Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Astronomija i kosmologija

Post by rethna » 09 Jan 2018, 02:24

Vidjeh da nema ovakve teme ili ja ne nadjoh, nije nikome vjerovatno ni pretjerano zanimljivo ali neka se nadje za neke buduce clanke pa da se ubacuju ovdje jer sam vidio da ima par razbacanih tema po svakom razlicitom tijelu :D.

Nedavno mi zatrebalo nesto o zvijezdama a nisam se dugo bavio citanjem te tematike i bacim se malo na trazenje
Nisam znao da se pojavio novi div Scuti ili UY Scuti oficijalno.
Znam da je do sada rekord drzala Canis Majoris (VY) a Scuti nadmasuje cak i nju po velicini radiusa, koji iznosi 1708 solar radii i za toliko je puta i veca od Sunca, bar po procjeni koju su astronomi iz Cilea izvrsili 2012. Solar radii(1.188×10(na devetu) kilometres; 7.94 astronomical units)
Udaljenost od zemlje je oko 9500 svjetlosnih godina.

Malo texta, slika i video komparacije radi

German astronomers originally discovered UY Scuti at the Bonn Observatory in 1860, but it wasn’t until astronomers observed UY Scuti through the Very Large Telescope in Chile’s Atacama Desert in 2012 that the star’s true size became well documented. Following this discovery, UY Scuti was officially named the largest known star in the galaxy, surpassing previous record holders such as Betelgeuse, VY Canis Majoris, and NML Cygni.
While there are stars that are brighter and denser than UY Scuti, it has the largest overall size of any star currently known, with a radius of 1,708 ± 192 R☉. That figure amounts to somewhere between 1,054,378,000 and 1,321,450,000 miles in size, which is about 1,700 times larger than our Sun’s radius and 21 billion times the volume. Wrapping one’s head around such number can be difficult, so let’s break this down a bit.

From our point of view, Earth is pretty big compared to the size of a single human. But compared to even some of our close neighbors, our home is incredibly tiny. Let’s imagine for a moment that the Earth were an 8-inch diameter ball. At that scale, the Sun would be about 73 feet in diameter, which is a few feet more than the height of the White House. Our enormous, distant friend, UY Scuti, would be 125,000 feet in diameter, which is just a smidge under 24 miles. Remember that crazy Redbull-sponsored stunt a few years ago performed by Felix Baumgartner, who jumped from the outermost limit of Earth’s atmosphere back to the surface? That was 24 miles in the air. Now imagine a sphere that large. That’s how big UY Scuti is.

So, what would happen if UY Scuti were to swap positions with our Sun? The Star would engulf the the entirety of Jupiter’s orbit, swallowing the Sun, the first five planets of our solar system, and the asteroid belt without so much as a belch. Some speculate the star may be even larger, enough to extend beyond the orbit of Saturn. Not only that, but the UY Scuti’s gravity would gobble up the larger planet and distant planetoids of our solar system like a interstellar Pac-Man, and whatever remained unconsumed would take thousands of years to complete a single orbital rotation around the luminescent giant.
Ovo ce valjati prevesti :hm
Image



Sudjelovati ili ne dirati, u suprotnom vas crna rupa usisala :p
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by srculence7 » 09 Jan 2018, 02:27

E te crne rupe su mi posebno zanimljive :love

viewtopic.php?f=6&t=371&p=970484&hilit= ... pe#p970484
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 09 Jan 2018, 02:55

Znam, sjecam se i sta si mi rekla za njih :oo
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Krokodil Behko » 09 Jan 2018, 10:56

Sve sama nagađanja. Znat ćemo šta su crne rupe, tek kad pošaljemo sondu u neku od njih.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Rum » 09 Jan 2018, 14:12

Imam crnu rupu u gacama prozdire sve
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 10 Jan 2018, 00:33

Niko ne tvrdi da sve prsti od cinjenica ali to je zasad sve sto imamo i cime raspolazemo :cudi
Question everything.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Mutevelija » 10 Jan 2018, 00:35

Otkud cinjenicama prsti?
Kakvi su to prsti od cinjenica.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by srculence7 » 10 Jan 2018, 02:21

Japanski naučnici su otkrili crnu rupu s repom od gasova. Oni veruju da bi slična skrivena crna rupa mogla da dovede Zemlju u opasnost, u najgorem slučaju, do toga da padne na Sunce.

Image

Dok su posmatrali oblak gasova, nastao prilikom supernove, tj. eksplozije džinovske zvezde, japanski astronomi su otkrili nešto neobično: crnu rupu koja juri kroz oblak, vukući za sobom rep od gasova, prenosi focus.de.

Otkriće govori u prilog preptostavki da na Mlečnom putu lutaju brojne skrivene crne rupe. Astronomi procenjuju da ima oko 100 milijardi tih gravitacionih čudovišta, od kojih je do sada otkriveno jedva 60.

Samim tim, takvi objekti predstavljaju moguću opasnost po Zemlju. Jedna od njih bi mogla neprijetno da se približi Sunčevom sistemu i pređe preko njega. Prvo bi stigla da do takozvanog Ortovog oblaka, gde se zadržavaju bezbrojne komete i veći ledeni objekti, i koji se prostire na udaljenosti do 1,6 svetlosnih godina. Gravitacija crne rupe mogla bi da skrene takve objekte s njihove putanje. Deo njih bi mogao da uleti u unutrašnji Sunčev sistem, dakle, da krene u pravcu Zemlje, kojoj bi pretilo žestoko bombardovanje tim projektilima.

Zavisno od putanje uljeza, planete bi više ili manje bile izbačene iz svoje orbite. U tom slučaju za Zemlju postoje dve mogućnosti: ili će biti izbačena iz Sunčevog sistema, ili će dospeti na spiralnu putanju, koja će je približiti Suncu. U najgorem slučaju, Zemlja bi pala na svoju zvezdu.

Ukoliko bi crna rupa dospela u neposrednu blizinu Zemlje, njena snažna gravitacija deformisala bi globus. Snažni zemljotresi bi opustošili kontinente i došlo bi do erupcije supervulkana. Na kraju bi se naša planeta pretvorila u nenastanjivi komad stene, prekriven magmom, na kome život ne bi bio moguć. Uljez bi čak mogao da uništi i Sunce. Ukoliko bi ga pogodio, pretvorilo bi se u oblake vrelih gasova.

Pre nego što nastupi apokalipsa, proći će još dosta vremena. Statistički gledano, crna rupa se približi Sunčevom sistemu na udaljenost bližu od jednog svetlosnog meseca tek svakih 1.000 milijardi godina.

NASA je napravila video-snimak koji će sve gledaoce odvesti na virtuelni put u centar naše galaksije.Snimak je napravljen od fotografija koje je prikupio teleskop Habl, a za samo 30 s gledaoci će preći neverovatnih 27.000 svetlosnih godina udaljenosti od planete Zemlje do centra Mlečnog puta gde se nalazi ogroman broj zvezda koje su sabijene na malom prostoru.



(Telegraf.rs / Izvor: gizmodo.com)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2018, 10:36

Statistički gledano, crna rupa se približi Sunčevom sistemu na udaljenost bližu od jednog svetlosnog meseca tek svakih 1.000 milijardi godina.
A kako su ovo izmjerili, ako je svemir star manje od 14 mlrd godina?
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by srculence7 » 10 Jan 2018, 15:34

Krokodil Behko wrote: 10 Jan 2018, 10:36
Statistički gledano, crna rupa se približi Sunčevom sistemu na udaljenost bližu od jednog svetlosnog meseca tek svakih 1.000 milijardi godina.
A kako su ovo izmjerili, ako je svemir star manje od 14 mlrd godina?
Što se tiče statistike, ona je naravno u neraskidivoj vezi sa teorijom verovatnoće ali je isto tako i pitanje nastanka svemira u tom domenu...

»Ako je suditi prema trenutnoj poplavi naučne literature i TV emisija, fizičari su blizu da nam pruže odgovore na neka od najsloženijih pitanja vezanih za kosmos – na primer, šta je prethodilo velikom prasku i da li zaista postoji teorija nad teorijama, koja može da objasni osnovne procese i događaje u kosmosu«.Međutim, iako je jasno da fizičari danas znaju više o svemiru nego ikada pre, takođe tačno je da su ta saznanja iznedrila i nova pitanja, na koja valja dati odgovore. Moglo bi se čak reći i da fizičari danas deluju pomalo zbunjeno, što nije pohvalno.«

Ne tako davno naučnici koji se bave proučavanjem svemira nisu mogli da se dogovore ni o tome koliko je kosmos star. Bili su podeljeni u dva tabora: jedni su tvrdili da je kosmos star oko 20 milijardi godina, a drugi su, pak, insistirali da je period koji je protekao od nastanka svemira više nego upola kraći.

Godinama je svaki tabor iznosio isključivo podatke kojima su dokazivali svoje mišljenje. A, onda je u orbitu lansiran svemirski teleskop Habl, koji nam je omogućio da sa velikom preciznošću odredimo brzinu širenja svemira, a samim tim i njegovu starost. I, gle čuda, istina se našla negde na pola puta. Ispostavilo se da je kosmos, u stvari, star oko 15 milijardi godina. Dakle, tačno srednja vrednost dveju suprotstavljenih procena.

Godinama se smatralo i da je gravitacija najvažnija sila u svemiru i da je ona ta koja postepeno usporava njegovo širenje, pokrenuto velikim praskom. Međutim, poslednjih godina pronađeni su dokazi da se kosmos, u stvari, ubrzano širi. Ovo otkriće pobija raniju teoriju i ukazuje na to da se gravitaciji suprotstavlja jedna još moćnija kosmička sila.Jasno su izneti uverljivi dokazi da se svemir širi pod uticajem »antigravitacione« sile. Niko ne zna zašto postoji ta tzv. energija vakuuma, niti zašto je toliko ima. Čak su se i pokušaji da se približno odredi njena količina pokazali uzaludnim.
Zato, sve dok naučnici ne pronađu način da objasne energiju vakuuma, njihove pokušaje da nas ubede u svoju svemoć treba uzimati sa kosmičkom dozom rezerve.

Tim predvođen profesorom Džordžom Efstetjuom sa Univeziteta u Kembridžu pronašao je do sada najubedljivije dokaze postojanja tzv. »energije vakuuma«. Istražujući užarene tačke u oblacima vrelih gasova preostalih od velikog praska i jata galaksija širom svemira, njegov tim je otkrio da je uticaj energije vakuuma na brzinu širenja kosmosa tri puta veći od onog koji vrši gravitacija.

Ali, kako to obično biva, ne slažu se svi naučnici sa ovakvim viđenjem stanja u kosmosu, barem ne u potpunosti. Robert Metjuz, fizičar na Univerzitetu u Astonu, tvrdi da naučnike zbunjuju ogromne količine informacija o svemiru koje su danas u stanju da prikupe uz pomoć raznih uređaja baziranih na modernim tehnologijama i pita se hoće li oni ikada u potpunosti razumeti procese koji deluju u kosmosu.
Ogromne količine podataka koje smo sakupili uz pomoć Habla, zemaljskih teleskopa, satelita i balona sa visokim plafonom leta pružili su nam rešenja mnogih »kosmičkih kontroverzi«. Zahvaljujući tome naučnici koji se bave proučavanjem kosmosa danas na raspolaganju imaju egzaktne podatke o raznim fizičkim veličinama u kosmosu, od gustine materije do njene temperature.

Problem je u tome što se ostvarenje snova astronoma, astrofizičara i drugih o tome da imaju što više podataka o objektima i pojavama u svemiru, pretvara u noćnu moru za njihove kolege čiji je zadatak da svemu daju teorijski okvir...

Za naučnike je otkrivanje crnih rupa u Svemiru veoma teško pošto one 'upijaju' svetlost zbog čega su potpuno nevidljive. Ipak uz pomoć posrednih dokaza, astrofizičari su nedavno potvrdili da ovi kosmički objekti zaista postoje. Ovo su im omogućili binarni sistemi od dve zvezde koje se vrte jedna oko druge i emituju X zračenje. Kada jedna od uparenih zvezda postane crna rupa, počinje da proždire materiju druge zvezde od čega se po obodu crne rupe formira tzv. AKRECIONI DISK.

Disk se vidno okreće i to brzinom proporcionalnom masi crne rupe tako da se i masa crne rupe može izračunati. Na ovaj način su određene mase nekih crnih rupa (npr. u galaksiji M106 koja je na udaljenosti od 21 svetlosne godine od Zemlje). Mogućnost postojanje crnih rupa predvidela je prvo Ajnštajnova opšta teorija relativnosti a zatim i kvantna mehanika. Prema tim teorijama, CRNE RUPE u Svemiru predstavljaju ostatke masivnih zvezda koje su istrošile svoje nuklearno gorivo i 'umrle' evoluirajući u ove zastrašujuće objekte.

Smrt zvezda, nastanak crnih rupa Prilikom termonuklearnih reakcija (fuzije) na zvezdama se troši njihovo 'gorivo' (vodonik) i pretvara (sabija) u sve teže elemente periodnog sistema. Pri tome, za sve vreme života jedne zvezde, unutar zvezde vlada ravnoteža između pritiska koji teži da sabije materiju u centar zvezde (gravitaciona sila) i pritiska koji postoji unutar zvezde (termonuklearne reakcije - Fermijev pritisak) koji teži da izbaci zvezdani materijal sa zvezde. Pri tome unutrašnji pritisak neprestano slabi zbog gubitka energije koju zvezda konstantno gubi emitujući je u Svemir. Ove transformacije traju sve dok se zvezdano 'gorivo' ne istroši i ne formira jezgro od gvožđa kao najstabilnijeg elementa.

U tom trenutku, kada se fuzioni procesi u zvezdi završe, unutrašnji pritisak više nije dovoljnog intenziteta da se odupre ogromnoj sili gravitacije (koja proističe iz velike zvezdane mase) i tada se preostala zvezdana masa pod pritiskom gravitacije 'urušava' u centar zvezde, odnosno zvezda kolapsira. Kako će dalje izgledati 'smrt' zvezde i u čega će zvezda evoluirati - zavisiće od toga kolika je bila njena masa.

Postoji i teorija da Svemir u kojem živimo nije nastao u Velikom prasku, već kad ga je crna rupa ispljunula iz druge dimenzije.Haotični Veliki prasak je samo jedna od teorija, koja i dalje ne može potpuno da se uklopi u postojeće okvire fizike. Naučnici zasad veruju da je pre Velikog praska postojao singularitet, neverovatno gusto i vruće stanje prostora i vremena. U suštini, kako je to pretpostavio Stephen Hawking, bio je to sadržaj „stomaka“ crne rupe.

S tim se slažu i tri astrofizičara iz Kanade, koji u novom radu o nastanku svemira pišu: „Najveći izazov kosmologije je razumevanje Velikog praska“.

Dr Nijaješ Afšordi i dvojica njegovih kolega smatraju da je singularitet bio deo četvorodimenzionalne crne rupe i da je vreme da zaboravimo na ideju o Velikom prasku. Početak svega, prema njihovom mišljenju, jeste trenutak kad je crna rupa izbacila sadržaj iz svog „stomaka“, to jest iz druge dimenzije.

Takva „projekcija“ može da objasni veliki problem s kojim se suočavaju teoretičari Velikog praska, kosmičke inflacije, trenutka kad je svemir ni iz čega postao nešto. Mi smo, prema njihovom mišljenju, samo projekcija, obrok koji je progutala crna rupa.
:roll :hm
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Rum » 31 Jan 2018, 19:00



First time in 150 years : The rare Super Blue Blood Moon is finally here !
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Venera » 31 Jan 2018, 22:28

moje fotka, astonomija mi je vec godinama hobi :kafa
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Bla » 31 Jan 2018, 22:35

ima li u tom hobiju šta mimo mjeseca?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 31 Jan 2018, 22:41

Uslikaj veceras super plavi, krvavi.
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 31 Jan 2018, 22:49

Bla wrote: 31 Jan 2018, 22:35 ima li u tom hobiju šta mimo mjeseca?
Znam da nema r
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 01 Feb 2018, 19:35

Jel' ko uslikao :bubica
Question everything.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by toxic » 01 Feb 2018, 19:37

rethna wrote: 31 Jan 2018, 22:41 Uslikaj veceras super plavi, krvavi.
Ovo sam ja pokusala, no tek u 5am je bila eklipsa, a do tad se naoblacilo skroz.
Par sati pre uslikano telefonom, prvi put vidim ovaj kao oreol oko meseca.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 01 Feb 2018, 19:54

Iz tog dijela je valjda bilo i najvidljivije :ovaj
Ja sam htio proviriti makar i zaboravio :lupa
Imao sam prije fotku onog fenomena iz 2008 kad su (polu)mjesec i zvijezda(Venera) bili tik jedno pored drugog na nebu, a iznad njih ne tako daleko se vidio i Jupiter. Izbrisao prije par godina :(
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 04 Feb 2018, 04:15

Kad sam vec obrisao svoje fotke, makar par sa neta iz tog perioda :D

Image

Image
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by rethna » 05 Feb 2018, 01:19

Malo prisjecanje na jedan od najspektakularnijih dogadjaja pred kraj 20. vijeka

Hale-Bopp

Komet Hale-Bopp, vjerojatno najspektakularniji komet u suvremenoj povijesti, otkriven je 1995. godine. Službeno označen kao C/1995 O1. Mogao se je vidjeti okom rekordnih 18 mjeseci, dvaput duže od Velikog kometa 1811. godine. Tako da je jedan d najsjajnijih u posljednjih nekoliko desetljeca.

Hale-Bopp su nezavisno otkrila dva američka promatrača, Alan Hale i Thomas Bopp. Hale je ranije proveo stotine sati u 'lovu' na komete, ali do te srpanjske noći nije imao pretjeranog uspjeha. No, sreća mu se promijenila i malo iza ponoći iz Novog Meksika detektirao je objekt magnitude 10.5 koji se kretao ispred globularnog klastera u zviježđu Sagittarius. Nakon utvrđivanja kako u tom području nije zabilježen niti jedan objekt takvog tipa, Hale je podatke poslao u Central Bureau for Astronomical Telegrams - glavnu 'postaju' za astronomska otkrića. Bopp je 'svoj' komet ugledao kroz prijateljev teleskop s područja Arizone. I on je, kao i Hale, provjerio i zaključio kako se radi o nečem još nepoznatom te je kontaktirao CBAT. Idućeg jutra obojici je stigla potvrda kako su otkrili novi komet, najsvjetliji nakon Westa koji je viđen 1976. Hale-Bopp se iz dalekog svemirskog vakuma približava Zemlji brzinom koju nije postigla niti jedna zemaljska svemirska sonda, a posljedni put je posjetio Sunčev sustav prije 4.200 godina. U trenutku kada je otkriven, bio je 250 puta svjetliji u usporedbi s čuvenim Halleyjevim kometom.

Hale-Bopp je specifičan je po tome što ima do sada nezabilježenu kompleksnu strukturu kome koja još uvijek nije zadovoljavajuće objašnjena, ali ukazuje na emisiju prašine, nekom vrstom minivulkana, iz same jezgre, a u siječnju 1997. otkriveno je da Hale-Bopp ima i 'antirep'. Odmah nakon otkrivanja komet je izazvao velika očekivanja o svom sjaju kada bude bliže Suncu. Iako je sjaj kometa prilično teško točno prognozirati, Hale-Bopp je ispunio, ali i nadmašio sva očekivanja u vezi sjaja kada je 1.travnja 1997. prošao perihel (oko 197 milijuna km).
Image
Image



Ono sto je jos zanimljivo je da se u to vrijeme i za vrijeme dogadjaja desilo i masovno samoubistvo kulta "Heavens Gate"

Kako je količina informacija o kometu rasla došlo je do desetljećima neviđene panike koju su ponajviše poticale neprecizne katastrofične teorije, ali najbizarnija je bila priča o svemirskom brodu, potkrijepljena retuširanim fotografijama, koji s velikim brojem vanzemaljaca putuje prema Zemlji iza kometa. To je dovelo i do tragičnog masovnog samoubojstva 38 članova kulta Heaven's Gate koji su vjerovali kako će se njihove duše ukrcati na dotični svemirski brod i nastaviti put iza komete koja je prema njihovom uvjerenju nosila Isusa Krista, odnosno predstavljala njegov 'drugi dolazak'.

Interesantno da je vecina ljudi potisnula iz sjecanja ovaj dogadjaj i zaboravila ga u potpunosti :hm
Question everything.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests