Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2013, 16:40

Naravno, misli se na osnovne i srednje škole. :D


Neposredan povod bila je ova rečenica.
mrki62 wrote: Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.

Šta vi mislite, da li se u školama doista izučavaju nepotrebni predmeti.
Ili su to možda potrebno predmeti na krivi način?

Ja sam ove škole završio u doba SFRJ i teško da je tu bilo nepotrebnih predmeta. Svakog nešto zanima. Eventualno sam mrzio i smatrao nepotrebnim Likovno obrazovanje a u srednjoj školi naravno - mars(k)izam :bije

Što se historije konkretno tiče, poprilično sam siguran da je poželjno, bar osnovno poznavanje iste...tek toliko da se nekad u životu, ne provedemo kao Oro djevojka :p
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Nela » 19 Dec 2013, 16:47

Ja smatram da svi postojeci predmeti treba i da ostanu, s tim da se fond casova za odredjene smanji i da se malo pretambura plan i program, da se ne uce bas detalji tipa kojim koncem su sivane gace Marka kraljevica. Smatram da je stvar opce kulture znati kad je poceo i zavrsio Prvi svjetski rat. Ovo navodim primjer historije jer si je ti spomenuo.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Lebowski » 19 Dec 2013, 16:51

Image

Mislim da svaki predmet ima svoju svrhu, pogotovo u osnovnoj. Kasnije bi se moglo smanjiti gradivo u nekim predmetima. Npr. bezveze je imati likovno u srednjoj, kao što sam ja imao, ne interesuje me nimalo a imaš obavezu da učiš čitavu svesku, knjigu. Ili ponovno učenje nota i davanje kontrolnog iz muzičkog. Bilo je još nekih predmeta koji su se mogli strpati negdje drugo, npr "Osnove demokratije" itd.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by mrki62 » 19 Dec 2013, 17:18

Hehe, pa koliko to godina trebaju djeca ili đaci da se uče Povijest/Historiju, da bi bili podučeni osnovnih pojmova; prvi , drugi ili ko zna koji rat?
Totalno bez veze tolike godine mlaćenje prazne slame.
Edređen broj u osnovnoj pa u srednju a čemu je svrha ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by POSAVLJAK » 19 Dec 2013, 17:32

Krokodil Behko wrote:Naravno, misli se na osnovne i srednje škole. :D


Neposredan povod bila je ova rečenica.
mrki62 wrote: Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.

Šta vi mislite, da li se u školama doista izučavaju nepotrebni predmeti.
Ili su to možda potrebno predmeti na krivi način?

Ja sam ove škole završio u doba SFRJ i teško da je tu bilo nepotrebnih predmeta. Svakog nešto zanima. Eventualno sam mrzio i smatrao nepotrebnim Likovno obrazovanje a u srednjoj školi naravno - mars(k)izam :bije

Što se historije konkretno tiče, poprilično sam siguran da je poželjno, bar osnovno poznavanje iste...tek toliko da se nekad u životu, ne provedemo kao Oro djevojka :p
Kog boli k.. za povijest, mnogo je važniji zemljopis. Bolje se znati orijentirati nego proučavati ratove.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2013, 17:34

POSAVLJAK wrote:
Krokodil Behko wrote:Naravno, misli se na osnovne i srednje škole. :D


Neposredan povod bila je ova rečenica.
mrki62 wrote: Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.

Šta vi mislite, da li se u školama doista izučavaju nepotrebni predmeti.
Ili su to možda potrebno predmeti na krivi način?

Ja sam ove škole završio u doba SFRJ i teško da je tu bilo nepotrebnih predmeta. Svakog nešto zanima. Eventualno sam mrzio i smatrao nepotrebnim Likovno obrazovanje a u srednjoj školi naravno - mars(k)izam :bije

Što se historije konkretno tiče, poprilično sam siguran da je poželjno, bar osnovno poznavanje iste...tek toliko da se nekad u životu, ne provedemo kao Oro djevojka :p
Kog boli k.. za povijest, mnogo je važniji zemljopis. Bolje se znati orijentirati nego proučavati ratove.
Ne moramo samo o povijesti. Tema je o svim predmetima :D
Uostalom, povijest nisu samo ratovi :cudi
online

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by POSAVLJAK » 19 Dec 2013, 17:38

Krokodil Behko wrote:
POSAVLJAK wrote:
Krokodil Behko wrote:Naravno, misli se na osnovne i srednje škole. :D


Neposredan povod bila je ova rečenica.
mrki62 wrote: Kad bi mene pitali i geografiju i Povijest bi zabranio u školama, žali bože vremena, totalno nevažni predmeti.

Šta vi mislite, da li se u školama doista izučavaju nepotrebni predmeti.
Ili su to možda potrebno predmeti na krivi način?

Ja sam ove škole završio u doba SFRJ i teško da je tu bilo nepotrebnih predmeta. Svakog nešto zanima. Eventualno sam mrzio i smatrao nepotrebnim Likovno obrazovanje a u srednjoj školi naravno - mars(k)izam :bije

Što se historije konkretno tiče, poprilično sam siguran da je poželjno, bar osnovno poznavanje iste...tek toliko da se nekad u životu, ne provedemo kao Oro djevojka :p
Kog boli k.. za povijest, mnogo je važniji zemljopis. Bolje se znati orijentirati nego proučavati ratove.
Ne moramo samo o povijesti. Tema je o svim predmetima :D
Uostalom, povijest nisu samo ratovi :cudi
Većinom se uči o jebenim ratovima.... likovno,glazbeno,tjelesno, sve gluplje od glupljeg.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dacina_curica » 19 Dec 2013, 17:39

Nela je vec sve rekla. :)

Nekim predmetima treba posvetiti vise paznje, nekim manje, ali sve u svemu svaki predmet ima svoje mjesto. Istoriju smatram itekako vaznom ali problem istorije je sto je svako pise/tumaci onako kako je vidi/kako mu se svidja.

Ono sto mene brine u americkom skolskom sistemu je koliko malo paznje se pridaje matematici i prirodnim naukama. Nemam pojma kako doguraju do fakulteta a da ne znaju osnovne matematicke operacije. :jonas

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by mrki62 » 19 Dec 2013, 18:42

Ma povijest ili zemljopis može i da bude al ne tolike godine - ode trud uzalud.
Jedna godina u vrh glave.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Rockefeller » 20 Dec 2013, 01:15

Ja smatram da je historija poslije matematike najvažniji predmet u toku školovanja. Problem je što se ni jedno ni drugo ne izučava onako kako bi se (po meni) trebalo izučavati, a to je da i jedno i drugo bi trebalo dati učeniku praktičnu, primjensku korist.

One dvije, tri historije o kojima priča mrki je politiziranje, politikanstvo. I slažem se da na taj način ne treba da se uči. Ali ne kaže se džaba "historija je učiteljica života". Historija bi mogla biti jako upotrebljiva nauka ukoliko bi se potenciralo važnost historijskog toka. Historiju svi mahom razumiju kao niz izolovanih dogadjaja. A ako bi bili sposobni udahnuti dinamiku u nju, onda je ona vrlo upotrebljiva.

Koje bih predmete uveo?

Govorništvo. Smatram sposobnost govorenja jednim od najvažnijih elemenata svakodnevnice i jednom velikom prednošću onih koji su riječitiji i sposobniji u tom području.

Nauku o novcu. Ne znam kako da to strpam u jednu riječ. Izučavanje računovodstva, novca i njegovog ponašanja, historije novca, trg, berza...

Književnost bi mislim da trebala biti odvojen predmet, sa naglaskom na antičnu i srednjevijekovnu književnost.
Krokodil Behko wrote:Ja sam ove škole završio u doba SFRJ i teško da je tu bilo nepotrebnih predmeta. Svakog nešto zanima.
Ovo i jeste problem školstva i ne samo njega nego mnogih drugih sfera života. To je potratnost, neekonomično trošenje energije i učitelja i učenika.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Lebowski » 20 Dec 2013, 08:27

Pa uveo bi jako dosadne predmete i predmete koji sigurno nisu za sve, niti ima potrebe da ih svi izučavaju.
Mislim da bi tek to bilo dodatno trošenje energije.

Književnost može ići u sklopu bosanskog jezika jer je već pokrivena i antička i srednjovjekovna književnost. Ko želi i može učiti naučiće, ko želi i može naučiće i malo više a ko neće svjedno je hoće li imati jednu ili dvije dvice.

Govorništvo? Da bio bio kvalitetan govornik, da ima neke koristi od tebe, moraš imati dobru podlogu u znanju, od historije do jezika, čitati mnogo, znati. Ili da ljude učiš samo prodavanju šuplje priče tek onako, da priča liči na nešto. Ni to ne treba za mnoga zanimanja.

Računovodstvo je nepotrebno za većinu zanimanja, naučiš kroz život vrlo brzo upravljati novcem, pisati knjige ako počneš raditi negdje, bar nisam sreo nekog kome je to problem. Berza? Mislim da u BiH imamo i većih prioriteta u situaciji kada su nam sadašnje dvije berze, sarajevska i banjalučka, najlošije na svijetu.


Ja bih uveo nešto vezano za kulturu, bonton. Ne znam kako nazvati predmet a tu bi se donekle moglo uklopiti i tvoje govorništvo. Može i bez predmata ali djeci posvećivati malo više pažnje oko pravila lijepog ponašanja i izražavanja kroz čitavo školovanje.

Fizičko ili tjelesno obrazovanje nikad ne bih izbacio. Em je svima korisno, većini zanimljivo i na kraju krajeva igra je, takmičenje.


PS
Malo više posvećenosti prirodi, učenja ljudi ljubavi prema prirodi ne bi bilo loše. Da ljudi budu svjesni okoliša, da se snalaze u njemu, da znaju osnove ratarstva, šta ja znam, da mogu zaraditi i od poljoprivrede ako ništa za svoje potrebe. Tu smo slabi skroz.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by mrki62 » 20 Dec 2013, 09:08

Sad sam se sjetio, po mom u svim školama svijeta fali jedan predmet a to je logika, džaba ti sto fakulteta - ako ne znaš logiku upotrebljavati.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Nela » 20 Dec 2013, 10:34

mrki62 wrote:Sad sam se sjetio, po mom u svim školama svijeta fali jedan predmet a to je logika, džaba ti sto fakulteta - ako ne znaš logiku upotrebljavati.
Jesi li ti imao u skoli logiku? Mislim da nisi jer da jesi znao bi da taj predmet nema nikakvog smisla. ;)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2013, 11:36

Rockefeller wrote: Koje bih predmete uveo?

Govorništvo. Smatram sposobnost govorenja jednim od najvažnijih elemenata svakodnevnice i jednom velikom prednošću onih koji su riječitiji i sposobniji u tom području.

Nauku o novcu. Ne znam kako da to strpam u jednu riječ. Izučavanje računovodstva, novca i njegovog ponašanja, historije novca, trg, berza...
Mislim da u našim krajevima, govornici i novcolozi savršeno dobro prispijevaju i bez škole :D Htjeli-nehtjeli, to svi moramo izučiti već u predškolskom uzrastu

Nela wrote:
mrki62 wrote:Sad sam se sjetio, po mom u svim školama svijeta fali jedan predmet a to je logika, džaba ti sto fakulteta - ako ne znaš logiku upotrebljavati.
Jesi li ti imao u skoli logiku? Mislim da nisi jer da jesi znao bi da taj predmet nema nikakvog smisla. ;)
Možda je mislio na psihologiju sa didaktikom :hihi
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by mrki62 » 20 Dec 2013, 11:44

Ništa ja nisam mislio, ja sam samo napisao ono što jesam :)
Dakle, završiš neki fakultet a pojma nemaš o logičnim stvarima, ili ako se ne znaš uz pomoć logike snaći na terenu iliti praksi, džaba ti teorija a teorija je škola. U stvari, ako vama nije jasna sama riječ logika, džaba vam i pojašnjavati.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Nela » 20 Dec 2013, 11:52

mrki62 wrote:Ništa ja nisam mislio, ja sam samo napisao ono što jesam :)
Dakle, završiš neki fakultet a pojma nemaš o logičnim stvarima, ili ako se ne znaš uz pomoć logike snaći na terenu iliti praksi, džaba ti teorija a teorija je škola. U stvari, ako vama nije jasna sama riječ logika, džaba vam i pojašnjavati.
Ja bih voljela da nam ti pojasnis pojam logike :) Logicne stvari koje ce ti pomoci da se snadjes u zivotu nemaju veze sa pojmom logika, a tu ti svakako nece pomoci nikakva skola ni fakultet. I da, vrlo vazno, fakultet nije nesto sto te deklarise kao najpametnijeg, nekog ko sve mora da zna i na kraju nekog uzvisenog, poznajem milion ljudi koji npr. briljiraju na ekonomskom fakultetu ali ne znaju sta je Mak Dizdar htio reci stihom "Ti poznajes samo one puteve, sto prolaze od srca i oka". I ne mogu sad ja reci kako njihova logika "ne radi" zato sto ne mogu izvuci, meni, ociglednu stvar.
I sad nam kazi sta je ta "sama rijec logika"
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by mrki62 » 20 Dec 2013, 12:59

Vidiš , ako je neko završio arhitekturu i počne raditi recimo neku statiku kod novogradnje i zayebe se al ne namjerno u matematiki, pogrešno izračuna i građevinci dobiju njegova upustva u pismenom obliku ; koliko željeza ide za temelj, ploču , preklade - cerklaž i sl.
Onda se neko od građevinara javi tom arhitektu - zbog upotrebe logike i pojasni tom arhitekti da nešto ne štima, jer , ako ga budu ispoštovali, kuća će se srušiti.
Dakle, građevinar, bez računanja i bez škole al s upotrebom logike je došao do spoznaje da nešto nije u redu.
I U BiH nešto nije u redu al pošto raja ne upotrebljava logiku, već ono što im se servira, to i jeste tako.
E sad, da i vi znate značenje logike, onda bi i znali o čemu zborim a ovako mi je puno jasnije, to u vezi vas ;)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dacina_curica » 20 Dec 2013, 13:18

Logiku (kao oblast) imas u sklopu filozofije, ne treba ti poseban predmet za nju. I kao sto Nela rece, to sto ti zoves logikom nema bes neke veze sa filozofskom logikom, rekla bih vise sa didaktikom. :jonas

Ovo sto Leb spomenu - opstu kulturu ponasanja - e to bih podrzavala, kao obaveznu nastavu. Ali opet, to je nesto sto bi se trebalo uciti jos od zabavista pa utvrdjivati dok covjek ne stasa...

Roki, kao I obicno :oo, propagira teoriju da bi svi ljudi na svijetu, kao sva djeca ne svijetu tralalalala, htjeli biti Steve Jobs ili Donald Trump. Ne bi, ima nas sto volimo graditi mostove, a tu ti ne treba govornistvo. :oo

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by Nela » 20 Dec 2013, 15:03

Taj primjer koji si naveo nema veze sa logikom. I opet nisi napisao svoju definiciju pojma logike. Moram te razocarati da logika nije pojam, vec kao sto Dacina rece grana filozofije, sto opet nema nikakve veze sa ovim sto si ti napisao.
A najveca tuga od svega je to sto si jedan od "nas iz Bosne" pa pljujes sam na sebe. I reci su ti samo: to sto si dupe odvukao u Sloveniju ne znaci da si se odmah prosvijetlio ili da je tvoj nivo inteligencije narastao. Upravo suprotno svojim postovima nam dokazujes da ti je iq u opadanju, e sad da li je do Slovenije ili godina to ce se jos pokazati ;)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

dacina_curica
Status: Offline

Re: Koji predmeti treba da se izučavaju u školama?

Post by dacina_curica » 20 Dec 2013, 15:13

mrki62 wrote:Vidiš , ako je neko završio arhitekturu i počne raditi recimo neku statiku kod novogradnje i zayebe se al ne namjerno u matematiki, pogrešno izračuna i građevinci dobiju njegova upustva u pismenom obliku ; koliko željeza ide za temelj, ploču , preklade - cerklaž i sl.
Onda se neko od građevinara javi tom arhitektu - zbog upotrebe logike i pojasni tom arhitekti da nešto ne štima, jer , ako ga budu ispoštovali, kuća će se srušiti.
Dakle, građevinar, bez računanja i bez škole al s upotrebom logike je došao do spoznaje da nešto nije u redu.
Ako zaposlis arhitektu da ti radi staticke proracune onda odmah skontaj da ce se sve srusiti. :oo Zato i postoje gradjevinski inzinjeri :naklon pa jos nekoliko karika koje provjere sve prije nego sto baustelac (ovo od miloste :)) LOGIKOM uoci problem. Osim toga, to o cemu ti sada konkretno pricas se zove ISKUSTVO, ne logika. :cudi

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests