Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by mrki62 » 19 Dec 2013, 12:55

harlekin, nije to nikakva glupost, to su za mene neke činjenice.
Jedno je koliko ko zna a drugo je kakve ko uslove ima i normalno je da zbog uslova se smanjuje i promocija znanja.
To koliko ko poznaje države svijete, odnosno geografiju ili nedaj bože Povijest/Historiju.
Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.
Bolje je učiti neki strani jezik i ako odneseš samo 20% znanja imaš makar nešto od toga a od geografije ili povijesti nemaš ništa.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by Julia-Klara » 19 Dec 2013, 14:36

Krokodil Behko wrote:Šta ako postoje i drugačije statistike?
Medijima nije za vjerovati. Ove halabukačke vijesti se uvijek najviše čitaju, pa zato.
Ono što znam, jeste da su naši ljudi na tržištu rada u Njemačkoj cjenjeniji od svih ostalih balkanaca pa i istočnih Evropljana općenito. Vjerujem da to ipak ima neke veze i sa obrazovanjem.
Djelomicno tacno, ima ljudi koji su obrazovani,i sasvim logicno na dobrim pozicijama negdje u svijetu.
Iz svog licnog iskustva ti mogu reci da su Bosanci na cijeni samo zato sto hoce raditi, a hoce raditi jer znaju da u drzavi iz koje dolaze skoro pa nista ne mogu napraviti.
Ja sam trgovac, nemam fakultet, dzaba mi moje licno obrazovanje kada za njega nemam papir kao dokaz,citaj diplomu.
Poslovi se u svijetu dobijaju na racun iskustva, dodatnih edukacija i volje za radom. Mogla sam i ja sjediti kod kuce , raditi u obliznoj prodavnici ili imati svoju, mozda biti poslovodja u nekoj od filijala,ili uposati fakultet koji zelim/volim, a koji svi vi ovdje ismijavate, jer je nekvalitetan,pa nakon njega raditi kao skolovan novinar,a ne "naturscik".
Ni to nisam,nego zasukala rukave, zazmirila, skocila i rekla "hop". Borba, nista drugo. Mozes imati skole i skole,zavrsene na ovaj ili onaj nacin,ali ako NECES da radis, da se usavrsavas, dzaba ti onda sve.

Nela ima pravo u vezi sa pismenoscu kadra u skolama. Imala sma profesora u srednjoj koji je govorio "njiha" i "vidi hin" ... Profesor covjek :grana

Jedna poznanica me pitala sta radim u slobodno vrijeme,i kada joj rekoh da citam (knjige) ostala je zabezeknula, i rekla mi: "Nemoj da te ko cuje, sramota. Mislice svijet da nisi sva svoja". Imala je tada 23 godine.

Zakljucak-djelomicno je za nepismenost odgovorno skolovanje, a malo vecim dijelom mi sami ...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by Bla » 19 Dec 2013, 14:44

mrki62 wrote:harlekin, nije to nikakva glupost, to su za mene neke činjenice.
Jedno je koliko ko zna a drugo je kakve ko uslove ima i normalno je da zbog uslova se smanjuje i promocija znanja.
To koliko ko poznaje države svijete, odnosno geografiju ili nedaj bože Povijest/Historiju.
Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.
Bolje je učiti neki strani jezik i ako odneseš samo 20% znanja imaš makar nešto od toga a od geografije ili povijesti nemaš ništa.
Malo si mi nedoslijedan.
Ovde kažeš jedno
A na threadu o Jugonostalgičarima kažeš drugo:
mrki62 wrote:Pogled u prošlost upravo GRADI budućnost.
Ako se ima šta od prošlosti uzeti kao osnova za bolje sutra- čemu bježati od toga?
U prošlosti je mnogo šta bolje bilo, ne kaže se džabe; kažu da smo prije živjeli u tami - yebo majku ko upali svjetlo.
E sad, il' ne znaš šta hoćeš da kažeš, ili je u pitanju slaba kratkoročna memorija, ili nije bitno šta kažeš, nego eto, nek' se nešto kaže. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by mrki62 » 19 Dec 2013, 15:07

Bla, analiza ekonomskih situacija a ne povijestnih a da malo pojasnim; Srbi iz RS će imati svoju Povijest i pojašnjavat će kako su oni bili branioci a vi iz Federacije napadači, dok će u Federaciji biti kontra. O toj Povijesti ja zborim a ne o ekonomiji, bog s tobom :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2013, 16:33

Julia-Klara wrote: Nela ima pravo u vezi sa pismenoscu kadra u skolama. Imala sma profesora u srednjoj koji je govorio "njiha" i "vidi hin" ... Profesor covjek :grana
Jedan takav kadar ne može uticati na sveukupno obrazovanje u školi. I ja sam imao katastrofa nastavnike/profesore iz historije pa i iz matematike pa eto, makar se onog prvonavedenog nešto kontam. Ovo drugonavedeno nije me ni zanimalo. Smatram provociranjem i uvredama, kad mi neko potura neke cifre pod nos.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by Biba » 22 Mar 2015, 15:22

U nasem skolstvu bi stosta trebalo mijenjati.Djeca jesu preopterecena nepotrebnim gradivom, zaboravnost je velika ali dijete koje ima inteligenciju moze i samo nauciti kako uciti.Umne mape i dobra volja.Ne smije se nitko vaditi na to da ga profesor nije naucio razmisljati.Ipak mislim da nasa djeca mnoge stvari znaju bolje nego americka.Pa oni ne znaju ni gdje je Evropa a Kinezi?! Mislim da su oni cijeli dan u skoli a nije ni to dobro.Mis,im da nasa sjeca znaju puno vise prakticno raditi ako imaju interesa i nerijetko sam cula da ljude u Njemackoj upravo zbog toga cijene.Njihova djeca imaju uzak krug znanja.Mislim i da sada studij za ucitelja ima puno propusta.Pa studenti tek na 4. godini saznajubsto je metodika a to je najbitnije.Kod nas se pljuje po peofesorima a roditelji imaju cesto nerealna ocekivanja od svoje djece pa je sada puno odlikasa mer i ucitelji idu linijo manjeg otpora.Nemam peoblema s roditeljima ali cinjenica je da samo nekoliko njih smatra da uopce su duzni doci optavdati izostanak djeteta sto govori koliko je ovo zvanje srozano. Disciplina u skolama je sve gora a ministarstvo nije sposobno naci rjesenje.Nema togabu jednoj Svivarskoj na primjer.Nema ali zna se red..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Znanje srednjoškolaca Balkana ispod svjetskog prosjeka

Post by Hurija » 30 May 2022, 06:42

Mislim da je dato sa teme netačno.

Nasi mladi su rado prihvaćeni na Zapadu i zadržavaju se gore .
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests