Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 14:31

Heidi wrote: 01 Aug 2020, 14:00
Trafalgar Law wrote: 01 Aug 2020, 13:18

On je jedan od tip tip osoba koje se baš u detalje razumiju u astronomiju, kredibilna osoba 1/1. Mnogi su u svojim knjigama naveli sijaset njegovih citata.
Umro mlad covjek, kakva steta :(
Imao je fascinirajucu percepciju, slagao je sve tako lako, a posebno taj prenos slozenog na druge. Ma gospodin! :srce

Pregledala sam hejbet klipova, obradujem se ko dijete kad izadje nesto novo ili staro.

Jucer sam gledala Bunyan Lecture iz 1993.
Svako ima dugačiji pristup i nešto stariji Ričard Feynman je bio jako ludican lik, pun bizarnih ideja, ali su ga svi cijenil ijer je bio došta nezgodan i oštar kritičar, ali veoma veoma otvoren za dijalog.

Sada recimo imaš Kakua, Tegmarka i Greena koji su versatile likovi, ono obrađuju više srodnih tema. Shodno potrebi vremena i publici. Prije je bilo jednostavnije, jer je i sama astronomija tada bila tek u zamahu, pa je i pristup bio lakši, danas imamo bar 50% više informacija nego prije 40-50 godina. Sve se odvija tako brzo da je nemoguće sve svariti u kratkom vremenskom roku, pa čak i ono jednsotavno. Jer je literature stvarno ,ali stvarn ona pretek. Ja više neznam šta bi i od kojeg autora čitao, gdje bi nastavio.Plus kada bvidiš sve ove studije ,danas jeste, sutra veeć bukvalno izašla revizija studije koja pobija prethodno. Bukvalno imamo dovoljno neistreniran mozak za ovo doba podataka. Ovo je vrijeme kadae se više mora pisati, što bolje shvatati, skladištii, nego pokušavati pamtiti, :D.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 01 Aug 2020, 14:57

Feynman nas je takodje rano napustio, 67/68 cini mi se. A imao je tu neku univerzalnu energiju, kazu.

Ma da, sve si u pravu. Cesto se pogubim, vise ne znam gdje da pocnem, sta sam zabiljezila, sta mi je u favoritima, pa moram sama sebi govoriti da zakocim. Gdje zuris, mislim se, nece te NASA pitat za misljenje.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 17:26

Heidi wrote: 01 Aug 2020, 14:57 Feynman nas je takodje rano napustio, 67/68 cini mi se. A imao je tu neku univerzalnu energiju, kazu.

Ma da, sve si u pravu. Cesto se pogubim, vise ne znam gdje da pocnem, sta sam zabiljezila, sta mi je u favoritima, pa moram sama sebi govoriti da zakocim. Gdje zuris, mislim se, nece te NASA pitat za misljenje.
Joj, ima sam neku njeovu blesavu knjigu,.....Evo, našao sam u međuvremenu dok sam ti tipkao, zove se "What Do You Care What Other People Think." Hajde, prvo ću da je prčitam pa ti javim utiske. Ima se u njoj štošta pročitati.

Piše u 70.toj godini, malo je duže živio od Sagana.

Hahaha, ja am za bilješke, ono ,tipa da se prekuca najvažnije, što se može opet sutra negdje staviti za Quote.

Morm više vjerovati Wordu nego samom sebi.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 18:34

Gama zraci pružaju uvid u ograničenost kvatne gravitacije.


Image

Analiza brzine najenergičnijih fotona ikada promatranih u eksploziji gama zraka postavlja nova ograničenja na određene teorije kvatne gravitacije.

Da bi razvili teoriju kvatne gravitacije - sveti gral teoretske fizike - istraživači će možda morati žrtvovati jedno od glavnih principa: invarijaciju brzine svjetlosti. Očekuje se kako će se predviđanja teorije opšteg relativiteta kao i kvatne teorije približno podudarati sa plankovom energijom (približno 1.22×1019 GeV). Međutim, određene teorije ukazuju na poslijedice pri znatno nižim energijama, koje bi se mogle manifestovati kao modifikacija brzine širenja iznimno visoko energetskih gama zraka (VHEGRs). Analiza nadolazećeg vremena najenergetskijih fotona ikada izmjerenih u jednoj eksploiji gama zraka pokazuje da ukoliko brzina fotona uistinu odstupa od brzine svjetlosti, onda bi odstupanje moglo biti pri faktoru manjem od 1.7 × 10−15 .

Najpogodniji izvor na kojem bi mogli pronaći fotone koji se kreću većom ili manjom brzinom u odnosu na brzinu svjetlosti su signali koji su tokom vremena kroz Univerzum prešli velike razdaljine. Ove kolosalne udaljenosti su neophodne kako bi se mogla postići detekcija najmanjeg potencijalnog odstpanja u brzini fotona pri različitim energijama. Na udaljenosti od 4.5 milijrde svjetlosnih godina eksplozija gama zraka GRB 190114C koji je korišten za testiranje ograničavanja teorija kvatne gravitacije. Primjetljivo je kako su fotoni ovog izvora bili umnogome energetskiji, sa količinom energije od 2 TeV (teraelektronvolti), u odnosu na energiju prethodno izmjerenog događaja eksplozije gama zraka, (manjom od 100 GeV (gigaelektronvolti)). Ovako visoka energija omogućava jedinstveno testiranje speciifčnog modela narušavanja invarijanse brzine svjetlosti, u kojoj je odnos između energije fotona i brzine kvadratni.

Tim istraživača je zaključio da se brzina fotona izvora GRB 190114C podudara sa brzinom svjetlosti, što ukazuje kako se pod modelom narušavana invarijacije mora dogoditi ujedinjenje (unifikacija sila) pri energiji iznad 5.6×1010 GeV. Naučnici se nadaju kako će buduće opservcije udaljenijih izvora gama zraka pomoći oko smanjenja ovih oograničenja.

Izvor:

https://physics.aps.org/

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 02 Aug 2020, 15:31

Ono što mi najviše privlači pažnju za ovaj mjesec:

- Centralna regija Mliječnog puta u svm najboljem položaju.
- Ljetni asterizam (Summer triangle) sačinjen od tri zvijezde tri različita sazviježđa Altair (Aquila/Orao), Deneb (Cygnus/Labud) i Vega (Lyra/Lira)
- Skupina zvijezda "sedam sestara" Plejade (Pleiades)



User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 12 Aug 2020, 09:09

U međuvremenu; otkinuo se pomoćni kabal radio-teleskopa Arecibo u Protoriku, što je uzorkovalo propadanje refraktirajuće površine teleskopa površine 100 stopa.

Image


https://astronomynow.com/2020/08/11/are ... ble-break/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2020, 09:14

Neki primitivni uradak. Neke motke poturali ispod. Jerl sigurno da je to teleskop?
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 09:15

Nekom trebalo kabla kući pa otkino 20-30 metara :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 09:53

Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 10:13

Sad, evo, prolistah ad orion stranice, sve ste nešto pod “lorem ipsumom” tamo. Više ste tog tudjeg copy/paste gradiva tutnuli na ovaj forum ovdje. Zašto je to tako? :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 10:38

Zasto ti ne probas promijeniti tok teme svojim znanjem I odgovoris na neki copy paste, izlozis misljenje? Zasto se mucis I to ocekujes od drugih.
O cemu zelis razgovarati?
Evo, Law, je odlican sagovornika, mnogo zna, upitaj.


Ja sam laik, zainteresujem se I podijelim na forum. To su uglavnom noviteti, interesantne ideje I nepotvrdjene teorije, I odg cu na sve sto znam.

Evo jedno pitanje, bas sinoc kontam

Gdje je univerzum najhladniji? :hm
Na osnovu cega se to mjeri?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 11:26

Pa eto, interesujem se i ja pomalo. Baš sam i počeo od izvora svega, takoreći. Otišao da vidim šta je to astronomsko društvo BiH i šta sve rade. A našao više materijala na ovim stranicama negoli tamo. I zapitao se zašto tolika silina astronomske materije na ovom forumu u usporedbi sa javnom stranicom tog društva.

Ali, ne velim, tema je jako interesantna. Neko voli da studira konkretna nebeska tijela, neko drugi nebuloze i tako to a neko sve pasivno čita kao cool literaturu.

Mene isto tako zanima da li su B-H astronomi i koliko doprinijeli svojim konkretnim radom. Koji su njihovi pronalasci i otkrića na polju astronomije, eto.

Ako razumijem stvari, društvo već postoji nekih tamo 57 godina i imali su čak i opservatorij na Trebeviću kojeg dugo više nema itd itd.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 11:30

Sta su konkretno nebuloze u ovom slucaju?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 11:31

Ogromni oblaci od prašine i gasa u svemiru. Tako se zovu :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 11:36

Mislis na nebule.

Da, moja omiljena tema.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 11:44

Nebula je latinska riječ koja znači “magla”. U astronomiji su to sve sinonimi, koristi se i “nebula” i “nebulosa”.

A pomalo sam umoran kad se u argumentaciju obavezno tutne lingvistika kod nekih. Totalno nepotrebno.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 12 Aug 2020, 11:52

Ma ne, bolan, mislila sam da hoces reci da neko cita nebuloze, besmislice, zato sam pitala. Nisam bila sigurna da mislis na magline.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 12 Aug 2020, 12:07

Heidi wrote: 12 Aug 2020, 11:52 Ma ne, bolan, mislila sam da hoces reci da neko cita nebuloze, besmislice, zato sam pitala. Nisam bila sigurna da mislis na magline.
I znaj da i tebe volim, no matter what. Nebula je svjedok.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 12 Aug 2020, 22:10

Makar da je ova tema pošteđena trolanja, to bi već bio golem doprinos.

Shodno tome da država ne pomaže AD Orion, oni rade fantastičan posao i organizuju STEM radionice za mališane. Malo je reći kako su oni neprofitna organizacija, ali im uprkos akutnom manjku sredstava ne fali entuzijazma.

Doduše, astronomija na ovim prostorima je još na amaterskom nivou.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 16 Aug 2020, 10:22

Hubble je otkrio kako je zatamjnenje zvjezde Betelgeuse uzrokovano tramumtičnom eksplozijom


Image

Promatranja uz pomoć svemirskog teleskopa Hubble pokazuju kako je neočekivano zatamjenje superdivovske zvijezde sazviježđa Orion, Betelgeuse, najvjerovatnije uzrokovano ogromnim izbačajem zagrijanog materijala u okolni prostor, formirajući oblak prašine koji blokira svjetlost zvijezde usmjerene u našem pravcu.

Hablovi istraživači tvrde kako je oblak prašine formiran kada je oslobođena superzagrijana plazma iz izdignute velike konvenkcijske ćelije ovršine zvijezde prošla kroz vrelu atmosferu prema spoljašnjim, hladnijim slojevima, gdje se rashladila, formirajući granule prašine. Ova rezultirajuća prašina je tokom kasnog perioda 2019.godine uspjela blokirati oko 1/4 površinskog sjaja zvijezde, da bi se njen sjaj vratio u mormalno stanje početkom Aprila 2020.godine.

Betelgeuse je jedna vremešna, crvenkasta superdivovska zvijezda, koja je usijed kompleksnih, evoluirajućih promjena u svojoj jezgri dobila na svojoj veličini. Ova zvijezda je toliko velika, da ukoliko bi je umjesto Sunca postavili u središte našeg Solarnog sistema, njegov vanjski dio atmosfere bi mogao doseći orbitu Jupitera.

Ovo neočekivano i naglo slabljenje sjaja zvijezde je zabrinulo astronome širom svijeta koji su se razlišli po pitanju uspostavljanja teorije o nagloj promjeni koje su se vremenom dešavale na Betelgeusu. Jedna od torija predlaže kako jedna velika, rashlađena tamna mrlja prekriva veći dio njene vidljive površine. Međutim ospervacije sprovedene uz pomoć svemirskog teleskopa Hubble su potvrdile kako jedan oblak prašine prekriva dio površine zvijezde. Nekoliko mjeseci spektroskopskih ultraljubičastih promatranja svemirskog teleskopa Hubble, koje je započelo početkom Januara 2019.godine, pružili su uvid u vremenski okvir postepene promjene jačine sjaja zvijezde. Ove opservacije nam pružaju uvid u mehanizam koji je doprinijeo jedinstvenom fenomenu.

Hubble je tokom Septembra, Oktobra i Novembra 2019.godine uspio zabilježiti znakove koncentrisanog, zagrijanog materijala, koji se kreće kroz atmosferu zvijezde. Tokom mjeseca Decembra nekoliko teleskopa na južnom dijelu Zemljine hemisfere je zabilježilo smanjenje sjaja Betelgeusa.
Masivne zvijezde poput Betelgeusea su od iznimne važnosti jer one u okolni prostor izbacuju teže elemente, kao što su ugljik, koji zatim postaju gradivni blokovi nove generacije zvijezda, ali i života kojeg poznajemo.

Tragovi eksplozije

Hablovim spektrima, simljeni tokom ranog i kasnog perioda 2019.godine, ispitivana je vanjska atmosfera zvijezde tokom kojeg su mjerene linije Magnezijuma II (Magneziev Ion). Tokom Septembra, pa sve tokom mjeseca Oktobra 2019.godine, istraživači su mjerili materijal koji se iz unutarnje atmosfere zvijezde prema spoljašnjosti kretao pri brzini od 200.000 km/s.Ovaj zagrijani, zgusnuti materijal se nastavio kretati kroz vidljivu povšinu zvijezde, putujući milionima kilometara dalje od nenje površine. Na takvoj udajenosti materijal se mogao dovoljno rashladiti, kako bi se stekli uslovi za formiranje oblak prašine, koji je uzrokovao ovo zagušenje svjetlosti zvijezde.

Ova interpretacija se podudara sa ultraljubišastim opservacijama svemirskog satelita Hubble sa početkom Januara 2020.godine, koje pokazuju kako se ponašanje vanjske atmosfere zvijezde Betelgeuse vratilo u normalan režim, iako fotografije vidljive svjetlosti dalje pokazuju kako se ona još nalazi u fazi zatamnjenja.

Iako još nije poznat pravi uzrok ove eksplozije materije, smatra se kako je ona potaknuta pulsirajućim ciklusom, koji se neometano odvija tokom događaj, kao što to pokazuju opservacije kroz vidljivi spektar svjetlosti. Na osnovu jedne studije se pretpostavlja kako se zvijezda tokom svog ciklusa širi istovremeno sa usponom konvekcijske zone. Pulsacija koja izdiže površinu zvijezde prema spoljašnjosti mogla bi doprinjeti poticanju plazme koja se probija kroz njenu atmosferu. Procjenjuje se kako je tokom protekla tri mjeseca od izbijanja eksplozije izgubljeno oko dva puta više materije u odnosu na ostale zvijezde koje kontinuirano gube svoju masu. U ovome slučaju, Betelgeuse svoju masu gubi ak 30 miiona puta brže u odnosu na naše Sunce.

Budući kako se Betelgeuse nalazi u neposrednoj blizini Zemlje, to svemirskom satelitu Hubble omogućava da napravi što detaljnije snimke njegove površine, Habblovi isnimci iz 1995.godine su pokazali mrljastu strukturu, koja sadrži masivne konvekcijske stanice (ćelije) koje se vremenom smanjuju i povećavaju, što uveliko utiče na zatamjenje i povećavanje sjaja ovih zona.

Superdivovskoj zvijezdi Betelgeuse je suđeno da skonča u eksploziji Supernove, a neki astronomi smatraju kako slabljenje sjaja može biti događaj koji prethodi Supernovoj. Ova zvijezda se nalazi na udaljenosti od približno 725 svjetlosnih godina, što znači kako se ovo slabljenje moglo kalendarski dogoditi oko 1300.te godine.

Izvor:

https://www.nasa.gov/

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests