Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 26 May 2020, 11:37

Heidi wrote: 26 May 2020, 10:56 Yes, sir :ooo, :lupa ne pitaj me odakle sam te nule izvukla

Ne smeta mi kad me ispravis. :ok
Hhaha, kakvih ja izvala imam pa ispustim po koje slovo na nekim temama, i sam se sebi čudim "pa pobogu, kako", sasvim normalna stvar. :hihi

Odličan video, odmah sam stavio na subscribe channel. Meni nije dosadno 1/3 stvari oept čuti iznova i iznova, ponavljanje je majka znanja, iako pomalo otrcano zvuči. Sve se ovo brzo zaboravlja vremenom, a kako postajem stariji stariji, imam više razumjevanja prema profesiji nastavnika/profesora.

Evo, nešto sam pred sami kraj videa razmišljao o tom extrasolarnom sistemu. Bez obzira na to što se nalazi unutar Mliječnog puta, i relatnivno blizu nama, shodno veličini cijlokupnog vidljivog Univerzuma, on i dalje prestavlja nepremostivu barijeru, kada govorimo o eeventualnoj misiji sa ultralahkim sondma, na šta bi se moglo računati u narednih 50-100 godina.

Problem ne bi bio samo u pukom smislu "tehnički izazovan", već i upitan kada govorimo o izvedivosti kompletne misije, jer postoji vjerovatnoća da bi jedan čitav niz sondi za ispitivanje mogao zakazati na pola puta, sudariti se sa planetarnim ostacima koji lutaju nepreglednim prostranstvom, komunikacijskim aspektom, jer bi se povratni signali mogli čekati mjesecima, što dodatno umanjuje samu isplativost/efikansot misije.

Mi smo još u jednom tehnolškom zaostatku, kao ljudska rasa imamo neutoljvu žeđ prema znanju ali u isto vrijeme, dio naše civilizacije koči konstantan naučno/tenološki napredak. Govorimo o misiji na Marsu, njegovom skorijem naseljavanju ali još nismo prevazišli upotpunosti pogon sagorijevanja, koje koriste naše rakete tokom orbitalnih misija.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 26 May 2020, 19:53

Coalsack maglica i "Veliki procijep" Mliječnog puta

Image


Je naistaknutija tamna maglica* unutar noćnog neba, koja je vidljiva golom oku kao jedan tamna mrlja, koja zaklanja sjaj dostatnog broja zvijezda untar ravni Mliejčnog puta. Ova maglica dominira i nadmašuje jugoistočni ugao Mlioječnog puta, koji se samtra produžetkom sazviježđa Crux (križ).

* Tamna maglica ili apsorbacijska maglica je tip interstelarnog oblaka, koji je u tolikoj mjeri zgusnut da spriječava vidljive talasne dužine svjetlosti objekata u pozadini, kao što su zvijezde te emisione ili reflekcione maglice. Prigušenost svjetlosti objekata je uzrokovana posredstvom granula interstelarne prašine, smještene unutar najrashlađenijih i najgušćijih dijelova molekularnog oblaka. Skupine kao i veći kompleksi tamnih maglica su povezani sa divovskim molekularnim oblacima.

*Tamne maglice se manifestuju zbog čestica prašine mirokmetarskih veličina, obložene smrznutim ugljen-moniksidom i azota, koje efikasno blokiraju vidljive talasne dužine svjetlosti. Tu su takođe prisutni molekrularni vodik, atomski heliji (C180, CS, NH3, H2CO, te molekularni ion N2H+), od kojih su svi relativno transparentni. Ovi oblaci su pogodna mjesta za stvaranje novih zvijezda i planeta, a razumjevanje njihovog razvoja je ključno za cjelokupno shvatanje formiranja i evolucije zvijezda.

Formiranje takvih tamnih maglica je u velikoj mjeri neobičan: one nemaju jasno definisane spoljašnje granice, i ponekada poprimaju neobične isprepletene zmijske oblike. Najveće tamne maglice, kao što su Coalsack maglica i Veliki procijep, se obično mogu promatrati golim okom, i pojavljuju se kao tamne fleke nasuprot sjajne pozadine Mliječnog puta. Ovi objekt se ponekad nazivaju tamnim oblacima sazviježđa, i oni nose specifična imena.


_________________________________

Image


U astronomiji, Veliki rascijep (ponekada poznat kao i Mračni rascijep ili Tamna rijeka) je regija tamnog pojasa koji zaklanja središnji dio Mliječnog puta iz zemljine perspektive. Smatra se kako je rascijep sastavljen od preklapajuće, ne-svjetleće molekularne prašine, koja leži između solarnog sistema i galaktičkog kraka, Saggitarius. Ova prašina formira tamni pojas, koji prožima Mliječni put, koja se sa Zemlje može vidjeti kao jedan magloviti pojas blijede svjetlosti. Ovi oblaci su smješteni na udaljenosti između 2.600 do 3.300 svjetlosnih godina od Zemlje, i smatra se kako ni sadrže oko 1 miliona solarnih masa plazme i prašine.

Započinjući svoj put unutar sazviježđa Cygnus (Labud), gdje je poznat kao Labudov rascijep ili sjeverni Coalsack, Veliki rascijep dalje propagira put kroz sazviježđe Aquila (Orao) a zatim kroz sazviježđe Ophiuchus (Zmijonosac), gdje svoj put nastavlja kroz sazviježđe Sagittarius (Strijelac), usput zaklanjajući blještavi centralni dio naše galaksije, i na kraju završavajući se svojom dužinom u sazviježđu Centaurus (Kentaur). Jedna od regija koju ova maglica zaklanja od našeg pogleda je asocijacija OB zvijezda sazviježđa Cygnus, skupinu mladih zvijezda i jednu od, nama najbližih, i najvećih regija u kojima se dešava formiranje novih zvijezda. Slične strukture se takođe mogu pronaći i u drugim galaksijama, koje su bočno okrenute nama, kao što su galaksije NGC 891 unutar sazviježđa Andromeda te NGC 4565 unutar sazviježđa Coma Berenices.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 26 May 2020, 22:39

Ma garant neka fistula na necijem anusu. A mi mu dodjemo k'o podguzne muhe :cudi

Da izvini ova dobra i plemenita tema :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 26 May 2020, 23:20

Melek wrote: 26 May 2020, 22:39 Ma garant neka fistula na necijem anusu. A mi mu dodjemo k'o podguzne muhe :cudi

Da izvini ova dobra i plemenita tema :kafa
Živ bio, dobrodošao si da na pišeš nešto o čemu ja ne znam, i od čega ću se uveliko okoristiti. Ali nemoj trovati temu, živ bio. :ok

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Melek » 26 May 2020, 23:24

Trafalgar Law wrote: 26 May 2020, 23:20
Melek wrote: 26 May 2020, 22:39 Ma garant neka fistula na necijem anusu. A mi mu dodjemo k'o podguzne muhe :cudi

Da izvini ova dobra i plemenita tema :kafa
Živ bio, dobrodošao si da na pišeš nešto o čemu ja ne znam, i od čega ću se uveliko okoristiti. Ali nemoj trovati temu, živ bio. :ok
Fazlija? :sok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 27 May 2020, 16:03


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 28 May 2020, 12:30

Instrumenti Južnog Europskog Opservatorija (ESO) otkrili do sada nama najbližu Crnu rupu

Image


Tim astronoma sa Južnog Europskog Opservatorija i drugih instituta su otkrili Crnu rupu, smještenu na udaljenosti od samo 1.000 svjetlosnih godina od Zemlje. Ova Crna rupa je i zvanično najbliža Crna rupa ikada otkrivena, i ona čini dio trostrukog sistema, koji se može promatrati golim okom. Koristeći se 2.2 metarskim MPG/ESO astornomi su otkrili dvije prateće zvijezde sistema, što je omogućilo njeno detektovanje. Istraživači kazali kako bi otkriće ovog sistema mogao biti samo vrh ledenog brijega, budući da bi prisustvo ovakvih Crnih rupa moglo pronaći u skorijoj budućnosti.

"Ostali smo potpuno iznenađeni kada smo shvatili kako je ovo prvi zvijezdani sistem sa Crnom rupom, koji se može promatrati golim okom." - Izjavio je Petr Hadrava, emeritus.- znanstvenik, naučne akademije u Pragu, ujedno i ko-autor ovog istraživanja. Budući da je sistem smješten unutar sazviježđa Telecsopium, ovaj sistem je doliko blizak nama da se njegove zvijezde mogu, tokom tamnih noći, bez prisustva oblaka kao i korištenja dvogleda i teleskopa, promatrati sa južne hemisfere. "Ovaj sistem posjeduje nama najbližu poznatu Crnu rupu." - izjavio je naučnih ESO instituta Tomas Rivinus, ujedno vodeći autor studije, objavljenje u žurnalu Astronomy & Astrophysics.

U sklopu studije o dvostrukim sistemima zvijezda, tim naučnika je izvorno pratio sistem HR 6819. Međutim, dok su analizirali podatke ostali su iznenađeni kada su zapazili treće, do tada još neotkriveno tijelo unutar sistema HR 6819; Crnu rupu. Opservacije uz pomoć spektrografa FEROS, 2.2 metarskog teleskopa je otkrio kako jedna od dvije zvijezde, tokom perioda od 40 dana, orbitira oko nevidljivog objekta, dok se druga zvijezda nalazi na velikoj udaljenosti u odnosu ovaj unutarnji par sistema.

Emeritus-astronom Ditrih Bade, član ESO.a u njemačkom gradu Garching, naglašava "Promatranja koja su bila neophodna, kako bi se ustanovio orbitalni peirod od 40 dana, su morala biti sprovedena tokom perioda od nekoliko mjeseci. To je bilo moguće zahvaljujući ESO.ovoj pionirskom inovativnom pristupu, pod kojim ESO sprovodi eksperimente za potrebne naučne studije drugih instituta."

Zaklonjena Crna rupa unutar ovog sistema je jedna među prvim Crnim rupama zvijezdanih masa, koje nisu u nasilnoj interakciji sa okolinom u kojoj obitavaju, i samim tim, izgledaju uistinu crno. Uprkos tome, tim naučnika je mogao otkriti njenu prisutnost, ali i izračunati masu na osnovu orbite zvijezde unutrašnjeg para sistema. "Jedan nevidljiv objekat sa masom četiri puta većom od mase Sunca jedino može biti Crna rupa." - Dodao je Tomas Rivinus.

Astronomi su do danas u ununtar Mliječnog puta uspjeli otkriti nekoliko desetina Crnih rupa, od kojih su gotovo sve u jakoj interakciji sa svojom okolinom, gdje kroz oslobađanje velike količine X-zraka potvrđuju svoju prisutnost. Ipak, naučnici smatraju kao se tokom životnog vijeka naše galaksije, Mliječni put, veliki broj zvijezda urušio u Crne rupe. Otkriće pomalo mirne i nevidljive Crne rupe unutar sistema HR 6819, pruža naznake o tome gdje bi se, unutar naše galaksije, mogle nalaziti mnoge druge skrivene Crne rupe. "Vjerovatno je kako postoji na milione Crnih rupa, međutim, mi smo do sada uspjeli otkriti samo nekolicinu njih. "Znajući za čime sada treba tragati nas stavlja u povoljan položaj da efikasnije sprovodimo naša istraživanja." - Izjavio je Rivinus.

Astonomi već sada vjeruju kako bi njihovo otkriće moglo pružiti potporu u skorijem pronalasku novog sistema. "Shvatili smo kako bi drugi sistem, LB-1, takođe mogao biti trostruki sistem, samo smatramo kako su nam neophodna dodatna istraživanja koja potvrđuju njegovu prisutnost. LB-1 je udaljeniji od našeg Solarnog sistema, ali je još na prihvatljivoj udaljenosti u astronomskom smislu, što znači kako vjerovatno postoji još ovakvih sistema u neposrednoj blizini. Pronalaženjem i proučavanjem ovih sistema mi možemo naučiti mnogo o formiranju i evoluciji ovih iznimno rijetkih zvijezda, koje svoj životni vijek započinju sa masama i do 8 puta većim od mase Sunca, a skončavaju u eksploziji Supernove, koja za sobom ostavlja Crnu rupu. " - izjavila je Mairan Heida, ko-autor studije.

Otkriće ovakvih trostrukih sistema, sa jednim unutarnjim parom i udaljenom zvijezdom u spoljašnjoj orbiti, takođe može pružiti uvid u nasilna kosmička spajanja, koja oslobađaju dovoljno jake gravitacione valove, koji se mogu detektovati na Zemlji. Neki astronomi vjeruju kako se spajanja objekata odvijaju u sistemima sličnih koniguracija kao što su sistemi HR 6819 ili LB-1, ali gdje se unutarnji par sistema sastoji od dvije Crne rupe ili Crne rupe i neutronske zvijezde. Udaljeniji spoljašnji objekat takvog jednog sistema može gravitaciono utjecati na unutarnji par na način da pokreće spajanje ali i oslobađanje gravitacionih valova. Iako sistemi HR 6819 i LB-1 u svom sastavu imaju po jednu Crnu rupu, ali ne i neutronsku zvijezdu, ovi sistemi bi mogli pomoći naučnicima da shvate na koji način se unutar trostrukih zvijezdanih sistema dešavaju specifične zvijezdane kolizije.

Ovo istraživanje je predstavljeno u radu "A naked-eye triple system with a nonaccreting black hole in the inner binary.", objavljeno u žurnalu Astronomy & Astrophysics.

Izvor:

https://www.sciencedaily.com/

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 28 May 2020, 14:04

sinoc 15min prije predviđenog lansiranja
isto je odgodjeno - nadaju se za subotu.
vremenske prilike kazu nisu pogodovale

https://www.nasa.gov/specials/dm2/

Image

eh damije ko prico dace Tramp osvanut na stranicama
ovim al jbg... tbh lik ulaze puuuno vise nek mrkalj onaj :dole
stoj prije njeg bio u spejs. mislim svemir ne spjes nasu
ovu milu :pusa :hm :)

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 28 May 2020, 15:48

Ovo je "patriotski" projekat, zato je i Tronald Dump prisustvovao, doduše, završilo se sa tim da sreća ovaj put nije bila naklonjena astronautima.

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 29 May 2020, 16:14

Zabava za cijelu fameliju :ples

https://iss-sim.spacex.com/

mozetel Ga ugodit ? :obrve
ja nijesam mogo, od prve.
od druge? a neznam evo motamGa...
lijevo lijevo suade, digni glavu, ne
u sumu suade, tam je medo suade... :grana
Untitled.jpg
nije lako jbg, sve preko 0.1 (m/s) vodiVas
drito u helac. slavodobitno mozda al ipak u
staru dobru smrt. tezak ovaj svemir *mater... :(

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 29 May 2020, 16:55

Ma nemoj da ovo vozim, ne ide mi, a i sporo je do bola. Ja ću se ipak držazi teorije, nije ovo za nestrpljive ljude.

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 29 May 2020, 17:51

ti, covjek koji kroci planinama ...nestrpljiv ? hmm... :hm
pa mozese ubrzavat s onim lijevo plus minus, imas
sve pitch bank yaw... :) neMoj tako de. zaDaj se.
koce ako nes ti. hajdi mila prezire :roll sve sto moje
je a ostali.... i nezalaze ovde. ti zadnja simi sansa :sram :hihi

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 29 May 2020, 21:37


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 29 May 2020, 21:52

Image


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 30 May 2020, 09:44

Hubble 9/30

Hubble Extreme Deep Field (full resolution; 6.200 x 6.200 px)

Image


Ovo je prikaz manje prostorne regije unutar sazviježđa Fornax, koja sadrži otpilike 10.000 galaksija. Svemirski teleskop Hubble je ovom prilikom korišten za traženje galaksija koje su postojale u periodu između 400 i 800 miliona godina nakon Velikog praska. UDF snimak obuhvata dio nebeskog svoda koji ima manju gustinu blještavih zvijezda, što je omogućilo bolji uvid u slabo primjetljivije, udaljenije objekte. Koristeći se infracrvenim kanalom nedavno montiranog WFC3 instrumenta, u periodu između Augusta i Septembra 2009.god je izvršeno promatranje UDF polja pri većim talasnim dužinama (1.0 do 1.6 µm). Kombiniranjm postojećih UHDF podataka iz arhive, astronomi danas imaju mogućnost da ustanove novu listu potencijalnih, veoma udaljenih galaksija i objekata iz vremena ranog perioda Univerzuma.

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 30 May 2020, 16:26


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 30 May 2020, 22:49

Napokon se otisli, eto Trumpinho i Pence ispratili pogledom posadu. Sa srećom. :pusi

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 31 May 2020, 02:06

uh, kaki je trump govor
odrzo najeziosamse sav
jos sam najezen ustvari
siguran sam i ostale mi
kolege s teme "amerika"
ovoje mali korak zanas
al bome Veliki - za njih
Godspeed :pivo

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 31 May 2020, 14:08

bagra wrote: 31 May 2020, 02:06 uh, kaki je trump govor
odrzo najeziosamse sav
jos sam najezen ustvari
siguran sam i ostale mi
kolege s teme "amerika"
ovoje mali korak zanas
al bome Veliki - za njih
Godspeed :pivo
Evo ga. Lelujaju se u vakumu. :oo


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Jun 2020, 16:22

Velika dostignuća dolaze nakon veliki neuspjeha. :ok


Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests