New primitives & TL nadrealista

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33894 times
Been thanked: 20670 times
Contact:
Status: Online

Re: Povratak Nadrealista: Centar posvećen "novim primitivcim

Post by Rum » 23 May 2016, 23:32

Nema tu povratka :ne :cudi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15112
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Povratak Nadrealista: Centar posvećen "novim primitivcim

Post by Tokmak » 23 May 2016, 23:34

:aplauzz

za sve nas antitalente... :D.

[ytube][/ytube]
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by storm » 16 Dec 2016, 15:03

Mogu ovdje, da ne ide na glazbenu temu

Image

Film Zabranjeno pušenje u Sarajevu od 22.decembra u Cinema Cityju

Klix.ba

Dokumentarni film o priči tri pokretača mega popularne sarajevske rock grupe i Top liste nadrealista od doba raspada bivše Jugoslavije do danas konačno kreće u kino distribuciju iz Sarajeva.

Sejo Sexon, Nele Karajlić i Zenit Đozić tri su prijatelja iz sarajevskog naselja Koševo koji su krajem 70-ih i početkom 80-ih kreirali nešto što će narasti u jedan od najvećih muzičkih, kulturnih i multimedijalnih fenomena bivše Jugoslavije.
https://www.youtube.com/watch?v=nP64KaUbruw


Rock grupa Zabranjeno pušenje i Top lista nadrealista su i dan danas ostali urezani u modernu historiju bivše države i današnje Bosne i Hercegovine i predstavljali su od svojih početaka do danas vrstu urbane bune i protesta te satiričnog pogleda na društvenu svakodnevnicu i kroz muziku i kroz pokret Nadrealista.

Priča o nastanku, rastu i dolasku do vrha popularnosti i na kraju do raspada prijateljstva i grupe Zabranjeno pušenje je smještena u puno veći kontekst raspada bivše Jugoslavije i rata u Bosni i Hercegovini, a ispričana je nepristranim pogledom i naracijom autora filma, Gianluce Loffreda.

Poznati italijanski dokumentarista ističe kako ga je priča o fenomenu Zabranjenog pušenja od početka oduševila i kao autora i kao historičara.

"Sa Zabranjenim pušenjem me upoznao Andrea Postiglione, italijanski novinar i filmaš, i njihova me priča natjerala da se ponovo sjetim slika iz svog djetinjstva. Kada sam prvi put upoznao Seju Sexona, Neleta Karajlića i Zenita Đozića pronašao sam ključ naracije istorije. Prijateljstvo, muzika i promjene u ljudima su perspektive iz kojih ja mogu gledati na istoriju bivše Jugoslavije. To je film o trojici prijatelja koji su postali rock zvijezde u vremenu značajnih istorijskih dešavanja", kazao je Loffredo.

Vrlo uspješni festivalski život, sjajni dokumentarni film o jednom vremenu, muzici, pokretu i ljudima koji stoje iza njega započeo je specijalnom projekcijom na Sarajevo Film Festivalu ove godine a od tada je prikazan sa nepodjeljenim hvalospjevima kritike i uz ovacije publike i na programu festivala u Tuzli i Mostaru.

Regionalna distributerska kompanija Con film je prepoznala kvalitet i važnost kino distribucije filma koji je od takvog značaja za prikaz jednog od najvažnijih multimedijalnih pokreta i rock bandova bivše Jugoslavije i koji svojom pričom sigurno može doseći sve generacije gledatelja pa će se ovo sjajno ostvarenje na početku svoje regionalne kino distribucije od 22. decembra naći na redovnom repertoaru sarajevskog multiplexa Cinema City te naknadno obići sve kino dvorane u BiH a nakon toga i zemalja regiona.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by dr laganini » 16 Dec 2016, 15:04

..dva pusenja a skupa ne vride ko orginal...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2016, 18:09

Nije čudo što se talijani kače za nešto kod nas, oko kulture ili umjetnosti.
Ima tu poprilično sličnosti u našem i njihovom južnjačkom mentalitetu.
I mi se volimo svađati i mlatarati rukama dok pričamo, kao i oni.

Mislim da oni u nama vide vlastitu (previše romantiziranu) prošlost i vjerovatno kontaju, da su oni siromašni, bili bi isti kao i mi :ha

Za sada, najviše se identificiraju, sa Dalmacijom i Bosnom, mada, bliski su im i Albanci.
Neki od njih doduše ne. Dolazili su u BiH da pronađu tu atmosferu iz filmova Kusturice, ali nisu je našli.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by storm » 16 Dec 2016, 18:13

Krokodil Behko wrote:Nije čudo što se talijani kače za nešto kod nas, oko kulture ili umjetnosti.
Ima tu poprilično sličnosti u našem i njihovom južnjačkom mentalitetu.
I mi se volimo svađati i mlatarati rukama dok pričamo, kao i oni.

Mislim da oni u nama vide vlastitu (previše romantiziranu) prošlost i vjerovatno kontaju, da su oni siromašni, bili bi isti kao i mi :ha

Za sada, najviše se identificiraju, sa Dalmacijom i Bosnom, mada, bliski su im i Albanci.
Neki od njih doduše ne. Dolazili su u BiH da pronađu tu atmosferu iz filmova Kusturice, ali nisu je našli.
I svi njihovi stripovi na čelu sa Alan Fordom nisu nigdje prošli osim u sfrj...pa ih logično malo puca nostalgija :oo
Kad razmislim i autoindustrija je počivala na njihovim otpacima :D.
Ma ....braća skoro :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2017, 10:32

Image

Danas u 13.00 sati, naime, predsjedatelj Predsjedništva BiH dr. Dragan Čović nazočit će svečanom otvorenju novoizgrađene transformatorske postaje u Čitluku.

Iz kabineta Dragana Čovića pozivaju i informiraju medije da javnost izvijeste o ovome događaju.


Mi smo promptno reagirali, i ovim putem izvijesti cjelokupnu bosanskohercegovačku javnost da će član Predsjedništva iz reda hrvatskoga naroda u 13 sati otvoriti trafostanicu u Čitluku.

(SB)
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Socrates » 14 Sep 2017, 10:35

:ha

Behko u formi. :apl
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Bla » 14 Sep 2017, 10:37

pa nije mali projekat :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Nice try » 14 Sep 2017, 13:31

Nije,a nije mu ni daleko da popodne posveti otvorenju :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2017, 13:32

Bla wrote: 14 Sep 2017, 10:37 pa nije mali projekat :cudi

Ako nije mali, hajd nek proba mene snadbijevati sa strujom, pa ćeš da vidiš da je minijaturan :rol
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Bla » 14 Sep 2017, 13:34

gubim ti tok misli
znam da aludiraš na one svoje nestanke ali ne mogu da uvežem :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Čitluku se otvara trafo koji će strujom napajati sarajevski trotoar i kraljevački semafor

Post by Konsultant » 18 Sep 2017, 23:09

Sletio sam na aerodrom u Citluku...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2018, 10:32

Zaboravljena priča o čuvenom hitu iz 80-tih: Nastao je u Sarajevu, nakon Elvisa i Pušenja, ali danas to niko ne zna!

Izvor: Jutarnji.hr/Autor: Miljenko Jergović
Image

Kada je 13. veljače 2018. u Zagrebačkom kazalištu mladih Zoran Predin na svome predvalentinovskom koncertu na bis zapjevao “Zarjavele trobente” i kada se neka čudna, malo postarija, građanska publika krenula njihati u ritmu jednostavne cirkuske melodije, upitao sam se zna li itko od tih ljudi, osim Siniše Škarice koji sjedi negdje u prvom redu, tko je napisao ovu pjesmu?


Grupa Kongres prvi je put nastupila u dvorani Sloga, na koncertu na kojem su svirali još Elvis J. Kurtovich and his Meteors i Zabranjeno pušenje, prvaci novog primitivizma, camp proto-punk stila i pseudo-pokreta, o kojem se nešto čulo među bolje upućenom školskom omladinom u dvije elitne gimnazije i tri središnje sarajevske općine.


Bilo mi je šesnaest i bio sam na koncertu u Slozi, kao što sam, uostalom, bivao na svim važnim koncertima, predstavama i izložbama tih mjeseci i godina. Trebalo mi je, morao sam u nešto odrasti, pa sam, eto, u to odrastao.


Kongres ne samo da nije bio new primitivs, nego upravo suprotno od toga: art rock, sarajevska varijanta Talking Headsa, s moćnim klavijaturama, pjevačem koji je radio neke čudne pokrete, odličnom ritam sekcijom i gitaristom koji je bio vođa benda. Tekstovi su im bili visokostilizirani i estetizirani, sa začudnim refrenima, koji bi se ponekad do u beskraj ponavljali.


Ali bilo je takvo vrijeme, moglo je to da se spoje Elvisov camp i Kongresov smrtno ozbiljni art, dodatno potpomognut dizajnom Davora Papića, koji je tom ranom Kongresu bio neka vrsta Warhola, vizualnog idejnog vođe.




U sljedeće dvije godine Kongres je odsvirao desetine, možda i koju stotinu koncerata po Sarajevu i nekoliko okolnih gradova, da bi tek zatim snimili i objavili svoj prvi album. Takvo je bilo vrijeme, stalno se, skoro svakodnevno sviralo, Sch su jedno vrijeme nastupali svakog četvrtka u Kuku - klubu studenata medicine, petkom i subotom bi u Domu mladih bili veliki, jugoslavenski koncerti, a ostalim su se danima koncerti održavali po domovima kulture, u dvoranama studentskih domova, obično bivšim ili još uvijek aktivnim menzama i u fakultetskim klubovima.


U godinama pred Olimpijadu postojalo je - nabrojao sam ih - barem dvadeset dvorana koje su mogle primiti od dvjesto do dvije tisuće ljudi, u kojima se svirao neki od lokalnih ili globalnih stilskih derivata novog vala i punka. I, naravno, postojala su mjesta na kojima se izvodila muzika koju nipošto, pa ni iz znatiželje, nismo slušali. Tamo se svirao heavy metal, hard rock i slično.


Album su objavili 1984. godine, malo nakon Elvisa i Zabranjenog pušenja, ali u autsajderskom izdanju sarajevskog Diskotona. Nakon što ih je napustio klavijaturist Dado Džihan, a negdje se izgubio i originalni pjevač s onim čudnim kretnjama, Kongres je uglavnom nastupao kao trio, koji su činili gitarist i autor Mahir Purivatra, basist Aljoša Buha i bubnjar Adam Subašić Cupi. Mahirove pjesme bile su čvrste i energične, i za okosnicu su vazda imale neku jaku verbalnu frazu, rečenicu koja se čovjeku za cijeli život utisne. U jednoj od najranijih kojih se sjećam, i koja se nije našla na albumu, pjevao je: “Od Kafke do kafane, i onda opet, i opet, od kafane do Kafke”.


U drugoj, koja mi se povremeno vrati, izbije mi u pamet, pa ju gotovo nesvjesno ponavljam, bilo je: “Vozovi ne znače rastanak, ne, ne…” A u trećoj, koja je bila hit još prije izlaska debitantskog albuma, pa se emitirala u blokovima televizijskih spotova na novogodišnjem programu pred tu zvjezdanu sarajevsku 1984, Mahir je, s licem vrlo ozbiljnog dječaka, pjevao: “Ne mogu da ugrabim taj osjećaj:/djevojka na snijegu s kosim očima.” Pjesma je nastala na tragu Bowiejeve (a ustvari Iggy Popove) “China Girl”, koja se, nekoliko mjeseci ranije, pojavila na albumu “Let’s Dance”.


Ali ni ta, kao ni jedna druga Mahirova pjesma nije se našla u nazivu albuma. Nazvan prema posljednjoj, petoj pjesmi s B strane, album “Zarjavele trobente” bit će tako temeljito prebrisan iz memorije ex-yu publike, da se danas na sve strane po internetu, pa čak i na takozvanim specijaliziranim glazbenim stranicama, može pročitati kako su “Zarjavele trobente” pjesma Zorana Predina i Lačnog Franza.


Na jednom mjestu na YouTubeu piše doslovno ovako: “Zarjavele trobente - muzika Lačni Franz, pisana specijalno za grupu Kongres”. Anonimnom narodnom mudracu mlađe generacije valjda se činilo neshvatljivim da bi moglo biti obrnuto i da su “Zarjavele trobente” pjesma grupe Kongres koju već tridesetak godina izvodi Zoran Predin, sam ili s Lačnim Franzom.

A počelo je u ljeto 1984, kada se Predin odazvao pozivu anonimnih, te pomalo nadobudnih, zeničko-sarajevskih klinaca, i doputovao iz Maribora da u studiju Radio televizije Sarajevo posudi svoj glas u pjesmama “Zarjavele trobente” i “Zabava”. Nakon objave albuma neće proći ni punih devet mjeseci, originalna postava Kongresa zauvijek će se razići, a pjesmu će u životu održati upravo Zoran Predin, koji će je pjevati i pronositi kroz različite svoje autorske repertoare, čuvajući na taj način blago sjećanje na neke žive i mrtve sarajevske dječake.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by storm » 09 Apr 2018, 11:06

Bilo je tu priče oko toga, ako se sjecam, niska grana je pisao o kongresu i ako se ne varam, da je Aljoša Buha bio autor i frend sa Predinom...
A grana je bio jako blizu svemu tada (pozz ma gdje bio :pivo) pa mu vjerujem...
A komad je i danas meni vrh :klanja
Neko urbanije vrijeme unatoc svemu :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by Krokodil Behko » 21 Oct 2021, 19:20

Ojebote život, predvidili su i ovo oko lijekova i kiseonika :haha


online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14110 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by ironman » 21 Oct 2021, 20:52

dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by TAFKAP » 21 Oct 2021, 21:38

eeeheheee, drug moj...

Kapitalizam već krajem 80tih stigao u SFRJ :aplauzz

Last edited by TAFKAP on 21 Oct 2021, 21:48, edited 1 time in total.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14110 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by ironman » 21 Oct 2021, 21:43

Taj gore i ovaj su mi top 5 od njih..ima i onaj kad kazu izvini a onaj padne u nesvijst..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: New primitives & TL nadrealista

Post by MorningStar » 21 Oct 2021, 21:53

Jedan od najboljih :oo :oo


Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests