Elitizam u osnovnim školama i bullying

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Grom » 29 Nov 2020, 17:06

insomnia wrote: 29 Nov 2020, 17:04
I caci mu i materi pride
Ja nisam za nasilje, al' ovakvi tipovi to zaslužuju.
Da se radi o nekom mom članu porodice ili familije da je ovako napadnut, nema šanse da bi zlostavljač prošao bez batina.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12328 times
Status: Online

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Masamune » 29 Nov 2020, 17:16

Stoka... trebaju kazniti obojicu (i ovog što dobacuje), kao i njihove roditelje. Uglavnom sva ova ponašanja dolaze iz kuće.

Da idem s njima u razred iživljavao bih se na toj dvojici sa još par učenika. Dok škola i drugi reaguju metod "when a bully becomes bullied" pomaže itekako u cilju da im se otvore oči i skontaju šta su radili.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by greeneyes » 29 Nov 2020, 17:26

Koji debili, ybt zljeb
Samo sabura

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by jelena... » 29 Nov 2020, 17:52

Klipani - na snimku ih je dvojica nasilnika.
Ovaj što instrukcije prima i bespogovorno izvršava i ovaj iza kamere što ih daje.

Srednja škola - neobavezna, višegodišnja zapuštenost u korekciji ponašanja i ko zna kakav porodični background...

Neće tu obična školska kazna, u obliku smanjenja vladanja ili izbacivanja iz škole, učiniti mnogo,
ali će svakako zaštititi ovu žrtvu i slične, barem u okviru škole i školskog dvorišta za vrijeme nastave.


Dajbože da škola ima školskog psihologa i pedagoga - za početak.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by CikCikCikPogodi » 29 Nov 2020, 18:02

To je sve iz kuce. Ako je on takav, mozes misliti kakvi su mu roditelji.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11826
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2919 times
Been thanked: 2595 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Naseef Mushroom » 29 Nov 2020, 18:15

Jedina pozitivna stvar kod ovakvih stvari na današnjem vremenu je da se danas skoro sve može snimiti i objaviti. Pa kada portali objave članak sa videom i onako "novinarski korektno" ne objave ime ili objave samo inicijale uvijek se među komentarima nađe neko ko će postaviti pravo ime i Facebook profil siledžije.
Vidjeli smo kod slučaja kada je onaj psihopata zgazio psa traktorom i neko objavio njegov profil koliko i kakvih poruka je dobio, morao seljačina kasnije komentare na profilu zaključati.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31192
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 5003 times
Status: Online

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Matan » 29 Nov 2020, 18:24

Kucni odgoj, pod prvo..
moje dijete, ovo nikad nece napraviti..
sta uraditi..
ovakvi slucajeva je uvijek bilo i bit ce..
ne moze se to iskorijeniti, zlo je u covjeku..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Belay Queen
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9386
Joined: 02 Dec 2018, 21:42
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Belay Queen » 29 Nov 2020, 19:02

Stoka :bua
Panta rei...

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 19:20

Naseef Mushroom wrote: 29 Nov 2020, 18:15 Jedina pozitivna stvar kod ovakvih stvari na današnjem vremenu je da se danas skoro sve može snimiti i objaviti. Pa kada portali objave članak sa videom i onako "novinarski korektno" ne objave ime ili objave samo inicijale uvijek se među komentarima nađe neko ko će postaviti pravo ime i Facebook profil siledžije.
Vidjeli smo kod slučaja kada je onaj psihopata zgazio psa traktorom i neko objavio njegov profil koliko i kakvih poruka je dobio, morao seljačina kasnije komentare na profilu zaključati.


Pogrešan je taj stav čak i odraslim ljudima potrebno je zadržati identitet Studije su pokazale ustvari je i taj nasilnik najvjerovatnije žrtva nasilja od oca ili recimo starijeg brata .

Postoji zakon o maloljetnicima koji se sprovodi od 2014 godine u RS-u kod nas u Federaciji od 2015 godine imaju osposobljeni i Certificirani pripadnici policije i Službnici Ustanova za Socijalni skrb koji zajedno za Resornim Tužiocima za maloljetna lica vrste sprovedebe istog zakona .

Nebih da vas zamaram i ulazim u detalje ,ovisno od slozenijih KD-a a posebno ako se počine KD-seksualnog ili Krvnog delikta,preciziran je i način ispitivanja kako osumnjicenih lica s tako i oštećenih lica uposebnim prostorijama koje su za to namjenjene uz audio i video zapis.

Sve je usmjereno na to da se pomogne maloljetnicima .👍
Ostalo je cutanje.

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by nida » 29 Nov 2020, 19:21

Kad ovako nešto vidim, zapitam se uvijek otkud toliko zlo da se maltretira dijete/osoba s poteskocama u razvoju, koje se ne može odbraniti.

Pa onda pomislim na svoje dijete, da ga neko ovako zlostavlja, još pritom da ga snima.... pa okrenula bih skolu naopako, i sve odgovorne, a posebno roditelje ovih “mangupa” .




U dvije godine sam živaca i zdravlja, truda, i ne znam čega vise još uložila da ga iščupam iz autizma koliko toliko, i da se nadju neki potencijali iz čisto neke zabave, eto oni mangupi.

Sto nisu sebi ravnog nasli? Da ne lajem...

Sreća sto je ovO moje cudo hujavo i borbeno, i dok još bude bolje napredovao, i bude spreman odmah ću ga upisati na borilačke vještine.... pa nek mu se nadje da i to zna.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 19:28

Bit je u tome da roditelj žrtve nasilja na vrijeme primjeti da mu djete bude maltretiranlo,isti to obicno krije i drži u sebi ,zato je potrebno pratiti dijete,njegovo ponašanje,eventualnu potištenosr,čudne povrede na njemu,isparanu odjeću ,neraspoloženje.


Mnogo toga ovisi i o prosvetnim radnicima i Nastavnom osoblju te bukvalno i od sredine gdje djeca žive .🌝

U nekim sredinama organizuje se i predavanja na tu temu u zajednici sastanci ,medu predavačima je i moja malenkosti. Ima boljitaka hajrom .👍
Ostalo je cutanje.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by MunDzi » 29 Nov 2020, 19:33

Gdje vidite te video klips i sve te dodatne informacije?

Ja vidim samo sliku na uvodnom postu.

User avatar
SociologBosmal
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 692
Joined: 16 Aug 2020, 01:17
Has thanked: 2 times
Been thanked: 30 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by SociologBosmal » 29 Nov 2020, 19:34

U Splitu ima najjaci Centat za autizam i rani razvoj djece.

Nekome sam bio predlagao, da ode doli, kopira sta, kako, jos se nije nazalost realizovalo.

Vidjeti cemo li makar nova Vlada u KS, nesto uraditi za ovu djecu.
Zivim tu kod Vladimira Nazora, teske au to muke roditeljima , s ovakvom djecom gdje treba biti strpljiv i stalozen.

Sramota me ovoliki grad, ustvari sad kasaba, da nema centat za Autizam.

Doduse, napravili su nedavno u Tuzli, nesto.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Nora Ibsenova » 29 Nov 2020, 19:36

nida wrote: 29 Nov 2020, 19:21 Kad ovako nešto vidim, zapitam se uvijek otkud toliko zlo da se maltretira dijete/osoba s poteskocama u razvoju, koje se ne može odbraniti.

Pa onda pomislim na svoje dijete, da ga neko ovako zlostavlja, još pritom da ga snima.... pa okrenula bih skolu naopako, i sve odgovorne, a posebno roditelje ovih “mangupa” .




U dvije godine sam živaca i zdravlja, truda, i ne znam čega vise još uložila da ga iščupam iz autizma koliko toliko, i da se nadju neki potencijali iz čisto neke zabave, eto oni mangupi.

Sto nisu sebi ravnog nasli? Da ne lajem...

Sreća sto je ovO moje cudo hujavo i borbeno, i dok još bude bolje napredovao, i bude spreman odmah ću ga upisati na borilačke vještine.... pa nek mu se nadje da i to zna.
Ti si mi pala na pamet kad sam pročitala ovu vijest.

Mene ovakve stvari nevjerovatno bole, a mogu misliti kako je tebi. :cvijece

Čuvaj ga nido, i taman, uči ga da se brani.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16203 times
Status: Online

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Fuddo » 29 Nov 2020, 19:38

Pogani je vazda bilo, ne mozes ti to iskorijenit,
A ovo danasnje je jos gore,
Kofol demokratija, razgovor, treba mu dat sansu...
To se bolan uzme i odere od batina, da nemre pisat dva mjeseca kako treba, onda mozda nesta i nauci, ispadne kakav takav podnosljiv insan od njega.
Al dobro, ne sumnjam da ce se neko o tome i postarat nakon ovog snimka.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 19:41

Osnovne Škole imaju predvidjene stručne osobe koje pružaju pomoć djeci sa poteskoćama u razvoju,srednje nazalost nemaju .

Malo se ljute Prosvetni radnici oko njegovog postavljanja ali video nadzor mnogo pomaže u prevenciji i suzbijaju Maloljetničke delikvencije .Bit je u tome na maloljetni nasilnik naiđe na osudu ostalih vrsnjaka ,najgore je udruzivanje u grupi a i to se često dešava.🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 19:43

Fuddo wrote: 29 Nov 2020, 19:38 Pogani je vazda bilo, ne mozes ti to iskorijenit,
A ovo danasnje je jos gore,
Kofol demokratija, razgovor, treba mu dat sansu...
To se bolan uzme i odere od batina, da nemre pisat dva mjeseca kako treba, onda mozda nesta i nauci, ispadne kakav takav podnosljiv insan od njega.
Al dobro, ne sumnjam da ce se neko o tome i postarat nakon ovog snimka.


Žalosno je Fuddo sto se ovo desilo,ovdje su zakazali svi ,doduše kako je Pandemija Corona virusa,neke stvari se ne sprovode .
Ostalo je cutanje.

nida
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9371
Joined: 27 Mar 2019, 14:36
Has thanked: 228 times
Been thanked: 747 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by nida » 29 Nov 2020, 19:48

Hurija.

Ovako ću ti iz ugla mame dječaka koji ima autizam.
Na ovo tvoje ću se osvrnuti da roditelji djeteta- žrtve nasilja primjeti da je maltretirano?
Primjetiti?
Znaš li možda sta je autizam?

Dijete neverbalno, ne pokazuje/ne kanalise emocije....
Sve zavisi od spektra.

Iz tipičnog djeteta je teško izvuci da mu se nešto desilo, a kamoli iz djeteta koje ima autizam.
Vjeruj mi ja to znam najbolje.




O sistemu/sredini necu ni da komentarisem.... toliko neupućenosti, bezvolje da ista urade za djecu/osobe s poteskocama u razvoju.

O tome kako su sve zivo zakazali... školstvo, zdravstvo.... Itd.... Itd...

Edus program koje je moje dijete pohađalo, i koje je dalo toliko napretka našoj djeci... evo sta bi?
Tolika borba nas roditelja... i neee može.
the most beautiful thing you can wear is confidence”

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by insomnia » 29 Nov 2020, 19:49

Hurija wrote: 29 Nov 2020, 19:41 Osnovne Škole imaju predvidjene stručne osobe koje pružaju pomoć djeci sa poteskoćama u razvoju,srednje nazalost nemaju .

Malo se ljute Prosvetni radnici oko njegovog postavljanja ali video nadzor mnogo pomaže u prevenciji i suzbijaju Maloljetničke delikvencije .Bit je u tome na maloljetni nasilnik naiđe na osudu ostalih vrsnjaka ,najgore je udruzivanje u grupi a i to se često dešava.🌝
Problem je sto su ovakvi cesto “popularni”. Ostala djeca rijetko osude da se i oni ne bi nasli na udaru
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Cazin: U srednjoj školi maltretirali dječaka s autizmom, oglasio se i direktor

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 19:52

Tako je Insomnia i ovi nasilnici se vuku još iz Osnovne škole,slicno im je ponašanje i na ulici ,
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests