Stripovi

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by niska grana » 20 Jul 2013, 22:59

Krokodil Behko wrote:Vjerovatno je to zbog toga što smo samo mi i Talijani rodjeni šaneri.
Shvatili smo mentalitet likova tog stripa do u detalje :D
Evo jedne zanimljive teorije, odnosno mogućeg odgovora na to pitanje (iz knjige o AF "Cvećara u kući cveća", koju sam nedavno pročitao):
Možda bi na ovom mestu trebalo reći i nekoliko reči o tome zašto je Italija, pored nas, bila jedina zemlja u kojoj je Alan Ford imao iole značajan uspeh. Nije u pitanju slučajnost, nego veliko preplitanje društvenih i mentalitetskih karateristika. I kod njih je nadrealna farsa značajan začin svakodnevnog života.
Evo jedne male sintaksičke metafore: po meni, postoje tri tipa društva na svetu. ′Glagolska društva′ su čitav Anglo-Saksonski svet, posebno Amerika i Engleska. U njima je sve vezano za rad, za kretanje, za delovanje, za karijeru, čak i na uštrb porodice; nema se vremena za gubljenje, brzina i efikasnost su dve najcenjenije karakteristike. Ničim nisu zadovoljni i stalno smišljaju nove načine da ispune svoje živote (ili praznine u njima, po nekima). Spremni su da za minut razruše staru priču i stare modele da bi uveli nešto novo. Glagolska društva imaju stalno zasukane rukave.

Imenična društva′ su tipično skandinavske zemlje. Sve je tamo nekako nenaglašeno (osim prirode), jednostavno, neupadljivo, onako kako je stvarno, bez mnogo ulepšavanja i ′farbanja′; i ljudi su takvi: mirni, bez velikih pretenzija (u poredjenju sa Anglo-Saksoncima), nema mnogo galame, nema mnogo brzine, porodični život je važan i dobar balans izmedju rada i odmora. Njihova demokratija je prirodna, nekako se podrazumeva i o njoj se mnogo ne priča. Zajednica je bitna i svako se trudi da bude dobar član – država je izdašna, a narod rado plaća porez. Ko god je bio u Norveškoj, Islandu, Danskoj i, u izvesnoj meri, Švedskoj zna o čemu govorim. Švajcarska takodje.

Treći tip je sličan nama – ′Pridevska društva′. I tu ima mnogo galame, ali je ona neproduktivna: uglavnom se galami oko politike i preganjanja svakakvih vrsta; u pridevskim društvima sve je veće nego što stvarno jeste, svaka izjava i ideja je istorijska, svaka kritika je krvna uvreda, sve je ili raj ili pakao, nema sredine. Epiteti/etikete vladaju. Takva društva vole velike reči, velike gestove, u njima se stvari kao moć ili bogatstvo pokazuju jer je sve u dekoru, u površini. U pridevskim društvima se mnogo priča, a malo radi. Pridevska društva vole jake političare i obično imaju problema sa demokratijom. Rusija, Kina, ceo Bliski Istok, veći deo Istočne Evrope, dobar deo Mediterana. I mi.

I Italija. Odavno posprdno posmatrana od strane razvijenih evropskih zemalja (Britanija, Nemačka, Francuska), Italija je ono što bi, na primer, Srbija bila posle sto godina neometenog razvoja: nikada super-razvijena, ali relativno funkcionalna i šarmantna.

Zato je Italija bila rodna zemlja Alana Forda i zato je strip uspeo da se odlepi od mora drugih lokalnih pokušaja. Italija, kao i mi, patrijarhalna zemlja, uz to i vrlo religiozna; isto kao i mi, onaj deo naroda koji nije religiozan je u bliskoj vezi sa socijalizmom i komunizmom, kada nije sa nacionalizmom i fašizmom. Italija ima sličan ′lako ćemo′ mediteranski mentalitet i vrlo ne-protestantski odnos prema radu: sindikati su jaki, biznis je (u poredjenju sa evropskim zemljama slične veličine) slab. Kao pridevsko društvo, u Italiji je odevanje i izgled važan i zato su dobri u modi i dizajnu. Kao i kod nas, izaći loše odeven na ulicu je blam. Zbog loše politike i opisanog mentaliteta, i Italija funkcioniše kao manje-više disfunkcionalno društvo, prepuno nadrealne farse. Nije slučajno Felini ponikao tamo.

Italija, kao i mi, sedi u nelagodnoj sredini izmedju idealističkog autokratizma (i levičarske i desničarske sorte) i agresivnijeg kapitalizma, ne zna gde joj je duša i kojem bi se carstvu privolela. I na vrhu ima ljude koji to odslikavaju. Berluskoni je verovatno ′naj-Alan Fordovskiji′ predsednik vlade u čitavom razvijenom svetu: švaleracije, korupcija, monopol, veze sa Mafijom, glamurozni život. Epizode o njegovim žurkama koje se mogu naći u svetskim novinama su direktna živa interpretacija mnogih scena iz stripa u kojima naši junaci zatiču gradonačelnike, političare I bogataše sa zgodnim devojkama u krilu svaki put kada nenajavljeno banu u njihove kancelarije. Berluskoni nekako čak i izgleda kao da ga je crtao Magnus, sa sve zalizanom kosom i veštačkim osmehom, više stereotip nego arhetip.

Bez nadrealne farse kao podloge, kao mentalnog okvira, kao načina života i delovanja, kao ključnog vezivnog i interpretativnog tkiva izmedju nas i autora, Alan Ford nikada kod nas ne bi postao to što jeste. Popularan, možda. Ali ne stvarno ′naš′.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2013, 23:37

Teorija jeste zanimljiva i mislim da je većim dijelom i istinita. Ležernost i poslovična poslovna nefunkcionalnost, stvari su koje nas spajaju. Samo kod nas, ljudi u trenu i iz hira, učine nešto što im potpuno promijeni život a ako malo bolje razmislimo, kao da nam je to uistinu i cilj. raditi blesave stvari da bi se mijenjao život ili bar da po svome, mijenjamo živote ljudi oko nas. Tu smo stvarno nenadmašni.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31694
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7228 times
Been thanked: 3938 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Mister No » 21 Jul 2013, 03:19

Imao sam kompletnu kolekciju Alan Forda u svom vlasnistvu, istina jedan kraći period ali sam imao :zubi
Takođe sam posjedovao oko 200 stripova (uglavnom izdanje Zlatne Serije), a svi stripovi koji su se tada prodavali prvo po 8 zatim po 10 a onda 12 dinara su bili u mom vlasništvu, odnosno svaki od tih brojeva sam čitao (govorim o periodu od prije 30-tak godina).
Većinu stripova smo mijenjali među sobom, a onda ono kada ko biva odrasteš, pokloniš ih sve nekome mlađem.
Meni su bili najdraži stripovi u kojima su epizode o odrastanju junaka i takvi su u zamjeni vrijedili 3 - 4 obična stripa npr. "Zagor priča", "Priča o komadantu Marku", "Profesor Okultis priča"...

Nesto u zadnje vrijeme razmisljam da nabavim kolekciju ponovo, na PIK-i sam bas vidio da postoje likovi koji to prodaju.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2013, 13:02

Ali samo jedna jedina stvar, probudi ono mahalsko dijete u meni - strip!

Image

Svaka čast igricama i svemu ali kad samo vidim strip, sav se raznježim :(

Utorkom i petkom, lunov magnus strip i zlatna serija. Sad na trafici gledam, neke knjige koje su bestseleri, koštaju po dvije-tri marke a stripovi (trobroji) koštaju i duplo više. Ko ebe knjige :cool
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Ciklama » 11 Oct 2013, 13:45

I danas za ćeif sebi kupim neki strip, ali nema više onog meraka kao prije dok sam išla u školu.

Sjeća li se neko ove dame?

Image

Image

dacina_curica
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by dacina_curica » 11 Oct 2013, 15:02

Modesty Blaise :klanja
Dugo mi je bila avatar na RS forumu.

Image

Ipak Corto Maltese na prvo mjesto, svi ostali pet stepenica ispod.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Bla » 11 Oct 2013, 16:37

Mi smo ih zvali romani.
(ili crtani romani u periodu kada smo čitali i tzv. pisane romane od kojih najčešće Ninja, Vajat Erp, Doc Holliday, Lun kralj ponoći i Laso)

Čitao sam sve što mi je padalo šaka. Kod nas je bio običaj da se mijenjamo po komšiluku a kupovali su se rijetko jer jednom stečeni kapital u romanima je korišten za nabavku nepročitanih. Sa komšijom ispod sebe sam se dozivao kucanjem u radijator pa spuštao ceker na špagi, ako bi iz nekog razloga ("U sobu na učenje!") bio prisiljen da ne napuštam stan.

U samom početku te stripomanijske karijere iz predškolskih dana nisam ih čitao nego samo pregledao slike, sve dok mi buraz nije skrenuo pažnju da u oblačićima piše ono što likovi govore (ne znam zbog čega sam to ignorisao). Pa sam jedno vrijeme čitao isključivo samo oblačiće ali ne i one opisne rečenice uokvirene u kvadrat na vrhu slike (ljenost, šta li... :cudi). Još uvijek se sjećam ushićenja kada sam po prvi put pročitao apsolutno sve, kao da je ne znam kakvo dostignuće. :D U tom periodu mi je omiljeni bio Kapetan Miki.

Mislio sam da ih nikada neću prestati čitati. Međutim, dugo godina mi više nisu padali na pamet iz X razloga. Jednom, prije možda desetak godina mi dođe pod ruke neki Zagor novijeg izdanja, i obradujem se ja, uh, reko' otkad ovo nisam radio. Nisam pročitao ni trećinu i odustao. Ne znam jel' se nešto promijenilo u kvaliteti ili meni u glavi al' jednostavno osjećaj je bio: "nije to to". Svojevremeno sam nekad početkom vijeka od nekuda downloadovao kolekciju Alan Forda, pa nju prebacujem s diska na disk kako se računari mijenjaju i ponekad zavirim u to. I to je sve.

Da pomenem i ja neke junake od kojih se većina vrtila najčešće po Stripoteci i StripArtu.

Fantom, Rip Kirbi, Mandrak mađioničar, Gaston (Gaša), Hogar Strašni, Redov Bili, Cisko Kid, Poručnik Bluberi, Porodica Tarana, Umpah Pah, Asteriks, Iznogud...
Za Ken Parkera smo govorili da je najrealniji kaubojac. :D
A treba pomenuti i Maxmagnus kojeg je radio čiko iz uvodnog posta.

Legenda među stripovskim zajebantima :oo
gasa.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Spanac_113 » 11 Oct 2013, 19:04

:ooo
Pored Allan Forda najbolja zajebancija!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by dacina_curica » 01 Jul 2014, 16:17

Posto me podsjeti na drugoj temi - GRANA!!!!!! Dolazider 'vamo. :)

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Bla » 17 Nov 2016, 21:43

ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by storm » 17 Nov 2016, 21:45

čitao alan ford tako....sporo lista :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2016, 22:10

Dobar link.

@Storme, uživaj malo u crtežima, dok ne okrene stranicu :oo
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Bla » 17 Nov 2016, 22:14

Možeš ubrzati reprodukciju YT videa do 2 X ako uradiš sljedeće...
ytspd.png
ytspd2.png
A ako je i to presporo onda možeš npr. nabaciti addon za browser
primjera radi za Chrome:

https://chrome.google.com/webstore/deta ... eikpphncik

pa ubrzavati još više.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2016, 22:26

Nekako mi najbrže ide, kad ne diram ništa :oo
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Stripovi

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2016, 22:28

Ali nema veze, ovo je napredak, u odnosu na one sajtove, gdje ili se ne vidi dobro, ili se ne vide slova ili nešto deseto.
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests