Zašto šute intelektualci

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Terasa svjesti » 27 May 2015, 17:52

Zato što im je dobro i što su uvučeni u političku "trakavicu" .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Biba » 27 May 2015, 19:02

--- a neki i zbog toga što im je jasno da ako guknu, neće ih gotovo nitko slušati...a lakše je vjerovati uvijek bilo budalama nego pametnima...dobro je rekao jedan teolog - Kad vjerniku kažeš da će doći izvanzemaljci-on vjeruje a kad mu spomeneš Isusa-on ne vjeruje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Pasaga » 27 May 2015, 19:23

INTELEKTUALCI......
To ti jedno udruzenje,savez...teskih tuberana.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Krokodil Behko » 27 May 2015, 20:27

Biba wrote:
Krokodil Behko wrote:Šta mogu reći intelektualci? Kome? Ko će ih shvatiti?
Ove ovce koje idu na izbore i glasaju uvijek za iste i iz istih razloga?
Nema narod pravo, da se žali na intelektualce. Kakav narod, takvi i intelektualci. Svojim načinom izbora vlasti, a samim tim i odnosa u državi i društvu, oni su intelektualcima dodijelili ulogu dvorskih luda i prosjaka što čekaju oko stolova nasvoje mrvice.
Eh Behko, bilo bi odlicno da intelektualci imaju ulogu dvorskih luda jer oni su prozvani ludama jer su smjeli reci bas sve sto i kako misle.Onivsu i postojali na dvoru zapravo da savjetiju vladare :djed jer su bili itekako mudri a ne ludi..Sta ce nasi intelektualci pricati jer to je ko pišanje u vjetar...psihopate su mocne i vladaju a savjete ne zele...A koga cemo birati, pa svaki put mozemo samo glasovati PROTV sadasnjih a buduci budu ko i sdasnji hbga :ovaj :cudi :pusi

Pa dobro, ima i onih koji šute dok im se ne ponudi honorar, a potom urliču po želji i narudžbi :D
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Biba » 30 May 2015, 16:04

Pa i ne šute...eto ovdje ima jako pametnih :ok nije ruganje ni moje bockanje, ovdje ima jako pametnih ljudi...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Bla » 30 May 2015, 16:24

Sudeći po komentarima imam osjećaj da svako pojedinačno ima neku svoju vlastitu viziju šta su i ko su intelektualci pa je baš onako interesantna rašomonijada koja bi se teško mogla objediniti pod istu definiciju jer su neke lične definicije totalno suprotne. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2020, 14:47

Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2015, 10:01 Šta mogu reći intelektualci? Kome? Ko će ih shvatiti?
Ove ovce koje idu na izbore i glasaju uvijek za iste i iz istih razloga?
Nema narod pravo, da se žali na intelektualce. Kakav narod, takvi i intelektualci. Svojim načinom izbora vlasti, a samim tim i odnosa u državi i društvu, oni su intelektualcima dodijelili ulogu dvorskih luda i prosjaka što čekaju oko stolova nasvoje mrvice.

Da se dopunim malo.
Intelektualci su uglavnom izdali u ratu ovu zemlju, izdaju je i dan danas. "Ja vrijedim više" kaže i ode, ili se zavuče pod skute vlasti. A nikad nije dokazao da vrijedi i tih mrvica koje dobije s hastala.
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by ina » 10 Oct 2020, 22:56

Ne kažu oni da vrijede više, nego drugi za njih to kažu
:ovaj




A Bla :srce dobro reče
Svijest ima sidrište.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Hurija » 27 Nov 2020, 14:58

Krokodil Behko wrote: 10 Oct 2020, 14:47
Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2015, 10:01 Šta mogu reći intelektualci? Kome? Ko će ih shvatiti?
Ove ovce koje idu na izbore i glasaju uvijek za iste i iz istih razloga?
Nema narod pravo, da se žali na intelektualce. Kakav narod, takvi i intelektualci. Svojim načinom izbora vlasti, a samim tim i odnosa u državi i društvu, oni su intelektualcima dodijelili ulogu dvorskih luda i prosjaka što čekaju oko stolova nasvoje mrvice.

Da se dopunim malo.
Intelektualci su uglavnom izdali u ratu ovu zemlju, izdaju je i dan danas. "Ja vrijedim više" kaže i ode, ili se zavuče pod skute vlasti. A nikad nije dokazao da vrijedi i tih mrvica koje dobije s hastala.


Ovo je dobra tema ,mislim da ima dosta tačnog u Behkovoj kontstataciji
Ostalo je cutanje.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Naseef Mushroom » 27 Nov 2020, 15:08

Neki dan Slavo Kukić reče da je Dodik izgubio protiv Draška jer su građani rekli ne nacionalizmu.
Ako su nam to intelektualci i trebaju da šute.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42689
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14024 times
Been thanked: 12621 times
Status: Online

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Masamune » 27 Nov 2020, 15:25

Nisu rekli ne nacionalizmu, vec kriminalu. To mu ne stoji nikako. Ima ih sigurno koji nisu nacionalisti koji su glasali za Draska (upravo jer je prozivao kriminal u RS), ali sigurno velika manjina. Ideologija koju zastupa je mnogo gora od Dodikove po pitanju mitomanije.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51590
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19249 times
Been thanked: 21893 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Zanki » 21 Feb 2021, 23:10

Lebowski wrote: 02 Jan 2015, 16:31 Svjedoci smo primjetne dekadencije u svim sferama društva, preko kulture, ljudskih odnosa, odnosa prema okolišu. Neki će reći da je to samo privid, da je uvijek tako bilo ali se nije pričalo o tome, neki će reći da je bolje nego ikad.
Neki opet ne ramišljaju o tome.

Ipak, mnogi će se složiti da nešto nije u redu, primjetno je da su ljudi nezadovoljni, skloniji sve češćim kritikama..

Gdje su tu intelektualci i ima li više mjesta za njih u ovakvom društvu?

Dok su prije intelektualci bili vodilja svakog društva, nekakva savjest, pamet, danas su na nekakvim marginama, da li svojom voljom ili tuđom, da li se se sitem obračunava sa njima - teško je reći.

Tek ponekad čuje se glas kao što je Žižekov, Chomskog i sličnih. Da li je neko drugi preuzeo njihovu funkciju i da li je danas je ljudima važnije šta će reći neka sisata starleta nego cvikeraš. :oo


U BiH postoji to nekakvo udruženje intelektualaca, Krug 99 i rijetko čujem šta o njima, a i kad bude zaprepastim se čime se oni bakću i do kakvih zaključaka dolaze.. Možda su ostarili, šta ja znam. e znam za vas ali meni se Muhamed Filipović bio popeo na glavu.

U Hrvatskoj su intelektualci uglavnom pod teškim kritikama i nerijetko završe kao komunisti. :cudi

U svijetu je možda malo bolja situacija sa njihovim radom jer imaju bolje uslove ali da se njihov glas nešto posebno čuje - pa ne baš.


Kod nas postoji toliko toga o čemu mogu pričati, dati neke upute, kritikovati neke stvari i pojave u društvu ali nema ih.. Ni o jednoj temi koja nije vezana na neki način za politiku nemaju ništa za reći ili ne govore puno.. o propadanju društva, kulture, siromašenju, propadanju porodice, pravima manjina, samim ljudskim pravima.

Možda je liberalizam takav pa i nema smisla to ali..

Što šute?
:oo a dobar uvodni, nasmijah se bas, nadan se da necu morati ulaziti u tvoj profil
jer ipak je proslo pet godina valjda si uvidio o cem se tu radi :oo
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by greeneyes » 21 Feb 2021, 23:15

Pust'te me na miru
Samo sabura

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Rum » 21 Feb 2021, 23:16

greeneyes wrote: 21 Feb 2021, 23:15 Pust'te me na miru
Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6934
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2730 times
Been thanked: 1265 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 21 Feb 2021, 23:23

Boje se osude, da se nece drugi sloziti s njima. Misle da im treba odobrenje mase da vi ostvarili neki plan. Ne shvataju da u zivotu treba misliti da se mnogi nece slozite s tobom. Uvijek ce biti neko ko ce biti protivan. Nemaju samopouzdanja i to je najgore. Ali najgore od svega je ne dici glas, ne uraditi nista i ne pokusati nista. Nasi intelektualci zakodjer znaju samo kritikovati, ali nemaju plan niti ideju. Slabi smo jako na tom planu.
Trebaju nam i mladi i njihove ideje.
Twiterka

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51590
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19249 times
Been thanked: 21893 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Zanki » 21 Feb 2021, 23:28

koteljubi_kadnisamtu wrote: 21 Feb 2021, 23:23 Boje se osude, da se nece drugi sloziti s njima. Misle da im treba odobrenje mase da vi ostvarili neki plan. Ne shvataju da u zivotu treba misliti da se mnogi nece slozite s tobom. Uvijek ce biti neko ko ce biti protivan. Nemaju samopouzdanja i to je najgore. Ali najgore od svega je ne dici glas, ne uraditi nista i ne pokusati nista. Nasi intelektualci zakodjer znaju samo kritikovati, ali nemaju plan niti ideju. Slabi smo jako na tom planu.
Trebaju nam i mladi i njihove ideje.
pa ne vjerujem bas da je tako :oo
mozda je bilo, ali neobicno bi bilo da je tako jos uvijek
necu govorit nista dalje jer ti pretpostvaljan govoris o BiH
pa ne bi se htjela mjesat u nesto sto ne znan bas, a msm da i ti ne zivis doli ako se ne varan
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Naseef Mushroom » 21 Feb 2021, 23:39

Ironično, jedina pozitivna stvar u ovom društvu gdje bukvalno svako može osnovati svoju stranku je baš to što svako može osnovati svoju stranku.
Znači uz malan broj potpisa svako je može osnovati. Mi imamo komplet listu demagoga i pametnjakovića koji su više vremena provodili kod Senada u studiju nego kod kuće sve ove godine. Svetlana Cenić, rahmetli Zdravko Grebo, Slavo Kukić, Enver Kazaz, Esad Bajtal, Esad Duraković, Besim Spahić, provodili su godine na televiziji otkrivajući toplu vodu.

Ako su oni stvarno pametniji od BH svakodnevnice trebali su osnovati stranku, predstaviti program, plan i prijedlog kako ova država i drustvo treba naprijed i ako dobiju malan broj glasova i narod ne bude želio ih slušati bar imaju dpargumente zašto je društvo tu gdje jeste.
Ali ne, lakše je godinama pametovati iz hladovine.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Mirelam » 21 Feb 2021, 23:43

Koji fail. Da bi bio intelektualac, ne moras nuzno biti u politici.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Naseef Mushroom » 21 Feb 2021, 23:57

Mirelam wrote: 21 Feb 2021, 23:43 Koji fail. Da bi bio intelektualac, ne moras nuzno biti u politici.
Pa ako mogu Denis Stojnić i Rile mogu i ljudi koji se 25 godina bave stanjem u ovoj državi.
Ne moraju lično biti u politici, neka budu savjetnici mladim školovanim političarima ali ne, lakše je 25 godina u 2-3 emisije pametovati jedno te isto sa frazama koje čuješ pred granapom kada dva djeda diskutuiju o državi, tako im je lakše.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 51590
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19249 times
Been thanked: 21893 times
Status: Offline

Re: Zašto šute intelektualci

Post by Zanki » 22 Feb 2021, 00:07

Naseef Mushroom wrote: 21 Feb 2021, 23:57
Mirelam wrote: 21 Feb 2021, 23:43 Koji fail. Da bi bio intelektualac, ne moras nuzno biti u politici.
Pa ako mogu Denis Stojnić i Rile mogu i ljudi koji se 25 godina bave stanjem u ovoj državi.
Ne moraju lično biti u politici, neka budu savjetnici mladim školovanim političarima ali ne, lakše je 25 godina u 2-3 emisije pametovati jedno te isto sa frazama koje čuješ pred granapom kada dva djeda diskutuiju o državi, tako im je lakše.
a kakve veze ima politika, savjetnici i emisije s intelektualcima
imas masu mladih ljudi intelektualaca koji se ne bave emisijama i nije im to nikakv prestiz
sve mi se cini da vas je tramvaj izbacia na nekoj stanici i nikako naci put do kuce
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests