Tursko-Bosanski horor koledž

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2017, 17:02

Image

Alisa Mahmutović, majka dječaka Mahira Rakovca, čije je samoubistvo u decembru 2015. godine potreslo javnost u cijeloj BiH i regionu, preminula je sinoć nakon teške bolesti na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, prenosi Faktor.

Alisa Mahmutović rođena je 1977. godine u Tuzli. Studij bosanskog jezika i književnosti završila je 2001. godine na Filozofskom fakultetu u Tuzli te stekla zvanje profesora bosanskog jezika i književnosti. Školovanje je nastavila na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje se 2002. godine upisala na Poslijediplomski doktorski studij lingvistike. Godine 2008. odbranila je doktorsku disertaciju pod naslovom Jezik bošnjačke usmene epike.

Bila je zaposlena i angažirana na filozofskim fakultetima u Tuzli i Zenici, Islamskom pedagoškom fakultetu, Institutu za jezik u Sarajevu i Srednjoj muzičkoj školi u Tuzli.

Alisa Mahmutović i njen suprug, profesor Dubravko Lovrenović, u fokus javnosti dospjeli su nakon samoubistva njihovog sina, 14-godišnjeg Mahira.

Iako je istraga Tužilaštva KS nakon dječakove smrti pokazala da na njegovom tijelu nije bilo tragova nasilja, Mahmutović i Lovrenović su do posljednjeg dana tvrdili da je Mahirova smrt posljedica vršnjačkog nasilja koje je doživio u školi.

Dubravko Lovrenović, Mahirov očuh, također je preminuo u januaru ove godine u 61. godini. Kao i Alisa, bolovao je od karcinoma.


(SB)
online

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by Femea » 27 Jun 2017, 17:06

Šta god da je bila istina u ovoj životnoj priči,tragično je kako iščeznu porodica u kratkom vremenu.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80477
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7155 times
Been thanked: 11599 times
Status: Online

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by spacebound » 27 Jun 2017, 17:10

Boze sacuvaj, u tako kratkom roku jedna porodica je nestala, jedno po jedno :(
Exchan ❌️

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by navika » 27 Jun 2017, 17:11

Bash, kako svi brzo skoncase :(

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3081 times
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by Chloe » 27 Jun 2017, 17:12

:sok ... Prestrašna sudbina jednne porodice .... PreŽalosno ... :tuga
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by Zagorka » 28 Jun 2017, 00:07

Chloe wrote: 27 Jun 2017, 17:12 :sok ... Prestrašna sudbina jednne porodice .... PreŽalosno ... :tuga
Upravo. Ne ponovilo se nikom.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Lavlje_srce » 02 Jul 2017, 18:40

Mahir, Dubravko, Alisa. Godinu i po dana od Mahirovog tragicnog samoubistva - sve troje su mrtvi. Kakva strasna tragedija - tragedija za koju je krivo kompletno drustvo! Okrutno 'merhametli' drustvo.

Tuzla: Nakon borbe sa bolešću preminula Alisa Mahmutović

Doc. dr. Alisa Mahmutović preminula je sinoć nakon teške bolesti na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla. Mahmutović se borila sa bolešću već mjesecima, a njen suprug akademik Dubravko Lovrenović preminuo je u januaru ove godine, piše agencija Patria.

Oboje su u žižu javnosti dospjeli nakon tregedije u decembru 2015. godine kada je u sarajevskom naselju Dobrinja samoubistvo izvršio 14-godišnji Mahir Rakovac, Alisin sin. Dubravko i Alisa tvrdili su da je Mahir bio žrtva vršnjačkog nasilja, no Tužilaštvo KS nije utvrdilo da ima elemenata koji bi na to ukazivali.

Alisa Mahmutović rođena je 1977. godine u Tuzli. Studij bosanskog jezika i književnosti završila je 2001. godine na Filozofskom fakultetu u Tuzli te stekla zvanje profesora bosanskog jezika i književnosti. Školovanje je nastavila na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje se 2002. godine upisala na Poslijediplomski doktorski studij lingvistike. U martu 2006. godine odbranila je kvalifikacijski rad pod naslovom Jezik hercegovačke epske pjesme, a 2008. godine odbranila i doktorsku disertaciju pod naslovom Jezik bošnjačke usmene epike, te je time stekla akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja humanističkih znanosti, znanstvenog polja filologije, znanstvene grane slavistike.

http://tip.ba/2017/06/27/tuzla-nakon-bo ... ahmutovic/

Povodom godišnjice od smrti mog sina

Piše: Alisa Mahmutović

Jučer je, 14. 12. 2016, prošla tačno godina dana od smrti jednog iznimnog četrnaestogodišnjaka, kojeg su mnogi već zaboravili, ili ga nastoje zaboraviti, u nadi da ćemo se i mi – roditelji – umoriti i nikad više ne spomenuti ime i okolnosti smrti našeg jedinog sina, kojeg su bestijalnim emocionalnim, verbalnim, fizičkim, pa i seksualnim nasiljem doveli do toga da prezire samog sebe, da svoje tijelo gurne preko prozora, da se iz njega izdvoji, tražeći tako svoj ukradeni mir. Poslije ovoga, da imamo pojedinačne i kolektivne odgovornosti, ništa više ne bi smjelo biti isto.

Uostalom, zato nam i trebaju ove godišnjice. Čisto da se, prvo sami za sebe, priupitamo – šta radimo i da li dovoljno radimo da mijenjamo svijet oko nas, da se ovakve tragedije nikad više ne ponove. I da se više nikad ne ponovi ono što je iza njih slijedilo. A na privatnom planu, ostali su roditelji koje više ništa ne može utješiti. Ostala je majka određena religijskom materisnkom sudbinom na zemlji. Ostao je slomljen i zbunjen poočim nejvjerovatnom manipulacijom i veslanjem slaloma između različith iskaza, sve u cilju pravljenja određenog mozaika, tačnije, dobrog „maskiranja“ iza članova zakona. Javno, ostala je jedna tragikomična istraga i jedna AMBICIJA. Pomenutu istragu tužiteljica Š. Heljić i M. Dugalija, na čelu s prvim oficirom Tužilaštva kantonalnog – Dalidom Burzić, koja u slučajevima kad joj ambcija nalaže, zna biti i glasnogovornik svog Tužilaštva, nije moguće ocijeniti nikako drugačije, budući da se dogmom o materijalnim dokazima nastojalo potpuno potisnuti cijelu priču sa njezinog pravog kolosijeka i iščupati je iz konteksta. Osim toga, ovom dogmom u slučaju verbalnog i emocionalnog bulliyinga, otupljuje se ljudska svijest, a time i eventualna mogućnost djelovanja u prevenciji nasilja nad djecom i među djecom. Zato je svaka stavka odluke neubjedljiva taman toliko koliko je neubjedljiva mogućnost profesionalne istrage u situaciji kada glavnokomandujuća tužiteljska fotelja na samom početku istrage zna i njezin kraj.

Da bi bilo jasnije zašto je ovako postavljeno, moramo se vratiti na početak, odnosno početi od onoga što je suština podijeljene, postdejtonske BiH. Njezina su oba entiteta, a možemo govoriti i o trećem, jer on samo formalno nema ime, sva druga obilježja su tu, podijeljena su. I većem i manjem entitetu vladaju, kako bi to rekao i rahmetli Mahir, moćni i jaki, i iako ih je daleko manje nego uniženih, oni kolo vode. Ovi koji kolo vode dovode niže i više oficire u tužilaštva. Jer, zamislimo, ako bi se desilo da tužilaštva zaista i počnu raditi, otišla bi prvo ona moćna kleptomanska manjina. Zato to neće tako ići, a tužilaštva će, čemu svjedočimo zadnjih dana, pokazati do koje su mjere u korupcijskim aferama i razračunavanjima. Drugim riječima, u oba bh. entiteta tužilaštva su ciljano oformljena da ne rade ono što bi morali, već da budu sluge kleptomanskoj političkoj eliti. U tom smislu, u našem manjem entitetu, gura se jedna velika nepravda – priča o Srebrenici, na kojoj se stiče sve i preko koje se sve lomi, dok su ovakvi „propusti“ u radu sa običnim smrtnicima, znatno manjeg obima.

S druge strane, Federacija nema veliku priču – veliku nepravdu, ona ima hiljade malih nepravdi. Od Vedranovog ubistva, preko Denisovog, Dženanovog, Mahirovog i dr. Zato, kad se dese ubistva ili samoubistva tinejdžera, poput Mahirovog, Vedranovog, Denisovog, Stankovog, Harunovog, dječaka iz Bugojna, djevojčice iz Ugljevika, onda to domaća tužilaštva, kojima takve priče zasmetaju, jer oni nisu postavljeni tu da se bave nesrećama i nepravdama običnih smrtnika, paragrafirajući dobace široj društvenoj zajednici, koja je sve i nije ništa. I to onako kakav je zakon u društvu u kojem je korupcija iznad njega. Odnosno, kako Zakon ne brani slabe, bilo je i jest teško vjerovati da će tužiteljstvu istina biti opredjeljenje. A da se do nje ne bi došlo – ključna je zbirka materijalnih dokaza sa kojima je glavnokomandujuća Tužilaštva i izašla. Zato je u ovom slučaju bilo smiješno očekivati ozbiljno istraživanje, pa autopsije, pa psihološka vještačenja, a da ne govorimo o znanju koje treba potražiti dok se vodi jedna ovakva istraga. Finalni iskaz tužilačke odluke u kojoj stoji da Mahir nije žrtva bullying-a ni u kom smislu, kaže da je ovo problem koji prevazilazi Tužilaštvo Kantona Sarajevo, već se s njim mora suočiti cijela društvena zajednica. Nažalost, tog dana, pored pune sale novinara, nije bilo nijednog da pita – koji je to problem, ako ničega nije bilo? I još milion nelogičnih zaključaka.

Na kraju da napomenem najvažnije, nije ova godina prošla samo u iščekivanju da se institucije oglase javno. Otpočetka im se nije vjerovalo, pa kako su najavili, tako smo se i mi okrenuli onome od čega ima neke fajde. Tako je početkom godine osnovana Fondacija Mahir i Aleksa, čija uloga nije rad u kratkoročnim programima i moljakanju za donacije od 1.000 do 3. 000 KM. Te su udruge i udruženja okrenuta upravo ministarstvima sa kojim se može i dogovarati. Ova Fondacija okuplja afirmirane regionalne stručnjake koji se bave nasiljem među i nad djecom, i to sa različitih disciplinarnih područja. Time će ona postati važan regionalni faktor u reformiranju obrazovno-vaspitnog sistema i sistema, tu će se obrazovati mladi stručnjaci, i oni će biti nezaobilazni u promjeni bilo kakve regulative. Iskreno se nadam da ćemo jednog dana doći do toga da ćemo svoju kuću graditi po svojoj mjeri. Onda nam neće trebati Meagan Smith Hrle da nam govori kako su maloljetnici nevini, čak i da ubistvo počine, što smo upravo danas mogli pročitati na stranicama Oslobođenja, koji donosi tekst o trojici dvanaestogodišnjaka koji starca – beskućnika zapališe na spavanju, i to iz čiste zabave, obijesti i svijesti o odsustvu svake kazne.

http://www.tacno.net/novosti/kakve-prav ... ad-zakona/

Zašto je umrla Alisa Mahmutović: Zbog ismijavanja, zlobnih komentara, zbog hinja koje tračaju iza leđa i druge gamadi!

Nakon što je objavljeno da je na bolji svijet preselila Alisa Mahmutović, majka tragično nastradalog dječaka Mahira Rakovca, javnost se počela uveliko opraštati od nesretne majke čija je sudbina potresla mnoge. Mnogi su se prisjetili i linča kroz koji je Alisa svojevremeno prošla braneći istinu u koju je vjerovala, a koja se ticala njenog sina. Poznata književnica Adriana Kuči možda je na najbolji način opisala nestanak ove porodice, direktno se obrušivši na razloge koji su doveli do trostruke smrti u kratkom periodu.

“Znala sam ko je Dubravko Lovrenović, onako, površno sam znala. Za njegovu ženu Alisu nikada prije strašne tragedije, samoubistva njihovog sina, u decembru 2015, nisam čula. I januaru su mediji objavili da je Dubravko umro. Od bolesti, premlad za umiranje. Kada sam jutros pročitala Najrin status da je umrla i Alisa, iako su moji osjećaji u svemu tome irelevantni, osjećala sam se kao da me je neko snažno udario u pleksus, a do daha, čini mi se, nisam došla ni sada, satima nakon saznanja. Umrla je, vjerujem, jer joj je bilo preteško živjeti, jer je prizvala bolest i prigrlila je. Umrla je s 40. Godine u kojima mnogi počnu zapravo živjeti, ostvaruju se, žene, rađaju djecu, planiraju i realizuju velike snove. Umrla je noseći najveću bol koju roditelj može osjetiti… Otišla je ta žena o kojoj ništa više nego bilo koji prosječni čitalac elektronskih medija ne znam, a ne mogu se oteti osjećaju da su svi, svo troje, otišli tragično zato što smo generalno gamad. Zato što ne marimo dovoljno jedni za druge. Zato sto je istinska, nepatvorena empatija postala incident, zato što nam je važnije baviti se zlobnim komentarima i ismijavanjima po društvenim mrežama nego ljudima koji nas okružuju. Zato što smo hinje koje tračaju iza leđa i smještaju podvale, a u lice se smješkaju jedni drugima… Žao mi je… Jako mi je žao, iako vjerujem da je željela otići iz života kao iz hladne, mračne i vlažne zatvorske ćelije… – kaže Adriana, opisujući naše društvo na brutalno iskren način. A mi uistinu i jesmo takvi.

http://www.aura.ba/zasto-je-umrla-alisa ... ge-gamadi/

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Hannibal » 02 Jul 2017, 18:47

mogu komotno knjigu o njima napisat. i podsjeti me ovaj tekst na neku knjigu al nmg se sjetit koju jer sam ja procito puno knjiga
🐽

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Čupava » 02 Jul 2017, 22:09

Tuga... :tuga
.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by KOMESAR » 02 Jul 2017, 22:32

Nema ni jedan dokaz da je to horor koledž,čak šta više ,radi se o jednom od najboljih u BiH.Rezultati na raznim takmičenjima to potvrđuju.
Drugi je par opanaka to što nas Bakir i svita oko njega huška jedne protiv drugih.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by IM_ex » 03 Jul 2017, 00:57

Tek jucer sam saznala. Iznenadjena, prvo nisam povjerovala ...
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Preminula Alisa Mahmutović, majka Mahira Rakovca

Post by storm » 03 Jul 2017, 06:05

Tuga jedna....onda ne vjeruj kad kažu da je većina bolesti psihosomatskog izvora....posebice autoimunih :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests