Zašto su školarci sve brutalniji?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Nice try » 21 May 2020, 19:25

Dorian wrote: 21 May 2020, 16:55
Nice try wrote: 21 May 2020, 16:50 Nije svejedno djetetu za bilo kakvo odbacivanje.
Ali je lakše ako te jedan odbaci a drugi prihvati nego ako te jedan odbaci a drugog nema.

U školi ako te odbace zbog ljepote ili kilograma, siromaštva itd, nemaš ništa zbog čega bi te prihvatili. A možda si sjajan filmaš, muzičar, pisac, sportista itd i bio bi prihvaćen u nekom klubu. Ili bilo gdje van škole. Zašto djeci ostaviti školu kao jedinu opciju u kojoj će se dokazivati?

Ali, valja roditeljima to objasniti djeci.

Koliko bi djece bilo sretnije da im škola nije jedino mjesto dokazivanja?
Ne mora škola biti jedina opcija, ali djetetu je teško ako nema druga u razredu ili cijeloj školi.
Nije roditeljima teško objasniti, evo nije to problem, ali kako će dijete to prihvatiti?
Može ono imati i hobi i društvo van škole( što mnogi i imaju) ali ostaje velika praznina u njihovim društvenom životu ako nikoga baš nemaju u školi.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Veca » 21 May 2020, 21:29

Dorian wrote: 21 May 2020, 02:10
Veca wrote: 20 May 2020, 23:49


...prva naucena lekcija od mame :D. ...i jos sam im rekla obojici, ni slucajno mi onda ne kukajte kod kuce, jer ce te plus od mene dobiti! :plavi ...i nikad sa djecom nisu imali takvih problema, jedino ovaj stariji jednom sa nastavnikom engleskog, eh njemu je mama pokazala u po skole, zanijemio je namah! ;) ..ti mamu uuusta, da ti mamu!
Moja mama je bila nastavnik u školi.

Ima trikova i za takve. Jedan od najboljih trikova koji nastavnici imaju u svom arsenalu a da na njih ne ostavlja posljedice je sljedeći:

Uvijek ima neko gradivo koje se ispredaje ali nije previše bitno. Ima ga u knjigama, ima ga u tekama i zadaćnicama, ali nikada nije pitanje na kontrolnom ili kada izvedeš učenika da odgovara i slično. I kada naiđe nastavnik na tako nekog roditelja koji mu pokaže nasred škole, nastavnik počne dijete takvog roditelja ispitivati to gradivo.
To gradivo niko ne uči, jer ni jedno dijete ne može naučiti sve, a većina uči ono šta znaju da nastavnici najčešće pitaju. I kako dijete dobija pitanja o gradivu koje siguno nije učilo, dobija jedinice. Znala su djeca ići i na popravne ispite i padala godinu na taj način. A kada se pozove neka inspekcija, nastavnik samo pokaže da to gradivo postoji i u nastavnom planu i u knjigama i to što dijete nije naučilo, to je problem djeteta i njegovih roditelja. Nastavnik sve po propisima uradio.

Pa kada dijete na takav način izgubi godinu ili dvije škllovanja, pa kada se skonta da se može desiti da će im dijete osnovnu završiti kada mu vršnjaci upisuju fakultet, a srednju završiti (ako završi) u vrijeme kada mu vršnjaci završavaju fakultete, smekšaju se roditelji, kako se samo dobro smekšaju.

Nije joj jednom neko dijete ili njegov roditelj izvuklo nož i zaprijetili tim nožem. Pa ih je sve smirila. Na kraju su i ti roditelji i ta djeca završavala pedesetak metara niže u policijskoj stanici klečeći na riži posutoj po vrhu vrele termoakumulacione peći.

Kako su se ta i zajebana djeca i još zajebaniji roditelji znali smiriti poslije takvog tretmana, to je čudo jedno. I još dođu sa cvijećem i bombonjerom da se izvinu.

Sa druge strane znali su se nastavnici svađati i između sebe i sa socijalnim radnicima kada ne žele da dozvole da dijete koje jeste loš đak (ima loše ocjene), ali nije loša osoba, padne godinu ili kada treba intervenisati u porodici jer je dijete ili siromašno ili ima roditelje nasilnike.

U školi u to vrijeme jeste bilo problema, ali ne vršnjačkog nasilja zbog kojeg su djeca izvršavala samoubistva. Samoubistva su se dešaval zbog drugih stvari, uglavnom dijete nije moglo da podnese situaciju u kući. Ali ne zbog situacije u školi.

E, ali to je bilo vrijeme mraka komunizma.

...Dorijane, baaaa ...procitala sam 6 prvih redova koje si napisao, dalje nemam zivaca, a ni vremena .......halo ba, evo ukratko cu objasniti sta je bilo...to mu je bio drugi nastavnik iz engleskog, dijete uvijek imalo dobru ocjenu, a kako on dodje jedva da prodje na polugodistu i na kraj godine...pitala sina kako to, pa ti sada slabo ide, kaze mi da ni on ne razumije zasto...hajde ja ga malo pritegla da vise vjezba, jedno vrijeme i dopunsku placala, i ta uciteljica sto je tu radila mi kaze da dijete nije toliko slabo kakve ocjene dobiva i da se ona cudi zbog toga...................zbog ocjene uopce nisam isla u skolu, nego dijete jedan dan dodje kuci i place, kaze mi da nece vise u skolu :sok ...ja njega predase i kazem mu da mi kaze razlog, dijete mi ispricalo kako ga je pred cijelim razredom provocirao i na kraju rekao, da ne moze da shvati koliko je moj sin glup :sok ...e mislim u sebi mame ti ga nabijem, NECES! ...dobro rekoh sine, fino se sutra spremi u skolu i mama ce s tobom...tako je i bilo, odem i nadjem ga, sjedimo u kancelariji samo ja i on, pitam ga kakve su ocjene i tak to..............a rekoh zasto moj sin nece vise u skolu i zasto ima tako slabe ocjene kako je on dosao, on izbuljio alkoholicarske oci, meni krv udarila u glavu...a tko ste rekoh vi da mog sina provocirate i omalovazavate, ponizavate pred cijelim razredom? ...on kaze nije, a ja skocim istog momenta sa stolice, rekoh moj sin LAZE? ...kaze ne laze ali je to on preuvelicao...kazem mu, jos samo jednom neka mi sin dodje kuci placuci, sud ce imati posla...i jos sam mu rekla da je sramota da se jedan pedagog tako ponasa i da se ne moraju cuditi kad ih neki ucenik uhvati za gusu! .................................jbt. a ti pises kilometarski post! :roll ...a nedao bogo da ga je udario, ja tu nemam i necu kontrolu! ...moju djecu nitko ne smije da bije! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by MunDzi » 21 May 2020, 21:34

Draga Veco, njemu kazes da ne mozes citati njegov dug post, a onda mu repliciras sa jednako dugim postom.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Veca » 21 May 2020, 21:46

...pa napravi cojk mafijasa od mene! :D ...nemoj, nisam to!

...hvala dragom bogu da moja djeca nisu isla dole u skolu :grana ...ja se grozim i jezim od vasih postova! ...djeca su mi jako socijalna, nemam rijeci sto se toga tice! ...nikad mi se nitko nije pozalio na njih sto se toga tice u skolama! ...jbt. kako sam se ljutila kad odem u skolu na roditeljske, oni prvo pricaju fine stvari, pa onda lose ...kao prvo jako su fini sto se tice drugara, pomazu, predusretljivi, kulturni-i sto se nastavnika tice, a ja im kazem, sta si mogu za to kupiti :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by MunDzi » 21 May 2020, 21:49

Dva sam puta procitala i opet ne kontam.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Veca » 21 May 2020, 21:49

...vi mislite, Veca je ovdje karapandza, pa su joj i djeca takva! :jok ...ja sam svoje vrijeme, zdravlje, slobodu, zivce investirala u svoju djecu i nema nitko pravo da ih ponizava i bije! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Veca » 21 May 2020, 21:51

MunDzi wrote: 21 May 2020, 21:49 Dva sam puta procitala i opet ne kontam.
...cega ne kontas, to ja pisem sanskrit ili sta? :roll
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by MunDzi » 21 May 2020, 21:53

Veca wrote: 21 May 2020, 21:49 ...vi mislite, Veca je ovdje karapandza, pa su joj i djeca takva! :jok ...ja sam svoje vrijeme, zdravlje, slobodu, zivce investirala u svoju djecu i nema nitko pravo da ih ponizava i bije! :djed
Sad kontam.
OK.
Nisam ja ni citala njegov post.


Pravda za Vecu. :rum

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Skin » 21 May 2020, 22:08

i ja sam se grozila i jezila veco, kad nisam ovdje zivjela. ali dijete ce mi ovdje rasti. to na sta se grozis je realnost, startna pozicija i uslovi za zdrav odgoj nisu isti jednostavno.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37893
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2289 times
Status: Online

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Pasaga » 21 May 2020, 22:10

Skin wrote: 21 May 2020, 22:08 i ja sam se grozila i jezila veco, kad nisam ovdje zivjela. ali dijete ce mi ovdje rasti. to na sta se grozis je realnost, startna pozicija i uslovi za zdrav odgoj nisu isti jednostavno.
ne ih ucit,odgajat,da na ulici,skoli ...
budu pristojni .....kad su oni u pitanju
moraju biti tvrdi ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 21 May 2020, 22:12

Veca wrote: 21 May 2020, 21:29
Dorian wrote: 21 May 2020, 02:10

Moja mama je bila nastavnik u školi.

Ima trikova i za takve. Jedan od najboljih trikova koji nastavnici imaju u svom arsenalu a da na njih ne ostavlja posljedice je sljedeći:

Uvijek ima neko gradivo koje se ispredaje ali nije previše bitno. Ima ga u knjigama, ima ga u tekama i zadaćnicama, ali nikada nije pitanje na kontrolnom ili kada izvedeš učenika da odgovara i slično. I kada naiđe nastavnik na tako nekog roditelja koji mu pokaže nasred škole, nastavnik počne dijete takvog roditelja ispitivati to gradivo.
To gradivo niko ne uči, jer ni jedno dijete ne može naučiti sve, a većina uči ono šta znaju da nastavnici najčešće pitaju. I kako dijete dobija pitanja o gradivu koje siguno nije učilo, dobija jedinice. Znala su djeca ići i na popravne ispite i padala godinu na taj način. A kada se pozove neka inspekcija, nastavnik samo pokaže da to gradivo postoji i u nastavnom planu i u knjigama i to što dijete nije naučilo, to je problem djeteta i njegovih roditelja. Nastavnik sve po propisima uradio.

Pa kada dijete na takav način izgubi godinu ili dvije škllovanja, pa kada se skonta da se može desiti da će im dijete osnovnu završiti kada mu vršnjaci upisuju fakultet, a srednju završiti (ako završi) u vrijeme kada mu vršnjaci završavaju fakultete, smekšaju se roditelji, kako se samo dobro smekšaju.

Nije joj jednom neko dijete ili njegov roditelj izvuklo nož i zaprijetili tim nožem. Pa ih je sve smirila. Na kraju su i ti roditelji i ta djeca završavala pedesetak metara niže u policijskoj stanici klečeći na riži posutoj po vrhu vrele termoakumulacione peći.

Kako su se ta i zajebana djeca i još zajebaniji roditelji znali smiriti poslije takvog tretmana, to je čudo jedno. I još dođu sa cvijećem i bombonjerom da se izvinu.

Sa druge strane znali su se nastavnici svađati i između sebe i sa socijalnim radnicima kada ne žele da dozvole da dijete koje jeste loš đak (ima loše ocjene), ali nije loša osoba, padne godinu ili kada treba intervenisati u porodici jer je dijete ili siromašno ili ima roditelje nasilnike.

U školi u to vrijeme jeste bilo problema, ali ne vršnjačkog nasilja zbog kojeg su djeca izvršavala samoubistva. Samoubistva su se dešaval zbog drugih stvari, uglavnom dijete nije moglo da podnese situaciju u kući. Ali ne zbog situacije u školi.

E, ali to je bilo vrijeme mraka komunizma.

...Dorijane, baaaa ...procitala sam 6 prvih redova koje si napisao, dalje nemam zivaca, a ni vremena .......halo ba, evo ukratko cu objasniti sta je bilo...to mu je bio drugi nastavnik iz engleskog, dijete uvijek imalo dobru ocjenu, a kako on dodje jedva da prodje na polugodistu i na kraj godine...pitala sina kako to, pa ti sada slabo ide, kaze mi da ni on ne razumije zasto...hajde ja ga malo pritegla da vise vjezba, jedno vrijeme i dopunsku placala, i ta uciteljica sto je tu radila mi kaze da dijete nije toliko slabo kakve ocjene dobiva i da se ona cudi zbog toga...................zbog ocjene uopce nisam isla u skolu, nego dijete jedan dan dodje kuci i place, kaze mi da nece vise u skolu :sok ...ja njega predase i kazem mu da mi kaze razlog, dijete mi ispricalo kako ga je pred cijelim razredom provocirao i na kraju rekao, da ne moze da shvati koliko je moj sin glup :sok ...e mislim u sebi mame ti ga nabijem, NECES! ...dobro rekoh sine, fino se sutra spremi u skolu i mama ce s tobom...tako je i bilo, odem i nadjem ga, sjedimo u kancelariji samo ja i on, pitam ga kakve su ocjene i tak to..............a rekoh zasto moj sin nece vise u skolu i zasto ima tako slabe ocjene kako je on dosao, on izbuljio alkoholicarske oci, meni krv udarila u glavu...a tko ste rekoh vi da mog sina provocirate i omalovazavate, ponizavate pred cijelim razredom? ...on kaze nije, a ja skocim istog momenta sa stolice, rekoh moj sin LAZE? ...kaze ne laze ali je to on preuvelicao...kazem mu, jos samo jednom neka mi sin dodje kuci placuci, sud ce imati posla...i jos sam mu rekla da je sramota da se jedan pedagog tako ponasa i da se ne moraju cuditi kad ih neki ucenik uhvati za gusu! .................................jbt. a ti pises kilometarski post! :roll ...a nedao bogo da ga je udario, ja tu nemam i necu kontrolu! ...moju djecu nitko ne smije da bije! :djed
Meni kada je nastavnik to uradio u 4. osnovne, ja sam ga ugrizao, Morali mu šiti ruku.

Više me ni jedan nastavnik nije maltretirao. Nisu me voljeli ali me nisu ni dirali. U stilu, ne čačkati mečku.

Valjda se na čovjeku vidi da ga ne treba provocirati iako si jači od njega.

I zato kažem, sa nasilnom djecom ne možeš fino. Možeš, ali u trenutku kada je prema tvom djetetu nasilno, pošalješ ga u bolnicu, pa u bolnici sa njim neka rade na popravci. Nema ništa od "Nemoj tući druge to nije fino" u trenutku kada ti šaketa dijete, tada ga treba razbiti, nema veze što je dijete. U trenutku kada šaketa ili na facebooku maltretira tvoje dijete, taj nasilk nije više dijete nego je samo nasilnik. I prema njemu se tako treba i ponašati.

Bilo bi bolje razbiti mu oca i/ili majku ali ako treba, razbiti njega.

Zaboli me u tom trenutku za prava djece, to nisu djeca, to su nasilnici.

Šta je ono šta je djevojčicu iz zlobe poslalo u smrt, dijete? Ne, nije dijete, to je ubica. Nije to četvorogodišnjak koji je bacio kliker sa balkona na vrhu nebodera pa slučajno nekoga pogodio u glavu i usmrtio. To je dijete koje ne zna šta radi.

Djevojčica u pubertetu koja drugu dovede do toga da se baci sa 8. sprata nije više djevojčica, dovoljno je odrasla. Zna zapaliti cigaru, popiti piće, sjesti na moped, ko zna šta sve ne. I kažu dijete? Ne, nije.

Ona je, naprosto, ubica.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Socrates » 21 May 2020, 22:32

De ba Doriane, kakav ubica.

Ne kažem da nije govno, ali da je baš ubica, nije. Ubica bi bila da je uzela noz i izbola nekoga. Nekim se maloljetnicima sudi kao odraslim osobama u takvim i slicnim slučajevima.

Zloba nije ilegalna, tako da nema govora o ubistvu. U ovom slučaju, imamo ovu nesretnu djevojčicu koja nema mentalni kapacitet da se bori sa verbalnim zlostavljanjem, a odrasli sa svih strana su zakazali. I svi upleteni roditelji i učitelji i direktorica i bilo ko drugi ko je mogao djelovati.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Nice try » 22 May 2020, 07:48

Vjerujem da je u manjim školama u manjim gradovima i sredinama drugačije nego ovako kako pišete da je u glavnom gradu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by lejlamo » 22 May 2020, 12:30

fino je ova teta psiholog dijagnosticirala problem...
Splet različitih okolnosti i faktora dovodi do razvoja nasilnog i agresivnog ponašanja kod djece. To su primarno naučena ponašanja koja dijete usvaja kroz učenje po modelu posmatrajući agresivna ponašanja roditelja jedno prema drugom, prema ljudima iz njihove okoline kao i prema samoj djeci. Također nedovoljna posvećenost, nadzor i briga roditelja plodno su tlo za razvoj neadekvatnih oblika ponašanja kod djece. Nedosljednost roditelja u korigovanju dječijeg neprihvatljivog ponašanja, te popuštanja pred dječijim neopravdanim zahtjevima, djetetu se šalje poruka da neadekvatnim ponašanjem može ostvariti svoje ciljeve, što se kasnije reflektuje i u odnosu s cijelom okolinom (škola, poslovni odnosi, emotivni odnosi itd.)", govori naša sagovornica te nastavlja:

"Školsko okruženje također može biti potkrepljivač razvoja nasilnog ponašanja ako se ne uloži trud za stvaranje osjećaja kohezivnosti unutar grupe (razreda), ako izostaje uzajamno poštovanje između učenika i nastavnika, ako postoji odsustvo autoriteta u odnosu nastavnik-učenik. Nasilnici imaju potrebu za potpunom dominacijom unutar grupe, kao i izraženu potrebu za moći. Ne poštuju socijalne norme, krše pravila i sukobljavaju se s osobama koje bi im trebale biti autoritet, skloni su ljutnji te teško podnose frustrirajuće situacije i stanja. Za žrtve obično biraju osobe koje su fizički slabije, mlađe, povučenije i pasivnije od njih".

Naglašava da djeca vrlo često zbog osjećaja srama i bojazni od stigmatizacije ne prijavljuju vršnjačko nasilje, ni roditeljima ni nadležnima u školi. I kada se nasilje prijavi, sam proces rješavanja problema teče sporo, dijete biva dodatno traumatizirano čestim pozivima za svjedočenja, što kod djeteta izaziva veliki nivo stresa i ostavlja posljedice koje moraju biti tretirane terapijama različitih vrsta.

prevencija je bezbeli najpreča...moraju se osvijestiti, prvenstveno roditelji... koje su breme preuzeli na sebe....i, teško je priznati, ali roditeljski odgoj stvara i nasilnika i žrtvu.....

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Veca » 22 May 2020, 19:50

...jao Dorijana, ugriz'o nastavnika u 4-tom razredu :D. ...moja djeca dok su bila malena, znaci prije nego su krenuli u skolu, tada sam ih ucila da grizu, cupaju, vicu iz sveg glasa, ali samo ako bi ih netko od odraslih napao i prisiljavao na nesto sto oni ne bi htjeli raditi :) ...ali kad su krenuli u skolu sam ih vaspitala da postuju pedagoge, drugove i drugarice, a sta god da se desi, da mogu mami reci i da cemo skupa odluciti kako dalje! ...samo taj jedan prinjer sam imala gdje sam skoro pa pukla! ...bilo je losih ocjena, bjezanja sa casova, ne pisanja zadace, sve smo to skupa sredjivali, ucitelji i ja! ...nikad nisam pred djecom govorila nista negativno protiv ucitelja! ...zeljeli smo djeci sve najbolje! :cudi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 22 May 2020, 20:14

Veca wrote: 22 May 2020, 19:50 ...jao Dorijana, ugriz'o nastavnika u 4-tom razredu :D. ...moja djeca dok su bila malena, znaci prije nego su krenuli u skolu, tada sam ih ucila da grizu, cupaju, vicu iz sveg glasa, ali samo ako bi ih netko od odraslih napao i prisiljavao na nesto sto oni ne bi htjeli raditi :) ...ali kad su krenuli u skolu sam ih vaspitala da postuju pedagoge, drugove i drugarice, a sta god da se desi, da mogu mami reci i da cemo skupa odluciti kako dalje! ...samo taj jedan prinjer sam imala gdje sam skoro pa pukla! ...bilo je losih ocjena, bjezanja sa casova, ne pisanja zadace, sve smo to skupa sredjivali, ucitelji i ja! ...nikad nisam pred djecom govorila nista negativno protiv ucitelja! ...zeljeli smo djeci sve najbolje! :cudi
Kad je mogao Suarez....

Meni se zacrni pa kada dođem sebi vidim šta sam uradio.

Čudo do sada nekoga nisam odležao ili me neko jači nije poslao na Bare.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Sheval » 24 May 2020, 21:17

Kritični su roditelji koji gledaju parove, zadruge i farme, tu paradu jeftinoce, prostakluka i moralnih spodoba.
A djeca ko djeca, upijaju..
U drustvu, u kojem moderne prostitutke, klosari i neradnici imaju toliki medijski prostor, tesko da djeca mogu naci prave uzore.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by srculence7 » 24 May 2020, 21:33

Kod nas takvih sadržaja godinama unazad ima... Mislim da na prijave nasilja bilo koje vrste ne treba žmuriti i da se pristupi ozbiljno, da se po pitanju maloletnika preduzmu vaspitno popravne mere u smislu edukacija i društveno korisnog rada u samom startu. Generalno, svaka škola se sa tim problemom suočava, granice su se pomerile i po pitanju uzrasta.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Edis1998
Na probnom
Na probnom
Posts: 29
Joined: 18 May 2020, 15:55
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Edis1998 » 25 May 2020, 00:52

Da su roditelji pametni prut pa po guzici, sa takvim nasilnicama jedino tako možeš, nego im roditelji ugađaj sve, sve im ispuni i onda ubiju jedan mlad život :(

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto su školarci sve brutalniji?

Post by lejlamo » 02 Sep 2020, 19:58

Nasilje u školama nedvosmisleno se tumačilo kao fizičko, verbalno, psihičko ili drugo nasilje nad učenikom ili učenicom koje bi proveli drugi đaci, grupe vršnjaka ili čak učitelj. No, većina zanemari i drugu stranu nasilja u školama – nad učiteljima.

To je širom svijeta ozbiljno pitanje, koje je dobilo relativno malo pažnje u literaturi, a i tamo gdje se spominje literatura sugeriše da je iz više razloga nedovoljno prijavljeno. Istražujući ovu problematiku, naišla sam na istraživanje Odjela za humanističke nauke Univerziteta u Veroni prema kom je 84,8% ispitanih nastavnika u periodu od 12 mjeseci prije ispunjavanja upitnika doživjelo nasilje u školi. Najčešći oblik je verbalni napad/zastrašivanje, opscene primjedbe đaka, te bacanje predmeta na nastavnika.

Ovo saznaje ponukalo me da istražim prisutnost nasilja u našim školama, pa sam napravila upitnik za nastavnike i nastavnice i došla do zapanjujućih informacija!

Od 158 ispitanica i ispitanika, od čega je 93% žena, najčešće sa 10 do 20 godina radnog staža, većina ih je, blizu 60 posto, doživjela verbalno i cyber nasilje i razne prijetnje, a nekoliko i fizički napad. Prema odgovorima, nasilje čine i dječaci i djevojčice. Većina ispitanica kaže da uprava škole nije adekvatno reagovala (56 posto), te da su im kolege ili kolegice povjeravale probleme i iskustva u vezi s nasiljem (77,8 posto). Na pitanje da li su se svetili đacima za nasilje, ispitanici su u najvećem broju odgovorili da nisu, ali ima i onih koji su govorili o težim pitanjima za učenike i kažnjavanju ocjenom.
http://skolegijum.ba/tekst/index/2377/m ... e-spoznaje


Ev nisam nikako mogla odoljeti svojoj zelji.. jednostavno sam morala napisati blog o mojoj omiljenoj nastavnici.. Neki znaju o kome je rijec a neki ne e rijec je o Amni Dervisagic!!!!!!!! Predaje fiziku(hebem i nju i njen predmet)...glupa je ko k**** zena..ima 40 godina, ona kaze da je za nju ideal muskarac Ajzak Njutn..(et glupace)hebo je on onakvu retariradu....ta zena mene ne da mrzi vec joj muka od mene ahhahaha ko te hebe glupaco..samnom na casu nema nikakvog kontakta(kantakt s njom i ne zelim)..nema ga zato jer ona sta god kaze ja joj poklopim jer fakat je glupa... Nedavno mi je rekla da se moji roditelji trude mene da odgoje ali da to im ne uspijeva a ja nisam normalno precutala i rekla sam joj eto bas fino ali ti nemas koga ni da odgojis ona je samo pogledala u mene i zacutala..

ovakvi javni postovi/objave sa fotografijama i video zapisima su sve češći, koliko od strane djece, toliko i od roditelja.

nastavnici bi što prije trebali biti tretirani kao službeno lice na čiji se napad adekvatno reaguje.
Last edited by lejlamo on 02 Sep 2020, 20:18, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests