Tursko-Bosanski horor koledž

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 01:13

Image
Brezar: U Tursko-Bosanskom koledžu sam bio gonjena životinja

SARAJEVO - Nakon tragedije koja se dogodila Mahiru Rakovcu i njegovoj porodici stiže sve veći broj reakcija.

Šokantne detalje o načinu rada u obrazovnim institucijama iz Turske koje djeluju u BiH sa javnosti je podijelio i novinar Aleksandar Brezar. Brezar je, naime, pohađao Trusko-Bosanski koledž i bio je izložen raznim vrstama maltretiranja.

Njagovu ispovijet prenosimo u cjelosti.

"Već pet dana razmišljam da li bih trebao išta reći o malom Mahiru i njegovom slučaju, budući da sam bivši učenik škole koja se nalazi u okviru iste institucije ('Bosna Sema') kao i Mahirova Internacionalna škola Sarajevo.

Međutim, potaknut današnjim Lovrenovićevim intervjuom za Source, odlučio sam da kažem nešto o svom iskustvu, makar na Facebooku, pritom uzevši u obzir da je moja moralna obaveza preča od bilo kakve pogrešne interpretacije moje motivacije u ovom slučaju. Jednostavno, moram pričati o ovome, radi razjašnjenja nekih nepoznanica, radi onih koji bi se mogli naći u sličnoj situaciji - ali prije svega, radi budućih generacija, jer ne želim da me jednog dana neko od njih pita zašto nisam ništa rekao kada sam imao priliku.

Tadašnji Tursko-Bosanski Sarajevo koledž, današnji Sarajevo Koledž, pohađao sam od 1999. do 2003. (sa izuzetkom školske 2001/02. kada sam godinu dana proveo u Albuquerque Academy u Americi, kao učenik na razmjeni). Maltretiranje je počelo od početka, razlozi, koliko god idiotski izgledali, očiti, a motivisani isključivo interpretacijom mog 'etničkog porijekla'. Kada bih sastavljao spisak samo verbalnih uvreda na moj račun, pisao bih do sutra. Prijećeno mi je nožem na času, zapljuvavani su mi lični predmeti, jednom sam udaren ljestvama za dupli krevet dok sam bio u neslavnom internatu te škole.

Najindikativnije, ipak, bilo je igranje igre zvane 'traženje ratnog zločinca' - jedan vid žmire gdje sam ja bio gonjena životinja... A jednom su moji 'drugari' odlučili da me 'osunete', što ipak nije prešlo apsolutnu granicu ljudskog kao u Mahirovom slučaju (o čemu ću malo kasnije).

I nikada niko nije odgovarao, niti dobio smanjeno vladanje, za bilo šta od ovoga. Par opomena, par razgovora sa roditeljima bilo je sve što je škola ikada poduzela.

Maltretiranje je dolazilo i od nastavnika (mada su to već izolirani slučajevi, i nastavni kadar je bio većinom pristojan). Primjera radi, nastavnica bosanskog me je jednom prozvala da bi mi rekla kako je čitala istraživanje po kojem se ljudima koji jedu svinjetinu inteligencija postepeno smanjuje. Da je dalje podgrijala maltretiranje za koje je znala da se dešava, očito jeste. Iz kojih razloga, ne znam. Možda joj je bilo smiješno. Meni nije.

Problem, je, međutim, u samom obrazovnom modelu i sistemu ove i sličnih škola: prvi dio problema je taj da su učenici fizički odvojeni od suprotnog spola - a sasvim je jasno da je strpati dvjesto seksualno frustriranih tinejdžera u isti prostor bez komunikacije sa suprotnim spolom užasno loša ideja. Drugi problem je kulturološke prirode, gdje je osoblje koje je došlo iz turskog obrazovnog sistema bilo nepripremljeno na naše društvo i naše običaje. Primjera radi, kada je moja mama otišla na sastanak radi gorenavedenog prijećenja nožem, direktor škole je plakao... Ali nije ništa uradio. Treći razlog je nedostatak sadržaja: djeca koja su u internatu, pogotovo iz udaljenijih krajeva, osuđena su da skoro čitavo polugodište provedu u školi, u kojem im se od sadržaja nudi relativno mali broj stvari: igranje stonog tenisa, CounterStrikea u kompjuterskoj sobi, i grand prix: naručivanje pizze subotom. Postoje i neki klubovi i sekcije, ali ako je to na nivou na kojem je bilo tad kada sam ja pohađao ovu školu, to je slabog uticaja na učenike.

Neintegrisani, bez posebne pedagoške pažnje i bez roditeljskog nadzora, očito je da su učenici u izuzetno frustrirajućoj situaciji. Četvrti i glavni problem je problem činjenice da je 'Bosna Sema' biznis, gdje novac često zna biti prioritet u odnosu na druge stvari. I tu imam par primjera, ali ne bih odvlačio pažnju od prave priče - vršnjačkog maltretiranja - tako da bih o tome neki drugi put. Samo ću reći da bi u mom slučaju, isključivanje 5-6 učenika iz škole značilo gubitak 5-6 školarina, dok sam ja kao pojedinac mnogo manji gubitak, i da je kapitalističkom logikom očito zašto nikada nisu ništa poduzeli u mom slučaju.

Ništa od ovoga nije izgovor, ali mislim da je dobar uvid u mentalitet škole, koja se sada, baš kao i tada, nalazi u situaciji da mora da odabere između profita i ispravnih odluka, i gdje je očito da su ponovo odlučili da zaštite vlastite interese. Pritom, bitno je reći da smatram da činjenica da je škola iz Turske nema nikakve veze sa njihovim odnosom prema Mahirovoj priči, jer bi se isto ovo desilo da su vlasnici Amerikanci, Francuzi, Kinezi...

Na kraju bi bilo dobro reći nešto i o načinu na koji se izlazi na kraj sa maltretiranjem: glupi savjeti tipa 'razbij mu nos pa će prestati' ne pomažu, pogotovo ako se suočavate sa većim brojem pojedinaca. Prva i jedina stvar koja je meni pomogla je da sam imao sreće i odmah shvatio da nisam kriv za ono što mi se dešava - što zvuči potpuno logično kada ste odrasla osoba, ali kada vam je 14-15 godina, i tek se razvijate kao ličnost, uz svu osjetljivost tih godina, jednostavno nije nešto što ćete tek tako zaključiti...

Prošao sam fazu krivljenja sebe, svog izgleda, svog imena, svog karaktera, i imao sam nevjerovatnu sreću da sam je prošao brzo, prije nego što je ostavila trajne posljedice.

Druga stvar je da pričate o onome što vam se dešava i tražite podršku. Ja sam je imao. Ali sam prvo morao prebroditi užasan osjećaj straha i stida radi onoga što mi se dešavalo - što je rjeđi slučaj sa povučenijom djecom, ili onom koja su izložena seksualnom nasilju.

Treća stvar je da ne dozvolite nasilnicima da vide da su vas uspjeli povrijediti, i to je puno, puno teže. Bilo je dana, pa i sedmica, kada sam izbjegavao ići u školu. Trebalo je održati tu iluziju nepovrijeđenosti. Kada nemate podršku sistema oko vas, jedino čemu se možete nadati je da će vašim tlačiteljima dosaditi kada vide da vas to ne dotiče.

A dotiče vas, itekako. Mjesec dana pred kraj 4. razreda sam se strašno razbolio, gdje se sumnjalo na trovanje krvi; moja pretpostavka je da je sve bilo psihosomatski, od prikupljenog stresa. Na odbranu maturskog rada sam došao toliko mršav i slab da sam se jedva popeo na drugi sprat.

Ipak, sva rješenja i načini borbe padaju u vodu onog trenutka kada se pređe granica ljudskosti koju sam spomenuo ranije. Nakon toga jednostavno nema povratka na normalno, što se jasno vidi iz Mahirovog slučaja. Degutantnost i surovost koja je tek izašla na vidjelo u meni izaziva bijes, mučninu, i žal što nismo ranije počeli pričati o ovim stvarima. Čitav dan čitam statuse svojih Facebook prijatelja o vlastitim iskustvima. Još mi je više mučno što su mnogi meni dragi ljudi prolazili kroz slične stvari. Ali mi je drago što pričamo.

Za Mahira je kasno, nažalost, i ne mogu vam opisati koliko me to čini tužnim i razočaranim. Za neke druge možda nije. Trebamo pričati o ovome, hrabro i bez stida. I tek onda možemo reći da smo nešto pokušali. Jer nije normalno. I ne smije nikada više biti", zaključio je Brezar svoju ispovijest.

(NN/N1)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 01:14

Ja ne znam šta se ovdje više dešava i kako se to sve dozvoljava. Moj rođak je bio na rubu živčanog sloma u ovom koledžu. Na vrijeme se ispisao.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Hannibal » 06 Jan 2016, 01:21

Ma nije to nista, sale se samo
🐽

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by SPINERKA » 06 Jan 2016, 01:27

:hm

Taj koledz pohadja djevojka koju poznajem

Dobila je stipendiju od njih, godinu dana ucila turski , i da, morala je zivjetu u tom centru. Mislim da je morala to placati.

No , kako mi je objasnila , nisu u centru vec koledz, iznajmi kucu , stan i njih nekoliko djevojaka zive skupa.
Posto je loseg imovinskog stanja, i da smanji trosak kirije , trazila je da bude kod roiditelja koji zive u Sarajevu. Izasli su joj u susret.
Image

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Mohr » 06 Jan 2016, 12:04

Ko je Fethullah Gulen i šta predstavlja pokret Hizmet?


Možda je najbolju ocjenu Fethullaha Gulena dao novinar Hakan Yavuz koji je za njega rekao; “Gülen je više turski nacionalist u svome razmišljanju. Također, on je nešto više orijentiran ka državi, te mu je više stalo do tržišne ekonomije i neoliberalne ekonomske politike.” Gullen zapravo najviše i liči na čovjeka koji pod plaštom vjere širi svoje poslovno carstvo. Poput stotina drugih njemu sličnih ljudi širom svijeta.

Ubrzo su uslijedili novi vojni udari, a Gulen je, iako je uživao veliko povjerenje vojske, 1999. godine napustio Tursku i otišao u SAD na liječenje, ali se više nije vratio u domovinu, već je ostao u Americi u svojevoljnom egzilu.

Godinu dana nakon odlaska u Ameriku, Turska je podigla optužnicu protiv njega za podrivanje ustavnog poretka, ali je dolaskom na vlast Erdoganove AKP partije Gulen oslobođen svih optužbi.

Kada je turski novinar Ahmet Šik u martu 2011. godine objavio knjigu Imamova vojska, turska vlada ga je uhapsila, a knjigu zabranila. U knjizi su opisani svi Gulenovi poslovi i pobrojani svi ljudi koji u Turskoj rade pod njegovim patronatom.

... Za to vrijeme njegov pokret bilježi stalni rast ili da se poslužim neoliberalnim rječnikom, postaje ogromna i moćna korporacija...




http://www.tacno.net/novosti/ko-je-feth ... et-hizmet/

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by navika » 06 Jan 2016, 14:57

Ja tek sinoc nakon sto sam otvorila ovu temu, saznadoh i za Mahira :(

Drugarica moje kcerke ide u ovo skolu, "kopa" cura i rukama i nogama da se iscupa odatle jer se nikad nije mogla navic na to "elitno" drustvo. Nadam se da ce joj mami ovaj slucaj otvoriti oci.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 15:10

Ne daj mi se Boze ogrijesiti ali dzaba je slati pismo sad Mahirovoj majci kad je stvar gotova. Kako jedan roditelj moze da ne primijeti promjene na djetetu nije mi jasno.
Sve i da dijete suti roditelj moze uvijek znati kad nesto nije Ok.
Zasto odmah ne iscupaju dijete iz te sredine.
Jebo elitu, jebo ambicije.
Sin rodice je tako sutio ali rodica je primijetila da je postao agresivan i da se, kad dodje kuci, iskaljuje na mladjoj sestri.
Kakvi li su ti nastavnici. Kakvi ucenici koji gledaju i sute. Ne znam kako se uopste na tom jednom mjestu mogla skoncentrisati tolika grupa nasilnika i debila.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 06 Jan 2016, 15:12

Batina je iz raja izasla..
Sad nek me neko pita kak mogu radit svoj poso..
Ja nikad nisam tukla djecu.
Ovog djecaka nisu ubila djeca vec psinopati...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Biba » 06 Jan 2016, 15:16

Maja wrote:Ne daj mi se Boze ogrijesiti ali dzaba je slati pismo sad Mahirovoj majci kad je stvar gotova. Kako jedan roditelj moze da ne primijeti promjene na djetetu nije mi jasno.
Sve i da dijete suti roditelj moze uvijek znati kad nesto nije Ok.
Zasto odmah ne iscupaju dijete iz te sredine.
Jebo elitu, jebo ambicije.
Sin rodice je tako sutio ali rodica je primijetila da je postao agresivan i da se, kad dodje kuci, iskaljuje na mladjoj sestri.
Kakvi li su ti nastavnici. Kakvi ucenici koji gledaju i sute. Ne znam kako se uopste na tom jednom mjestu mogla skoncentrisati tolika grupa nasilnika i debila.
Kakve su kazne u Bosni za takve maloljetne nasilnike..
Nastavnici ili su podrzavali ili su se bojali...svimsu zakazali..
Onaj tko se naumi ubiti doduse salje neke signale, ali ne svi...neki samo sute i ubiju se..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 15:18

Mozda odrastao covjek i moze glumiti srecu ali jedan maloljetnik tesko.
Roditelji to moraju prepoznati i tacka.
Nije to sitnica kao kad dijete krije da pusi a roditelj se kune da mu mala nikad nije zapalila cigaru. Ovo je puno ozbiljnija stvar.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Online

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by gospođa Brams » 06 Jan 2016, 15:19

Maja wrote:Ne daj mi se Boze ogrijesiti ali dzaba je slati pismo sad Mahirovoj majci kad je stvar gotova. Kako jedan roditelj moze da ne primijeti promjene na djetetu nije mi jasno.
Sve i da dijete suti roditelj moze uvijek znati kad nesto nije Ok.
Zasto odmah ne iscupaju dijete iz te sredine.
Jebo elitu, jebo ambicije.
Sin rodice je tako sutio ali rodica je primijetila da je postao agresivan i da se, kad dodje kuci, iskaljuje na mladjoj sestri.
Kakvi li su ti nastavnici. Kakvi ucenici koji gledaju i sute. Ne znam kako se uopste na tom jednom mjestu mogla skoncentrisati tolika grupa nasilnika i debila.
Majka i očuh su itekako primjetili da "nešto nije u redu", i ispisali su ga iz škole jer ništa drugo nisu mogli napraviti jer je to sve što im je osoblje škole predložilo, nisu baš htjeli surađivati. Majka u svom drugom pismu spominje i kako su dječaku osigurali i stručnu pomoć. Problem je u tome što nisu znali potpunu istinu, odnosno sve razmjere tih užasa kojeg su djeca u toj školi činila Mahiru i još jednom dječaku, tj. za silovanje su saznali nažalost tek nakon njegove smrti, od drugog dječaka koji je prošao isto, a koji se također nije bio u stanju u potpunosti povjeriti svojim roditeljima.
Dakle, oni su itekako primjetili da nešto nije u redu, Mahir im se povjerio do neke mjere, do kraja nije mogao, i to je sasvim razumljivo nažalost, silovanje za dječaka u pubertetu je nešto što stvara ogroman stid, to nije nešto što ćeš samo tako reći svojim roditeljima sve i da imate najbolji odnos na svijetu. Pa i odrasle osobe prešućuju takve stvari. Mahir sigurno od roditelja nije mogao sakriti da nešto nije u redu, ali oni su to vjerojatno pripisivali onome što su znali, da su ga djeca u toj školi maltretirala. Pa nitko nije mogao zamisliti razmjere toh užasa kroz koji su ta dvojica dječaka prolazili, ja još uvijek ne mogu doći sebi.

U njegovom slučaju krivac je škola, a ne njegovi roditelji, jer sumnjam da bi se oni koji ih kritiziraju znali bolje snaći u takvoj situaciji. Ja vjerujem da su za svoje dijete učinili sve što su mislili da mogu.

Tu ogavnu školu treba zatvoriti istog časa.

Ima na FB grupa podrške "Pravda za Mahira". Ima i njegova fotografija, duša mala, kako prekrasan dječak, srce mi se slama :(
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by vila » 06 Jan 2016, 15:22

Maja wrote:Mozda odrastao covjek i moze glumiti srecu ali jedan maloljetnik tesko.
Roditelji to moraju prepoznati i tacka.
Nije to sitnica kao kad dijete krije da pusi a roditelj se kune da mu mala nikad nije zapalila cigaru. Ovo je puno ozbiljnija stvar.
Vidiš s kilometra kad ti dijete nije OK,ako gledaš
Ja svojima i po glasu vidim promjene
Ne prolazi mi priča da roditelji nisu primijetili,,,

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by SPINERKA » 06 Jan 2016, 15:27

evo svjes slucaj.

Prijateljica ima dvoje djece samohrana majka.

Oboje djece spremni za koledz.


Kcerka dobila skolarinu zahvaljujuci ucestvovanjemu sportu, veslanje. I napustila kucu na FL i otisla za Texas.

No , odgojena je tako , da mama donosi odluke , pomaze joj , cak je morala sa njom u sobi spavati , jer se kcerka boji sama.

na koledju su se pojavili problemi. Ne moze da se uklopi, sama , izgubljena, Vikendom kad svi studenti izlaze vani , (POGOTOVO NJENI IZ VESLACKOG TIMA) piju, ona ostaje u sobi. PROBLEM.

Zamjeraju joj, pocinju problemi.. kojekakvi --evo jucer se vratila . Napustila. Toliko je truda , bolesti, odricanja uradila da bi dobila sto to skolovanje . ne vrijedi.

Nije emocionalno izgradjena, samostalna, --roditelji od silne zelje da im dijete uspije , ne vide -drugu stranu.
Image

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Online

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by gospođa Brams » 06 Jan 2016, 15:28

Ajmo o tome kako roditelji nisu primjetili da su im djeca mali sadistički sociopati koji sustavno teroriziraju, maltretiraju, i na koncu siluju drugu djecu, ajmo o njihovim roditeljskim kompetencijama
Mene to interesira
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 15:31

Brams vjerovatno nisu reagovali na vrijeme. Isto kao sto svi mislimo hajde treba malo vremena, uklopice se, nek zavrsi ovo polugodiste pa cemo onda vidjeti itd.
Ne zelim popovati Mahirovim roditeljima, to nema smisla. Ne daj boze njihove sudbine ni najvecem neprijatelju. To za stid djecaka isto stoji ali nije tu bilo iskljucivo to silovanje pa da se moze reci desilo se iznenada, niko nije mogao da to predvidi i sprijeci. Tu se radi o duzem maltretiranju ogromnog broja djece. I sta onda roditelji traze u tom koledzu koji klinac. Ne znam. Ne bih da osudjujem... Ali roditelji treba da bolje poznaju svoju djecu.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by SPINERKA » 06 Jan 2016, 15:31

:hm
U njegovom slučaju krivac je škola, a ne njegovi roditelji, jer sumnjam da bi se oni koji ih kritiziraju znali bolje snaći u takvoj situaciji. Ja vjerujem da su za svoje dijete učinili sve što su mislili da mogu.

Tu ogavnu školu treba zatvoriti istog časa.


..Ne bih se slozila sa ovim.
Image

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Mohr » 06 Jan 2016, 15:32

Nije mi jasno zašto se taj obijesni hohštapleraj naziva elitom :cudi

Roditelji su idioti samim tim što šalju djecu u te opskurne ustanove :o Takvih legala razvrata imamo ko i kladionica. Za par godina vjerovatno neće biti ni traga od te "prestižne" nazoviškole, čim nastrižu dovoljno bekana. Stvarno ne razumijem kako ljudi ne uviđaju tako proste stvari...

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by vila » 06 Jan 2016, 15:33

SPINERKA wrote:evo svjes slucaj.

Prijateljica ima dvoje djece samohrana majka.

Oboje djece spremni za koledz.


Kcerka dobila skolarinu zahvaljujuci ucestvovanjemu sportu, veslanje. I napustila kucu na FL i otisla za Texas.

No , odgojena je tako , da mama donosi odluke , pomaze joj , cak je morala sa njom u sobi spavati , jer se kcerka boji sama.

na koledju su se pojavili problemi. Ne moze da se uklopi, sama , izgubljena, Vikendom kad svi studenti izlaze vani , (POGOTOVO NJENI IZ VESLACKOG TIMA) piju, ona ostaje u sobi. PROBLEM.

Zamjeraju joj, pocinju problemi.. kojekakvi --evo jucer se vratila . Napustila. Toliko je truda , bolesti, odricanja uradila da bi dobila sto to skolovanje . ne vrijedi.

Nije emocionalno izgradjena, samostalna, --roditelji od silne zelje da im dijete uspije , ne vide -drugu stranu.
Ipak je različito
U tvom slučaju se radi o njoj samoj i njenoj ličnosti i sposobnosti za samostalan život
A ovdje se radi o maltretiranju s tragičnim posljedicama i izostanku zaštite obrazovne ustanove
Izostanku sankcija i šutnju društva
Ovaj novinar je dobro opisao takve škole
Ali ni državne nisu puno bolje,,,nekako se prečesto okreću leda i zatvaraju oči
A roditelji se ne mogu sami s tim izboriti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Pasaga » 06 Jan 2016, 15:33

gospođa Brams wrote:Ajmo o tome kako roditelji nisu primjetili da su im djeca mali sadistički sociopati koji sustavno teroriziraju, maltretiraju, i na koncu siluju drugu djecu, ajmo o njihovim roditeljskim kompetencijama
Mene to interesira
Govorim za sebe licno...
Uvjerio sam se mnogo puta da postiji mnogo,mozda i previse roditelja koji nisu
zasluzili biti roditelji.
Kako onda od takvih ljudi ocekivati da mu djete bude primjerno,uzorno.
Razloga je previse,da bi se to sve obrazlozilo,trebalo bi iskucat ko zna koliko stranica na tu temu.
Nadam se da shvatate o cemu govorim.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tursko-Bosanski horor koledž

Post by Maja » 06 Jan 2016, 15:38

gospođa Brams wrote:Ajmo o tome kako roditelji nisu primjetili da su im djeca mali sadistički sociopati koji sustavno teroriziraju, maltretiraju, i na koncu siluju drugu djecu, ajmo o njihovim roditeljskim kompetencijama
Mene to interesira
Nema se tu sta reci. Njihovi roditelji su ili isti psihopati ili su na prvu ok ljudi ali previse slabi da bi poduzeli nesto pa zatvaraju oci.
U oba slucaja kriv odgoj u startu.

Mada ima bolesnika koji se jednostavno takvi rode i uz sav roditeljski napor ostaju tj izrastu u lose ljude.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests