Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Offline

Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Maja » 07 Oct 2011, 22:46

1. koji su kulinarski specijaliteti u vašim zemljama (pa i onim gdje trenutno živite)
2. volite li ta jela, koja vam se sviđaju, a koja ne
3. kuhate li ih
4. jeste li imali priliku da spravljate domaće specijalitete za strance i kako su oni reagovali
5. da li bi prijatelje iz drugih zemalja odveli u restoran gdje se nudi bosanska kafa u džezvama i fildžanima, sa rahat lokumom i naša tradicionalna jela ili bi ga odveli u najmodernije mjesto u gradu kako bi pokazali da nismo zaostali, pošto nas mnoge zemlje takvim smatraju
6. imate li želju da otvorite pravi bosanski restoran sa ćilimima, sećijama, našom muzikom, hranom, gdje će konobari biti odjeveni u narodnu nošnju
7. koja je vaša tradicionalna muzika (ubaci linkove), sviđa li vam se, ponosite li se njome
8. šta mislite kako vrijeme prolazi hoće li tradicionalna muzika padati u zaborav ili će opet postati popularna, recimo u bosni od kako se pročulo za mostar sevdah reunion sevdalinke se opet slušaju
9.kakva je vaša tradicionalna nošnja (slike poželjne)
10. jeste li ikad bili član nekog folklornog društva i interesuje li vas to
11. znate li igrati kolo ili neki stari ples
12. ovo običaji u naslovu teme je širok pojam, pa sam ga baš zato stavila da se može pisati i o drugim stvarima vezanim za tradiciju

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by blento59 » 07 Oct 2011, 22:51

grah
pita
cevapi
sogan dolma
kakav ja i kuhanje
kao plesac kazu da sam dobar. tango ,valcer, rok, ca ca ca ,argentinac i naravno stiskavac
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Voljena » 08 Oct 2011, 11:17

Maja wrote:1. koji su kulinarski specijaliteti u vašim zemljama (pa i onim gdje trenutno živite)
fårikål, kjøttkaker, fiskeboller...

Maja wrote:2. volite li ta jela, koja vam se sviđaju, a koja ne
sama svinjetina i masnoca :bua
ne konzumiram njihovu hranu, jer sve im je haman od njof-njof :ljut
Maja wrote:3. kuhate li ih
ne.
Maja wrote:4. jeste li imali priliku da spravljate domaće specijalitete za strance i kako su oni reagovali
jesam, i svidjelo im se pravo, nisu mogli doci sebi danima :hihi
Maja wrote:5. da li bi prijatelje iz drugih zemalja odveli u restoran gdje se nudi bosanska kafa u džezvama i fildžanima, sa rahat lokumom i naša tradicionalna jela ili bi ga odveli u najmodernije mjesto u gradu kako bi pokazali da nismo zaostali, pošto nas mnoge zemlje takvim smatraju
definitivno ovo prvo, ne stidim se a u ovom gore je veci merak.
Maja wrote:6. imate li želju da otvorite pravi bosanski restoran sa ćilimima, sećijama, našom muzikom, hranom, gdje će konobari biti odjeveni u narodnu nošnju
ne.
jedan je ovdje bio otvorio bas takav restoran, bila je dobra atmosfera i hrana,
ali ovi ovdje tz. bosanci su bili ljubomorni pa je cojek na kraju zatvorio :lupa
Maja wrote:7. koja je vaša tradicionalna muzika (ubaci linkove), sviđa li vam se, ponosite li se njome
narodna brete, ne ove novokomponovane vec one stare dobre..

Maja wrote:8. šta mislite kako vrijeme prolazi hoće li tradicionalna muzika padati u zaborav ili će opet postati popularna, recimo u bosni od kako se pročulo za mostar sevdah reunion sevdalinke se opet slušaju
budemo zivi bili pa vidjeli :cudi

Maja wrote:9.kakva je vaša tradicionalna nošnja (slike poželjne)
Image takozvani "bunad"
Maja wrote:10. jeste li ikad bili član nekog folklornog društva i interesuje li vas to
jesam, od 15-21god :)
Maja wrote:11. znate li igrati kolo ili neki stari ples
znam igrat kolo :ples :pusi

ja sam pisala za drzavu u kojoj zivim :mah

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2011, 12:29

Ja ne zivim vani,pa nemam bas puno kontakata sa strancima.
Medjutim,mislim da bi BiH,itekako imala sta pokazati sto se tice
kuhinje,nosnje,obicajamuzike i svega ostalog. Po tome,bogatiji
smo nego neke velike zemlje.. Na primjer,ko zna neki poznat njemacki
kulinarski recept? Ja samo znam za pecene kobasice :D

Ameri imaju obicaj,da jedu piletinu u soku od narandze :bua
Hot dog,je njihov glavni specijalitet. Jos su i dobri..
Sta reci za slovence.. Samo neko alpsko ojkanje na brdu i to bi
bilo sve od njih. O kuhinji da i ne govorim..

Talijanima i frencherima,mora se priznati,da imauu dobru kuhinju,vina
muziku.. stosta.

Ali ni mi nismo za potcijenjivanje.. Evo,nasih zemljaka u SAD,razigranih i veselih

[media]PiPHEjjoZsk[/media]
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by mrki62 » 08 Oct 2011, 12:47

Krokodil Behko wrote: Sta reci za slovence.. Samo neko alpsko ojkanje na brdu i to bi
bilo sve od njih. O kuhinji da i ne govorim..
I ja bih tako rekao, kad ne bih znao da to nije tako :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2011, 12:51

mrki62 wrote:
Krokodil Behko wrote: Sta reci za slovence.. Samo neko alpsko ojkanje na brdu i to bi
bilo sve od njih. O kuhinji da i ne govorim..
I ja bih tako rekao, kad ne bih znao da to nije tako :pusi

Pa eto,reci sta ima kod slovenaca od svega ovoga,sto je maja,
zamolila da se napise.. Mozda i grijesim ali ne vjerujem. Nije Slovenija
u Australiji pa da nisam mogao doznati :cudi
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by mrki62 » 08 Oct 2011, 13:16

Krokodil Behko wrote:

Pa eto,reci sta ima kod slovenaca od svega ovoga,sto je maja,
zamolila da se napise.. Mozda i grijesim ali ne vjerujem. Nije Slovenija
u Australiji pa da nisam mogao doznati :cudi
Nemam sad vremena a o kuhinji imaš ovdje http://www.kulinarika.net/clanek/4/slovenska-kuhinja/

Muzika, pa po muzici su oni jako poznati u svijetu al ne na Balkanu
Ovih dana je umro čovjek, koji se je proslavio i u USA a jedno dugme na harmoniki se i zove po njemu . link http://www.rtvslo.si/kultura/glasba/umr ... lak/267295

Nošnje, pa narodne nošnje se svake godine predstavljaju u Kamniku - link http://www.ccs-si.com/uploads/podobe/SUC50022.jpg
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2011, 12:57

Kao sto rekoh,imamo vrlo dobru kuhinju.. To zna svako. To znaju i svi njujorčani,ukljucujuci tu i prestizni "New York times" zajedno sa njegovim kriticarima specijaliziranim za gastronomiju. Pa ne samo i ta novina nego i "Wall street journal" i planetarno poznati gastronomski vodič "Rough guide"

Obavezno procitati ovo dole!

Hamo halal vjera! ponosan sam danas. pokazi im sta je bosanskohercegovacka kuhinja

"New York Times": Da je Hamo s burekom došao prije 30 godina, Amerika danas ne bi jela pizzu

Image

Burek je možda najpoznatiji fast food na Balkanu. U ostatku svijeta, osim u Turskoj, nije previše poznat. Promijeniti to stanje životni je san jednog Sandžaklije koji je u osvajanje svijeta burekom krenuo iz New Yorka.

„Pred burekom je budućnost“, kaže Hamo Medunjanin, rođeni Sandžaklija dok u malom vrtu svog restorana "Djerdan" u srcu multietničke četvrti Queens uživa u toploj njujorškoj večeri i, naravno, svom bureku. S druge strane East Rivera polako se pale svjetla na neboderima Manhattana koja označavaju početak onog drugog, uzbudljivijeg djela dana u gradu koji, kako kažu, nikad ne spava.

deja da prvi restoran otvori upravo u Queensu, radničkoj četvrti koja se diči činjnenicom da u njoj žive pripadnici preko 150 nacija, nije pala slučajno. Među tih 150 nacija ima i dosta Bošnjaka i Hrvata koji su patili za ukusima rodnog kraja.

"Moja ideja je bila da to ipak stacioniram tamo gdje ima našeg naroda. Da imam mušterija koje znaju što je burek. Sve je postalo veće nakon što sam otvorio prvi restoran u srcu Manhattana".

Hvalospjevi New York Timesa

No posao u restoranu u središtu poslovong centra svijeta je ispočetka uglavnom bio poznat gurmanskim "insiderima" koji su priču o restoranu u središtu Manhattana gdje se dobro jede za malo novca htjeli zadržati za sebe. No tada se u priču umiješao ugledni New York Times.

"Prvi komentar iz New York Timesa bio je od poznatog kritičara Kuzmanova. Ja ga nisam poznavao, on je dolazio nekoliko dana i probao je sve od sarme preko bureka i na kraju napisao jako lijepu kritiku. I nakon toga je nastao pravi bum. Ja sam se sljedećeg dana zatekao i nisam vjerovao kad sam vidio koliko je ljudi odjednom došlo u restoran. Uopće nismo očekivali tako nešto".

Nakon toga su uslijedili hvalospjevi gastronomskih kritičara uglednih medija poput Village Voicea i Wall Street Journala. Od ove godine Djerdan se nalazi i na listi posebnih preporuka planetarno poznatog vodiča Rough Guidea. Svim kritičarima zajednička je jedna ocjena: da se u Djerdanu jede dobro, izvorno i jeftino. Iako se hvale Amerikancima malo manje poznata jela poput sarme ipak je najveći hit burek koji u svojim raznim varijantama privlačan za svaku vrstu izbirljive i razmažene newyorške publike.

Danas je "Djerdan" iz male zalogajnice u multietničkoj četvrti Queens narastao u pravi brand. Osim lanca od 6 lokala (najnoviji je u pomodnoj četvrti Lower East Side) i centralne pekarnice u Brooklynu "Djerdan" je i naziv čitave palete polugotovih proizvoda poput smrznutog bureka i raznih pita. Ovi proizvodi se već nalaze u ponudi trgovina s europskim specijalitetima.

Jedan gastronomski kritičar Hami Medunjaninu je jednom rekao da je sa svojim burekom u New York došao prije 30 godina da bi danas Amerika jela ne pizzu nego burek. Hami ta rečenica od tada ne izazi iz glave. Da bi se približio planetarno popularnoj pizzi stalno pronalazi nove načine kako da još uvijek egzotični burek približi još širim masama.

"Organic pita"

Čarobna riječ koja ovih dana krasi izloge mnogih mjesta gdje stanovnici New Yorka odlaze kako bi nešto pojeli je "organic" iliti zdrava hrana. Bezmesna verzija, ona sa sirom i špinatom već ima svoju publiku. No ideja je još uvijek mnogo."Meni na pamet padaju bureci s različitim vrstama povrća. Da to budu neke tzv. zdrave verzije bureka npr. ne samo od bijelog brašna nego i od zdravijeg ječmenog brašna", kaže Hami.

Filozofija "Djerdana" je pomalo slična filozofiji svih lanaca brze hrane a to je da mušterija u svakom restoranu očekuje isti poznati okus i kvaliteta. McDonalds je na toj filozofiji osvojio svijet. Možda to jednog dana uspje i Hami i njegovom "Djerdanu".

[media]ZqEO1HXEsJ4[/media]
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Ideja » 15 Oct 2011, 22:05

Na žalost, ovdje gdje sam, nema nikakvog pristojnog mjesta gdje bih odvela strance da upoznaju nešto od naše kulture.
Ali zato imam džezvu i fildžane (one prave bez ručice) i moji gosti se uvijek odluče za našu kafu kad pitam koju će. Potrudim se s vremena na vrijeme i skuham neko naše jelo i reakcije su uvijek pozitivne (čitaj tanjiri su prazni na kraju).
Što se tiče austrijskih jela, ja najviše volim slj ( izvinjavam se ako neka jela i nisu izvorno njihova ali nećemo sad sitničariti)

knedle od marelica
Image

štrudla od jabuka
Image

käsespätzle (tjestenina sa sirom i lukom)
Image

sachertorte
Image

Naše kolo igrati ne znam niti sam bila član nekog folklornog društva.

Što se tiče njihove izvorne muzike :oo ... bolje da ništa ne pišem

Behko ba, evo ja ti preporučujem da probaš nešto slovensko, ja bila ljetos u prekmurju i probala prekmursku gibanicu
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2011, 11:46

Mene zanima,da li Ameri,imaju neko svoje nacionalno jelo?
Dakle,nesto tradicionalnije. Mislim na neki poseban recept.
Ja bih rekao,da je hot dog,njihovo glavno nacionalno jelo :hm
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Maja » 25 Dec 2011, 21:36

Ideja jel istina da u Austriji postoji na stotine vrsta različitih peciva i da su baš u tome vješti.

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Hana84 » 26 Dec 2011, 15:10

Maja wrote:Ideja jel istina da u Austriji postoji na stotine vrsta različitih peciva i da su baš u tome vješti.
Jaooo, Austrija i Njemacka i njihova peciva ! :ok
Ja trenutno zivim u Skandinaviji i svaki put kad putujem kroz Njemacku i Austriju prvo sto mi je da se "naoruzam" raznoraznim pecivom.
Poznate su one njihove tkz. Kajzerice. Ma, u koju god i manju prodavnicu hrane udjes doceka te miris peciva, pa hajd' odoli !
Austrijanci su poznati i po dobrim slasticama, kolaci su im...mmmmm...Ja sebi obicno kupim raznoraznih namaza, imaju ih jako lijepih, a najvise volim " Zigeuner soss" malo je ljuci, dobro ide za namazati, a moze i kao prilog uz meso ili neku suhovinu.
Sto se tice zemlje i podneblja u kojem zivim oni preferiraju ribu. Meni je to sve nekako OK. napravim bar jednom sedmicno ribu, ali u mom slucaju ja koristim njihovu tkz. Tonfisk, ( nasa tunjevina) ili Rödspätta ( isto kvalitetna crvena, morska riba). Medjutim njihov nacionalni riblji specijalitet se zove Sill, a sama pomisao na miris Silla mi tjera muchninu u stomaku. Niti sam probala, niti cu probati, dovoljno mi je da vidim kako izgleda i kakav " miomirs" ima.
Kuham i preferiram nasu tradicionalnu hranu, kako za sebe i svoje ukucane, tako i za moje "strane" goste. Stranci su uvijek odusevljeni da probaju nesto novo, a od nasih djakonija " prste polizu." Dovoljno je da ispecete par paprika u kajmaku i bijelom lukom i vidite odusevljena lica.
Sto se tice kolaca, ni tu nisu , niti imaju neki svoj vlastiti specijalitet. Uglavnom po njihovim slasticarnicama mogu se naci kolaci poput " Winerbröd-a, razne vrste krofni punjene sosom od vanilije ili dzemom od jabuka, kremasti kolaci im se svode na kolace koji su samo napunjeni obicnom slag kremom izmedju dva ili jednog biskvita, nemaju onih nasih "teskih" kolaca sa filom koji se kuha na pari, pa se dodaju orasi, cokolada...Lijepo izgledaju, ali moja ocjena za njihove kolace bi bila " Ocima radost, guz'ci zalost !" " Moji " stranici su odusevljeni kad ih pocastim hurmasicama, baklavom, sogan dolmom.
Nikad se ne bih poistovijecivala sa kuhinjom zemlje u kojoj se nalazim, mislim da to onda ne bih bila ja. Stekla sam dojam da to i moji gosti uvijek ocekuju od mene. Svaki put kad imam goste oni znaju prokomentarisati " Da vidimo sta cemo danas zanimljivo pojesti."
Nosim i volim svoj bosanski identitet, svakako na obostrano zadovoljstvo, moje i ljudi koje pocastim u svom domu.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Ideja » 26 Dec 2011, 22:30

Maja wrote:Ideja jel istina da u Austriji postoji na stotine vrsta različitih peciva i da su baš u tome vješti.
Ima dosta, ne znam koliko otprilike vrsta ali ponuda im je zaista raznolika što se tiče slanog ali slatkog peciva. Meni su najdraže sve varijante lisnatog tijesta sa različitim nadjevima ali i tzv "plunder" peciva, ne znam kako bih to prevela, to je isto lisnato tijesto ali se dodaje i kvasac. Inače tipično punjenje za mnoga njihova peciva je tzv. Topfen ili Quark, to je neka vrsta sira, ne znam tačan postupak kako se to pravi, meni se baš ne sviđa.
Hana spomenu kajzerice. Mnoga poznata peciva i jela potiču još iz vremena cara Franca Jozefa. Tako je recimo nešto tipično austrijsko Kaiserschmarrn. Jednostavno pečeš malo deblje palačinke i odmah u tavi ih počneš komadati na sitne dijelove (pod bosanski, napraviš kljukušu od njih :oo ) serviraš s višnjama, trešnjama ili meni omiljenim sosom od jabuka. Po želji dodaš grožđice ili badem. Ah da, pospe se šećerom u prahu. Ništa posebno, sasvim jednostavno a ukusno.

Inače ja sam prvi put u Austriji jela supu od palačinki, nikad prije nisam čula da i postoji. Nisam se mogla načuditi a sad mi je tako draga.

Nisam sigurna, imam osjećaj da @Heidi živi u AT, pa ako je ovdje odrastala sigurno zna štošta i skuhati, možeš je pitati, ja ne znam, znam samo naručiti i pojesti :rumenko
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12138 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Maja » 26 Dec 2011, 22:52

Misliš Hana :D
Bilo bi super da vi koji živite u dijaspori napišete par recepata za jela koja su tradicionalna u zemljama u kojima živite. Eto, malo za promjenu. Al da nema u njima nekih sastojaka za koje mi bosanci nikad nismo čuli :hihi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Ideja » 26 Dec 2011, 23:05

Ne, mislim na Heidi, ali ne znam da li živi u at ili de... Pretpostavljam ako je odrastala na ovim prostorima da zna štošta skuhati... A ja , kao što rekoh, samo pojesti. Ali pokušaću prevesti neki recept kad budem imala vremena.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by paparaci » 27 Dec 2011, 00:32

jelo

Bavarska bijela kobasica (Bayerische Weißwurst) sa brecom (Breze) i bavarsko pivo.

Image

poslastica sa sljivama zvana Zwetschgendatschi (cvečkendači). specijalitet iz Augsburga ("Datschiburg") :oo

Image


nosnja

Image

Image

muzika

[media]qocdgXWhPoc&feature=related[/media]

auta

Bayerische Motorwerke (BMW)

Image


Audi (ti naudi :D. ) - Ingolstadt

Image
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 10:41

Paparaci,jel ovo sve,vezano samo za Bavarsku?
Blago njima! Konobarice,sa lijepom nosnjom i kriglama piva.
A tu su i kobasice kao meze. pa to je raj za muskarce.
Mogu ti reci,da im zavidim itekako. A o BMW-u,Audiju
i Bayernu,da i ne govorim.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2012, 13:13

Pita od vjeverica delikates u Britaniji

Image

Pita od sive vjeverice bila je delikates prije 100 godina u Velikoj Britaniji, a izgleda da se sada vraća na velika vrata. Britanci tvrde da se ovo dešava zbog očuvanja crvenih vjeverica, koje su pred istrebljenjem.

Osim hrane, ovo je jedan od načina da se pokušaju sačuvati crvene vjeverice. Naime, sive su veće, agresivnije i nose virus boginja, koje su smrtonosne za crvene. Stoga je počeo lov na sive i od njih su ponovo počeli praviti pite koje su bile popularne u Velikoj Britaniji
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120361
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6954 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Čudna jela koja biste trebali probati!?

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2012, 18:55

Oči tune, prženi šišmiši... volovski penis?

Image

Što je nekome odbojno drugome je hrana, a gurmansko jelo u jednoj državi može biti bizarna splačina u drugoj

U sklopu promocije nove kulinarske emisije "No Kitchen Required" (Kuhinja nije potreba), koja je kao kombinacija Anthony Bourdaina i Beara Gryllsa, BBC America objavio je selekciju deset najčudnijih jela iz raznih krajeva svijeta koja možda djeluju odbojno, ali koje vam ujedno i preporučuju.

Oči tune

Image

Oči tune možda i nisu bizarna hrana, jer u mediteranskim zemljama nije rijetka pojava pojesti riblje oko, ali pakirati ih i prodavati odvojeno već skreće u neke čudne sfere. Ovo se prodaje u Japanu, gdje oči najčešće jedu sa malo češnjaka i umaka od soje.

Balut

Image

Balut je jelo sa Filipina, i kao što možete naslutiti po slici, riječ je o nekakvom tvrdo kuhanom jajetu. Blizu, čak i korak dalje od običnog jajeta. Dakle, balut je oplođeno pileće ili pačje jaje, sa polu-razvijenim ptičjim fetusom, kuhano. Ovo je obrok pun proteina, a vjeruje se i da je riječ o afrodizijaku. Ako ga možete iskoristiti kao afrodizijak, jer sam pogled na ptičji fetus ne potiče baš želju za bilo čim.


Volovski penis

Image

Penis vola u europskim državama također se koristi kao hrana, ali u sasušenoj verziji, kao poslastica za pse. Na Dalekom istoku, ovaj penis se kuha na pari ili u fritezi i jedu ga ljudi, i navodno ima okus kao malo prokuhana riba ili lignje. Može se jesti i sirov.


Rocky mountain kamenice

Image

Kamenice samo po nazivu, a Rocky Mountains su mjesto porijekla ovog jela, koje još nosi naziv i "pustinjske oštrige". Riječ je, naime, o bikovim testisima, sprešanim i sprženim u fritezi. Jedu ih moderni kauboji, a postoji čak i "festival pustinjskih oštriga" svakog lipnja u gradu Eagle, savezna država Ohio. Na filmu, ova muda je konzumirao Chevy Chase u komediji "Funny Farm", 1988. godine.


Durian


Image

Durian nosi naziv "kralja voća" u jugoistočnoj Aziji. Ovo voće vrijedi probati ne toliko zbog okusa koliko zbog iznimno snažnog mirisa koji se nakon otvaranja voća navodno može osjetiti kilometrima daleko. Neki taj miris vole, neki mrze.


Prženi šišmiš

Image

Zanimljivo, ali i ovo je nešto što je Chevy Chase jeo na filmu – ovog puta sa Steveom Martinom i Martinom Shortom u "Tri Amigosa", kada u preriji peku šišmiše pod zvjezdanim nebom. U stvarnom svijetu, ovo je jelo koje možete probati na Tajlandu. Frigani netopir je hrskav i ide izvrsno uz tajlandski umak.


Pržene tarantule

Image

U Kambodži, prženi pauci popularan su zalogaj i često ćete vidjeti žene kako ih prodaju na tržnicama, kioscima hrane ili direktno na ulici. Možete ih kupiti sa ili bez nogu, na kile ili u vrećici. Bez obzira ima li noge, pržena tarantula sadrži unutarnje organe i jajašca.


Sirova haringa


Image

Sirova haringa nije dio sushi obitelji, nije čak ni azijsko jelo. Jede se u Nizozemskoj, a sprema se tako da svježu haringu na nekoliko dana stavimo u zamrzivač i obložimo je sa mnogo soli. Nakon soljenja, haringa je glatka i navodno jako ukusna. Koristan podatak: sirova haringa spremljena na ovaj način služi kao lijek protiv mamurluka.


Američki bodljaš


Image

Engleski naziv je "Horseshoe Crab", ali ovo čak nije ni rak nego člankonožac sličan raku sa muljevitog ili pjeskovitog dna, a za vrijeme sezone parenja možete ih naći i u plićaku. Jede se u Kini, Vijetnamu i SAD-u, na Aljasci i na istočnoj obali, u Cape Codu. Jestivi su meso i ikra, koja je slična ikri lososa, samo još manja i slanija. Bogato proteinima.


Kopi Luwak

Image

Kopi luwak je jedna od najskupljih vrsta kave, potiče iz Indonezije, a možete je nabaviti i u Hrvatskoj. Da, to je ta legendarna kava koja se radi iz zrna koja su probavili manji sisavci, u ovom slučaju to je cibet – životinja iz jugoistočne Azije slična mungosu i divljoj mački. Jedna šalica kave napravljena od zrnja koje je kroz probavni trakt protjerala mačka iz džungle, košta otprilike 50 funti, 80 dolara ili 450 kuna.
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Čudna jela koja biste trebali probati!?

Post by bubica » 10 Apr 2012, 19:09

Sve bi ja ovo probala, ko zna, mozda nesto jako dobro smeka. Ja bi licno voljela fritirane skakavce probati. Kazu da super smekaju.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests