Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mala_Mu » 17 Sep 2018, 09:23

Image

Korištenje mobitela na nastavi postala je sasvim normalna aktivnost učenika širom svijeta pa i u našoj zemlji. Problem nastaje kada na taj način ometaju i ugrožavaju obrazovni proces, što se, saznajemo, dešava gotovo svakodnevno. Stoga smo pitali stručnjake treba li u bh. školama ograničiti ili zabraniti upotrebu mobitela, po uzoru na pojedine evropske zemlje.
Ne postoje jasno propisani pravilnici o korištenju mobitela u osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH, dok je u RS-u nešto drugačija situacija. Pojedine škole u FBiH ograničile su upotrebu mobitela na osnovu internih odluka, dok ni u jednom kantonu ne postoje smjernice o korištenju mobitela na nastavi.

Ograničiti upotrebu


Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo, smatra kako je potrebno održavati okrugle stolove na kojima bi roditelji, stručnjaci, psiholozi i nastavnici razmatrali eventualno ograničenje upotrebe mobitela u bh. školama.

"Danas svako dijete ima mobitel i, nažalost, dešava se da ga koriste za fotografisanje, snimanje ili dopisivanje na nastavi, što nikako nije uredu. Mi nismo za potpunu zabranu korištenja mobitela, jer zbog današnje sigurnosne situacije učenici se moraju javljati svojim roditeljima. Međutim, potrebno nam je ograničenje upotrebe mobitela, i to jednoobrazno. Ne može u jednoj školi postojati zabrana, a u drugoj da svi slobodno koriste mobitele. Moramo kroz zakon i pravilnik regulisati korištenje mobitela na nastavi", kazao nam je Sivro.

On dodaje kako učenicima treba ograničiti korištenje mobitela, osim u slučajevima kada im trebaju za prikupljanje određenih podataka, posebno na časovima informatike.

"Nadležna ministarstva bi trebala kroz svoje redovne konsultacije školama, nastavnicima i roditeljima dati instrukciju u kojoj će jasno propisati ograničenje upotrebe mobitela. Škole ne bi trebale same od sebe uvoditi zabrane. Neprihvatljiv je takav način. Potrebno nam je jedinstveno rješenje", istakao je Sivro.

Iz Federalnog ministarstva obrazovanja BiH potvrdili su nam kako se korištenje mobitela u školama uglavnom uređuje na nivou škola, odnosno propisuje pravilima škola.

"Mi pozdravljamo sve do sada provedene aktivnosti u vezi s uvođenjem jasnih pravila korištenja mobilnih telefona u školama te se nadamo da će sva nadležna kantonalna ministarstva obrazovanja dati određene smjernice školama kako da eventualno pristupe optimalnom rješavanju ovog pitanja. Naš stav jeste da, u svakom slučaju, trebaju postojati izvjesna pravila u školama koja će osigurati da korištenje mobitela ne ometa nastavni proces, odnosno odgojno-obrazovni rad u školi", odgovorili su nam iz Federalnog ministarstva obrazovanja BiH.

S druge strane, prema Zakonu o osnovnom vaspitanju i obrazovanju RS-a, zloupotreba mobilnih telefona za vrijeme nastave i snimanje videoklipova za vrijeme boravka u školi i njihova daljnja distribucija smatra se težom povredom dužnosti učenika.

"Za ovu vrstu povrede dužnosti učeniku može biti izrečen ukor direktora, ukor nastavničkog vijeća ili premještanje iz jedne u drugu najbližu školu", kazali su nam iz Ministarstva prosvjete i kulture RS-a.

Također i Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju RS-a kao teža povreda obaveze učenika definisana je zloupotreba korištenja mobilnih telefona u školi, s tim da se u ovom slučaju učeniku može izreći isključenje iz škole.

Korištenje mobitela u školi je pitanje o kojem raspravljaju roditelji i uprave škola širom Evrope i Amerike. Naprimjer, Francuska je u julu ove godine uvela zabranu korištenja mobitela u osnovnim školama, što je bilo predizborno obećanje predsjednika Emmanuela Macrona.

Utjecaj na psihu učenika


Psihologinja i psihoterapeutica Armina Čerkić govori nam kako su Amerikanci počeli zabranjivati upotrebu mobitela u školama, jer su primijetili da u velikoj mjeri utječu na smanjenje pažnje učenika tokom nastave.

"U 2015. godini vršeno je istraživanje u Velikoj Britaniji koje je pokazalo kako su učenici kojima je bilo zabranjeno korištenje mobitela tokom nastave imali bolje rezultate na testovima znanja. Također, rađena su i istraživanja o korisnosti mobitela u procesu nastave i rezultati su pokazali da mobiteli, naročito pristup internetu, mogu imati pozitivan utjecaj na učenike, ali je potrebna velika uključenost nastavnika u pružanju smjernica i superviziji učenika", kazala nam je Čerkić.

Ona smatra kako je u osnovnim školama u BiH potrebno podržati nastavno osoblje u korištenju tehnologije pri radu, a u cilju unapređenja procesa nastave.

Prema mišljenju psihologinje i psihoterapeutice Nermine Vehabović-Rudež, iz perspektive roditelja djeci su potrebni mobiteli u školama radi komunikacije. Međutim, kako kaže, iz ugla psihologije nije dobro da djeca tokom nastave imaju mobitele kod sebe.

"Učenici zbog mobitela gube koncentraciju, ne učestvuju u nastavi i umjesto da razvijaju svoju psihu kroz interaktivni rad s drugom djecom i nastavnicima, postaju sve više usamljenici. Osim toga, dokazano je kako nekontrolisano korištenje mobitela djeluje na mozak djeteta. Međutim, ne smijemo zaboraviti da je tehnologija veoma bitna za modernog čovjeka i korištenje tehnologija u školi je neophodno, ali uz stručno vođenje", ističe Vehabović-Rudež.

Saradnja i usklađenost nastavnika i roditelja, kažu psiholozi, ključna je za dobrobit djece kada je riječ o korištenju mobitela u školi.

"Oni su direktno odgovorni za zdrav psihički razvoj djece. Ne možemo dati odgovornost djeci koliko će i kako koristiti mobitele jer oni to ne mogu samostalno odlučiti. Odrasli trebaju kontrolirati i dozirati korištenje mobitela za dobrobit djece", istakla je Vehabović-Rudež.

Naši sagovornici zaključuju kako se popularni elektronski uređaji mogu iskoristiti za poticaj djece u obrazovanju, ali da se mora stati ukraj korištenju mobitela ispod klupe.

klix.ba

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3948 times
Status: Online

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Veca » 17 Sep 2018, 09:41

...ja bih to zabranila, koristiti samo na pauzi! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Krokodil Behko » 17 Sep 2018, 09:56

Možda bi bilo bolje, da se kompletno obrazovanje, preseli na online sistem :plavi
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Čupava » 17 Sep 2018, 10:00

Ma zabraniti nego sta.. kako djeca da se koncentrisu na predavanje sa tel u rukama.. ma nema šanse da se to može surfanjem, chatanjem i sl.

Curici posle 20h nem korištenja tel. još mi i to fali i onako je ne vidim cijeli dan, još kad dođe kuci treba se dočepati telefona i svoje sobe.. neka je još malo uz mene ..bolje se druži bez tel..
.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by storm » 17 Sep 2018, 10:11

Krokodil Behko wrote: 17 Sep 2018, 09:56 Možda bi bilo bolje, da se kompletno obrazovanje, preseli na online sistem :plavi
Pa na kraju ce tako i biti...
Nema jos dugo skolama, biti kakve su bile...u skandinavskim zemljama, vec je iPad primarni skolski pribor...sustav nagrađivanja i sve sto mi pamtimo, ide kraju...
Sto i nije loše uvijek
Zabrane...heh, znamo kako to ide sa zabranama :oo
Jednostavno bi se postavili uredjaji koji poništavaju mob net...dopuštaju samo neki ethernet ...unutarnju skolsku mrezu....pa neka rokaju...
A ne da se ucitelji moraju zezati prvo sa ucenicima, a potom i sa pobjesnjelim debilima tj roditeljima....koji znaju kao opareni utrcati u skolu...jer je malom debilu oduzet mob....eto :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81303
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10231 times
Been thanked: 7103 times
Status: Online

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Julia-Klara » 17 Sep 2018, 12:44

storm wrote: 17 Sep 2018, 10:11
Krokodil Behko wrote: 17 Sep 2018, 09:56 Možda bi bilo bolje, da se kompletno obrazovanje, preseli na online sistem :plavi
Pa na kraju ce tako i biti...
Nema jos dugo skolama, biti kakve su bile...u skandinavskim zemljama, vec je iPad primarni skolski pribor...sustav nagrađivanja i sve sto mi pamtimo, ide kraju...
Sto i nije loše uvijek
Zabrane...heh, znamo kako to ide sa zabranama :oo
Jednostavno bi se postavili uredjaji koji poništavaju mob net...dopuštaju samo neki ethernet ...unutarnju skolsku mrezu....pa neka rokaju...
A ne da se ucitelji moraju zezati prvo sa ucenicima, a potom i sa pobjesnjelim debilima tj roditeljima....koji znaju kao opareni utrcati u skolu...jer je malom debilu oduzet mob....eto :oo
Isto kao i u kinima i pozoristima u nekim zemljama - umjesto da se uzdaju i "pamet" posjetitelja lijepo postavis blocker pa ti gledaj odakle je vedro.
Ukljuciti i skolsko dvoriste, kako bi roditelji skontali da im djeci ne treba telefon dok su u skoli, jer ga ni oni nisu imali pa su opet dolazili zivi i zdravi kuci.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 17 Sep 2018, 14:13

U našim školama na odmorima puste net (mada tu i nema nekog prostora za surfanje),
u toku nastave se ne smije mobitel koristiti, ni biti vidljiv ....
Sve više se stavljaju stolovi sa providnim zadnjim dijelom tako da ispod klupa ne mogu ih imati, niti kriti ...
obzirom da sam uvijek po vijećima roditelja ne mogu reći da je bilo žalbi po pitanju takvih problema,
nekih pojedinačnih da, ali ništa alarmantno.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mutevelija » 17 Sep 2018, 19:59

Nama su zabranili bili klikere, samo zabranjuju pa su onda zabranili bili karte :123 nema to veze a mobitelima.
To oni pripremaju robujucu klasu koja ce samo znati crncitia nikad se u isto vrijeme zabaviti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15373
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2129 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Laser » 17 Sep 2018, 20:43

Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mutevelija » 17 Sep 2018, 21:16

Sad ja rekoh zabranili klikere, zabranili fidgete, uvijek ce se nesto naci :cudi Nije u tome problem, problem je sto im treba distrakcija od dosadnih casova, dakle nisu problem fidgeti mobiteli i klikeri nego je problem sto je nastava dosadna tj nastavni program.
DA su nastave interesantnije djeca ne bi imala potrebe da posežu za klikerima mobitelima fidgetima.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mala_Mu » 18 Sep 2018, 19:47

Sad kad sam ja zavrsila zabranjujte :valja
Praksa, zadnja dva casa.. RSG je bio aktuelan :DD

Salu na stranu, za srednjoskolce i nekako.. al sad djeca od rane dobi imaju smartphone i nekontrolisano koriste..Nokiu 3310 da se moze javiti i poslati u skolu :ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mutevelija » 18 Sep 2018, 19:57

Treba ba koristiti mobitele, nemojte biti tehnoloski zaostali.
Jos malo pa ce se i nastava digitalizovati. Ja sam za mobitele ali da se uklopi nekako u nastavni program kao sto imaju i e dnevnike.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Pasaga » 18 Sep 2018, 20:00

Mutevelija wrote: 18 Sep 2018, 19:57 Treba ba koristiti mobitele, nemojte biti tehnoloski zaostali.
Jos malo pa ce se i nastava digitalizovati. Ja sam za mobitele ali da se uklopi nekako u nastavni program kao sto imaju i e dnevnike.
... ovde je haman sve preko moba ...
i kompijuter ...

Doslo vrjeme,kad se drzava vec zamislila...
... dali ce za koju godinu ,uopste postojati rukopis...
... dali ce ljudi znati pisati .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Mutevelija » 18 Sep 2018, 20:09

Ma nek ukinu internet i nek se ne sikiraju i nek hebu sebi mater. Treba samo lopatu imati dje ces dijetu dati mobitel odmah imas potencijalnog buntovnika, internet je obrazovanje pa sviđalo se nekima ili ne.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Hurija » 18 Sep 2018, 22:37

Ma neka ih djeca ostave recimo u kakav pretinac ili ormastrić realno pojedina okruženja su nesigurna mišljenja sam da djeca trebaju imati mobitel uz sebe barem do škole i po povratku kući :roll
Ostalo je cutanje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 07:23

Laser wrote: 17 Sep 2018, 20:43 Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.

:misli Imaš li ti djece ikako? Imaš li žensko dijete? :cudi Mada spol nema veze, briga je ista.
Nije ovo vrijeme kao kad smo mi rasli ... :(

A inače, zabraniti upotrebu mobitela, tableta, interneta uopće je isto kao nekad braniti djeci da uče pisati i čitati.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Čupava » 19 Sep 2018, 07:48



Mislim da mobilni telefoni nisu sredstvo obrazovanja u skolstvu... koliko god neki tvrdili da jeste...
.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Nice try » 19 Sep 2018, 08:06

Prvo da kažem da svojima ne dozvoljavam da nose mobitel u školu, čak i kući im ograničavam upotrebu, pisala sam već o tome i dalje istrajavam na takvoj praksi.
Za vrijeme nastave im mobitel odvlači pažnju, čak iako bi isključili signal, djeca će opet nešto čeprkati po mobitelu. Slušaju muziku, gledaju slike, igraju igrice.
Kao i sve ostalo i ova navika polazi iz kuće.Prvo treba roditelji da shvate zašto nošenje mobitela u školu loše utječe na djecu, pa onda djelovati dalje.
Ali, to je nemoguća misija. Većina roditelja će reći da je baš njegovom djetetu mobitel zaboga neophodan. Kako će se čuti pet puta dnevno i sl.
Izuzetak su djeca koja vozare. Njima čak možemo reći da je i najpotrebniji zbog raznih situacija, pobjegne bus i sl.
Mislim da bi škole trebale obezbjediti neke ormariće, korpice ili slično na samom ulazu. Neka ih tu do kraja nastave.
Bilo je baš ružnih iskustava, snimanja nastavnika za vrijeme nastave, objavljivanja na društvenim mrežama, dolazilo je do velikih problema. Ne trebam reći da bi to sve bilo izbjegnuto da se nešto napokon učini na ovom problemu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15373
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2129 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Laser » 19 Sep 2018, 08:26

Chloe wrote: 19 Sep 2018, 07:23
Laser wrote: 17 Sep 2018, 20:43 Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.

:misli Imaš li ti djece ikako? Imaš li žensko dijete? :cudi Mada spol nema veze, briga je ista.
Nije ovo vrijeme kao kad smo mi rasli ... :(

A inače, zabraniti upotrebu mobitela, tableta, interneta uopće je isto kao nekad braniti djeci da uče pisati i čitati.
Kako si inače ti? Jesil se naspavala? Jesil štagod lijepo sanjala? :D
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Mobiteli u školama u BiH: Zabraniti ih u potpunosti ili dozirati upotrebu

Post by Chloe » 19 Sep 2018, 08:32

Laser wrote: 19 Sep 2018, 08:26
Chloe wrote: 19 Sep 2018, 07:23
Laser wrote: 17 Sep 2018, 20:43 Blokirati signal u učionicama i u krugu škole.

Roditelji nek ne seru o sigurnosti djece. Mobiteli su im sami po sebi opasnost.

:misli Imaš li ti djece ikako? Imaš li žensko dijete? :cudi Mada spol nema veze, briga je ista.
Nije ovo vrijeme kao kad smo mi rasli ... :(

A inače, zabraniti upotrebu mobitela, tableta, interneta uopće je isto kao nekad braniti djeci da uče pisati i čitati.
Kako si inače ti? Jesil se naspavala? Jesil štagod lijepo sanjala? :D
:lupa pospano, hvala na pitanju ... brzo sam se morala naaspavati pa nije bilo vremena za sanjati ... :D. :D.

Kod tebe? :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests