Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 18:39

Skin wrote: 28 Apr 2020, 17:53
Venera wrote: 28 Apr 2020, 12:45

Skin, ne, nije nikad donesteno na Zemlju, ali sastav "simuliranog Marskovkog tla" ukljucuje mogucnost razvoja mmikroba, ali je istovrmeno zkaljucceno, da je artificijalno Marskovko tlo/prasina prilicno toksicno :hm

misije su jako kompleksne , ali nisma sigurna , zasto se sanja o naseljevanju Marsa :hm
ma bezveze...jer naucna dostignuca pokrecu razvoj covjecanstva
aha, evo vodiimo kako se dosadasnja dostignuca i prioriteti pomogli u krizi corone :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 18:39

nije clanak, prijava na projekat. a mogu zakopat po arhivi, to je bilo prije 2 godine. mogu proslijediti nekih snapshota sto bi ti moglo biti interesantno.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 18:42

Venera wrote: 28 Apr 2020, 18:39
Skin wrote: 28 Apr 2020, 17:53
ma bezveze...jer naucna dostignuca pokrecu razvoj covjecanstva
aha, evo vodiimo kako se dosadasnja dostignuca i prioriteti pomogli u krizi corone :D.
dobro. dole naucna dostignuca, prestanite se baviti naukom jer to nema nikakavog smisla...jel to govoris

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 18:43

Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:14 :ok
(to je samo odgovor na ljubicino takvo pitanje...e cuj sanjare o zivotu na marsu)

slazem se, nezamisliv je znacaj takvog "iskoraka" u svemir.
prijavljivali smo neki projekat na temu naseljavanja marsa, vezano za tehnologiju i regulativu interneta i infrastrukture na marsu. tada sam citala i druge projekte, pa i to za uzgajanje kultura u sklopu istrazivanja i simulacija mars okoline u "plastenicima" na zemlji, bez stvarnog marsovskog tla...pa eto, onako, samo se ubacih.
jah, ljubica nista ne zna :lupa

moja poanta je vezana za priorittete u ulaganja u R&D , a znamo kako i sto se desava u doticnom sektoru :rol

isli su sa mnom, na univerzitet, osobe koje su u struci astronauti i koji su vjezbali "zivot na Marsu" , bezeve mi podvalcis da nemam pojma :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 18:43

Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:42
Venera wrote: 28 Apr 2020, 18:39

aha, evo vodiimo kako se dosadasnja dostignuca i prioriteti pomogli u krizi corone :D.
dobro. dole naucna dostignuca, prestanite se baviti naukom jer to nema nikakavog smisla...jel to govoris
ne kuzis :D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 18:45

ljubi meni je drago da ti kuzis

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 18:47

Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:45 ljubi meni je drago da ti kuzis
al' dzaba kad ti ne kuzis :rol :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 18:50

a to gore, ne podvlacim ti nista nego na jedno potpuno besmisleno pitanje dajem sarkastican odgovor. zacudjujuce mi je da uopste tako nesto pitas obzirom na taj eto background sto si navela...

kakvo ulaganje u r&d sad pominjes, rekla si da ti nije jasno zasto se sanjari o zivotu na marsu i to je sve sto si rekla.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 18:58

Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:50 a to gore, ne podvlacim ti nista nego na jedno potpuno besmisleno pitanje dajem sarkastican odgovor. zacudjujuce mi je da uopste tako nesto pitas obzirom na taj eto background sto si navela...

kakvo ulaganje u r&d sad pominjes, rekla si da ti nije jasno zasto se sanjari o zivotu na marsu i to je sve sto si rekla.
sarkazam nije poteban, ne volim ga u diskusijama jer mi siti cesto puta izglda kao sredstvo bjezanja od normlane komunikacije

ulaganje u R&D , pa znas kako se kontrolira i kako se postavljaju priroteti u u laganja istrazivanja

ja sam se milion puta iznervirala u ulaganje u promjene dizjana / interijera aviona, ali dzaba , dadnu se par u manje vazne prioritet istrazivanja

tako je i sa Marsom, ulganje u istrazivanja podrzavvam, svaki izum se moze upotrijebiti u druge svrhe , ali se previse ubrazno ulaze u dijelove projekata koji nisu prioritet :rumenko

novac u R&D se zlopuotrebljava od strane birokratije :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 28 Apr 2020, 19:00

Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:14 :ok
(to je samo odgovor na ljubicino takvo pitanje...e cuj sanjare o zivotu na marsu)

slazem se, nezamisliv je znacaj takvog "iskoraka" u svemir.
prijavljivali smo neki projekat na temu naseljavanja marsa, vezano za tehnologiju i regulativu interneta i infrastrukture na marsu. tada sam citala i druge projekte, pa i to za uzgajanje kultura u sklopu istrazivanja i simulacija mars okoline u "plastenicima" na zemlji, bez stvarnog marsovskog tla...pa eto, onako, samo se ubacih.
Jedva čekam da vidim to.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 19:03

Trafalgar Law wrote: 28 Apr 2020, 19:00
Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:14 :ok
(to je samo odgovor na ljubicino takvo pitanje...e cuj sanjare o zivotu na marsu)

slazem se, nezamisliv je znacaj takvog "iskoraka" u svemir.
prijavljivali smo neki projekat na temu naseljavanja marsa, vezano za tehnologiju i regulativu interneta i infrastrukture na marsu. tada sam citala i druge projekte, pa i to za uzgajanje kultura u sklopu istrazivanja i simulacija mars okoline u "plastenicima" na zemlji, bez stvarnog marsovskog tla...pa eto, onako, samo se ubacih.
Jedva čekam da vidim to.

Traflagr Law, takvi prjketi vec postoje :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 28 Apr 2020, 19:04

Trafalgar Law wrote: 28 Apr 2020, 17:21 Image


Kako je lijepa mlaznica. :julia

Hocu I ja ovo da posmatram :place
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 19:06

Venera wrote: 28 Apr 2020, 18:58
Skin wrote: 28 Apr 2020, 18:50 a to gore, ne podvlacim ti nista nego na jedno potpuno besmisleno pitanje dajem sarkastican odgovor. zacudjujuce mi je da uopste tako nesto pitas obzirom na taj eto background sto si navela...

kakvo ulaganje u r&d sad pominjes, rekla si da ti nije jasno zasto se sanjari o zivotu na marsu i to je sve sto si rekla.
sarkazam nije poteban, ne volim ga u diskusijama jer mi siti cesto puta izglda kao sredstvo bjezanja od normlane komunikacije

ulaganje u R&D , pa znas kako se kontrolira i kako se postavljaju priroteti u u laganja istrazivanja

ja sam se milion puta iznervirala u ulaganje u promjene dizjana / interijera aviona, ali dzaba , dadnu se par u manje vazne prioritet istrazivanja

tako je i sa Marsom, ulganje u istrazivanja podrzavvam, svaki izum se moze upotrijebiti u druge svrhe , ali se previse ubrazno ulaze u dijelove projekata koji nisu prioritet :rumenko

novac u R&D se zlopuotrebljava od strane birokratije :123
pa ako iko ima strpljenja u komunikaciji s tobom, to sam ja - i sad dozivjeh da se meni spocitava sarkazam jer nisam bila uobicajeno njezna na tvoje nebuloze. nekad bas izvalis, stvarno.

ta zadnja teza da se novac za R&D zlouprebljava osd strane birokratije je toliko rastezljiva. toga ima da, i moze se reci i da je uvijek nedovoljno ulaganja u nauku, koliko toga treba da se radi i koliko toga je potrebno - ali nije bas ni da se ne daje. konkretno ova tema o kojoj tu pricamo, space R&D - ne bi vjerovala koliko novca daju na ovakve stvari i sheici sa bliskog istoka. ima uvijek poziva za projekte, ali i CERN, SETI i drugih jakih istrazivacih timova koji se na njih prijavljuju, pa taj novac oni i dobiju.

ali ja cu se uvijek sloziti kad god neko kaze malo je love za nauku, cak i kad to nije 100% tacno.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 19:08

da ne prznimo covjeku teme bezveznim raspravama..

ali cuj je molim te, takvi projekti vec postoje :D. aa grr, ljubice.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 28 Apr 2020, 19:09

Ne sanjarim o tome da naselimo Mars.
Ma ideja mi se uopste ne svidja za sada.


Projekt Mars One je bio cisto pipanje pulsa medju normalnim smrtnicima.

Ko normalan bi pristao na One-Way-Ticket.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 19:14

Skin wrote: 28 Apr 2020, 19:06
Venera wrote: 28 Apr 2020, 18:58

sarkazam nije poteban, ne volim ga u diskusijama jer mi siti cesto puta izglda kao sredstvo bjezanja od normlane komunikacije

ulaganje u R&D , pa znas kako se kontrolira i kako se postavljaju priroteti u u laganja istrazivanja

ja sam se milion puta iznervirala u ulaganje u promjene dizjana / interijera aviona, ali dzaba , dadnu se par u manje vazne prioritet istrazivanja

tako je i sa Marsom, ulganje u istrazivanja podrzavvam, svaki izum se moze upotrijebiti u druge svrhe , ali se previse ubrazno ulaze u dijelove projekata koji nisu prioritet :rumenko

novac u R&D se zlopuotrebljava od strane birokratije :123
pa ako iko ima strpljenja u komunikaciji s tobom, to sam ja - i sad dozivjeh da se meni spocitava sarkazam jer nisam bila uobicajeno njezna na tvoje nebuloze. nekad bas izvalis, stvarno.

ta zadnja teza da se novac za R&D zlouprebljava osd strane birokratije je toliko rastezljiva. toga ima da, i moze se reci i da je uvijek nedovoljno ulaganja u nauku, koliko toga treba da se radi i koliko toga je potrebno - ali nije bas ni da se ne daje. konkretno ova tema o kojoj tu pricamo, space R&D - ne bi vjerovala koliko novca daju na ovakve stvari i sheici sa bliskog istoka. ima uvijek poziva za projekte, ali i CERN, SETI i drugih jakih istrazivacih timova koji se na njih prijavljuju, pa taj novac oni i dobiju.

ali ja cu se uvijek sloziti kad god neko kaze malo je love za nauku, cak i kad to nije 100% tacno.
Skin , ulaze se, ali ne bas a dovoljno balansiran nacin ( privatna ulaganja nisu dio price)

prioriet bi trebao biti poboljsanje zivota na Zemlji :ok

za sanjarenje se ne baca novac, ali ima tu mogo bacenog novca :123

zato me nerivra prica o zivotu na Marsu, i relano receno, ljudsko tijelo nije formirano za zivot van Zemlje :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 19:14

karta bez povratka je zastrasujuca, ali i te kolonije gore ce imati organizaciju zivota.
trenutno je to stvar radoznalosti, naucnog rada i ispitivanja terena. niti je to nesto sto ce se desiti u dogledno vrijeme, niti je toliko stravicno kao ideja, jednom kad vidis o cemu su sve ljudi mislili... ali, fascinatno jeste, meni bar.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Skin » 28 Apr 2020, 19:15

Venera wrote: 28 Apr 2020, 19:14

Skin , ulaze se, ali ne bas a dovoljno balansiran nacin ( privatna ulaganja nisu dio price)

prioriet bi trebao biti poboljsanje zivota na Zemlji :ok

za sanjarenje se ne baca novac, ali ima tu mogo bacenog novca :123

zato me nerivra prica o zivotu na Marsu, i relano receno, ljudsko tijelo nije formirano za zivot van Zemlje :ok
slazem se... daj da prvo popravimo uslove na zemlji, toliko problema ima.
ali i ovo treba da postoji

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Venera » 28 Apr 2020, 19:16

Skin wrote: 28 Apr 2020, 19:14 karta bez povratka je zastrasujuca, ali i te kolonije gore ce imati organizaciju zivota.
trenutno je to stvar radoznalosti, naucnog rada i ispitivanja terena. niti je to nesto sto ce se desiti u dogledno vrijeme, niti je toliko stravicno kao ideja, jednom kad vidis o cemu su sve ljudi mislili... ali, fascinatno jeste, meni bar.
ali ljudsko tijelo to ne moze podnjeti van Zemllje, ma kako zvucalo fascinirajue :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 28 Apr 2020, 19:18

Svi smo misljenja da je sve to super zanimljivo, ali nsjprivrzeniji smo majci Zemlji :srce
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests