Roboti i vještačka inteligencija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Roboti i vještačka inteligencija

Post by srculence7 » 22 Jan 2018, 16:06

Izgleda da nam roboti, ipak, još neko vreme neće preuzeti većinu poslova. Robot Fabio koji je osmišljen kao pomoćnik kupcima u supermarketima dobio je otkaz posle samo sedam dana. Fabio se trudio, ali je zbunjivao kupce i davao pogrešne informacije.

Image

ShopBot je napravljen po zamisli stručnjaka sa Univerziteta „Heriot-Vat“, piše škotski list Herald.
Model koji nosi ime Fabio dobio je posao u jednom supermarketu u Edinburgu. Odlično je počeo, nudio je besplatne uzorke, preporučivao proizvode, kupci su bili oduševljeni, bilo je tu zagrljaja, komplimenata...

Međutim, ubrzo je sve pošlo nizbrdo.

Kada je jednom kupcu bila potrebna pomoć oko pronalaženja sira, umesto jasnih uputstava robot je šturo odgovorio „U rashladnim vitrinama“. Još jedan od problema bila je buka koja je u nekim slučajevima potpuno onemogućavala robota da razume pitanja kupaca.

„Nažalost, Fabio se nije pokazao onako kako smo se nadali. Ljudi su ga izbegavali. Mučio se dok se kretao između rafova, pogotovo po klizavom podu, ali i pri davanju uputstava“, rekla je vlasnica prodavnice Luisa Margiota.

Kada su robotu saopštili da mu neće obnoviti ugovor, on je pitao: „Da li ste ljuti?“. To je rasplakalo neke od zaposlenih u radnji jer su ga „kolege“, uprkos nedostacima, zavolele.

„Nismo očekivali ovakvu reakciju radnika i to da će se vezati za njega. Mislili smo da će ga doživeti kao konkurenciju jer radi njihov posao, ali desilo se upravo suprotno“, objasnio je Oliver Lemon, direktor odseka Interaction Lab pri Univerzitetu „Heriot-Vat“.

vesti-online
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Femea » 22 Jan 2018, 16:55

Fascinantno kako je neke, nama jednostavne radnje teško oponašati , savršeni smo :rozi
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Vjetar » 22 Jan 2018, 17:02

Femea wrote: 22 Jan 2018, 16:55 Fascinantno kako je neke, nama jednostavne radnje teško oponašati , savršeni smo :rozi
:auf Haj' ti imitiraj robotsku preciznost i konzistentnost, njima je to tako jednostavno

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Femea » 22 Jan 2018, 17:06

Oblak wrote: 22 Jan 2018, 17:02
Femea wrote: 22 Jan 2018, 16:55 Fascinantno kako je neke, nama jednostavne radnje teško oponašati , savršeni smo :rozi
:auf Haj' ti imitiraj robotsku preciznost i konzistentnost, njima je to tako jednostavno
Šta će mi to :rug
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Vjetar » 22 Jan 2018, 17:09

Femea wrote: 22 Jan 2018, 17:06
Oblak wrote: 22 Jan 2018, 17:02
Femea wrote: 22 Jan 2018, 16:55 Fascinantno kako je neke, nama jednostavne radnje teško oponašati , savršeni smo :rozi
:auf Haj' ti imitiraj robotsku preciznost i konzistentnost, njima je to tako jednostavno
Šta će mi to :rug
Pa šta će njima da budu kao mi :lupa

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Femea » 22 Jan 2018, 17:10

Oblak wrote: 22 Jan 2018, 17:09
Femea wrote: 22 Jan 2018, 17:06
Oblak wrote: 22 Jan 2018, 17:02
Femea wrote: 22 Jan 2018, 16:55 Fascinantno kako je neke, nama jednostavne radnje teško oponašati , savršeni smo :rozi
:auf Haj' ti imitiraj robotsku preciznost i konzistentnost, njima je to tako jednostavno
Šta će mi to :rug
Pa šta će njima da budu kao mi :lupa
Pa to pitaj one koji ih žele na takvim radnim mjestima :D.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by ina » 22 Jan 2018, 17:17

Fabio se nece predati..... :baba
Svijest ima sidrište.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Nice try » 23 Jan 2018, 08:48

Kada je jednom kupcu bila potrebna pomoć oko pronalaženja sira, umesto jasnih uputstava robot je šturo odgovorio „U rashladnim vitrinama“.
Ovdje je uspio postići identično ponašanje kao i obični prodavači :hihi
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by srculence7 » 23 Jan 2018, 15:40

Zanimljivo je da postoji i robot sveštenik koji oprašta grehe :hm
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Nice try » 23 Jan 2018, 16:31

Može li i on dobiti otkaz :hm
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by damir5 » 23 Jan 2018, 16:46

ma kakvi roboti, kako smo mi savršeni, jel' tako Femea? :ooo

Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: I roboti mogu dobiti otkaz

Post by Krokodil Behko » 23 Jan 2018, 17:41

srculence7 wrote: 23 Jan 2018, 15:40 Zanimljivo je da postoji i robot sveštenik koji oprašta grehe :hm

Skoro pročitah da postoje i dadilje za robote :D.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by storm » 24 Jan 2018, 07:41

Image

Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni
Piše: Goran Vojković
O
Foto: Getty Images

GOTOVO nitko od nas za deset godina neće raditi isti posao koji radi, a i ako ga bude radio – radit će ga bitno drugačije nego danas. Otvaranje prvog automatiziranog supermarketa u sklopu projekta Amazon Go samo je simbol primjena koje ne da dolaze, nego su tu oko nas.

Nemojte misliti da će nas takve stvari zaobići – prednosti koje donosi trgovina bez trgovaca, dakle bez čekanja pred blagajnom i istresanja robe na traku te očitanja, ogromne su. Uđete, uzmete što treba. Izađete. Novac je automatski skinut s vašeg računa. Nema čekanja. Nema razvlačenja robe još jednom. Nema provlačenja i lova na bar kod. Nema gledanja kada će se otvoriti druga blagajna. A cijene proizvoda zbog automatizacije mogu biti još i niže. Sve što se događa u SAD-u evo za par godina će i u nas. Promjene u svijetu su ogromne.

Problem je da većina ljudi, a ni politika, u Hrvatskoj ne žele promjene. Čak i ako su promjene neminovne, nadaju se da neće zahvatiti njihovu osobnu zonu udobnosti. No nitko vas ne pita – ili ćete se prilagoditi ili ulazite u zonu nezapošljivih. Slično je i s državom – ili će se prilagoditi ili ostaje na začelju razvoja, kao što je uostalom ostala Hrvatska, uz grčevite pokušaje da ne promijeni ništa.

Blagajnice, vozači i drugi

U Hrvatskoj se još uvijek razgovara o radu nedjeljom, kako bi eto blagajnice mogle biti s obitelji (no zanimljivo, nitko ne spominje radnice u kladionicama ili konobarice), ali po svemu sudeći blagajnice u supermarketima će imati puni tjedan slobodno. To zanimanje će pridružiti radnicima u videotekama, nekadašnjim RTV-serviserima i sličnim zanimanjima. Supermarketi će trebati jednog poslovođu, jednog koji zna voziti viličar, zaštitara na izlazu, a slaganje robe police mogu honorarno raditi studenti i umirovljenici u smjenama po nekoliko sati. Za slaganje robe ne treba vam nikakvo iskustvo, ni radni staž niti specijalizacija. To je idealan honorarni posao za studenta ili zdravijeg umirovljenika koji će rado odraditi primjerenih 4 sata, „potrošiti dan“ i fino si popraviti mirovinu.

Danas blagajnice, sutra vozači, prekosutra neki treći – nigdje nije zapisano da životna karijera treba biti 40 godina provlačenja bar koda ili držanja volana. I ne treba – ljudi su sposobniji za bitno složenije i bitno zanimljivije poslove. Naš hrvatski problem je taj što se profesionalnom karijerom smatraju jednostavni poslovi koji su drugdje „za snaći se“, dok se ne nađe nešto bolje ili nauči jezik ako ste imigrant. Automatizacije će hrpu takvih poslova pomesti.

Kakve kadrove školujemo?

Sve to ne znači da će zanimanje trgovca nestati. Naprotiv. U svijetu gdje se nudi sve i sva i gdje postoji višak gotovo svih vrsta roba, umijeće prodaje je sve važnije. Iako se u svijetu i automobili mogu naručiti online, većina ljudi će zaželjeti pogledati te isprobati željeni model i trgovac koji zna kupcu „uvaliti“ dva paketa opreme više neće imati problema ni s poslom ni s plaćom niti s bonusima. Slično tome, trgovac koji će o vašoj proizvodnji maslinova ulja ili vina znati ispričati lijepu priču, dovesti hrpu turista na degustaciju i još posložiti web trgovinu i dobro je reklamirati na društvenim mrežama – takav se ne mora bojati budućnosti.



Cijela priča se svodi na to da vaš rad mora davati dodatne vrijednosti, osim ako se niste uhljebili u državnoj službi. Što znači dodatne vrijednosti? To znači da ćete se kao kuhar trebati znati prilagođavati promjenama mode i ukusa, a ne samo spremati bečki s krumpirima. To znači da ako radite u kafiću trebate napraviti capuccino s finom, čvrstom pjenom, a ne samo uliti malo mlijeka. To znači da ako ste pravnik u firmi trebate sjesti i naučiti javnu nabavu – jer kod nas je država najveći kupac. To znači ako ste automehaničar, očekuje se da već danas nakon posla čitate o hibridima i električnim automobilima jer takvi će za par godina dolaziti masovno na servise.

Ukratko, ako radite posao koji će lako zamijeniti stroj – da, zamijenit će vas stroj. Ako radite neki drugi posao, pogledajte kako stvari idu u svijetu, učite i prilagođavajte se. Ako se postavite na način: „Ja sam završio školu i što sada imam učit!“, valjda imate kojeg kuma koji vam može izmisliti mjesto u lokalnoj firmi jer drugačije ćete postati socijalni slučaj i nitko vas neće žaliti.

E, da, ako imate zanimanje koje se može naučiti u par tjedana – prevarili su vas, nemate nikakvo zanimanje.

Postavlja se naravno i pitanje – kakve kadrove školujemo? Je li zanimanje trgovac ono što će se od trgovca tražiti za 10-20 godina? Je li zanimanje elektroničar ono što će se od elektroničara tražiti za 10-20 godina? Je li to tako i kod pravnika (tu pouzdano znam da nije, nađite u programima naših pravnih fakulteta npr. običnu javnu nabavu kao kolegij). Je li vas na tehničkim fakultetima uče robotici, 3D printerima i protokolima kojima međusobno komuniciraju strojevi? Na nekima ne, na nekima da, izvedbeni programi su javni, pa lako provjerite tko misli na budućnost. Neki su se dobrim dijelim prilagodili, ali mnogi nisu. Pronaći ćete i gdje se koriste knjige stare nekoliko desetljeća, a da to nisu temeljne stvari tipa matematike ili fizike. Pronađite gdje se uopće školuju visokostručni kadrovi kakve danas treba jedan Rimac, jedan Musk ili jedan Amazon. Nema ih kod nas? E, to je naš problem.
Kada sve pogledate – Hrvati se školuju, žive i rade kao da su 80-e godine prošlog stoljeća. A sada je 2018. Sve se promijenilo. I nikada se neće vratiti natrag. Ako ovako nastavimo, ako ne shvatimo što znači Amazon Go u globalnoj ekonomiji – preskočit će nas i Bugarska, kao što nas je preskočila i Rumunjska.

Nije ni država bolja

Ni država, kao ni građani, uopće ne želi vidjeti što donosi budućnost. Evo, prije nekoliko dana došla je vijest Europske komisije o tome kako će se početi naplaćivati PDV i na male pakete, do 22 eura koji se masovno naručuju iz Kine i sličnih država. Kako postupak naplate PDV-a košta, to znači višestruko povećanje cijene takvih paketića. Kinezi će vrlo vjerojatno riješiti stvar tako da svoja skladišta prebace u Europu, plate ovdje carinu i PDV i šalju pakete iz EU-a.

U zemlji koja je u 2018. godini netko iz vlade već bi bio u Kini i nudio projekte logističkog centra za cijelu Europu, recimo u blizini Rijeke. U zemlji kao što je Hrvatska neće se napraviti ništa, ali će se ponavljati kako je bilo lijepo kada su za vrijeme Hladnog rata svi trgovali preko nas. I onda će građani uvečer, jer nema posla, otići na čuveni kolodvor 602, odakle odlaze noćni autobusi za Njemačku.
Ima li netko odgovor što je nama kao narodu? Zbog čega ta očajnička želja da sve ostane kao što je nekada bilo, u svijetu koji se mijenja brže nego ikada? U vremenu promjena, možete ili zajahati val i surfati, ili čekati da vas taj isti val poklopi. Estonci, Česi, Slovaci, Rumunji, Irci – zajahali su val tehnoloških i drugih promjena i ne puštaju.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80131
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7021 times
Been thanked: 11332 times
Status: Online

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by spacebound » 24 Jan 2018, 08:02

:hm sva prijasnja predvidjanja su bila preoptimisticna , ne sumnjam da je i ovo.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by Bla » 24 Jan 2018, 08:50

Mene više interesuje šta pisac u stvari želi,
jel' da sad neko kaže: OK, zajahaćemo :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by storm » 24 Jan 2018, 08:54

Malo jest preoptimisticno za ove prostore...ali necemo pobjeci od toga.
Eto ne snalazimo se vec kad nema vise mega tvornica ... nije isplativo.
Pisac je htio reci vjerojatno, da treba malo pogledati zanimanja buducnosti.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 10:32

Da živimo na imperijalističkom, neokolonijalističkom, vakom-nakom zapadu, to nam ne bi trebao ibti problem.
Svaka od zapadnoevropskih država, već sad ima dovoljno u budžetu, da isplaćuje zagarantovani dohodak svakom građaninu, pa koliko-toliko.
Stvar remete imigranti, ali uvijek će trebati jeftine radne snage, pa tako da oni mogu i da rade, umjesto da sjede, valjda su zbog posla i došli tu.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by storm » 24 Jan 2018, 10:45

Skroz su loši rezultati napredovanja migranata iz onog vala...niti se žele educirati, niti raditi a vrlo je moguće da i nisu dovoljno uradili u zemljama koje su ih primile tj da je bilo to previše za sustav odjednom...
A ti dohotci...ja bih svakako podržao jedan fiksni dio a ostatak varijabilni...pa više, bolje radiš- više imaš...uz neke uvjete, kako do statusa upravo zbog gore navedenih...
Migracija, da dobiješ priliku, radiš, pridonosis- svaka čast i podrška....
Migracija da se prikopčaš na sisu države, praviš djecu i okupljaš se sa istim klošarima po gradu....karta u jednom smjeru za Banoviće glede EU
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2018, 11:00

storm wrote: 24 Jan 2018, 10:45 Skroz su loši rezultati napredovanja migranata iz onog vala...niti se žele educirati, niti raditi a vrlo je moguće da i nisu dovoljno uradili u zemljama koje su ih primile tj da je bilo to previše za sustav odjednom...
A ti dohotci...ja bih svakako podržao jedan fiksni dio a ostatak varijabilni...pa više, bolje radiš- više imaš...uz neke uvjete, kako do statusa upravo zbog gore navedenih...
Migracija, da dobiješ priliku, radiš, pridonosis- svaka čast i podrška....
Migracija da se prikopčaš na sisu države, praviš djecu i okupljaš se sa istim klošarima po gradu....karta u jednom smjeru za Banoviće glede EU

Jer je sve na ovoj planeti nesavršeno.
Budućnost jeste u migraciji, ali ne bilo kojoj i bilo kakvoj.
I ja bih da kod nas dođu neki mirni i vrijedni imigranti, a boja kože/religija - nebitno.

Sistem već imamo i to je ovaj na zapadu.
Sad ga treba sprovesti i u ostatku planete, onako kako to EU radi sa zemljama kandidatima.
Sve ostalo je gubljenje vremena, a onaj ko to namjerno radi vuče nas u prošlost
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Amazon nas upozorava – ili ćemo se prilagoditi ili biti nezaposleni

Post by Melek » 24 Jan 2018, 16:55

A ja sam, s druge strane misljenja da cemo se i morati prilagoditi i biti nezaposleni :oo

Nadam se samo da ce se i sistemi prilagoditi toj situaciji, jer inace ce da bude haos :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests