Sateliti, asteroidi

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by REMB » 05 Sep 2019, 00:24

Maja wrote: 04 Sep 2019, 23:47 Ne znam sta je uslo u njega.
Bio je mlad i perspektivan forumas i biciklista.
Ha ha jos uvijek bicikliram i jako sam fizicki aktivan.


A forum je prilika da se vidi kolko citamo (ne mora znacit da se sve automatski i prihvata) o nekim drugacijim pristupima i pogledima na svijet.
Nisam ravnozemljas...a da ima puno supljina i nelogicnosti u zvanicnom predstavljanju svega oko nas -itekako ima.
P.S. dovoljno mi je bilo isprovocirat sa tezom da ne postoji fotografija Zemlje...gotovo svi su iznenadjeni jer su ubijedjeni da ih ima na milione (sto sam i sam mislio) a zapravo ne postoji niti jedna. Sve ono sto nalazimo su animacije i kompoziti...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by Bla » 05 Sep 2019, 15:29

jes' vala, zato se ja odavno držim toga da treba izbjegavati diskusije s tako načitanim svijetom :hm
jer ne može se argumentima protiv vradžbina
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by REMB » 05 Sep 2019, 15:54

Bjezis od rasprava i diskusija ko djavo od krsta a gotovo imas zaradjenu penziju na forumu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by storm » 05 Sep 2019, 16:18

REMB wrote: 05 Sep 2019, 00:24
Maja wrote: 04 Sep 2019, 23:47 Ne znam sta je uslo u njega.
Bio je mlad i perspektivan forumas i biciklista.
Ha ha jos uvijek bicikliram i jako sam fizicki aktivan.


A forum je prilika da se vidi kolko citamo (ne mora znacit da se sve automatski i prihvata) o nekim drugacijim pristupima i pogledima na svijet.
Nisam ravnozemljas...a da ima puno supljina i nelogicnosti u zvanicnom predstavljanju svega oko nas -itekako ima.
P.S. dovoljno mi je bilo isprovocirat sa tezom da ne postoji fotografija Zemlje...gotovo svi su iznenadjeni jer su ubijedjeni da ih ima na milione (sto sam i sam mislio) a zapravo ne postoji niti jedna. Sve ono sto nalazimo su animacije i kompoziti...
Kako nema, pa sateliti, stotine, tisuće njih stalno snima i fotografira zemlju...
Opet ti kažem donesi link za svoje tvrdnje, ne rekla - kazala
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by Krokodil Behko » 05 Sep 2019, 17:09

REMB wrote: 05 Sep 2019, 00:24
Maja wrote: 04 Sep 2019, 23:47 Ne znam sta je uslo u njega.
Bio je mlad i perspektivan forumas i biciklista.
Ha ha jos uvijek bicikliram i jako sam fizicki aktivan.


A forum je prilika da se vidi kolko citamo (ne mora znacit da se sve automatski i prihvata) o nekim drugacijim pristupima i pogledima na svijet.
Nisam ravnozemljas...a da ima puno supljina i nelogicnosti u zvanicnom predstavljanju svega oko nas -itekako ima.
P.S. dovoljno mi je bilo isprovocirat sa tezom da ne postoji fotografija Zemlje...gotovo svi su iznenadjeni jer su ubijedjeni da ih ima na milione (sto sam i sam mislio) a zapravo ne postoji niti jedna. Sve ono sto nalazimo su animacije i kompoziti...

Evo deset takvih slika


https://www.universetoday.com/wp-conten ... -Ocean.jpg
online

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by REMB » 05 Sep 2019, 17:14

Krokodil Behko wrote: 05 Sep 2019, 17:09
REMB wrote: 05 Sep 2019, 00:24
Ha ha jos uvijek bicikliram i jako sam fizicki aktivan.


A forum je prilika da se vidi kolko citamo (ne mora znacit da se sve automatski i prihvata) o nekim drugacijim pristupima i pogledima na svijet.
Nisam ravnozemljas...a da ima puno supljina i nelogicnosti u zvanicnom predstavljanju svega oko nas -itekako ima.
P.S. dovoljno mi je bilo isprovocirat sa tezom da ne postoji fotografija Zemlje...gotovo svi su iznenadjeni jer su ubijedjeni da ih ima na milione (sto sam i sam mislio) a zapravo ne postoji niti jedna. Sve ono sto nalazimo su animacije i kompoziti...

Evo deset takvih slika


https://www.universetoday.com/wp-conten ... -Ocean.jpg
Koja je to smijurija ako mislis da je to autenticna fotografija.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34382 times
Been thanked: 21119 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sateliti, asteroidi

Post by Rum » 13 Sep 2019, 15:40

NASA: Noćas će blizu Zemlje projuriti dva velika asteroida

Image



DVA relativno velika asteroida projurit će pored Zemlje 14. rujna, no ne trebamo se brinuti jer su svi proračuni njihove orbite isključili bilo kakvu prijetnju našem planetu, objavila je NASA.

"Već neko vrijeme pratimo ove asteroide i znamo njihovu putanju. Jedan pratimo od 2000., a drugi od 2010. godine“, rekao je Lindley Johnson, izvršni direktor Koordinacijskog ureda za planetarnu obranu NASA-e.

"Oba asteroida proći će pored našeg planeta na 14 mjesečevih udaljenosti od Zemlje, odnosno na udaljenosti od oko 6,5 milijuna kilometara. Mali asteroidi svako malo prolaze ovako blizu Zemlje“, dodao je.

Zašto se kaže da prolaze blizu Zemlje?

Asteroid 2010 C01 spada u objekte koji prolaze blizu Zemlje (eng. near-Earth object ili NEO), veličine je između 120 i 260 metara, a projurit će pored nas 14. rujna u 05:42 ujutro. Drugi NEO objekt, naziva 2000 QW7, velik je između 290 i 650 metara, a pored nas će proći nekoliko sati nakon prvog, u 13:54.

Mada će proći na sigurnoj udaljenosti, oba asteroida kategorizirana su u objekte koji prolaze blizu Zemlje. Naime, NEO tijelima smatraju se svi oni asteroidi ili kometi koji orbitiraju oko Sunca i pritom ponekad prolaze našim susjedstvom, odnosno unutar 48 milijuna kilometara udaljenosti od Zemlje.

Do početka 2019. godine otkriveno je više 19.000 objekata NEO, s time da se svakoga tjedna otkriva u prosjeku još 30 takvih svemirskih tijela.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Mala_Mu » 11 Nov 2019, 14:47

Image
U okviru proslave stogodišnjice Međunarodne astronomske unije organiziran je globalni konkurs za predlaganje imena egzoplaneti i zvijezdi oko koje se okreće. Bosni i Hercegovini je dodijeljen sistem u sazviježđu Vodolije (Aquarius) u kojem se oko zvijezde, trenutno službenog imena HD 206610, okreće džinovska plinovita planeta HD 206610b.

Konkurs u BiH su sproveli aktivisti Astronomskog društva Orion iz Sarajeva i Astronomskog društva Polaris iz Tuzle. Do 15. oktobra prispjelo je ukupno 256 prijedloga.

Iz pristiglih prijedloga, Nacionalni komitet za Bosnu i Hercegovinu izabrao je pet prijedloga imena planete i zvijezde.

"Pri tome napominjemo da ime planete i zvijezde nisu morali nužno biti iz istog primljenog prijedloga, već je bh. nacionalni komitet imao pravo da odabere pet prijedloga od kojih su neki kombinacija iz više pojedinih prijedloga. Ovih pet prijedloga ide na javno glasanje koje završava 14. novembra u ponoć. Glasači treba da daju svoj glas samo jednom od pet nabrojanih prijedloga", saopćili su.

Nakon glasanja, prijedlozi će se rangirati tako što će se odabrati prvorangirani i dva zamjenska prijedloga. Prva tri na popisu – odnosno prvorangirani i dva zamjenska bit će proslijeđena Upravnom odboru konkursa IAU100 NameExoWorlds koji donosi konačnu odluku o imenu, saopćio je AD Orion.

Lista prijedloga za glasanje:

Planeta Naron, zvijezda Bosona (Naron i Bosona su antička imena rijeka Neretve i Bosne)
Planeta Lilium, zvijezda Kulin (Lilium lat. Ljiljan, najznačajniji simbol srednjovjekovne Bosne, Kulin, Kulin ban, bosanski vladar od 1180-1204, poznat i po povelji kojom Dubrovčanima dozvoljava kretanje i trgovinu po Bosni)
Planeta Radimlja, zvijezda Daorson (Radimlja je jedna od najznačajnijih srednjevjekovnih nekropola stećaka, Daorson je bio glavni grad ilirskog plemena Daorsa)
Planeta Kulin, zvijezda Katarina (Kulin ban je opisan prethodno, Katarina Kosača-Kotromanić je bila posljednja bosanska kraljica koja je nakon pada Bosne pod vlast Otomanske imperije izbjegla u Rim)
Planeta Teuta, zvijezda Daorson (Teuta je bila ilirska kraljica čija se moćna država prostirala većim dijelom istočnog Jadrana, otoka, današnje Crne gore i dijela Hercegovine, ratovala je sa Rimskim carstvom i taj rat izgubila. Daorson je opisan prethodno).

Glasanje traje do 14. novembra na OVOM LINKU

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by ElTriconi » 11 Nov 2019, 14:51

Bjelovcina 🤗
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by ElTriconi » 11 Nov 2019, 14:52

A sunce kralupi, solarni sistem kralupi 🙈😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3944 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Veca » 11 Nov 2019, 14:59

...za sta ste glasali? ...Lilium, belcim! :obrve
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84399
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11042 times
Been thanked: 16580 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Fuddo » 11 Nov 2019, 15:01

Morel se, ako nista, bar jedna crna rupa nazvat po rodji Hidi?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2019, 16:52

Daorson zvuči otmjeno. To za zvijezdu, a planeta nek se zove Kulin.
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Heidi » 11 Nov 2019, 16:56

Kulin i Bosona.

Uskoro bosanski horoskop. Ej, imas Kulina na Medium Coeliu.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 17:32

Tu blistavu zvijezdu nazvati Čupava.
Planet mogu vala kako hoće.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15186
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 973 times
Been thanked: 961 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Tokmak » 11 Nov 2019, 18:21

Katarina Kosaca Kotromanic

KKK
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Bla » 11 Nov 2019, 18:31

Bake i Seka :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Maja » 11 Nov 2019, 22:27

Radimlja i Daorson, naravno.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Maja » 11 Nov 2019, 22:29

Steta sto ne vidimo trenutne rezultate

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kulin, Bosona, Katarina, Radimlja: Glasajte o imenu egzoplanete i njene zvijezde

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2019, 23:30

Kad bude red na Srbiju, njihova će se planeta sigurno zvati "kosovska bitka", ili "IMT"
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests