Tursko-Bosanski horor koledž

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by KOMESAR » 23 Jan 2016, 11:18

Lebowski wrote:To ne znači da se tamo ništa nije desilo.. dovoljna je jedna grupa učenika koja tu zaluta i kojoj učenje nije na prvom mjestu i eto svakakvih problema.

Majka i očuh si iznijeli dosta jake tvrdnje i glupo bi bilo od njih da nemaju nikakvog osnova za to, dokaze, svjedoke itd..
Od onog što se tamo zbiva nije imuna ni jedna škola u BiH..Taj dječak koji je skočio sa zgrade nije bio učenik Bosansko-Turskog koledža.Priče o traumi od prije godinu dana, koje su dovele do samoubistva, mogu se objesiti mačku o rep.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Lebowski » 23 Jan 2016, 13:10

Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 16:35

Te skole nisu zatvorene u Turskoj jer je Vrhovni sud Turske (ili Ustavni sud) to odbio. Zatvorene su u Azerbejdzanu i Turkmenistanu, u Danskoj su npr. proglasene kao najbolje skole. U BiH se vode kao Bosna Sema institucije, i ima ih u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Bihacu i Mostaru. Navodno nasilje se desilo u Medjunarodnoj osnovnoj skoli u Sarajevu, a linč je krenuo na sve Bosna Sema institucije. Pitanje je zasto? Ako se nasilje desi u nekoj drzavnoj skoli, hocemo li zatvarati sve drzavne skole? Hocemo li ukinuti tramvaje jer je u tramvaju ubijen Denis Mrnjavac?

Moj sin pohadja njihovu srednju skolu i njihov je stipendista. Prije nego sto se upisao u tu skolu, imala sam puno predrasuda o njoj, kao i mnogi, pogotovo sto nismo muslimani. Puno sam se raspitivala o Gulenovom pokretu jer sam se plasila islamizacije. Ali danas, kad bi me pitali da li bih platila da moj sin ide u tu skolu, rekla bih, da. Evo i zasto.

1. Kao prvo škola vodi računa o nadarenoj djeci i jedina je škola u BiH koja to radi. Imaju posebno organizovane časove za njih, koje im drže bivši olimpijci-takmičari, ali i učenici-olimpijci iz starijih razreda, što je jako dobar sistem. Četiri puta godišnje imaju organizovane kampove koji traju pet dana i na koja dolaze nadareni učenici ne samo iz Bosna Sema institucija, nego i iz drugih škola iz Federacije i Republike Srpske. Naravno da ne postižu svi učenici dobre rezultate, ne postižu ih ni u drugim školama. Poenta je da se radi sa onim učenicima koji to žele. Nema nepotizma i nema veza i vezica. Nastavnici se zalažu mnogo više nego nastavnici u državnim školama. Npr. svake subote organizuju tzv. make-up testove za učenike koji nisu zadovoljni kako su uradili test iz nekog predmeta, gdje im daju priliku da poprave ocjenu.
2. Svi profesori nam stoje na raspolaganju. Mi imamo njihove brojeve telefona, e-mail adrese i sve druge moguće kontakt adrese i možemo slobodno da ih nazovemo kad god hoćemo. Obavještenje o roditeljskom sastanku ili o nekom drugom događaju dobijemo SMS-om i putem e-maila, tako da djeca ne mogu sakriti nikakvu informaciju. Npr. ako vam dijete ne dodje u skolu, odmah dobijete poruku na telefon da nije bio u skoli.
3. Konstatacija da su u školi samo guzonjini sinovi i kćeri je apsolutno netačna. Ima dosta stipendista, a i puno učenika čiji su roditelji, recimo, dobrostojeći i žele da im dijete ide u tu školu iz njihovih privatnih razloga u koje ne ulazim. Svako ima svoje razloge.
4. Nastava se izvodi po Oxford udžbenicima na engleskom jeziku.
5. Učenici koji hoće i čiji su roditelji za to dali pristanak idu petkom na džumu u obližnju lokalnu džamiju. Djeca odlučuju hoće li pohađati Vjeronauku ili Kulturu religija. U razredu mog sina, osmero djece ide na Kulturu religija od njih 22. Usporedbe radi, u osnovnoj školi koja je državna je na DKR išlo samo njih dvoje.
6. Apsolutno je netačno da učenici koji idu na džumu imaju prednost. Moj sin ima sve petice, a ne ide na džumu. Njegov jako dobar prijatelj, takmičar također, je vjernik, otac mu je hafiz, redovno ide na džumu i prošao je vrlodobrim. Pošto je bio zabrinut zbog stipendije (stipendisti moraju imati prosjek 4,5 da bi održali stipendiju) pitao je razrednika da li to pravilo važi i na polugodištu. Razrednik mu je odgovorio, citiram, "Shame on you", nije mu rekao nema veze, ti si redovan na džumi, i nisu mu pokonili odličan uspjeh.
7. Škola ima elektronski dnevnik kojem roditelji imaju pristup. Možete vidjeti svaku ocjenu, svaki komentar, šta ima za zadaću, kada ima koje testove, kada nije prisutan na času, apsolutno sve.
8. Ne postoji vijeće roditelja ni vijeće učenika, što po meni nije nikakva mana. To vijeće roditelja je velika farsa i bar iz mog ličnog iskustva nije služilo ničemu, nego da se ambiciozni roditelji preko vijeća zbliže sa nastavnicima i osiguraju bolje ocjene za svoju djecu. Dozvoljavam da drugi imaju drugačije iskustvo, naravno.
9. Djeca su obavezna nositi uniforme, mobitele ne smiju koristiti na nastavi. Naravno da oni krišom to čine i naravno da postoje bogatija djeca, ali se to ne vidi toliko u školi. To se više vidi po tome što će raspust provesti na skijanju u nekom skupom skijališu, ali zar toga nema svugdje? Ono što je meni bilo bitno je da ta bogata djeca nemaju nikakvu prednost kod nastavnika. Naprotiv, moj sin ima prednost jer se cijeni rad, znanje i talenat.
10. Takodje je netacna tvrdnja da su takmicari oslobodjeni svega i da nista ne moraju da uce. Oslobodjeni su nastave iz predmeta iz kojeg se takmice i to samo ako ostvaruju rezultate. Sve testove i pismene iz tog predmeta moraju da rade. O ostalim predmetima da ne govorim, sve moraju da rade i uce. Da nije tako, prijatelj mog sina kojeg sam gore spominjala bi prosao odlicnim, zar ne?

Na kraju da kazem da mislim da skola nije adekvatno reagovala na situaciju. Bez obzira da li misle da se nasilje desilo ili ne, trebali su pokazati vise suosjecanja. Ovako su ispali hladni, iako nisu.

Uglavnom, te skole nisu nikakav horor. Vjerujem da Aleksandru jesu bile horor, vjerujem da i nekim drugima jesu. Ali mnogima nisu. Nisu sve skole iste za svakoga. Neko ce za neku skolu reci da je super, dok ce drugome biti horor. Moje dijete je bilo puno nesrecnije u drzavnoj skoli prvenstveno zbog silnog nepotizma, veza i vezica, guranja guzonjinih sinova i kceri (vjerovali ili ne, ima ih i u drzavnim skolama). Verbalnog nasilja, hoskanja i tuca imate u svakoj skoli. Iz njegovog razreda u osnovnoj skoli npr. se nekoliko ucenika ispisalo zbog toga. Silovanje je vec nesto drugo, ako ga je bilo. A uzimajuci u obzir sve sto znam o skoli i djeci u skoli, sumnjam da ga je bilo. Ne zelim da grijesim dusu, ali sumnjam.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2016, 17:16

-Coco- wrote: 3. Konstatacija da su u školi samo guzonjini sinovi i kćeri je apsolutno netačna. Ima dosta stipendista, a i puno učenika čiji su roditelji, recimo, dobrostojeći i žele da im dijete ide u tu školu iz njihovih privatnih razloga u koje ne ulazim. Svako ima svoje razloge.

Jel može malo pojašnjenja, oko pojmova "guzonje" i "dobrostojeći"? Kakva je razlika? :)
online

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 17:21

"Guzonje" su mocnici, uticajni ljudi.... politicari, profesori, doktori, itd. "Dobrostojeci" su koji imaju para. Npr. u skoli ima dosta djece privatnika.

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 17:34

Zaboravila sam reci da imaju obezbjedjen dorucak i rucak u skoli, i da imaju sve predmete iste kao i u gimnazijama, plus turski jezik. Tvrdnja da rade bez dozvole je netacna, da nastavnici ne znaju engleski netacna, da nemaju diplome netacna. Ucenici koji zavrse tu skolu mogu se upisati na drzavni fakultet ako to zele, na privatni ili u inostranstvo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2016, 17:39

Dobro, hvala na odgovoru. I dalje sam sumnjičav, oko tih škola..
Nema to veze sa ovom firmom konkretno, nego s mojim ličnim ubjeđenjima :cudi
Sva djeca moraju imati istu startnu poziciju, u vezi škole. Ne može to tako.. aaaa ne.
Ja sam išao u jugoslovensku školu, socijalizam je bio, pa opet je bilo i diskriminacije i štele i svega, a mogu mislit sad s tim guzonjama (novokomponovanim političarima kokošarskog kalibra) i tim dobrostojećim (novokomponovanim kapitalistima) i šta se sve dešava.

Šta je tu dobro, ako roditelj ima uvid u dnevnik i ima profesora "online"?
Profesor je iznad roditelja, a ne s njim u istoj ravni, a pogotovo ne ispod roditelja, jer je on guzonja.
Vi to pravo nemate. To je pogrešno vaspitanje. I šta velite, nove generacije širokih vidika?
Jes' sigurno. Hvala bogu, pa je Stewe Wozniak bio hipik i otpadnik, jer da nije tako, vjerovatno još uvijek, ne bi imali personalne računare. Eto toliko o proizvodnji nadarene djece.
Btw, to mi liči ono baš ko kobasice, u poznatom spotu Pink Floyda.
online

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 18:02

Ista startna pozicija je ilizija. To ne postoji. Da to postoji, ja ga prva ne bih dala u ovu skolu, jer bi ga u drzavnoj tretirali isto kao i dijete nekog guzonje. A nije tako.

Profesor iznad roditelja, takodjer iluzija. Profesori su izgubili svu moc, zato nam drzavne skole i ne valjaju. Roditelji dolaze u skolu za svaku sitnicu, i prijete nastavnicima. Nastavnici se plase guzonja i sve povladjuju njihovoj djeci. Ukratko opste rasulo.

A sto se tice uvida u dnevnik, dobro je jer me ne moze slagati ni za jednu ocjenu, ni za jedan izostanak. Svaki dan navece udjem u dnevnik i vidim sve.

Ja sam takodjer isla u jugoslovensku skolu, ali danasnje skole se ne mogu mjeriti sa tim skolama. Prvenstveno zbog nastavnika.

Proizvodnja nadarene djece, opet netacno. Ta nadarena djeca vec negdje pokazu rezultate na osnovu kojih ih skola "vrbuje" (osvoje prvo, drugo ili trece mjesto na nekom od takmicenja). I obicno su to djeca "obicnih smrtnika". Proizvodnja se upravo vrsi u drzavnim skolama, gdje se guraju sinovi i kceri najcesce profesora sa fakulteta, kojima je vec zagarantovano radno mjesto na nekom fakultetu.

Kobasice!!!!! hahahahahhahaahhahaha....... pa nema njih toliko puno.... evo npr. u razredu mog sina je njih dvoje dobilo stipendije na osnovu rezultata sa takmicenja, a jedno je dobilo stipendiju na osnovu ocjena i testiranja koje je obavila skola.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 23 Jan 2016, 18:23

I kad sam ja isla u skolu, neki iz gradica su se naduvavali - ko biva oni su pametniji...ali poslije je bilo sve pet...
Mahira je netko gadno povrijedio...nasilje moze biti dobro prikriveno...i ne mozemo ga nigdje stopostotno izbjeci niti sasvim nekoga zastititi...

I mene su kolegice handrale dobrano, sve do jednom :perezube
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 18:41

Ne radi se ni o kakvom naduvavanju sad da je neko pametniji ili nije. Jednostavno njemu idu ovi predmeti matematika, fizika i infomratika, na koje je skola skoncentrisana i hoce da radi i uci. U drzavnoj skoli to nije mogao ili nije mogao koliko je htio. Mozda neko drugi jest, ali on nije. Opet kazem, nije svaka skola ista za svakoga.
U situaciju oko Mahira necu da ulazim. Previse toga se svodi na rekla-kazala. Samo jedno je sigurno, a to je da je bio nesretan.

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 18:44

A privatnih skola ima jos... nije ovo jedina. Francuska skola (obdaniste, osnovna i srednja), IB program, Kembridz program u Bosnjackoj gimnaziji, Americka skola u Vogosci (koja, kako sam cula, kosta oko 20.000 KM godisnje), persijska, i sad je jos neka strankinja (ima englesko ili americko ime) otvorila privatnu srednju skolu.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81401
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10297 times
Been thanked: 7156 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Julia-Klara » 23 Jan 2016, 18:51

Ako budem ikad imala dijete - drzavna skola!
Ionako sebe nece pronaci do sredine 20ih, a da ga ja guram u privatne skole jer imam pare, jer mislim da ce mu u tim skolama biti bolje, ili (nemojte me krivo shvatiti) lijecim svoje komplekse i ostvarujem svoje snove preko ledja svoga djeteta - jok!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Online

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2016, 18:54

Da, vidjeli smo koliko vrijede privatne škole, a univerziteti pogotovo.
Zapravo, najčešće vidimo pošto su njihove diplome.

Btw, jedan profan SA univerziteta veli, da godina dana pripreme nekog doktorata, košta svega 4000 maraka.
Ipak, neka te to ne smete, on je samo "obični" profesor, sa "običnog" univerziteta.

Bitno je da Turci dijele petice. Kako i ne bi za tolike pare. I ja bih svima dao peticu, za 6000 godišnje.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 23 Jan 2016, 18:58

Pisala sam vec o slucaju maltretiranja djecaka u bjelovarskoj skoli...sustavno su ga mucili i ponizavali..
Decko je bio negdje od moga kraja..
Skola nije nista preduzela, roditelji su tuzili i dobili parnicu..100 000 kn odstete od skole...
Nazalost Mahir se nije zalio ni roditeljima

A sto se tice programa za darovitu djecu - to ima u svakoj drzavnoj skoli..
Nasa skola je imala jako puno uspjesnih ucenika....ima i sada...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 22:59

nisu sve skole iste i nisu sva iskustva ista... moja namjera je bila da kazem da ove Bosna Sema institucije nisu ni priblizno toliko lose kako ih predstvaljaju. Na kraju je ispalo da sam ja ambiciozna majka, koja lijeci svoje komplekse, gura svoje dijete... pored tako krasnih drzavnih skola... A koja to skola ima program za nadarene? Ja znam u Sarajevu da ima Cengic Vila 1, Musa Cazim Catic, Skender Kulenovic. Ostale nemaju. Da sam ja htjela da ga guram, valjda bih ga upisala u neku od tih skola, a ne u najblizu skolu, koja nije imala ni 50 KM da ga posalje na takmicenje.
O tome kako Turci dijele petice, sam vec pisala. Netacno.
http://imageshack.com/a/img910/2024/7Iw0ZY.jpg Eto prosjek ocjena iz svakog predmeta za njegov razred, vidi se. Nije to bas tako kako vi mislite.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 23 Jan 2016, 23:34

Nasilje se moze svugdje pojaviti. Nije bitno koja je skola.
Nasa djeca u drzavnim skolama su preopterecena.
Postoie uvijek dodatni progtami za darovitu djecu.
To zavisi i od djeteta i od ucitelja.
Mene nitko me prisilkava raditi s matematicarima..to radim jer imam djecu pametnu..
Ne bih imala plesnu grrupu da nisu sposobni...
Nas Hrvoje je zaista pozvan u Zagreb u kazaliste....
Mijo Jurisic je bio moj ucenik..glumac
Matematicari i fizicari..literati su dugo vec poznati..
Kolega filmas ima nagradu za zivotno djelo..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Chloe » 23 Jan 2016, 23:40

Biba wrote:Pisala sam vec o slucaju maltretiranja djecaka u bjelovarskoj skoli...sustavno su ga mucili i ponizavali..
Decko je bio negdje od moga kraja..
Skola nije nista preduzela, roditelji su tuzili i dobili parnicu..100 000 kn odstete od skole...
Nazalost Mahir se nije zalio ni roditeljima

A sto se tice programa za darovitu djecu - to ima u svakoj drzavnoj skoli..
Nasa skola je imala jako puno uspjesnih ucenika....ima i sada...
@Bibo, prosvjetni si radnik, reci mi da tvoj ucenik dodje sa casa tjelesnog 2-3 puta u nekom roku sa modricom, kako bi ti reagovala i sta bi poduzela?
Ne kao majka nego razredna nastavnica?????
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 23 Jan 2016, 23:57

to da li je dolazio sa modricom je u domenu rekla-kazala. A Vama, Bibo, svaka cast ako radite sa darovitim. Nije ni svaki nastavnik isti. Cijenim skole i nastavnike koji se potrude oko darovitih jer nije lako sa njima raditi. Zato cijenim njegovu sadasnju skolu.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 24 Jan 2016, 00:06

Ja moram pratiti i znati sto se događa u skoli.
Nema sanse da ja ne primijetim povredu.
Moja djeca su naucena sve prijaviti ako se dogodi ma velikom odmoru, ali moji su maleni i me tuku se.
Imala sam davno ucenika koji je tukao ostale bez ikakvog razloga.
Zovem roditelje, ako se ponovi - javljam ravnatelju.
Majka ga je branila i optuzibala drugu djecu. Malac je bio agresiban bez ikakvog razloga ali s vremenom se sasvim smirio..
Ozac je priznao da je decko odmalena takav i da ne zna sta da radi..
Decko je trebao na drzavno matjecanje iz matematike.
Kaznila sam ga ja, nkje isao. Mora postokati kazna.

Nisam nikad imala slucaj da je dijete kod kuce zaradilo modrice.
Imala sam slucajeve krađe.
Odmah javim ravnatelju i on poziva roditelje.
I centar za socijalnu skrb je nekoliko puta angaziran.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

-Coco-
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 23 Jan 2016, 15:47
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by -Coco- » 24 Jan 2016, 00:08

Problemi nastaju sa malo starijom djecom. Ona su majstori prikrivanja.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests