Cirilica ne moze da opstane u FBiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Nice try » 08 Jun 2017, 08:22

storm wrote:
Nice try wrote:Samo to i urade,djeca je samo savladaju(kako ko) i više se nigdje ne koristi.
Do par godina je zaborave.
Muka živa kad im dopadne lektira iz naše ćirilične prošlosti,pa dok je pročitaju... :123
Pa da.....iz prošlosti :kafa

a tko se bavi književnošću, neka je nauči i u rikverc ako hoće :oo
Zašto onda i glagoljicu ne učimo?
Pa da ne idem još nazad....sve je to prošlost.
(i tamo joj je i mjesto, ako smijem primjetiti)
Zašto?
Trebamo se nečega odreći jer je dio prošlosti?
Odrecimo se ružnih stvari,ali one koje čine bogatstvo našeg jezika i kulture ne trebamo se odreći.
razumijem da onima koji je nikad nisu do kraja savladali,kojima je bila teška ili koji je nikad nisu učili, ona djeluje suvišna i bespotrebna,ali ne treba da smeta da je nauči i zadrži ko želi.
Dobra ideja,možemo je učiti i u rikverc :sjedi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by storm » 08 Jun 2017, 08:26

Čupava wrote:Mene licno smetaju institucije u RS koje izdaju dokumente pisane ćirilicom .. Vidjeli vi ćirilicu kao bogatstvo ili ne..
Recimo ispišu u ćirilici oznaku škola na cesti....i baš neki turist zna, što je to napisano na cesti ili na tabli...
U latinici bar može skužiti otprilike o čemu se radi...
Uglavnom forsiranje, koje izvire iz potenciranja neke nacionalne spike :djed
Sve ostalo je :maja
Samo se traži u svim narodima ovdje, napinju se svim silama, kako bi dokazali da smo različiti....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Nice try » 08 Jun 2017, 08:28

Čupava wrote:Mene licno smetaju institucije u RS koje izdaju dokumente pisane ćirilicom .. Vidjeli vi ćirilicu kao bogatstvo ili ne..
E,to bi se možda moglo regulisati.
Malo je nezgodno kad su dokumenti napisani ćirilicom.
Ali,imaju pravo na to i to je to.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by storm » 08 Jun 2017, 08:29

Nice try wrote:
storm wrote:
Nice try wrote:Samo to i urade,djeca je samo savladaju(kako ko) i više se nigdje ne koristi.
Do par godina je zaborave.
Muka živa kad im dopadne lektira iz naše ćirilične prošlosti,pa dok je pročitaju... :123
Pa da.....iz prošlosti :kafa

a tko se bavi književnošću, neka je nauči i u rikverc ako hoće :oo
Zašto onda i glagoljicu ne učimo?
Pa da ne idem još nazad....sve je to prošlost.
(i tamo joj je i mjesto, ako smijem primjetiti)
Zašto?
Trebamo se nečega odreći jer je dio prošlosti?
Odrecimo se ružnih stvari,ali one koje čine bogatstvo našeg jezika i kulture ne trebamo se odreći.
razumijem da onima koji je nikad nisu do kraja savladali,kojima je bila teška ili koji je nikad nisu učili, ona djeluje suvišna i bespotrebna,ali ne treba da smeta da je nauči i zadrži ko želi.
Dobra ideja,možemo je učiti i u rikverc :sjedi
Gdje sam napisao da se treba odreći?
Niti mi smeta...
Mislim da ima puno pametnijih stvari za savladati....

aha pa da....imaju pravo :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Čupava » 08 Jun 2017, 08:36

Nice try wrote:
Čupava wrote:Mene licno smetaju institucije u RS koje izdaju dokumente pisane ćirilicom .. Vidjeli vi ćirilicu kao bogatstvo ili ne..
E,to bi se možda moglo regulisati.
Malo je nezgodno kad su dokumenti napisani ćirilicom.
Ali,imaju pravo na to i to je to.
Neki obrasci izrađeni vec latinicom i onda ga dopunjavaju ćirilicom ...Država u kojoj nista vise nije iznenađenje ..
.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Socrates » 08 Jun 2017, 09:16

Nice try wrote:
Čupava wrote:Mene licno smetaju institucije u RS koje izdaju dokumente pisane ćirilicom .. Vidjeli vi ćirilicu kao bogatstvo ili ne..
E,to bi se možda moglo regulisati.
Malo je nezgodno kad su dokumenti napisani ćirilicom.
Ali,imaju pravo na to i to je to.
Svaki pojedinačni gradjan ima zasticena prava u odnosu sa državom. U državi kao sto je Bosna i Hercegovina to bi podrazumijevalo da gradjan bira na kojem pismu (to jest jeziku) će mu biti izdati dokumenti, a ne da mu to država (ili bilo koji njen dio) nameće.

Ovo govorim zato što i mi u Kanadi imamo sličnu situaciju.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2017, 09:45

Nice try wrote:Nemam ništa protiv ćirilice,neka se uči u školama i neka se djeca služe s njom.
To je naše bogatstvo i ne trebamo se tek tako odricati nečega što je nastalo u našoj istoriji.
Kad nam se već nameću vjeronauka u školama,engleski jezik od drugog razreda,turski jezik kao drugi jezik već u šestom osnovne,zašto bi tu ćirilica bila suvišna?
Protiv sam i turskog jezika. Moramo imati neku korist od toga, da bi pustili djecu da ga uče. Primjera radi, ako nreka zemlja hoće da se kod nas uči njihov jezik, trrebali bi nam plaćati za to. Koja fajda, učiti tuđi jezik, a nema koristi od toga :kafa

Socrates wrote:
Nice try wrote:
Čupava wrote:Mene licno smetaju institucije u RS koje izdaju dokumente pisane ćirilicom .. Vidjeli vi ćirilicu kao bogatstvo ili ne..
E,to bi se možda moglo regulisati.
Malo je nezgodno kad su dokumenti napisani ćirilicom.
Ali,imaju pravo na to i to je to.
Svaki pojedinačni gradjan ima zasticena prava u odnosu sa državom. U državi kao sto je Bosna i Hercegovina to bi podrazumijevalo da gradjan bira na kojem pismu (to jest jeziku) će mu biti izdati dokumenti, a ne da mu to država (ili bilo koji njen dio) nameće.

Ovo govorim zato što i mi u Kanadi imamo sličnu situaciju.

E vidiš, to je realno. Lični je dokument - lične prirode i čovjek bi se tu nešto trebao pitati.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by Mutevelija » 08 Jun 2017, 10:41

Ja mislim da moraju dati na latinici jer imas pravo na tri jezika naroda a i pisama
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by mehaning » 08 Jun 2017, 10:52

Bijeli badem wrote:Za moj licni dokument kao da su me i pitali. Nimalo ne smeta sto je na tri pisma i 4 jezika....dapace :kafa
Koliko je to veliko... :sok

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by mehaning » 08 Jun 2017, 10:54

Za par godina na svjetu če ostati tri jezika... :123

Engleski, Španski i Mandarinski... :123

To je naravno loša činjenica... :123

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Ćirilica izumire i u Srbiji

Post by mehaning » 08 Jun 2017, 10:58

Bijeli badem wrote:
mehaning wrote:Za par godina na svjetu če ostati tri jezika... :123

Engleski, Španski i Mandarinski... :123

To je naravno loša činjenica... :123
Imam problem sa tim mandarinskim :kafa
Neznam ni ja kinesko, ali ču izgleda morat naučit... :grana

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Nove generacije u FBiH sve manje znaju ćirilicu

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2017, 18:38

Image

Iako Ustav Bosne i Hercegovine garantuje ravnopravnu upotrebu ćirilice i latinice, kao dva zvanična pisma u našoj zemlji, nove generacije sve manje znaju oba pisma, a najviše zbog školskih programa koji nisu naklonjeni ravnopravnom učenju i upotrebi i latinice i ćirilice.
Poslijeratne generacije školaraca u Federaciji BiH sigurno se sjećaju kako su u drugom ili trećem razredu osnovne škole imali nekoliko lekcija i lektira na ćirilici u sklopu predmeta bosanski jezik i književnost. Slična situacija bila je i s latinicom u manjem bh. entitetu. Tako mnogi, rođeni 90-ih, nerijetko danas ćirilicu čitaju slovo po slovo. S druge strane, za vrijeme bivše Jugoslavije, školarci su jednu sedmicu pisali latinicom, a drugu ćirilicom.

Danas, u onim dijelovima BiH gdje dominira jedan konstitutivni narod, obično dominiraju i jezička norma i pismo tog naroda. Osnovci u oba entiteta počinju se upoznavati s drugim pismom od trećeg razreda.


Image


Iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke ističu kako svako dijete ima puno pravo na izbor svog maternjeg jezika u procesu odgoja i obrazovanja. Međutim, Ustav FBiH dodjeljuje kantonima isključivu nadležnost u provođenju obrazovne politike.

Udžbenička politika u FBiH se reguliše, između ostalog, Odlukom o postupku pripremanja i odobravanja udžbenika, radnih udžbenika i drugih nastavnih sredstava za osnovne i srednje škole, koju je donijela Koordinacija ministara obrazovanja i nauke u FBiH.

U skladu s ovom odlukom, udžbenici u BiH štampaju se na pismima koja su u zvaničnoj upotrebi u našoj zemlji, a izdavači su obavezni da u udžbenicima štampaju 30 posto teksta na ćirilici, ukoliko je to u skladu s nastavnim planom i programom.

"Mi smo duboko uvjereni da obrazovanje treba biti usmjereno ka punom razvitku ljudske ličnosti i učvršćivanju poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ono treba da unapređuje razumijevanje i prijateljstvo među svim narodima, rasnim i vjerskim grupama, kao i da roditelji imaju prvenstveno pravo da biraju vrstu obrazovanja za svoju djecu", kazali su nam iz Federalnog ministarstva obrazovanja.


Image


Aleksandra Marić iz Ministarstva prosvjete i kulture RS-a govori nam kako učenici osnovnih škola u ovom bh. entitetu ravnopravno koriste oba pisma.

"Ćirilica i latinica u RS-u su dva ravnopravna pisma. S druge strane, prema informacijama kojima raspolažemo, u FBiH djeca ne uče srpski jezik i ne koriste ćirilicu u nastavi. Pored toga što učenici u nekim kantonima ćirilicu počinju učiti u trećem razredu osnovne škole, oni u narednim razredima isključivo koriste latinicu", kazala nam je Marić.

Nastava u školama RS-a izvodi se u skladu s Ustavom RS-a, Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju RS-a te Okvirnim zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH.

"Nastavni plan i program RS-a je jedinstven za sve učenike koji pohađaju nastavu, a Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju propisano je da se nastava u osnovnom obrazovanju izvodi na službenim jezicima konstitutivnih naroda, uz korištenje oba službena pisma, ćirilice i latinice", ističe Marić.

U razgovoru s učiteljima iz FBiH saznajemo kako osnovci iz ovog entiteta u trećem razredu uče azbuku, pisanje i čitanje ćirilićnog pisma, sastavljanje riječi i rečenica ćirilicom, interpretacije književnih tekstova na ćirilici te imaju diktate na ćirilici. Poslije toga, ćirilica se kraći period koristi intenzivnije, ali u narednim godinama školovanja rijetko ili nikako. Prema mišljenju učitelja, ćirilica bi trebala biti više uključena u predmetnoj nastavi u FBiH.

"Djeca zaista pokazuju interesovanje za ćirilicu i nekako lakše uče pisati ćirilićno pismo. Međutim, kad dođemo do čitanja, tu su svi malo nestabilniji. Iako u školama ne postoji ništa što učenike sprečava da pišu onim pismom kojim žele, smatram da bismo svi morali posvetiti više pažnje učenju ćirilice. Veliki je broj udžbenika i odlične literature na ćirilici koja našoj djeci može itekako koristiti. Ne smijemo dozvoliti da dođe do zaboravljanja naših pisama", kazala nam je Nihada Čolić, predsjednica Udruženja učitelja KS.

Stigmatizacija ćirilice u FBiH ili latinice u nekim dijelovima RS-a može se uočiti i pogledom na putokaze. Dvojezične table česta su meta vandala kojima ne odgovara da, naprimjer, piše Banja Luka ispod Бања Лука ili Сарајево ispod Sarajevo.


Image


Kada je riječ o državnim institucijama u oba entiteta, uglavnom svaka zasebno odlučuje koje pismo će koristiti. Naprimjer, ministarstva iz RS-a će odgovor na upit uglavnom poslati samo na ćirilici, a iz FBiH samo na latinici.


Image


Individualno korištenje ćirilice ili latinice je stvar ličnog izbora. U skladu s prostorom na kojem žive, građani BiH najčešće se opredjeljuju samo za jedno pismo. U svakom slučaju, višejezičnost bi svi građani trebali gledati kao bogatstvo naše zemlje, a ne kao još jednu nacionalnu podjelu.


(klix)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nove generacije u FBiH sve manje znaju ćirilicu

Post by Bla » 12 Sep 2017, 19:07

zar je postojanje dva pisma višejezičnost :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Nove generacije u FBiH sve manje znaju ćirilicu

Post by spacebound » 12 Sep 2017, 19:14

Meni se cini da je do djece.Sjecam se da sam cirilicu ucila u 2. razredu, te godine smo je intenzivno koristili i naucila je za citav zivot :cudi
Uopste mrznja prema pismu je nevidjena glupost.Bogatstvo je znati sluziti se podjednako sa 2 pisma :ok :)
Exchan ❌️

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Nove generacije u FBiH sve manje znaju ćirilicu

Post by Vjetar » 12 Sep 2017, 19:14

Svakako su nepismeni.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nove generacije u FBiH sve manje znaju ćirilicu

Post by Podrinjac » 12 Sep 2017, 19:36

A sve više znaju dudlati nargile.

Yebo današnju generaciju.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Srbinu u Mostaru vraćena pošta - zabranjeno pisanje ćirilicom!

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2021, 17:22

Image


Pisana pošiljka adresirana ćirilicom i upućena na adresu u Novi Sad iz "Hrvatske pošte" u Mostaru vratila se pošiljaocu u Mostar sa pečatom “zabranjeno pisanje ćirilicom”.

Pošta je predata 7. aprila u glavnoj poslovnici "Hrvatske pošte" u Mostaru, a pošiljaocu se vratila danas.

Srbin iz Mostara kome je pošta vraćena, rekao je za Srnu da je "Hrvatska pošta" Mostar primila kovertu bez problema.

“Pošiljka je bila preporučena sa povratnicom i plaćena 16,80 KM. Danas dobijam kovertu nazad. Zbunjen, pitam poštara šta je u pitanju. Zajedno zaključujemo da je na koverti naljepnica na kojoj piše 'zabranjeno pisanje ćirilicom' i pečat Pošte Zagreb”, rekao je Mostarac.

On je istaknuo da je riječ o važnoj pošti koja je trebala stići u Novi Sad u određenom roku.

Ovaj Mostarac postavlja pitanja - da li je u BiH službeno pismo ćirilica ili nije. Jeste, ali bi to možda trebao pitati predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, koji se nekad potpisivao ćirilicom, ali je to danas zaboravio. Pismo, vjerovatno, nije.

“Ako pošta nije mogla biti poslata na ćirilici, onda su mi to bili dužni kazati na prijemu. Ne samo da sam oštećen, jer moji važni dokumenti nisu stigli u roku, nego sam povrijeđen kao čovjek i šokiran”, rekao je Srbin iz Mostara.

Srna je od "Hrvatske pošte" u Mostaru zatražila objašnjenje o ovom slučaju, ali je odgovoreno da nemaju portparola te da će “neko kontaktirati” novinara.


(SB)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Srbinu u Mostaru vraćena pošta - zabranjeno pisanje ćirilicom!

Post by Julia-Klara » 13 Apr 2021, 17:25

Posta je vracena iz Zagreba, BiH nema nista s tim.
Vratili bi mu je i iz Njemacke isto tako
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srbinu u Mostaru vraćena pošta - zabranjeno pisanje ćirilicom!

Post by Maja » 13 Apr 2021, 17:26

Kako pecat poste Zagreb :hm

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Srbinu u Mostaru vraćena pošta - zabranjeno pisanje ćirilicom!

Post by Pasaga » 13 Apr 2021, 17:27

ovo treba vratit u zagreb
ovamo nema zrakoplova....jel
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests