas djete jesi naucio/la kako idu recimo kovalentne veze. Jesi, super. E de mi objasni kako ide osnovni princip cisto da vidis. Garant ce poceti brljaviti ni tamo nije objasnjeno kako treba. Takva stvari koje su nejasne ili zastarile treba popravljati. A ovo u zadnje vrijeme .... jadno moje dijete propati ne valja ovo ono... To je slicno s ovim, eto prevruce u junu, ne valja de ukini kukaju roditelji.

Jos jedna stvar tu ima... djeca s posebnim potreba. E ona nam trebaju biti prioritet jer se njima bas treba dosta prilagoditi. Samo dok oni docu na red proce uffff...

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 12:37

to oko pravopisa i gramatike, slažem se s riđanovićem :ooo , maternji jezik i pravilan govor su plod instinkta...djeca imaju urođeni osjećaj za maternji jezik...
(mala digresija- zanimljivo je posmatrati i porediti djecu koja su rođena npr. u americi, albaniji, nebitno i ovu našu domaću kada dođu u prvi razred...ovi naši, iako ne znaju šta su padeži, iako ne poznaju pravila o gramatički ispravnom redu riječi u rečenici, oni ipak govore gramatički tačno, ovi drugi imaju velikih problema....imala sam djevojčicu koja je sa 2 godine došla iz amerike, sada je sedmi razred i dalje ima problema s padežima..)

ima nekih diskutabilnih stvari, ali o njima najviše diskutuju oni koji se nisu susreli sa lingvistikom.

a što se tiče količine informacija, pa zato sam i rekla da je osnovni zadatak nastavnika naučiti dijete da misli, da iz kvantiteta dođe do kvaliteta... povezivanje poznatih sa novim informacijama.
izuzetno zanimljiv je NTC program učenja, doduše on je više za nadarenu djecu..ali može se modifikovati.

a nedavno sam pisala o djeci s nestandardnim oblicima ponašanja. na tom polju se ništa nije uradilo, a u okviru procesa inkluzije svima su puna usta te djece...
i one krilatice, tipa...jednako obrazovanje za sve....ili jednake mogućnosti za sve...prema mom mišljenju malo nespretna formulacija...inače, taj standard koji se formira prema nekom imaginarnom učeniku, nekakvoj srednjoj vrijednosti, prosjeku, meni nije najsretnija varijanta...
individualiziran način rada bio bi najbolji.
da se vidi koliko dijete napreduje u odnosu na sebe i svoj početak, i jesu li metode odgovarajuće, a ne u odnosu na zamišljeni profil...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by carobnjak N » 25 Jun 2019, 12:47

Pa mislim da treba sa osnovnim obrazovanjem prestati vec u 6. razredu i u sklopu osmoljetke nastaviti ali ukinuti predmete u kojima je neko los i ne pokazuje interes, a prosiriti one u kojima je dobar.
Bespotrebno zatrpavaju djecu s predmetima koji im nisu bliski, a vrlo cesto vecina tog gradiva im nikad u zivotu nije ni potrebna. Imam osjecaj da je nase osnovno i srednje obrazovanje tu samo da zaposli djecu i tinejdzere s necim, dok ne postanu punoljetni.
Dokaz za to je da imamo vec bar 4-5 decenija gdje je 90% djece zavrsilo srednju skolu, a ipak prednjacimo u neobrazovanosti, nekulturi i nestrucnosti.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Mutevelija » 25 Jun 2019, 13:14

Ionako nam opada natalitet, uzaludno se baviti ovim problemom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Konsultant » 25 Jun 2019, 13:32

Osnovno obrazovanje donosi samo zajednicki temelj sta ti treba u zivotu da ne bude ha, sta, gdje... ne znam ja to. Gdje stati, huh... 8 ili 9 razreda ili prije, tesko je reci. Postoje neke norme, makar na nivou EU. Ne moze se napraviti savrsen model za buducnost jer ne znas sta ce tamo desiti. Pred se pocelo s tim da se nesto ranije djeca profiltriraju za sta imaju sklonosti, ako se ne varam bilo je price da u 7 i 8 razredu budu neka 2-3 izborna predmeta. Ali...bi sta bi.
Moraju svi biti nauceni da radimo nekad stvari koje jednostavno moramo "odraditi" svidjalo se nama ili ne. Zavrsis, ides dalje.

Jeste da posoje razlike medju djecom, neko je nadaren za ovo ili ono. Vjerovatno postoje neke metode koje se primjenjuju u recimo 3 nivoa prenosa znanja. Negdje je dovoljno reci to i to se uci, pa djece samoincijativno sve uci, negdje mu se treba pomoci, a nekoga mora stvarno gurati. Osnovne predmeta moraju biti isti, e sad metode pristupa prema djeci to treba adaptirati.

Lingvisti i problem gramatike je slican i u drugim granama, oni koji vode glavnu rijec trebaju biti malo agilniji i naravno uvijek imati zadnju rijec.
Te anomalije koje se primjeti da svoj djeci nije jednostavno upiti znanje, treba prosljedjivati onima koji kazu zadnju rijec i naravno djecu forsirati da poprave rijecnik ili koja je vec oblast problem. Mate Rimac je u jednom intervju priznao za sebe kako je govorio svoje babe jezik. Sad dobar i predobar. ok Ne moraju biti savrseni u necemu, samo nek ne budu expremno losi ili nezainteresovani.

Ne znam da li vec ima, bilo bi dobro da neko otvori YT kanal i iznese osnove o gramatici, onda ispod djeca ispod postavljaju pitanja sta im je nejasno. Stvarno nasa dijaspora ima probleme edukacije za tako bezveze stvari. Roditelji ako bas ne odvoje i ono malo slobodnog vremena, djeca se imati gastarbajterski rijecnik.

stackoverflow.com je dobar stvar, samo to nije glavno obrazovanje vec pojasnjenje neceg. Kako super ljudi objasne nesto ili preporuce rjesenje iako to onaj koji je osmislio neadekvatno uradi. Vjerovatno bi se takvo nesto moglo pokrenuti i za nase obrazovanje.
Blah ... baljezgam gluposti. Sto se raspisah tesko vama kako cete ovo citati.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:03

nisu gluposti, pa navodiš svoja zapažanja i neke činjenice.

postoje izborni predmeti i kao većina svega, ideja je dobra, realizacija loša.
npr. roditelji pri upisu u školu biraju žele li vjeronauku koja, nakon što postane njihov izbor, dobija status obaveznog predmeta sve do 9. razreda. dijete u 5. razredu bira obavezni predmet s pravom izbora za period od 6. do 9. razreda...uglavnom bira između neka tri jezika, ponekad to bude sport, uglavnom neki predmet za koji neko od glavešina ima interes. u 8. razredu bira se izborni predmet, najčešće informatika..i svi ti predmeti samo se dodaju već postojećim, pa u tom osmom imaju 15 (PETNAEST) predmeta. ništa se ne usmjerava, ne vodi se računa o sklonostima...totalni promašaj.
ali kako i da bude kada su ministri koji o tome odlučuju nekakvi kraljevi šiše, rile, beziskusna i slični primjeri....pisala sam da sam nedavno postavila našem ministru konkretno i bitno pitanje na koje mi je odgovorio, citiram: ah, znate, ja nisam samo ministar obrazovanja, nego i sporta i kulture i blahblah, kraj citata :ooo ....WTF

o metodatama i individualiziranom pristupu sam i ja pisala.

postoje neki jutjub kanali, nekakve stranice, ali od nekih pojedinaca... to bi trebali biti zvanični jutjub kanali na koje bi dolazio po znanje koje će biti profilterisano i dobiti 100% tačan odgovor, a mislim da toga nema.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:04

ušteljice
ima li šta od ovoga?

ups razvodnila se priča mislim o ukidanju proljetnog?
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:05

čuće se. stej tjund.
struka se svakako ne pita.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:06

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:05 čuće se. stej tjund.
struka se svakako ne pita.
šta ti misliš o tome
za ili protiv?
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:10

ja sam već gore negdje napisala da je argument "djeci je vruće i nervozna su" besmislen.
sudeći po dosadašnjem iskustvu, nema bitne razlike ha napravio, ha ne napravio tu pauzu od jedne sedmice, a lično mislim da ta kraća pauza ima smisla.
mislim da nervoza više uhvati roditelje nego djecu. :ooo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by Salko » 25 Jun 2019, 14:13

lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:10 ja sam već gore negdje napisala da je argument "djeci je vruće i nervozna su" besmislen.
sudeći po dosadašnjem iskustvu, nema bitne razlike ha napravio, ha ne napravio tu pauzu od jedne sedmice, a lično mislim da ta kraća pauza ima smisla.
mislim da nervoza višeuhvati roditelje nego djecu. :ooo
Ma vala, pravo da ti kažem taj argument vruće nidže veze, i hladno je u decembru paaa...

Meni je više problem što se to Vamo produži u junu a i bezze mi u po filma kada se zaprnjicaju sa ocjenama gruh prekid....
"ignorance is bliss"

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propali eksperiment: Proljetni raspust bit će ukinut

Post by lejlamo » 25 Jun 2019, 14:26

mad_max_ba wrote: 25 Jun 2019, 14:13
lejlamo wrote: 25 Jun 2019, 14:10 ja sam već gore negdje napisala da je argument "djeci je vruće i nervozna su" besmislen.
sudeći po dosadašnjem iskustvu, nema bitne razlike ha napravio, ha ne napravio tu pauzu od jedne sedmice, a lično mislim da ta kraća pauza ima smisla.
mislim da nervoza višeuhvati roditelje nego djecu. :ooo
Ma vala, pravo da ti kažem taj argument vruće nidže veze, i hladno je u decembru paaa...

Meni je više problem što se to Vamo produži u junu a i bezze mi u po filma kada se zaprnjicaju sa ocjenama gruh prekid....
pa ocjenjivanje je kontinuirano, ne znam zašto se tako percipira da su dva zadnja mjeseca, april i maj, odlučujuća. mislim, znam. roditelji se tada sjete da bi bilo dobro imati visoke ocjene, pa počinje trgovina, učenje i ostalo.
u mojoj školi smo na nastavničkom izglasali odluku da nećemo uopšte zadnje dvije sedmice imati pismene ili usmene provjere znanja, osim nekih slučajeva kada je to potrebno.

a pauza je potrebna svima. rekoh već, dobro isplanirana nastavna godina koja bi smisleno planirala termine za smjenu rada i odmora je nešto što ja podržavam i što mi je bliže od toga da se bez prekida ide malo manje od pet mjeseci u drugom polugodištu.

niakva kvalitativna analiza i poređenje nije provedeno. kakva god odluka da se donese, neće se temeljiti ni na čemu, osim na izjavama da je djeci vruće ili da je roditeljima dodijalo.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests