Fazoni za lakše pamćenje

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Fazoni za lakše pamćenje

Post by Bla » 26 Sep 2018, 22:23

Često je u školama a i u životu bilo nekih fazona da se nešto lakše zapamti, bilo da su neki vizuelni folovi bilo da se rimuje itd itd.

Npr. poznati matematički:

ako je pred zagradom manje
u zagradi se mijenja stanje
ako je pred zagradom više
zagrada se briše

ili ono nabrajanje imena mjeseca po zglobovima i udubljenjima između njih na šaci (prstima)
pa ako mjesec završi na zglobu, onda ima 31 dan, a ako je u udubljenju onda 30 (osim februara)

Ili da se ispruži ruka i opruži palac, pa ako pokazuje slovo L onda je to lijeva ruka, a ako ne onda je desna :lupa

ili npr. da se 4 glavna japanska ostrva najlakše izgovaraju ako se ide redom od sjevera ka jugu: hokaido, honšu, šikoku, kjušu

Čega se vi sjećate...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by lejlamo » 26 Sep 2018, 22:48

a, mnemotehnike...ima toga hejbet...
ono za broj dana u mjesecima sa stisnutom šakom si naveo...E=mc2, einstein miriše cvijeta dva ....pa ono za komšije bivše juge koja je bila okružena BRIGAMA (bugarska, rumunija...).. piješ vodu kao vo, ne znaš šta je H2O

na časovima često potičem djecu da sami smišljaju svoje tehnike za brže i lakše pamćenje...asocijacije crtežima su odlične...imam baš dobrih primjera...posebno za dosadne definicije koje su izuzetno teške za zapamtiti...

npr. probajte napraviti crtež za ovu rečenicu:
mitohondrije su ćelijske organele koje služe kao izvor ćelijske energije.

haha, 90% odraslih pristupa zadatku tako što za početak definicije (slog mito) nacrta ruku koja drži novac :hihi ...itd...i kada se sjetite crteža nema šanse da ćete ikada zaboraviti šta su mitohondrije...

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by Hannibal » 26 Sep 2018, 23:03

sta nas uce jbt, cuj 4 najveca japanska ostrva... hocel mi to ikad trebat u zivotu? uredu je znat neke osnove geografije al kod nas se pretjeruje, a zapostavljaju se neke bitnije stvari. gledo sam na yt jimmy kimmelov show amerikanci ne znaju nac na mapi 5 drzava jbt
🐽

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by Maja » 26 Sep 2018, 23:07

Kod mene to bas ne pali. Kad hocu da zapamtim neki pojam koji prije nisam cula, smislim ja fazon al dzaba :oo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by Bla » 26 Sep 2018, 23:17

Hannibal wrote: 26 Sep 2018, 23:03 sta nas uce jbt, cuj 4 najveca japanska ostrva... hocel mi to ikad trebat u zivotu? uredu je znat neke osnove geografije al kod nas se pretjeruje, a zapostavljaju se neke bitnije stvari. gledo sam na yt jimmy kimmelov show amerikanci ne znaju nac na mapi 5 drzava jbt
skini igricu / kviz "backpacker"
i trebaće ti :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by Nice try » 27 Sep 2018, 08:09

Maja wrote: 26 Sep 2018, 23:07 Kod mene to bas ne pali. Kad hocu da zapamtim neki pojam koji prije nisam cula, smislim ja fazon al dzaba :oo
Ni kod mene. Zapamtim bez fazona ili ne zapamtim nikako.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Fazoni za lakše pamćenje

Post by navika » 27 Sep 2018, 15:03

Maja wrote: 26 Sep 2018, 23:07 Kod mene to bas ne pali. Kad hocu da zapamtim neki pojam koji prije nisam cula, smislim ja fazon al dzaba :oo
:D.

Kod mene je u jednom slucaju upalilo.

Rijec blitva. Uvijek sam iz nekog razloga zaboravljala kako se zove ona zelena trava sto imam u basti. I uvijek sam znala ako se sjetim prvog slova, sjeticu se i cijele rijeci.
I onda sam odlucila da je povezem s rijec - babo, obe pocinju s istim slovom. I zaista mi radi :hihi

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests