Pozoriste kojeg vise nema

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Dunjaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2987
Joined: 13 Feb 2020, 15:01
Has thanked: 389 times
Been thanked: 963 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Dunjaa » 21 Nov 2020, 21:17

Kako meni fali pozorište i dobra predstava. Meni je pozorište bilo draže od bioskopa.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 21 Nov 2020, 21:21

na "Kulturnom uzdizanju" sad postavila link sinosnje predstave, a to cu raditi i narednih veceri (ako ne zaboravim) u 19:30, pa mozemo gledati zajedno svi :D

Sutra ce to biti "Lepa Brena prodzekt", u izvodjenju "Flying Ginger" i Bitef Teatra Beograd
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dunjaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2987
Joined: 13 Feb 2020, 15:01
Has thanked: 389 times
Been thanked: 963 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Dunjaa » 21 Nov 2020, 21:22

Julia-Klara wrote: 21 Nov 2020, 21:21 na "Kulturnom uzdizanju" sad postavila link sinosnje predstave, a to cu raditi i narednih veceri (ako ne zaboravim) u 19:30, pa mozemo gledati zajedno svi :D

Sutra ce to biti "Lepa Brena prodzekt", u izvodjenju "Flying Ginger" i Bitef Teatra Beograd
Super :cvijece

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by dadojović » 21 Nov 2020, 21:27

Zadnje što sam gledao je Ritina škola.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 21 Nov 2020, 21:31

Uf, ja se i ne sjecam sta je bilo posljednje :ovaj
Ovdje sam gledala koncert Radeta Serbedzije, trebala sam ici gledati "Voz" sa Vojom Brajovicem i Sergejom Trifunovicem - prvi put je bilo otkazano, a drugi put nisam bila u Pragu.
Sad je sve stalo, cekamo neka bolja vremena.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by dadojović » 21 Nov 2020, 21:54

Od Rade nisam dugo ništa pogledao. Ni kazališno ni filmsko.
Prošao sam kraj njegovog vinograda maloprije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 21 Nov 2020, 22:00

Rade :srcee
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2239 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Skin » 11 Dec 2020, 16:20

medvjeditju

S POČETKOM U 19:30 SATI
Premijera dramske predstave "O medvjedima i ljudima" sutra na YouTube kanalu NPS

https://www.youtube.com/c/NarodnopozorišteSarajevoNPS

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Hurija » 16 Jan 2021, 20:14

:D

U martu prošle godine odgledala sam u Jazavcu u Banja luci Skupštinu od reditelja Ivana Plazibata. Imala sam volju odgledati i još koju predstavu i na Međunarodom festivalu glumaca pod nazivom ZAPLET , koji se tradiocionalno održava u istom pozorištu od 2009 godine , ali je pandemija Corona virusa učinila svoje .
Ostalo je cutanje.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by vrhbosnica » 16 Jan 2021, 20:43

prije 2,3sedmice gledala neku kao humoristicnu predstavu..
sad mi se glada onaj schindlerov lift.. cim bude
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2021, 20:49

Sad gledam, sve slicice koje sam postavila su nestale :why
Prica o pozoristu kojeg vise nema ostaje
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 23 Nov 2021, 20:34

U Brckom traju Pozorisni susreti, i prvi put od postojanja, sva desavanja na i oko Susreta potresa nastavak sapunice sa Branislavom Lecicem, koji je inace clan zirija ove godine.
Predstave se uglavnom prikazuju za publiku, ali pozorisne kuce odbijaju ucestvovati u takmicarskom programu. Za sada je ostala samo jedna predstava koja se zeli takmiciti. Cirkus!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 23 Nov 2021, 20:35

Pismo Radeta Šerbedžije direkciji 38. Pozorišnih susreta u Brčkom

Direkciji Susreta pozorišta / kazališta Brčko

Gospodo, pratim na vašoj službenoj stranici novosti, vijesti i komentare, povodom vašega kazališnog festivala i žao mi je zbog svega sto se događa. Žao mi je zbog ljudi i imena koje znam i zbog onih koje i ne znam. Žao mi je zbog publike koja sve to zgranuta sluša i prati. Žao mi je žena koje u obranu svoga dostojanstva trpe po tko zna koji puta neukusne komentare i koje su izložene nasilju jednoga patrijarhalnoga svijeta čak i na običnim press konferencijama.

Rečenice napisane na službenim stranicama, od ljudi koji su predstavnici pozorišno/kazališnih susreta u Brčkom “… savršeno nas se ne tiče ko je koga kad, ko je kome ko i sta je među vama čemu sta …” podsjećaju na riječi Bukare iz “Predstave Hamleta iz Mrduše donje“ i opasan su i brutalan izraz koji ne dolikuje ljudima koji se bave umjetnošću.

Žao mi je i umjetnosti, koja ne bi smjela biti u okovima i lancima takvog bešćutnoga i često primitivnoga senzibiliteta.

Od osam predstava koje su izabrane u službeni program i koje su se trebale takmičiti za nagrade, trenutno samo je jedna predstava ostala u konkurenciji, čime je samo žiriranje postalo besmisleno.

Pozvali ste me da na završetku vašega festivala održim koncert u čast pobjednika.

Za mene su pobjednici svi oni moji kolegice i kolege umjetnici koji su se solidarizirali i, unatoč neprirodnoj situaciji, održali svoje predstave zbog same publike zbog koje se i bave ovom umjetnošću.

Tako sam i ja odlučio da zbog publike održim svoj koncert.

Jedino sto vas molim jest da, prije moga koncerta, na pozornici na kojoj nastupam sa svojim orkestrom, ne bude nikakvih dodjela nagrada koje su na ovakav način iskompromitirane.

A nedolične izjave gospodina Jakova Amidžića o glumcima i glumačkoj profesiji i aluzijama na moga prijatelja, sjajnoga glumca i divnoga čovjeka Ermina Bravu, šaljem u ropotarnicu neumjesnih i glupih rečenica …

RADE ŠERBEDŽIJA
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 23 Nov 2021, 20:39

Na pitanje novinarke: „Kako Direkcija festivala komentira cijelu buru u vezi s izvođenjem predstava koju je izazvao Branislav Lečić, predsjednik stručnog žirija?“, Amidžić je kazao da je o svemu upoznat Organizacijski odbor i da je sve urađeno u skladu sa zakonom.

„Onog momenta kada je pravosudni sistem Republike Srbije objavio da ne postoji nikakvo djelo na osnovu kojeg je došlo do prijave, mi smo tog momenta krenuli u razgovore s Branislavom Lečićem, da dođe i bude u žiriju jer ga deset godina čekamo ovdje u Brčkom i hvala mu što je došao, sve ostalo nije u našoj nadležnosti. Prije nego je krenula prva predstava, redateljka predstave Ateljea 212 je imala primjedbu na člana žirija u smislu da se radi o nemoralnoj ili amoralnoj osobi. Na moje pitanje zbog čega je on amoralan, nije bilo odgovora. Tada sam postavio pitanje cijelom beogradskom ansamblu zašto to ne riješe u Beogradu? Pitao sam ih, jer je ansambl prvobitno odbio da igra predstavu, te kako ja kao Hrvat iz Bosne vjerujem pravosudnom sistemu R Srbije, a oni ne?“ , izjavio je Amidžić, podsjećajući da je Direkcija dobila poruke o tome da neki ansambli neće primiti nagrade, kao i prijedloge o prerastanju festivala u reviju, što je neprihvatljivo.

S obzirom da su mnogi istupi pojedinaca vođeni primjedbom o neblagovremenom obavještavanju teatarskih kuća o sastavu stručnog žirija, Amidžić je istaknuo da Direkcija festivala nema praksu službeno obavještavati kazališta o članovima stručnog žirija.

„Ključ je: Kazalište na sceni i publika u sali, sve ostalo je zasnovano na struci“, zaključio je Amidžić.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24721
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6516 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Koraci_u_noci » 23 Nov 2021, 20:45

Kakva budala moras bit da nicim izazvan u ovom trenutku imenujes u ziri takvu u najmanju ruku kontroverznu licnost
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Pozoriste kojeg vise nema

Post by Julia-Klara » 23 Nov 2021, 20:48

A ne znam sta bih rekla, iskreno.
Jakov Amidzic je alfa i omega od ponovnog pocetka organiziranja Susreta, ali mu ovo nije trebalo.
Jako nelogican potez.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Gašenje kulture u Sarajevu: Studio lutkarstva najavio prestanak s radom

Post by CikCikCikPogodi » 07 Feb 2022, 19:45

Image

Studio lutkarstva Sarajevo je na 25. godišnjicu postojanja najavio prestanak s radom.

Studio lutkarstva Sarajevo je osnovan 7. februara 1997. godine na inicijativu teatarskih djelatnika Ljubice Ostojić, Marka Kovačevića, Safeta Plakala, Hamice Nametka i Dubravke Zrnčić-Kulenović. Ponuđen je novi koncept obrazovanja mladih umjetnika s ciljem revitalizacije lutkarstva.

Sudio je na početku djelovao pod imenom Škola lutkarstva Sarajevo-Mostar. Upisao je prvu generaciju polaznika, uspostavio saradnju sa Likovnom akademijom u Sarajevu - Odsjekom za produkt dizajn te Pozorištem lutaka Mostar i Sarajevskim ratnim teatrom (SARTR). Nastava se odvijala po principu seminara i kreativnih radionica, a prvi ciklusi nastave bili su povjereni voditeljima, vrhunskim međunarodnim umjetnicima i pedagozima.

Transformacija škole u Studio lutkarstva nastupila je 2002. godine, u momentu kada su već postignuti konkretni rezultati, ali i evidentirane mnogo veće mogućnosti samog umjetničkog djelovanja i stvaralaštva. Nažalost, ti potencijali nisu iskorišteni i podržani od šire društvene zajednice, tako da se razvoj studija odvijao kao neprofitna organizacija, bez neophodnog prostora za kontinuirani rad, stalne financijske podrške i konkretnog ulaganja.

Image

Svih ovih godina je angažman studija bio usmjeren na disperzivnost lutkarstva na cijelom teritoriju BiH. Značajno je podržao i stručno učestvovao u obnavljanju Susreta pozorišta lutaka BiH i Bijenala lutkarstva u Bugojnu, inicirao uvođenje predmeta Lutkarstvo na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, na odsjecima Dramaturgija i Gluma. Ostvarivao je i produkcijsku saradnju sa SARTR-om, Altteatrom, KSC Bugojno, Teatrom ACTEA iz Caen-a (Francuska)...

Najizvođenije predstave Studija lutkarstva su: "Igra traži druga" (85), "Legenda o dunjaluku" (98), "Hranjiva priča" (106), "Patuljak nam priča" (102), "Djevojčica sa šibicama" (69) i "Palčica" (57). Entuzijazam članova studija, kretivna potentnost i visoki umjetnički dosezi održali su djelovanje studija do pandemijske 2020. godine.



"Sada, na 25. godišnjicu, Studio lutkarstva najavljuje prestanak sa radom. Da bi se sačuvale sve relevantne vrijednosti rada, priprema se izložba lutaka kojom će u septembru biti otvoreni 25. Susreti lutkarskih pozorišta BiH u Bugojnu i koju će Studio lutkarstva staviti na trajno čuvanje Kulturnom sportskom centru kao dio kolekcije budućeg Muzeja lutkarstva", kazali su iz Studija lutkarstva.

Izvor: Klix.ba

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Gašenje kulture u Sarajevu: Studio lutkarstva najavio prestanak s radom

Post by The 51st State » 07 Feb 2022, 19:51

Pogasi sda svu kulturu, sramota.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24721
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6516 times
Status: Offline

Re: Gašenje kulture u Sarajevu: Studio lutkarstva najavio prestanak s radom

Post by Koraci_u_noci » 07 Feb 2022, 19:57

Ovi ocigledno iz nekog razloga nisu u sistemu institucija kulture koje se finansiraju iz budzeta, mozda ne ispunjavaju kriterije il se nisu potrudili, al vjerujem da im ne trebaju velika sredstva i da ce nastaviti sa radom
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1876 times
Been thanked: 14898 times
Status: Offline

Re: Gašenje kulture u Sarajevu: Studio lutkarstva najavio prestanak s radom

Post by HAVANA » 07 Feb 2022, 19:59

Gasi se sve ovde polako godinama. Koprcaju se neki al na kraju to sve ode. A nema logike da te i mnoge druge stvari opstanu sa idiotima kakve imamo. Nista neobicno. Jedino sto je cudno je da je i do sada opstalo.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests