Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Maja » 30 Jan 2014, 16:22

Image

Na redakcijski e-mail: tuzlanski.ba@gmail.com od jednog ''zabrinutog'' ali marljivog studenta dobili smo molbu da njegovo pismo objavimo na našem portalu i tako dporinesemo ravnopravnijem odnosu među ''poštenim'' i ''nepoštenim'' studentima. Pismo anonimnog sudenta prenosimo u cijelosti:

Student sam na Univerzitetu u Tuzli, i imam 20 godina. Na univerizet sam upisan samo na osnovu svog znanja, i mukotrpnog učenja godinama. Kada sam došao na fakultet, naravno da sam tako i nastavio, ali neće se svi svoga znoja napiti, niti mukotrpno raditi i truditi se da što bolji stručnjaci izađu u svijet.

Mnogi od nas nisu još uvijek čuli za takozvane „bubice", koje mnogim studentima omogućavaju da polože ispite samo slušanjem na ispitu. Svaki test ima par tih studenata koji na ovaj zaista prljav način da polože ispite, i imaju odlične ocjene, naravno sve to kada je pismeni ispit, međutim na usmenim niko ne smije rizikovati. Da pojasnimo šta je „bubica"." Bežične bubice su uređaji za diskretnu komunikaciju. (Našle su vrlo široku primjenu u detektivskim agencijama, agencijama za fizičko tehničko obezbeđenje.)

Nisam cinkaroš i ne želim nikom od mojih kolega da ovom molbom naudim, samo želim da svi jednako pristupamo ispitima, jednako polažemo, i da dobijemo onoliko koliko i zaslužujemo, a ne na prevaru.

Svi smo svjesni da se prevari na ispitima može teško stati u kraja, puškice gotovo svi koriste ali one su vidljive fizički, dok je „bubica" toliko mala da može ući u uho. Smatram da je ovo jako veliki problem, možda ne sada, ali za jedno 10 godina će sigurno biti. Sve se dešava u dugom roku, i nosi jako velike posljedice. Ako se čini da u moru problema u Bosni i Hercegovini ovaj nije najveći, nameće se pitanje šta ukoliko nas liječi doktor koji je na "bubicu" polagao ispite ili ako živimo u zgradi koju je gradio inženjer, sa diplomom, ali bez potrebnog znanja.

Ovdje je pitanje o budućnosti ove zemlje i ovog naroda. U tom slomu vrijednosti sada je važno da se vi snađete, a na koji način ćete se snaći, niko ne pita. Međutim, mora se razmisliti koja se sredstva koriste kako bi se neki cilj ostvario. Ovo su nečasna sredstva, ovo su opasna sredstva i po onoga ko to čini i po druge, ako sutra dobiju neko značajno mjesto.

Zato vas molim da objavite ovaj problem i pomognete da imamo bolju i kvalitetniju budućnost. Nadam se da će ova vijest stići do svih nadležnih univerzitetskih kadrova, koji će nama studentima pomoći da imamo jednake uslove i jednake mogućnosti da postanemo stručnjaci koji će ovu zemlju voditi ka oporavku.

P.S. - Predlažem uvođenje uređaja za ometanje u salama u kojima se obavljaju pismeni ispiti, na svim fakultetima Univerziteta u Tuzli.

S poštovanjem, Student.


tuzlanski.ba

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Luna. » 30 Jan 2014, 16:39

ne opisa kako funkcionisu bubice. pretpostavljam da mu govori odgovore na pitanja neko ko je vani...
i ovdje je bilo slucajeva, ne sa bubicama, nego sa mp3. kome nije mrsko snii sebi ono sto nije naucio i onda na ispitu se posuzi..
ali, dzaba tebi sve bubice, dzaba puskice i sta god hoces, ne moze ti to pomoc da dobijes dobru ocjenu ako nisi naucio.. moze ti potpomoc pa da popravis za pola ocjene, maksimalno jednu ocjenu i to je to...

ako nisi nista naucio sa tim pomagalima i jos dosta srece mozes dobit smao prolaznu ocjenu.. a sa diplomom u kojoj imas samo prolazne ocjene, mozes lagano guzicu obrisat...
naravno ne kod nas.. kod nas je bitno da imas diplomu makar i kupljenu i malo stele i eto ti poslic neki
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Maja » 30 Jan 2014, 16:48

Pun pik.ba ovih bubica. Stvarno nije fer ovo. Što on kaže nije problem što će nezasluženo diplomirati nego što će poslije kad se zaposli zbog njegovog neznanja ispaštati nevini ljudi.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Maja » 30 Jan 2014, 16:50

Luna. wrote:ne opisa kako funkcionisu bubice. pretpostavljam da mu govori odgovore na pitanja neko ko je vani...
I ja mislim da je tako
Bežične bubice su uređaji za diskretnu komunikaciju. (Našle su vrlo široku primjenu u detektivskim agencijama, agencijama za fizičko tehničko obezbeđenje.)

Ruana
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Ruana » 30 Jan 2014, 17:04

I zamisli tako uz pomoc bubice zavrsi medicinu ili stomatologiju.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2014, 17:05

Šteta što to nije bilo i u moje vrijeme.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by laganini » 30 Jan 2014, 17:06

..jel to kod onog profe od nekog dana... :plavi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by storm » 30 Jan 2014, 17:10

Ruana wrote:I zamisli tako uz pomoc bubice zavrsi medicinu ili stomatologiju.
nisu ni savršene ocjene garant vrhunskog stručnjaka....možda onaj koji je koristeći bubice, stekao diplomu, zna i u praksi puno bolje odgovoriti zahtjevima struke....
znam podosta perfektnih učenika/studenata koji su iače totalno neupotrebljivi, kad se igra tekma života ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by laganini » 30 Jan 2014, 17:11

..je u nas u selu prije tridesetak čovik vadio zub kombinirkama bez problema..:hihi
Last edited by laganini on 30 Jan 2014, 17:17, edited 1 time in total.
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Luna. » 30 Jan 2014, 17:12

nije to ba uopste toliko strasno.. ne moze niko zavrsit fakultet s tim bubicama a da nije nista naucio..
problem su one diplome sto se kupe a ovo nije nista...
ja ne znam koliko dole imas vrmenea na ispitu. ovdje je vrijeme tako knap, da ti nemas kad ni prepisivat puno..
napravljeno je tako da imas samo vrmena da pises ko da iz rukava sipa.. ako ne znas onda imas vrmeena i za prepisat ali to sto prepises nikad nije dovoljno ako ti pojma o tome nemas
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ruana
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Ruana » 30 Jan 2014, 17:32

storm wrote:
Ruana wrote:I zamisli tako uz pomoc bubice zavrsi medicinu ili stomatologiju.
nisu ni savršene ocjene garant vrhunskog stručnjaka....možda onaj koji je koristeći bubice, stekao diplomu, zna i u praksi puno bolje odgovoriti zahtjevima struke....
znam podosta perfektnih učenika/studenata koji su iače totalno neupotrebljivi, kad se igra tekma života ...
E pa olujo nek tebi slijepo crijevo operise hirurg sto je anatomiju polozio sa bubicom.
Opet sa druge strane, koliko se djece kod nas rodilo van bolnice pa im nista nije bilo.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by laganini » 30 Jan 2014, 17:34

....moj mesar tako rastavi krme da bi ga ja moga sastavit ponovo....
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Ruana » 30 Jan 2014, 17:36

Ja sam mislika da se ti zdravije hranis.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Bambi » 30 Jan 2014, 17:38

:ideja dobro ste mi dali ideju, ovu bubicu ću morati probati :oo

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by laganini » 30 Jan 2014, 17:39

Ruana wrote:Ja sam mislika da se ti zdravije hranis.
...jesam ali ima dana kad popustim.. :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by storm » 30 Jan 2014, 17:49

Ruana wrote: E pa olujo nek tebi slijepo crijevo operise hirurg sto je anatomiju polozio sa bubicom.
Opet sa druge strane, koliko se djece kod nas rodilo van bolnice pa im nista nije bilo.
pa eto , kako je luna napisala, nemogu mu sve bubice svijeta pomoći , ako fakat nema blage o predmetu...ako idemo do kraja ionako mora još podosta sita i rešeta proći , da bi stigao do mog slijepog crijeva...a ako je hrpu nekih podataka, koje u pravilu uopće i ne treba, upisao preko bubice...ništa strašno

sjetim se uvijek mog profe za električne strojeve predmet....dozvolio nam je sve formule, literaturu, kalkulator...ama sve je dozvoljeno...al kad je majstor složio problem/zadatak...džaba ti sve ako nisi znao mućnuti glavom i riješiti to...i uvijek nam je govorio da nas želi naučiti misliti....a formule imamo u knjizi ako ih trebamo :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Lebowski » 30 Jan 2014, 18:16

storm wrote:
Ruana wrote:I zamisli tako uz pomoc bubice zavrsi medicinu ili stomatologiju.
nisu ni savršene ocjene garant vrhunskog stručnjaka....možda onaj koji je koristeći bubice, stekao diplomu, zna i u praksi puno bolje odgovoriti zahtjevima struke....
znam podosta perfektnih učenika/studenata koji su iače totalno neupotrebljivi, kad se igra tekma života ...
Svejedno nije pošteno. Neka onda dozvole bubice ili još bolje - neka budu obavezne na ispitima..pa ko se bolje snađe. :ooo

Kod nas je bilo da sjedneš na klupu ispred amfiteatra i diktiraš onima na ispitu odgovore na pitanja. Nisu to neki fakulteti gdje se greška plaća skupo kao medicina ali svejedno. Taj što tako polaže ne mora odvajati sate na bubanje da bi položio ispit, ostaje mu više vremena za neke druge pa možda zajebe drugog. Nije pošteno da ga jebeš.

To je baš bilo uzelo maha, svaki ispit na tom fakultetu sa nekih par hiljada studenata vidiš te čitače na klupi, u ženskom WC-u, na parkingu ispred fakulteta.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Nela » 30 Jan 2014, 19:46

Krokodil Behko wrote:Šteta što to nije bilo i u moje vrijeme.
Slazem se. Sto se tice toga da ce neko zavrsiti medicinu i sl. odgovorinije fakultete a izaci ce bez znanja, moram reci da sve i uci i slomi se nece biti puno ispred ovog "bubicara" iz dva prosta razloga: prvi je sto je ova Bolonja sranje i sto elementarne stvari ne uce a masu gluposti moraju obradjivati, a druga je ta da bez prakse teoriju mozes okaciti macku o rep. Teorija igra malu u logu, naravno treba znati i teorije ali praksa je prva stvar.
Zato bih ovom studentu porucila ko te hebe kad se ne znas snaci. On ce sutra "razvaljivati" teoriju tipa latinske nazive ljudskih organa, a kad dodje u situaciju da operise jetru covjeka past ce u nesvijest ili nece znati gdje treba izrezati covjeka da radi.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2014, 22:33

Nela wrote:
Krokodil Behko wrote:Šteta što to nije bilo i u moje vrijeme.
Slazem se. Sto se tice toga da ce neko zavrsiti medicinu i sl. odgovorinije fakultete a izaci ce bez znanja, moram reci da sve i uci i slomi se nece biti puno ispred ovog "bubicara" iz dva prosta razloga: prvi je sto je ova Bolonja sranje i sto elementarne stvari ne uce a masu gluposti moraju obradjivati, a druga je ta da bez prakse teoriju mozes okaciti macku o rep. Teorija igra malu u logu, naravno treba znati i teorije ali praksa je prva stvar.
Zato bih ovom studentu porucila ko te hebe kad se ne znas snaci. On ce sutra "razvaljivati" teoriju tipa latinske nazive ljudskih organa, a kad dodje u situaciju da operise jetru covjeka past ce u nesvijest ili nece znati gdje treba izrezati covjeka da radi.

Kad smo već kod medicine .......
Dok sam ležao na Koševu u jesen 2010. godine, došli studenti 4. godine na praksu ... omg :lupa
Pošto sam ja bio omiljeniji među doktorima, odaberu mene da me studenti pregledaju.
Rekli su im "Ovo je pacijent sa trenutnim neurološkim problemima a vi treba da otkrijete njegovu slabost."

I onda su počeli glupi pregledi Gledaju mi u oči :555
Te ispruži ruku, te okreni se oko sebe... Bože dragi koji idioti.
Pola sata i ništa. Niko se nije sjetio da kaže, hajde jedan čučanj :888

Rezime bi bio, ionako ništa ne nauče, kao što si rekla - bez prakse.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Dok ja "štrebam" ostali polažu uz pomoć ''bubice''

Post by Luna. » 31 Jan 2014, 08:59

Nela wrote:
Krokodil Behko wrote:Šteta što to nije bilo i u moje vrijeme.
Slazem se. Sto se tice toga da ce neko zavrsiti medicinu i sl. odgovorinije fakultete a izaci ce bez znanja, moram reci da sve i uci i slomi se nece biti puno ispred ovog "bubicara" iz dva prosta razloga: prvi je sto je ova Bolonja sranje i sto elementarne stvari ne uce a masu gluposti moraju obradjivati, a druga je ta da bez prakse teoriju mozes okaciti macku o rep. Teorija igra malu u logu, naravno treba znati i teorije ali praksa je prva stvar.
Zato bih ovom studentu porucila ko te hebe kad se ne znas snaci. On ce sutra "razvaljivati" teoriju tipa latinske nazive ljudskih organa, a kad dodje u situaciju da operise jetru covjeka past ce u nesvijest ili nece znati gdje treba izrezati covjeka da radi.
i ja tako mislim.
ja sam studirala ekonomiju i smijem se kladit da su bolji ekonomisti oni, koji su se znali snaci i prepisat i kod najjebenijeg profesora, nego oni sto su svu teoriju imali u malom prstu.
to sto se ne uce elementarne stvari ja mislim da nije do bolonje... i ovdje je po bolonji ali je totalno drugaciji pristup gradivu..

ovdje dosta profesora pita sudente, hoce li ispit sa dozovljenim knjigama i zbirkama na ispitu ili bez. i onda po tome naprave pitanja za ispit. najcesce su najtezi ispiti na kojima su zbirke dozvoljene.
npr. na statistici je zbirka bila uvijek dozvoljena, al´ de ti znaj kad postavi zadatak koju formulu treba upotrijebit.
ili marketing. pitanje o audioknjigama ( jel se tako kaze) i de sad ti smisli strategiju koje ce se knjige stampat a koje i audio izdanje imat. obrazlozi zasto, koje metode bi koristio... ne moze ti ni jedna bubica pomoc. ako znas i imas sluha za strateski marketing pitanje lagano da laganije ne moze bit. ako nemas veze o strategijama mozes se slikat.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests