Nacionalne kuhinje, muzika, nošnje i običaji

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2014, 10:03

Image

Uzbekistanski pilav, čiji je recept napisao poznati turski filozof i medicinar rođen u istorijskom gradu Buhari, Ibn-i Sina, neizostavni je dio svake uzbekistanske trpeze (sofre), a prema mjestu u kojem se pravi i sastojcima koji se stavljaju, postoji više od 100 vrsta tog jela, javlja Anadolija.

Image

Prema informacijama koje se sakupio i sastavio novinar Anadolije, uzbekistanski pilav ubraja se u najučestalije i najukusnije jelo, koje se pravi od pirinča, luka, mrkve i mesa.

Zavisno od kraja u kojem se pravi, u pilav se dodaju dunja, grožđice ili pak različito povrće, ali tokom spravljanja pilava, glavni sastojci se ne mijenjaju. Pilav je najvažnije jelo u specijalnim danima, poput vjenčanja, a nudi se i gostima.

Image

U Uzbekistanu i žene, ali i muškarci jednako dobro znaju spremati pilav. Kada u kuću dođu gosti, primjerice, onda je muškarac taj koji sprema pilav. U zemlji postoje i posebna mjesta i restorani specijalizovani za spravljanje pilava.

Uzbekistanska kuhinja ima jela čiji su recepti stari i po nekoliko stotina godina, pa su tako raznovrsna jela obavezna na svakom stolu. Uzbekistanci se vode izrekom Ibn-i Sine: "Jesti raznovrsna jela je najbolje onda kada duša to zatraži".

Image

Još od 4 stoljeća p.n.e. do danas, spravljanje pilava se naziva umjetnošću, jer je u njega svaki kuhar ugradio dio svoje posebnosti.

Da bi se lakše svario, uz uzbekistanski pilav pije se i tradicionalni zeleni čaj. Turisti koji dolaze u Uzbekistan u istorijskim restoranima i kafanama imaju priliku jesti tradicionalna uzbekistanska jela i slušati tradicionalnu muziku.

Image

U Uzbekistanu prošle godine je održan i Festival uzbekistanskog pilava na koji su kuhari došli iz svih krajeva zemlje i takmičili se u spravljanju pilava, svaki iz svoje regije.

Među Uzbekistancima vlada vjerovanje da ako čovjek jednom proba ovaj pilav, cijelog života njegov ukus neće moći zaboraviti. Takođe, u narodu se smatra da uzbekistanski pilav za doručak treba pojesti sam, za ručak podijeliti sa prijateljem, a za večeru pak pilav dati neprijatelju.


Izvor: Oslobođenje.ba
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Bambi » 04 Jan 2014, 11:38

Čuj pilav dati neprijatelju :D.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Katja » 04 Jan 2014, 12:46

Krokodil Behko wrote: U Uzbekistanu i žene, ali i muškarci jednako dobro znaju spremati pilav. Kada u kuću dođu gosti, primjerice, onda je muškarac taj koji sprema pilav.
Ja bih zvala goste svaki dan.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Alexandar » 04 Jan 2014, 12:53

:grana

jel mislis ti o cemu sem kako da izbegnes kuvanje?

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Katja » 04 Jan 2014, 13:00

Ni pečenje mi nije omiljeno...

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Jeste li probali Uzbekistanski pilav?

Post by Alexandar » 04 Jan 2014, 13:01

pripeklo bi tebe kad bi te ja dovatio :kafa

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by Mala_Mu » 01 Mar 2016, 15:35

Image
Baš kao što kod nas rijetko koja svadba može proći bez tamburaša ili klapa, tako u Brazilu nije neobično vidjeti atraktiven polugole plesačice na svadbenom podiju

SVAKA zemlja ima svoje običaje, koji se vrlo često očituju i na vjenčanjima.

Dok nešto moderniji mladenci biraju DJ-a ili bend koji će izvoditi samo modernu glazbu, na većem broju vjenčanja diljem svijeta poštuje se tradicija te mladenci i svatovi uživaju u "domaćoj" glazbi i plesovima.

Baš kao što kod nas rijetko koja svadba može proći bez tamburaša ili klapa, tako u Brazilu nije neobično vidjeti atraktivne polugole plesačice na svadbenom podiju.

U ovoj odličnoj video - kompilaciji nakratko možete posjetiti brojna vjenčanja te pogledati kako se pleše i koja se glazba gdje sluša.

Na koju bi od ovih svadbi vi najradije svratili?

[ytube][/ytube]

index.hr

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by rethna » 01 Mar 2016, 19:40

Ne volim svadbe :rol
Question everything.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by Rockefeller » 01 Mar 2016, 22:12

Ovde je haman ovako. Nema mi ništa draže nego pojedinim Slovencima nabijati kompleks čkapi nacije zbog ovakvih običaja. :oo
[ytube][/ytube]

A onda im ja (tj. mi) čefrurji dodjemo kolima a unutra ova muzika :oo
[ytube][/ytube]

Al' ovo je živa istina, nije fola radi.

Ajde kad smo kod toga da ne propustim priliku, evo jedna pa da nazdravimo u ovo ime :pivo
[ytube][/ytube]
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by b@jric » 01 Mar 2016, 22:19

:cool
[ytube][/ytube]
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by navika » 02 Mar 2016, 04:32

Bila sam na jednoj svadbi bosanke i iranca... slusala se vise orijentalna muzika, zene su im bila ocaravajuce lijepe i rasplesane :) Milina.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by storm » 02 Mar 2016, 06:11

Rocke ...ti si pravi čefur :valja


Ja bi na ovakvu svadbu ....volim raspašoj :plavi


[ytube][/ytube]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by Chloe » 02 Mar 2016, 08:31

Turci

Živahno:

[ytube][/ytube]

Malo sporije:

[ytube][/ytube]
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by SPINERKA » 07 Mar 2016, 16:32

Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by Maja » 07 Mar 2016, 23:44

Indija smiješna kao i uvijek. Najbolji su Rusi i Libanonci s clipa. Kad su prikazali Amere nesvjesno sam zakolutala očima a umjesto Afrikanaca na kraju zamišljala sam naše starije ljude da onako plešu :valja

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta se sluša i kako se pleše na svadbama širom svijeta?

Post by Konsultant » 07 Mar 2016, 23:52

[ytube][/ytube]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

BiH je na putu izumiranja tradicionalnih igara i pjesama

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2017, 22:56

Image

Država mora stati u zaštitu tradicionalnih igara i pjesama naroda koji u njoj žive jer narod bez kulture i tradicije nema identiteta, upozoravaju stručnjaci.
Sead Salkić i Vehid Polovina su folkloristi iz Sarajeva koji se profesionalno bave tradicionalnim igrama i pjesmom naroda BiH. U razgovoru za Klix.ba govorili su o svom poslu, njegovim zanimljivostima i izazovima, ali i potrebi zaštite kulturnog naslijeđa ove države.

Salkić je 40 godina u poslu za koji ističe da se mora iskreno voljeti kako bi se njime bavilo.

"Konkretno u mom slučaju, ne mogu porediti obim ljubavi prema nečem drugom, kao prema ovom poslu. Sportskim žargonom kazano, to je najvažnija sporedna stvar u mom životu. Kad sam postao igrač imao sam 16 godina, sada imam 57 i u pitanju je bio neprestani rad i razvoj kao igrača, ali i kao umjetničkog rukovodioca u svom matičnom kulturno-umjetničkom društvu", kaže Salkić za Klix.ba.

Demonstracija zapisa eminentnih stručnjaka


Zahvaljujući dugogodišnjem angažmanu, predanom radu i izučavanju tradicionalnih igara koje potječu iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine, on je danas u prilici da drži predavanja i seminare za koreografe i stručne rukovodioce folklornih grupa i kulturno-umjetničkih društava iz BiH.

"Mi smo demonstratori i predavači izvornih igara koje su nađene na području BiH, a koje su naši zapisivači ostavili u folklornom arhivu. Prezentujemo ih omladini i rukovodiocima društava, dakle originalne i izvorne zapise igračkih obrazaca koji postoje u folklornom arhivu BiH. Za sebe ne volimo reći da smo koreografi, već autori određenih scenskih postavki", govori Vehid Polovina, koji sa Salkićem često putuje našom državom i učestvuje na seminarima ovog tipa.

Na pitanje koliko osoba u našoj zemlji može sa podučavati izvornim tradicionalnim plesovima i igrama, naši sagovornici ističu da se radi o kompleksnom pitanju.

"Puno je onih koji to danas sebi stavljaju za pravo, ali je malo onih koji su dovoljno stručni i kvalifikovani da to mogu na adekvatan način prenijeti. Postoji mnogo raznih 'predavača sa upitnikom', a činjenica je i da mnogi osporavaju druge. Najbitnije od svega je da iza svega onog što demonstrirate postoji zapis eminentnih stručnjaka koji su živjeli na prostoru BiH. Ti zapisi datiraju iz perioda kada se najviše radilo na zapisivanju i očuvanju tradicije, odnosno od 1950. do 1964. godine. Tada je najviše podataka sakupila pokojna Jelena Dopuđa i Cvjetko Rihtman, koji je bio i osnivač Muzičke akademije u Sarajevu. Dopuđi i Rihtmanu treba dići spomenike zato što su sačuvali dio identiteta naših naroda", objašnjava Polovina.

On ističe da je veoma bitno na ispravan način pokazati bosanskohercegovačko kulturno naslijeđe, zbog čega na seminarima podučavaju učesnike od tehnike igranja do originalne prezentacije izvornih plesnih obrazaca.

"Učimo polaznike i prenosimo im ono što smo mi naučili i vidjeli. Posljednji put, naprimjer, na seminaru u Cazinu smo podučavali hercegovačku poskočicu linđo i srednje Podrinje, tj. igre muslimansko-srpskog stanovništa, potez od Srebrenice, Zvornika i Vlasenice. Učesnike smo podučili nekim novim igrama kojima mogu osvježiti svoj repertoar i donijeti inovacije u udruženja", kaže Polovina.

Država mora ulagati u njegovanje tradicije, KUD-ovi u nezavidnim pozicijama


Na pitanje koliko često drže predavanja i prenose znanje drugima, naši sagovornici ističu da to rade kada ih ljudi pozovu, odnosno kada su kulturno-umjetnička društva u mogućnosti implementirati takav projekat.

"No, treba znati da nijedno kulturno-umjetničko društvo ne može samo izvesti do kraja jedan takav projekat. Možda 3-4 puta godišnje održimo ovakva predavanja. Stvar se vraća na državu. Kada je nastupila kriza, sva ministarstva prvo su ukinula izdatke za kulturu, iako smo mi u Sarajevu relativno riješili neke probleme preko kantonalnog ministarstva koje dodjeljuje određena sredstva kulturno-umjetničkim društvima i udruženjima građana, od čega udruženja praktično i žive. Da je, ipak, malo veća briga države o svojoj tradiciji i kulturi, sve bi bilo bolje", govori Salkić.

On kaže da je njihova djelatnost jako skupa, budući da se trude očuvati društvo i članove, kao i da su potrebna brojna ulaganja, kao naprimjer u kostime.

"Nedostaje državne strategije, ali i novca, jer finansije su uvijek problem. Nijedno udruženje ne može funkcionirati bez novca. Naprimjer, moje društvo broji više od 400 aktivnih članova, imamo svoje prostorije i sve izgleda idealno kada se posmatra sa strane. Međutim, toj djeci i članovima treba osigurati turneje, koncerte, nastupe, a sve to košta. I ako nemate izvor prihoda, vi nemate šta tražiti. Djeca će dolaziti jedan period i napustiti će KUD. S druge strane, postoji i ta cijena članarine, koja je zaista simbolična, ali nekim roditeljima i to je previše izdvojiti za svoju djecu. Zbog toga je pomoć države, odnosno raznih nivoa vlasti, spasonosna. Bez toga, ugasit ćemo naša društva, a djeca će otići", razočarano konstatuje Salkić.

On ističe da oni djeluju u smjeru kako bi djecu i omladinu sačuvali poroka koji su prisutni na svakom ćošku, pa moraju djelovati i kao pedagozi i sociolozi i usmjeravati djecu.

"Država kao država, odnosno nadležni organi vlasti, počesto nas tretiraju kao da smo ribolovna društva. Ja razumijem da i takva udruženja treba finansijski podstaknuti, ali ako se ne stane iza naše kulture i tradicije - brzo ćemo je izgubiti, ali i djecu koja će po završetku škole ili fakulteta napustiti kulturno-umjetnička društva, pa i državu. Veoma je teško u današnjem vaktu stvoriti jednog igrača folklora, a i sve je manja dostupnost tradicionalnih igara, jer nemate više koga upitati da sačuvate i zaštitite neki segment. Moramo uvijek imati na umu da narod bez tradicije i kulture nije nikakav narod, a mi smo na dobrom putu da nam se tradicija zatre ili izumre", upozorava za kraj Salkić.

(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH je na putu izumiranja tradicionalnih igara i pjesama

Post by Mutevelija » 07 Jul 2017, 23:00

A floklor :cudi

Samim gubljenjem stanovništva gubi se i tradicija :cudi Svaki dan 100 ljudi ode iz BIH.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: BiH je na putu izumiranja tradicionalnih igara i pjesama

Post by navika » 08 Jul 2017, 01:06

Otici izvan Bosne , gdje god ima Bosanaca, da se vidi kako se cuva i njeguje tradicija.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH je na putu izumiranja tradicionalnih igara i pjesama

Post by Mutevelija » 08 Jul 2017, 01:07

Kojih Bosansaca tradicija :hihi od 3 etnosa nije ista.

Nego Navika izuvatel se tamo :zubi :ljut
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests