Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li tradicionalni predmeti u školama postaju prošlost?

Post by Username » 30 May 2017, 08:05

Da se Nice pita matematika bi se izbrisala

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da li tradicionalni predmeti u školama postaju prošlost?

Post by Nice try » 30 May 2017, 08:08

Username wrote:Da se Nice pita matematika bi se izbrisala
Odavno mi matematika nije na prvom mjestu stvari za obrisati ;)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80749
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9939 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Da li tradicionalni predmeti u školama postaju prošlost?

Post by Julia-Klara » 30 May 2017, 11:49

Odavno i sami znamo da je potrebno mijenjati neke stvari u skolama, pocev od obima gradiva.
Slazem se da alternativnijim pristupom ucenju od onog klasicnog, koji se u najvecjoj mjeri zadrzao kod nas - knjigu u sake i bubaj, bez ikakvih dokaza za ono sto ucis. Jedini eksperiment iz hemije kojeg se ja sjecam je mijenjanje boje lakmus papira u zavisnosti da li je u pitanju baza ili kiselina - ne zato sto nisam pazila na casu nego sto je to jedini ekspirement koji smo izvodili.
Ja sam neko ko uci gledajuci, probajuci , ne uceci lekcije napamet. Zato je za mene imatematika, i fizika, i hemija, misaona imenica - ne razumijem ih, i ne volim ih :cudi

Plus, sto 70% syvari koje sam ucila u skoli i MORALA znati (makar za 2) mi vise nikad nije bilo potrebno u zivotu. Koji klinac ce mi logaritmi :lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Nice try » 15 Jun 2017, 08:13

Gradivo je preobimno i većina toga, za dalje školovanje i život uopšte, beskorisna.
Malo je prakse i primjera iz bilo kojeg predmeta.Mislilo se da će se ovim planom i programom za devetogodišnje školovanje nešto promijeniti,ali sve je još gore i beznadnije.
Plan i program za neke je razrede prelagan i razvučen,a u drugim se djeca preznojavaju da sve stignu naučiti.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Mutevelija » 15 Jun 2017, 22:23

Islamska vjeronauka.
Uvod u arapsko pismo i sufaru.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Melek » 15 Jun 2017, 22:36

Mutevelija wrote: 15 Jun 2017, 22:23 Islamska vjeronauka.
Uvod u arapsko pismo i sufaru.
I to uz obavezne laboratorijske vjezbe iz sihira!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Podrinjac » 15 Jun 2017, 22:46

matematika

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Melek » 15 Jun 2017, 22:51

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2017, 10:25

Image

Već mjesecima javnost u Hercegovini, posebno u Posušju, okupira slučaj šest učenica gimnazije koje su trebale ponavljati razred, ali kojima su jedinice preko noći zamijenjene dvicama. Lavina koja je uslijedila dovela je do pravih potresa, protesta ostalih učenika, a na kraju i do krivičnih prijava.
O "posuškom slučaju" ili "revoluciji", kako su to neki nazvali, pričamo s Velimirom Begićem, novinarom Radija Plus iz Posušja, koji je cijelu priču pratio od početka.

"Učenice koje su prema ocjenama trebale ponoviti razred su se žalile. Njihove žalbe uvažila je prosvjetna inspektorica i poništila ocjene za šest učenica. Ministarstvo je poništilo to rješenje na žalbu škole, a učenice i roditelji pokrenuli su sudski spor. Žalba je uvažena, a postupak obnovljen. Ministarstvo i škola to su proveli poništavanjem jedinica i upisivanjem dvica. Sve to rezultiralo je nezapamćenim protestima učenika u Posušju, koji nekoliko dana nisu išli u školu. Doduše, ni to nije bilo dobro, jer su mnogi situaciju, kada već nema nastave, iskoristili za opijanje po gradu, umjesto da su na protestima, pa su ti protesti privedeni kraju, ali su ipak urodili plodom", priča nam Velimir Begić.

Dvije učenice koje su i započele pobunu zbog pritiska su odustale od školovanja u posuškoj gimnaziji te su drugi razred upisale u jednoj privatnoj gimnaziji u Mostaru.

"Dvije učenice iskoristile su sudsku odluku te se iz gimnazije prebacile u drugi razred stručne škole, dok dvije učenici nisu iskoristile ocjene koje im je upisalo ministarstvo i ponovno su upisale prvi razred. Učenici idu u školu, a profesori svoju borbu nastavljaju sudskim putem", nastavlja nam objašnjavati "posuški slučaj" Begić.

Nakon svega, došle su na red i krivične prijave.

"Sada je, pak, 21 profesor iz gimnazije podnio kaznenu prijavu protiv v. d. direktora Gimnazije fra Grga Martić, kantonalne prosvjetne inspektorice te ministrice obrazovanja zbog, kako kažu, zlopotrebe položaja, nesavjesnog rada i krivotvorenja službene isprave. Tužilaštvo se još nije oglasilo o prihvatanju ili neprihvatanju tužbe. Profesori očekuju da će se to dogoditi sljedeće sedmice, a najavljuju kako će se žaliti i višim sudskim instancama ako ih odbije Kantonalno tužilaštvo u Širokom Brijegu", kaže nam Begić.

Međutim, ne vidim kako bi ova tužba, bez obzira na to kako rezultirala, mogla nešto bitno promijeniti, nastavlja naš sagovornik. Velika šteta je već napravljena. Moguće su neke smjene odgovornih, ali poznajući brzinu rada ovdašnjih sudova, moguće je da do presude svima istekne mandat ili da se neki čak i penzionišu do presude.

"Povjerenje u obrazovne institucije odavno je narušeno. Iako se sada sve slomilo preko leđa nekoliko učenika i profesora, to povjerenje najviše su narušili upravo profesori. Čak i kada sam ja pohađao ovu gimnaziju bila je praksa da se učenicima koji trebaju ponoviti prvi razred gimnazije dopusti mogućnost upisivanja drugog razreda u stručnoj školi pa se jedni čude zašto je to ovaj put bio problem, dok su drugi zadovoljni da se to jednom presjeklo, ali budimo realni ocjene su se uvijek sređivale i popuštanja je uvijek bilo, koliko god će to nekome biti teško priznati. Ruku na srce, jednom se tome moralo stati ukraj, ali kod dijela javnosti ostat će pitanje zašto baš sad", kaže nam Begić.

Velimir Begić nam prepričava i angedotu kako mu je nedavno grupa gimnazijalaca kroz smijeh prepričala kako im je jedna profesorica hrvatskog jezika rekla da obavezno pročitaju roman "Zločin i kazna" jer je to odlična knjiga i njoj je žao što nikada nije imala vremena pročitati je.

"Ranije se u školi nije moglo dogoditi da profesor nije imao vremena pročitati nešto iz svog predmeta pa da ga učenik može iznenaditi nekim pitanjima. Time se počelo gubiti povjerenje u obrazovanje. Naravno, ovo je jedan primjer koji je, siguran sam, rijedak i drugačijih profesora je puno više, ali ipak... Ko je ovoj profesorici sredio ispit iz hrvatskog? I posao, također? I to je jedan od velikih problema kojima se sistem treba pozabaviti. Ne može za loše stanje u školstvu biti krivo šest učenica! Problem je puno složeniji. Kako će ona takvom izjavom nametnuti autoritet u razredu kod djece koja su pokretanjem protesta pokazala da su mudra i hrabra? Tu mudrost i hrabrost pokazali su i prekidanjem protesta kada su se neke političke stranke pokušale ''nakačiti'' na to njihovo mladalačko iskazivanje bunta i ''ušićariti'' poneki poen. Učenici su počeli popravljati stanje u školstvu i vraćati povjerenje u obrazovanje, na potezu su profesori", kaže nam na kraju novinar Velimir Begić.


Izvor - Klix
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Chloe » 24 Nov 2017, 11:20

Velimir Begić nam prepričava i angedotu kako mu je nedavno grupa gimnazijalaca kroz smijeh prepričala kako im je jedna profesorica hrvatskog jezika rekla da obavezno pročitaju roman "Zločin i kazna" jer je to odlična knjiga i njoj je žao što nikada nije imala vremena pročitati je.
:grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Hannibal » 24 Nov 2017, 11:32

moracu i ja nekad kad budem imo 1000 godina
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Mutevelija » 24 Nov 2017, 11:53

Skinula sa interneta profesorica glavne likove i kratak sadržaj.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Tokmak » 24 Nov 2017, 12:18

Chloe wrote: 24 Nov 2017, 11:20
Velimir Begić nam prepričava i angedotu kako mu je nedavno grupa gimnazijalaca kroz smijeh prepričala kako im je jedna profesorica hrvatskog jezika rekla da obavezno pročitaju roman "Zločin i kazna" jer je to odlična knjiga i njoj je žao što nikada nije imala vremena pročitati je.
:grana
nisam ni ja pročitao Zločin i kaznu... :sram
jedino sam malo virnuo u onaj dio kad Raskoljnikov ubija babu..na 72. ili 73. strani,čini mi se... :hm
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Chloe » 24 Nov 2017, 12:38

zloćko tokmak wrote: 24 Nov 2017, 12:18
Chloe wrote: 24 Nov 2017, 11:20
Velimir Begić nam prepričava i angedotu kako mu je nedavno grupa gimnazijalaca kroz smijeh prepričala kako im je jedna profesorica hrvatskog jezika rekla da obavezno pročitaju roman "Zločin i kazna" jer je to odlična knjiga i njoj je žao što nikada nije imala vremena pročitati je.
:grana
nisam ni ja pročitao Zločin i kaznu... :sram
jedino sam malo virnuo u onaj dio kad Raskoljnikov ubija babu..na 72. ili 73. strani,čini mi se... :hm
Bar nisi profesor jezika i književnosti. :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Nice try » 24 Nov 2017, 17:07

Nije to danas nista čudno, neki nastavnici i profesori ne znaju pravilno ni pričati, pa su vječiti izvor sprdnje učenika. Uciteljice koje pogrešno rade zadatke iz matematike, koje su posvadjane sa pravopisom, koje ponekad insistiraju na stvarima koje su pogrešno naučile djecu i td. Svaki zadatak vecinom savjetuju da djeca potraže ono što trebaju na netu, samim tim ih guraju da sve što žele znati imaju sa par klikova, a klasično učenje postaje suvišno.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by damir5 » 24 Nov 2017, 19:25

Pa reci da nisi zasluzila reakciju :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Pasaga » 24 Nov 2017, 19:28

Nice try wrote: 24 Nov 2017, 17:07 Nije to danas nista čudno, neki nastavnici i profesori ne znaju pravilno ni pričati, pa su vječiti izvor sprdnje učenika. Uciteljice koje pogrešno rade zadatke iz matematike, koje su posvadjane sa pravopisom, koje ponekad insistiraju na stvarima koje su pogrešno naučile djecu i td. Svaki zadatak vecinom savjetuju da djeca potraže ono što trebaju na netu, samim tim ih guraju da sve što žele znati imaju sa par klikova, a klasično učenje postaje suvišno.
... i usput naidju na nesto sto im zaplijeni,privuce paznju...
... i sta bi od ucenja .... :p
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by srculence7 » 24 Nov 2017, 21:03

Pitam se kako li je tek našla vremena da pročita Tihi Don od Šolohova :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by Hannibal » 24 Nov 2017, 22:42

ja sam procito dona i nije mi se svidio
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je šest učenica dovelo u pitanje cijeli obrazovni proces

Post by storm » 25 Nov 2017, 06:59

Koliko zarade respekta, toliki im je i autoritet...
Skroz drugo vrijeme...nas je krenulo 36 u prvom razredu srednje...zavrsilo nas je 17...rokali su bez da trepnu okom
Danas se zna (bar ovdje) da učenik po glavi vrijedi 2000€ godisnje...i treba ga nekako izgurati...makar milom :oo
I opet kao i u ekonomiji...ni vam ni tam...niti socijalizam, niti kapitalizam...nego sve najgore od oboje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests