Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Trafalgar Law » 12 Nov 2019, 20:15

Krokodil Behko wrote: 08 Nov 2019, 22:39
Pročitao sam poprilično pažljivo članak, i na kraju otvorio link, koji bi kao trebao biti izvor onoga o čemu se pisalo. Nisam išao da čitam tekst na engleskom, jednostavno i ovo je bilo ovoljno...

Moje skromno mišljenje je se nauka nalazi na jednoj stvarno silaznoj putanji, iz razloga što se tenutno nema ništa konkretno primjeniti na nove modele koje ne bi morali izlaziti iz okrilja današnje fizike, osim što se na kosmološke modele mogu primjeniti neke nove revizije, kako bi s izvršile korekcije ranijih mjerenja. Ali na žalost, glavni problem vidim u tome što se u fiziku pokušava unijeti neka primjesa mistike, ne zbog kvatne terije, koju u polovičnoj mjeri smatram čistom filozofijom sa dovoljno dobrim dokazima, već da se nauka, spoznaja o stvarnosti pokušava interpretirati na jedan baš neuvjerljiv način. Prije svega moja kritika je strogo usmjerena prema onima koji smatraju kako "tamo" postoji "nešto" što se krije od očiju javnosti, iako bi ta nova saznanja mogla donijeti veliki tehnološki skok današnjem društvu. Mi to uopšteno nazivamo "skrivenim znanjem" kojim upravljaju tamo neke elite. Lično sam protiv bilo kakve, ponvit ću opet, mistifikacije, koja ubija suptilnu i jednostavnupriodu fizike, prije svega mislim na kvatnu fiziku, i sve ono što se pokušava primjeniti od ideja koje su prije mnogo decenija ranije proizašle iz dubokih razmišljanja Einsteina, Diraca, Plancka, Friedmana, Bohra, Schrödingera, i ostale vrhunske plejade naučnika.

Oni oko čega je usmjeren moj fokus je fizika čestica i kosmologija, sve vezano za istoriju Univerzuma, krenuvši o potpuno nepoznatih uslova, diskutabilnog Big banga, pa tek nešto koliko- toliko prihvatljivijeg modela inflacije, da ne idemo dalje. Teba biti iskren šrema samome sebi i reći da sam neznalica s obzirom na sve onio što nas čeka od novih saznanja u skorijoj dubućnosti. Konačno znanje ne postoji, ono je negdje skriveno od naših očiju, našeg ograničenog razuma. Preispitujemo ono što znamo, tragamo za onim za čime čeznemo, gdje će nas to odvesti, niko ne zna...

Jedino oko čega se mogu pa gotov čvrsto nasloniti/osloniti/složiti je ideja o energiji vakuma, gdje uistinu nešto postoji, prostor u kome on obitava nije prazan, i on sadrži svoje najniže enrgetsko stanje. Fluktuacije koje se neprekidno dešavaju ,iz kojih proizilaze i nestaju kratkotrajne virtualne čestice, u njemu ne postoji nešto što se nalazi u potpunom stanju mirovanja, jednostavno moraju postojati neki konstituenti, koji omogućavaju najmanji mogući minimum energija da bi se moglo bilo šta razviti iz jednog takvog stanja. Energija vakuma je sastavni dio kvatne teorije polja, koja ima svoju jedinstvenu talasnu prirodu. Kvatni vakum je više od samog ispunjenog prostora.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by dadojović » 12 Nov 2019, 20:26

SmokingMan wrote: 12 Nov 2019, 20:15
Krokodil Behko wrote: 08 Nov 2019, 22:39
Pročitao sam poprilično pažljivo članak, i na kraju otvorio link, koji bi kao trebao biti izvor onoga o čemu se pisalo. Nisam išao da čitam tekst na engleskom, jednostavno i ovo je bilo ovoljno...

Moje skromno mišljenje je se nauka nalazi na jednoj stvarno silaznoj putanji, iz razloga što se tenutno nema ništa konkretno primjeniti na nove modele koje ne bi morali izlaziti iz okrilja današnje fizike, osim što se na kosmološke modele mogu primjeniti neke nove revizije, kako bi s izvršile korekcije ranijih mjerenja. Ali na žalost, glavni problem vidim u tome što se u fiziku pokušava unijeti neka primjesa mistike, ne zbog kvatne terije, koju u polovičnoj mjeri smatram čistom filozofijom sa dovoljno dobrim dokazima, već da se nauka, spoznaja o stvarnosti pokušava interpretirati na jedan baš neuvjerljiv način. Prije svega moja kritika je strogo usmjerena prema onima koji smatraju kako "tamo" postoji "nešto" što se krije od očiju javnosti, iako bi ta nova saznanja mogla donijeti veliki tehnološki skok današnjem društvu. Mi to uopšteno nazivamo "skrivenim znanjem" kojim upravljaju tamo neke elite. Lično sam protiv bilo kakve, ponvit ću opet, mistifikacije, koja ubija suptilnu i jednostavnupriodu fizike, prije svega mislim na kvatnu fiziku, i sve ono što se pokušava primjeniti od ideja koje su prije mnogo decenija ranije proizašle iz dubokih razmišljanja Einsteina, Diraca, Plancka, Friedmana, Bohra, Schrödingera, i ostale vrhunske plejade naučnika.

Oni oko čega je usmjeren moj fokus je fizika čestica i kosmologija, sve vezano za istoriju Univerzuma, krenuvši o potpuno nepoznatih uslova, diskutabilnog Big banga, pa tek nešto koliko- toliko prihvatljivijeg modela inflacije, da ne idemo dalje. Teba biti iskren šrema samome sebi i reći da sam neznalica s obzirom na sve onio što nas čeka od novih saznanja u skorijoj dubućnosti. Konačno znanje ne postoji, ono je negdje skriveno od naših očiju, našeg ograničenog razuma. Preispitujemo ono što znamo, tragamo za onim za čime čeznemo, gdje će nas to odvesti, niko ne zna...

Jedino oko čega se mogu pa gotov čvrsto nasloniti/osloniti/složiti je ideja o energiji vakuma, gdje uistinu nešto postoji, prostor u kome on obitava nije prazan, i on sadrži svoje najniže enrgetsko stanje. Fluktuacije koje se neprekidno dešavaju ,iz kojih proizilaze i nestaju kratkotrajne virtualne čestice, u njemu ne postoji nešto što se nalazi u potpunom stanju mirovanja, jednostavno moraju postojati neki konstituenti, koji omogućavaju najmanji mogući minimum energija da bi se moglo bilo šta razviti iz jednog takvog stanja. Energija vakuma je sastavni dio kvatne teorije polja, koja ima svoju jedinstvenu talasnu prirodu. Kvatni vakum je više od samog ispunjenog prostora.
Zanimljiva opservacija.
Ono što me je zaintrigiralo je ova teza o diskutabilnosti Big banga. Pitanje, vođeno čistom znatiželjom i nekom željom za zanimljivu debatu, glasilo bi: S obzirom da su prije nekoliko godina u CERN-ovom institutu izvršili svojevrsni pokus s kojim su "dokazali" postojanje Big banga, znači li ta teza skeptičnost naspram postupka dokazivanja ili u tome vidiš možda neku teoriju zavjere.
Ili možda jednostavno smatraš, da se iza toga krije samo lažni dokaz s kojim se opravdavaju uložena i potrošena novčana sredstva.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Trafalgar Law » 12 Nov 2019, 20:45

Heidi wrote: 09 Nov 2019, 14:15 Zdravo SmokingMan, dobro nam dosao!

Znas li nesto o alternativnoj teoriji, bouncing kosmology, (ne znam na nasem) koja postulira oscilirajuci svemir, zatim se razvija od jednog velikog praska do drugog. Steinhardt veli, svemir se razrjedjuje sirenjem (tokom milijardi godina), a zatim iznova i iznova zapocinje novim velikim praskom. On vjeruje da se u buducnosti o tome moze odluciti mjerenjem ostataka gravitacijskog vala kod Velikog praska, ko je u pravu, tj. inflacija ili boouncing teorija.
Bolje vas našao.. :D

Problem kod ovoga oscilatornog modela bi mogli postojati kod uslova koji bi se pojavili nakon Velikog sažmanja,koje je preduslov da se bi se stvorio novi ciklus Velikog prasaka, što opet zahtjeva složene kvatno-mehaničke procese, novi singularitet, koji bi se ponavljao iznova, i iznova i iznova. To je suočavanje sa posljedicama u vidu, kako bi se implementirali identičnu uslovi koje imamo u aktuelnom Uiverzumu, očuvanje vremena (vremenske strijele), kolapsa materije, narurušavanja poznatih zakona fizike. Pitanje je kakav bi Univerzum zauzvrat dobili? Sigurno ne onakav kakav poznajemo, jer sama kvatna teorija ne predviđa nešto što bi se sigurno moglo održati stabilnom stanju na makroskopskom planu. Tako da bi smo iznova mogli dobiti jedan poptpuno nestabilan Univerzum, koji bi se možda mogao urušiti u roku od nekoliko sekundi. Pa da mu damo šansu da u nekoliko narednih sažimanja, ne pretpostavljajući koliko bi ti procesi mogli vremenski trajati, kako bi dobili neki drugi stabilan Univerzum, ali nikako identičan ovome, jer nam to opet ni princip neodređenosti, a prije svega superpozicija ne dopušta, pa dodaj tu malo i probabilističku prirodu kvatne teorije....

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Trafalgar Law » 12 Nov 2019, 23:04

dadojović wrote: 12 Nov 2019, 20:26

Zanimljiva opservacija.
Ono što me je zaintrigiralo je ova teza o diskutabilnosti Big banga. Pitanje, vođeno čistom znatiželjom i nekom željom za zanimljivu debatu, glasilo bi: S obzirom da su prije nekoliko godina u CERN-ovom institutu izvršili svojevrsni pokus s kojim su "dokazali" postojanje Big banga, znači li ta teza skeptičnost naspram postupka dokazivanja ili u tome vidiš možda neku teoriju zavjere.
Ili možda jednostavno smatraš, da se iza toga krije samo lažni dokaz s kojim se opravdavaju uložena i potrošena novčana sredstva.
CERN je daleko od onoga što smatraš da ja mislim o tom projektu. Bez toga nema ni boljeg poznavanja elementarnih čestica, niti boljeg shvatanja procesa Velikog praska, iako je sam Veliki prasak dosta širok i diskutabilan pojam. Ja ništa danas u kosmologiji ne bi smatrao definitivnim i nemogućim, ali samo u domenu koji približava klasičnu i kvatnu fiziku, jedno ne smije isključivati drugo,...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Krokodil Behko » 12 Nov 2019, 23:37

SmokingMan wrote: 12 Nov 2019, 20:15
Krokodil Behko wrote: 08 Nov 2019, 22:39
Pročitao sam poprilično pažljivo članak, i na kraju otvorio link, koji bi kao trebao biti izvor onoga o čemu se pisalo. Nisam išao da čitam tekst na engleskom, jednostavno i ovo je bilo ovoljno...

Moje skromno mišljenje je se nauka nalazi na jednoj stvarno silaznoj putanji, iz razloga što se tenutno nema ništa konkretno primjeniti na nove modele koje ne bi morali izlaziti iz okrilja današnje fizike, osim što se na kosmološke modele mogu primjeniti neke nove revizije, kako bi s izvršile korekcije ranijih mjerenja. Ali na žalost, glavni problem vidim u tome što se u fiziku pokušava unijeti neka primjesa mistike, ne zbog kvatne terije, koju u polovičnoj mjeri smatram čistom filozofijom sa dovoljno dobrim dokazima, već da se nauka, spoznaja o stvarnosti pokušava interpretirati na jedan baš neuvjerljiv način. Prije svega moja kritika je strogo usmjerena prema onima koji smatraju kako "tamo" postoji "nešto" što se krije od očiju javnosti, iako bi ta nova saznanja mogla donijeti veliki tehnološki skok današnjem društvu. Mi to uopšteno nazivamo "skrivenim znanjem" kojim upravljaju tamo neke elite. Lično sam protiv bilo kakve, ponvit ću opet, mistifikacije, koja ubija suptilnu i jednostavnupriodu fizike, prije svega mislim na kvatnu fiziku, i sve ono što se pokušava primjeniti od ideja koje su prije mnogo decenija ranije proizašle iz dubokih razmišljanja Einsteina, Diraca, Plancka, Friedmana, Bohra, Schrödingera, i ostale vrhunske plejade naučnika.

Oni oko čega je usmjeren moj fokus je fizika čestica i kosmologija, sve vezano za istoriju Univerzuma, krenuvši o potpuno nepoznatih uslova, diskutabilnog Big banga, pa tek nešto koliko- toliko prihvatljivijeg modela inflacije, da ne idemo dalje. Teba biti iskren šrema samome sebi i reći da sam neznalica s obzirom na sve onio što nas čeka od novih saznanja u skorijoj dubućnosti. Konačno znanje ne postoji, ono je negdje skriveno od naših očiju, našeg ograničenog razuma. Preispitujemo ono što znamo, tragamo za onim za čime čeznemo, gdje će nas to odvesti, niko ne zna...

Jedino oko čega se mogu pa gotov čvrsto nasloniti/osloniti/složiti je ideja o energiji vakuma, gdje uistinu nešto postoji, prostor u kome on obitava nije prazan, i on sadrži svoje najniže enrgetsko stanje. Fluktuacije koje se neprekidno dešavaju ,iz kojih proizilaze i nestaju kratkotrajne virtualne čestice, u njemu ne postoji nešto što se nalazi u potpunom stanju mirovanja, jednostavno moraju postojati neki konstituenti, koji omogućavaju najmanji mogući minimum energija da bi se moglo bilo šta razviti iz jednog takvog stanja. Energija vakuma je sastavni dio kvatne teorije polja, koja ima svoju jedinstvenu talasnu prirodu. Kvatni vakum je više od samog ispunjenog prostora.

Ni sam ne volim teorije zavjere, ali tu ima dosta štofa. Npr proračun izražen u masi, za energiju nulte tačke.
Teško da postoji išta u našem solarnom sistemu, a da je toliko teško po kubičnom cm.

Ovo me podsjeti na dokumentarac o neutronskim zvijezdama. Nauka kaže, da ako bi mogli uzeti komadić te zvijezde i spustiti ga na našu planetu, zbog velike težine, on bi jednostavno proletio kroz cijelu planetu.
Nije nikakvo čudo, što baš tako mala tijela (cca prečnik 10 km) oslobađaju najsmrtonosnije zrake u (poznatom) svemiru.
Obzirom na to, da se one satoje od urušenih atoma, bilo bi lijepo kad bi se to sve fino moglo ispitati, ono upravo kvantne fizike radi, pošto vjerujem da bi tu mogli otkriti potencijalno respektabilno pogonsko gorivo, za intersolarna putovanja.

U kakvoj je vezi energija vakuma, sa teorijom struna?
online

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Trafalgar Law » 14 Nov 2019, 15:29

Krokodil Behko wrote: 12 Nov 2019, 23:37
Ni sam ne volim teorije zavjere, ali tu ima dosta štofa. Npr proračun izražen u masi, za energiju nulte tačke.
Teško da postoji išta u našem solarnom sistemu, a da je toliko teško po kubičnom cm.

Ovo me podsjeti na dokumentarac o neutronskim zvijezdama. Nauka kaže, da ako bi mogli uzeti komadić te zvijezde i spustiti ga na našu planetu, zbog velike težine, on bi jednostavno proletio kroz cijelu planetu.
Nije nikakvo čudo, što baš tako mala tijela (cca prečnik 10 km) oslobađaju najsmrtonosnije zrake u (poznatom) svemiru.
Obzirom na to, da se one satoje od urušenih atoma, bilo bi lijepo kad bi se to sve fino moglo ispitati, ono upravo kvantne fizike radi, pošto vjerujem da bi tu mogli otkriti potencijalno respektabilno pogonsko gorivo, za intersolarna putovanja.

U kakvoj je vezi energija vakuma, sa teorijom struna?
:ok

Najzanimljivije od svega je proračun koji kaže kako bi jedna čajna kašika neutronske zvijezde mogla težiti i do nekoliko desetina miliona tona, sada treba zamilsiti samo uobičajenu zapreminu sećera u istoj, i petpostaviti o kakvoj je ekstremnoj gravtaciji riječ kada je u stanju da u svom stisku sabije toliku količinu neutronske kaše, a da ona naočigled se čini bezazleno malom...

Nije da je jedini emiter gama zračenja, recimo njegov "brat" Magnetar, ujedno i objekt sa najjačim magnetnim svojstvima u Univerzumu, ima kvadrilionima puta jače magnetno polje od Zemlje. Štaviše, ukoliko bi se nalazio na udaljenosti od nekoliko stotina, a nekoliko i hiljada kilometara od Zemlje, bio bi u stanju da isbriše sve podatke pohranjene na čipu kreditne kartice. Unutar Mliječnog puta se nalaze na miliona magnetara, uglavnom onih u inaktivnom stanju..

Uprkos što sam se trudio da u najboljoj mjeri shvatim knjigu Elegatni kosmos od Brajana Grina,u narednih nekoliko godina sam sebi dao obećanje da neću imati apsolutno dodira sa ovom granom egzaktne nauke. Jako je teška za objasniti, ekstremno, i dosta je spekulativna. Jedino bi se moglo reći ili pretpostaviti, kako energija vakuma može biti interpretacija određene strune, koja sa sobom nosi frekvenciju (nastalu uslijed titranja), adekvatnu za propagiranje unikatnih svojstava koja definišu energiju Vakuma.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by toxic » 14 Nov 2019, 16:14

Bla wrote: 09 Nov 2019, 15:47 hoćeš li pratiti golim očima :mmm
Pratila live stream :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Bla » 14 Nov 2019, 16:18

folova
nema adekvatan smajli da prokomentarišem, ali ima femejin osjećaj

viewtopic.php?p=1982993#p1982993
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Heidi » 14 Nov 2019, 16:25



Tranzite Merkura
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Svemir, zvijezde, planete, crne rupe i ostala cuda

Post by Heidi » 14 Nov 2019, 16:48

Image

"Rame Oriona", zvijezda Betelgeuse se uskoro pretvara u Supernovu.

Zna li se tacno kad, kako se dolazi do tih podataka? Sad cu da lupim: pretpostavi li se po kolicini nuklearnog goriva?

:noga
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 16 Nov 2019, 20:14

Kada bi to "uskoro" moglo biti, teško je zaključiti, za 100, 10.000, 100.000, 1.000.000,godina.... Ona je karakteristična varijabla (promjenjiva zvijezda) u kasnom stadiju, koja ima ne baš tako jednake periode pulsacija, jer se nalazi u stadiju kada odbacuje svoj vanjski sloj, što je čini pomalo nestabilnom. Ono što se vidi na tom prikazu, a što je čini tako sjajnom, je njen ionizirani gasoviti omotač koji je okružuje, sačinjen od Silikon-oksida i Kobalta.

PS: Molio bih da se, ako je to moguće, tema preimenuje na Astronomija i kosmologija. Svakako ove terminologije objedinjuju sve ono što trenutno stoji u naslovu topica. Jednsotavnije je i praktičnije...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 16 Nov 2019, 20:27

SmokingMan, preporuci dokumentarce i serije ako imas vremena i volje.

Gledala sam prosle zime seriju Cosmos, 13. ep, sezona 1, sa Neil de Grasse Tyson. Mnogo dobro.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 16 Nov 2019, 20:29

Slijedi "malo obogaćivanje teme" sa ciklusom autorskih tekstova iz raznih inostranih digitalnih astronomskih časopisa, press release međunarodnih centara za astrofiziku kao što su AAS Nova, ALMA observatoriji, Chandra X-ray obsrevatoriji, Green bank observatoriji, Kavli institut za kosmologiju, i drugi. Očekujem da akteri uzmu svoje učešće u temi, shodno njihovoj volji i slobodnom vremenu...

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 16 Nov 2019, 20:42

Heidi wrote: 16 Nov 2019, 20:27 SmokingMan, preporuci dokumentarce i serije ako imas vremena i volje.

Gledala sam prosle zime seriju Cosmos, 13. ep, sezona 1, sa Neil de Grasse Tyson. Mnogo dobro.
Nastavi i dalje gledati, veliki gopodin, mala enciklopedija u najmanju ruku. Lično bi ga volio upoznati...Bit će interesatnih preporuka, samo dok malo defragmentiram memoriju... :ok

Ja sam zastao, mislim na 6.oj epizodi, a onda sam se posvetio radio-astronomiji, i trenutno gledam jedan čitav serijal na tu temu, naravno jer sam htio imati malo širi uvid u koncept. Postam link čitavog dokumentrca uskoro, da ga možete downloadovati. Tebalo bi to biti sutra, budući da mi je Ned slobodan dan, mnogo će se gledati, a i pred sami sam kraj... :oo

Istina radio-asronomija mi je u proteklih 8.mjeseci primarna disciplina, i trenutno radim na jednom projektu sa dva kooperanta bez kojih projekat nikako ne bi mogao tehnički biti izvediv. Ali da nije bilo moje upornosti nikada ih ne bi ni upoznao, srećom naši su, a jedan je relativno blizu mene, u istočnom Sarajevu, koji barata RF tehnologijom, on je zadužen za izradu tehničke opreme. U narednim sedmicama i mjesecima, ako me zdravlje posluži, pisat ću nešto i o tome. Mislim da će mnogima biti iznimno interesatno.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 16 Nov 2019, 20:50

Super, radujem se, tvoj projekt "radio astronomija" "zvuci" interesantno.

Pisi sve sto znas i sta bi mogli razumjeti. Govorim naravno u svoje ime, da formulises ko za obicnog smrtnika. :D.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 17 Nov 2019, 10:12

Heidi wrote: 16 Nov 2019, 20:50 Super, radujem se, tvoj projekt "radio astronomija" "zvuci" interesantno.

Pisi sve sto znas i sta bi mogli razumjeti. Govorim naravno u svoje ime, da formulises ko za obicnog smrtnika. :D.
Ništa bolji, ništa pametniji od tebe ili nekog drugog, stvar je samo koliko daleko želiš da ideš...Naravno, ono što me veže za ovaj hobi je neizvjesnost, jer se uvijek iznova dešavaju različiti ishodi, svki put se pomjeraju granice, nikada nisi duži period na istom nivou razmišljanja. Najbitnije je saznanje da zapravo čovjek malo, ili šire gledajući, premalo zna o stvarnosti koja ga okružuje...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 17 Nov 2019, 10:22

Pa za sada i ovom slucaju jesi.

Tvoj tekst o antimateriji i Tamnoj materiji mi je poprilicno tezak. Zastoj kod "kao kod fermionske Tamne materije", zatim "aksija", prvo moram upozati svu tu terminologiju, da bih priblizno shvatila o cemu je rijec.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 17 Nov 2019, 10:29

Heidi wrote: 17 Nov 2019, 10:22 Pa za sada i ovom slucaju jesi.

Tvoj tekst o antimateriji i Tamnoj materiji mi je poprilicno tezak. Zastoj kod "kao kod fermionske Tamne materije", zatim "aksija", prvo moram upozati svu tu terminologiju, da bih priblizno shvatila o cemu je rijec.
Daj sebi vremena, nije za ocjene. Novo je istraživanje u pitanju... :oo

Prilagodit ću tekstove. :ok

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 17 Nov 2019, 11:27

Dva veoma sažeta video sadržaja o svijetovima, neobičnim pojavama visoko iznad naših galava, kojih nije svjesna većina ljudi. Šteta ovako lijepog nebeskog svoda koji je ispunjeno milijardama zvijezda, galaksija, molekularnih oblaka, supernovih, etc, a zbog koga ljudi uglavnom ne mare, prije svega zbog zaokupljenosti materijalnim stvarima, i vlastitim nemarom prema slobodnom vremenu. Univerzalno umjetničko djelo "Više sile", koje je mnogim generacijama prije bilo inspiracija stvaranja vlastitih pogleda na svijet, pa i relgijskih uvjerenja, utiskivanja mitskih/božanskih figura antičke grčke u formi sazviježđa, dajući im time povlašteni položaj u odnosu na običnog čovjeka koji im je robovao. Itd...




User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 20 Nov 2019, 20:22

Image

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests