Zašto su školarci sve brutalniji?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 18:50

Sve to stoji što se tiče nasilne djece. I da su postala takva pod uticajem, i da im je to signal kojim govore okolini da imaju problem itd. Sve je to tačno.

Ali dijete koje je njihova žrtva, i njegove roditelje, to ne interesuje i ne treba da intersuje. Žrtvu ne treba da interesuje zašto ga neki kolega zlostavlja, bitno mu je da prestane da ga zlostavlja. I u trenutku zlostavljanja opravdavam sve metode koje će dovesti do najbržeg prestanka zlostavljanja.

A poslije neka se stručnjaci bave uzrocima i njihovim otklanjanjem ako bude prilike.

Koliko god grubo zvučalo, ako treba birati da li kao u primjeru ove teme da strada žrtva zlostavljanja ili će se to sprečiti time da strada zlostavljač prije nego dovede žrtvu do čina kao u članku, ja nemam dilemu.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by HAVANA » 20 May 2020, 18:53

Dorian wrote: 20 May 2020, 18:32
HAVANA wrote: 20 May 2020, 15:07 Ne postujem sistem, nista ne postujem kad je porodica i djeca u pitanju. Da zakaze sistem ko u mnogim slucajevima a ja da kopam najmilije zbog toga, nece moci. Jebo sistem.
Slažem se.

Ja u takvim slučajevim opravdavam ne samo da se na svaki način, SVAKI način obračuna sa oodgovrnima u školi i roditeljima djece nasilnika, nego i sa samom djecom nasilnicima. Zlostavljaš drugog? U tom slučaju nisi više dijete, postao si legitiman cilj osvete.
Meni je drug na kraju kad je skroz pobudalio a nije zelio da bije dijete od 13 godina, u skoli niko nista ne rjesava, pozvonio na vrata, mali otvorio, trazio tatu... Reko mu da zaustavi to il ce slomit i njega i malog. Tata naravno kreten i poceo mahati rukama, psovati... Slomio ga pred malim i reko malom ovo vas ceka svaki put kad ga dirnes. E onda je sistem profunkcionisao. Jos ga izblamirase na poslu, sef obezbjedjenja banke, murija, zajebancije... Malog niko ne dira, bolje bi bilo da je sam rijesio ali nije mogao i znao. Mirno fino dijete.A ovi retardi se uvijek natovare na takve. Nece na onog sto ce ga letvom po glavi opalit. Ma sad je i super kako je bilo u nase vrijeme dok se sve na sake rjesavalo u skoli i na ulici. Vise je toga bilo nego sad, izbacivali ih iz skole, u popravni dom slali, stolac... Murija ih drala od batina. Dzaba. More budala bilo. Sejo se danas super osjeca... Nije samo pjesma bila...A bogme ni skec o cigli.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Umihana » 20 May 2020, 18:54

ElTriconi wrote: 20 May 2020, 17:59 j.... nas merhametluk i progledavanje kroz prste. Neko problem, ma pusti ga bolan, otac mu kriminalac, pijanac, politicar, radnik, p.... materina, nema oca. Ili mati.
Ti si izgleda davno bio u školi, a nemaš ni dijete školarca...
Da ti opišem kako to izgleda - Nemoj nju, tetka joj sudija, može nam valjat... Njega niko ne smije dirati, babo mu direktor, učiteljica ga štiti životom... Uhhh, njega ostavi na miru, babo u SIPI... Za ovoga ne zakačajte, djed doktor, on mora imati sve petice... U njega otac ima veza, taj bi napravio frku ako mali samo zakuka...

Kamo sreće da smo mi merhametli kao društvo :(

I reću ti samo da su zlostavljači obično bogata i razmažena derišta s bezobraznim roditeljima...
A recimo dijete sa posebnim potrebama ne da niko ne štedi, nego je najčešće jedno od najfinijih...
Last edited by Umihana on 20 May 2020, 19:05, edited 1 time in total.
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 18:59

Samo, možeš slučajno naići na tatu koji će tebe slomiti. Uvijek ima jači.

A za sistem se slažem. Uvijek profunkcioniše kada žrtva reaguje ne mogavši više trpjeti. Bilo to zlostavljanje u školi, osveta silovatelju, štagod.

Dok imaš zakon da čak ni žrtva silovanja ne smije upotrijebiti "prekomjernu silu" u slučaju odbrane od silovatelja (žena ne smije pucati u onoga ko je pokušava silovati ako on nije naoružan) tu nešto ozbiljno ne valja.

Yenna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3944
Joined: 24 Nov 2019, 15:12
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Yenna » 20 May 2020, 19:01

Umihana wrote: 20 May 2020, 18:54

Kamo sreće da smo mi merhametli kao društvo :(

I reću ti samo da su zlostavljači obično bogata i razmažena derišta s bezobraznim roditeljima...
A recimo dijete sa posebnim potrebama ne da niko ne štedi, nego je najčešće jedno od najfinijih...
Tačno. Al ako i ne možeš izaci s njima na kraj,ne moze mi niko zabraniti da maknem svoje dijete iz te sredine.
Bolje i to, nego ovakav kraj nedoBog.

Definitivno, puno roditelja ne zna sta se dešava, zato i ne mogu djelovati.
Moj stav je da je to početak.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 19:05

Umihana wrote: 20 May 2020, 18:54
ElTriconi wrote: 20 May 2020, 17:59 j.... nas merhametluk i progledavanje kroz prste. Neko problem, ma pusti ga bolan, otac mu kriminalac, pijanac, politicar, radnik, p.... materina, nema oca. Ili mati.
Ti si izgleda davno bio u školi, a nemaš ni dijete školarca...
Da ti opišem kako to izgleda - Nemoj nju, nana joj sudija, može nam valjat... Njega niko ne smije dirati, babo mu direktor, učiteljica ga štiti životom... Uhhh, njega ostavi na miru, mama u MUPu, babo u SIPI... Za ovoga ne zakačajte, djed doktor, on mora imati sve petice... U njega otac ima veza, taj bi napravio frku ako mali samo zakuka...

Kamo sreće da smo mi merhametli kao društvo :(

I reću ti samo da su zlostavljači obično bogata i razmažena derišta s bezobraznim roditeljima...
A recimo dijete sa posebnim potrebama ne da niko ne štedi, nego je najčešće jedno od najfinijih...
Zato i kod nas treba ko u Americi, učitelji, direktore, niste mi zaštitili dijete, eto me sutra sa kalašnjikovim u školu. Kad je bal...

Uvijek mi padne na pamet jedan rumunski film sa jednog od prvih polijeratnih Sarajevo FIlm Festivala.

Dakle, u malom mjestu u Rumuniji čovjek ima automehaničarsku radionicu. I ima lijepu kćer od nekih 16, 17 godina. I svaki momak koji se maloj približi dobije batine, tata ne da nikom da joj priđe.

Ali dođe vrijeme da se obnovi dozvola za radionicu. Uglavnom, tata na kraju podvede kćer da je pojebe debeli masni gradonačelnik koji izdaje dozvole za radnje.

Tako imaju i situacije u kojima roditelj koji hoće da sačuva dijete od zlostavljanja, pazi ko je zlostavljač. Neke ne smiješ sprečiti...

Sa druge strane ako ti je dijete važno, onda uradiš sve šta treba. Šta košta da košta.
Last edited by Dorian on 20 May 2020, 19:07, edited 1 time in total.

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Maksuz svratila » 20 May 2020, 19:07

...tuga...šta, niko nije znao, niko nije kriv, niko i ne mari, kindera još jednog nema...i sve će se nastaviti kao i prije bez problema, jer problem niko ne želi da vidi...

... ima prečih stvari, ko još i za to da mari...fuj...loptica se pin ponguje ...je, moja odgovornost , a tvoja nije...lebtejebo u šta smo se pretvorili...
Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 19:09

Nismo se niušta pretvorili moja Maksuz Svratila. Tako se živi u slobodi i demokratiji koje smo toliko željeli.

Sve je to normalno i kako treba biti u modernom slobodnom demokratskom kapitalističkom svijetu.

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Umihana » 20 May 2020, 19:11

Ne kažem da je roditeljima bitno ko je zlostavljač, mada postoji određen strah i respekt kod sučavanja...
Imaš i roditelje koje nije briga i očekuju da dijete samo riješi problem...
Ne generalizujem, nisu svi bogati i uspješni roditelji bezobrazni, naprotiv, oni pametni rade upravo suprotno...

Naš sistem je taj kojemu je bitno "čije" je dijete... I on je taj koji progleda kroz prste određenim kategorijama, samo ne socijalnim, kao što je Trico to zamislio...
Eh kad se to potrefi, sve, onda imaš veliki problem u školi...
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 19:15

Umihana wrote: 20 May 2020, 19:11 Ne kažem da je roditeljima bitno ko je zlostavljač, mada postoji određen strah i respekt kod sučavanja...
Imaš i roditelje koje nije briga i očekuju da dijete samo riješi problem...
Ne generalizujem, nisu svi bogati i uspješni roditelji bezobrazni, naprotiv, oni pametni rade upravo suprotno...

Naš sistem je taj kojemu je bitno "čije" je dijete... I on je taj koji progleda kroz prste određenim kategorijama, samo ne socijalnim, kao što je Trico to zamislio...
Eh kad se to potrefi, sve, onda imaš veliki problem u školi...
Shvatio sam te. Nismo mi ovdje daleko od mentaliteta rumunskog oca iz spomenutog filma.

A učitelji? Niti je njihovo dijete niti su plaćeni da o tome brinu.

Da ne bude što se ušitelja i drugih tiče "Kada su došli po ove i one ja šutio. Kada su došli po mene, niko ne osta da mi pomogne".

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Dorian » 20 May 2020, 19:23

U ovom slučaju, sve da nije imao/imala pojma šta se dešava, direktor škole treba ostati bez posla i još završiti pod krivičnom istragom. Samo zato što je direktor , dakle odgovorno lice, škole u kojoj se takvo nešto desilo. Ako mu se ne dokaže da je znao za zlostavljanje koje je dovelo do čina, pa se vrati u školu kao učitelj, više nikada ni u kakvoj instituciji ne može imati rukovodeći posao. Ne možeš bit irukovodeći institucije a da ne znaš da se dešavaju stvari koje nekoga vode samoubistvu. Kriv si, ili barem nesposoban za rukovodioca zato što ne znaš.

Da smo takvi, ne samo u ovakvim stvarima nego i u drugim, zdravstvo, pravo, itd, puno toga bi bilo drugačije.

Znaš ti nas jebo ti nas.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37395
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24816 times
Been thanked: 4701 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by ElTriconi » 20 May 2020, 19:31

Umihana wrote: 20 May 2020, 19:11 Ne kažem da je roditeljima bitno ko je zlostavljač, mada postoji određen strah i respekt kod sučavanja...
Imaš i roditelje koje nije briga i očekuju da dijete samo riješi problem...
Ne generalizujem, nisu svi bogati i uspješni roditelji bezobrazni, naprotiv, oni pametni rade upravo suprotno...

Naš sistem je taj kojemu je bitno "čije" je dijete... I on je taj koji progleda kroz prste određenim kategorijama, samo ne socijalnim, kao što je Trico to zamislio...
Eh kad se to potrefi, sve, onda imaš veliki problem u školi...
Ja pricam o stvarima koje sam proso, u moje doba to su bili zajebanti, djeca iz nefunkcionalnih porodica.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by ina » 20 May 2020, 19:44

Koliko odrasli ljudi mogu biti okrutni, podmukli i zlobni, ne moze se izvagati.
Zao mi djevojcice.
Svijest ima sidrište.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by lejlamo » 20 May 2020, 19:47

Maksuz svratila wrote: 20 May 2020, 19:07 ...tuga...šta, niko nije znao, niko nije kriv, niko i ne mari, kindera još jednog nema...i sve će se nastaviti kao i prije bez problema, jer problem niko ne želi da vidi...

... ima prečih stvari, ko još i za to da mari...fuj...loptica se pin ponguje ...je, moja odgovornost , a tvoja nije...lebtejebo u šta smo se pretvorili...
Upravo smo to mi.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by lejlamo » 20 May 2020, 19:49

Zna mahala ko je koga kad gdje kako ščim, ali nekim čudom promaknu strašne situacije. odjednom svako se drži svoga posla. ne tiče ga se.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by HAVANA » 20 May 2020, 20:01

Dorian wrote: 20 May 2020, 18:59 Samo, možeš slučajno naići na tatu koji će tebe slomiti. Uvijek ima jači.

A za sistem se slažem. Uvijek profunkcioniše kada žrtva reaguje ne mogavši više trpjeti. Bilo to zlostavljanje u školi, osveta silovatelju, štagod.

Dok imaš zakon da čak ni žrtva silovanja ne smije upotrijebiti "prekomjernu silu" u slučaju odbrane od silovatelja (žena ne smije pucati u onoga ko je pokušava silovati ako on nije naoružan) tu nešto ozbiljno ne valja.
Naravno da mozes.I to je za ljude. :cudi Kad prekipi i drugog rjesenja nema,o tome se ne razmislja.Ali sve i da je bilo tako,budi siguran da bi se isto desilo.Prestalo bi maltretiranje.Zamislio bi se svaki put kad mu ko pozvoni na vrata...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84541
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by Fuddo » 20 May 2020, 20:02

HAVANA wrote: 20 May 2020, 18:53
Dorian wrote: 20 May 2020, 18:32

Slažem se.

Ja u takvim slučajevim opravdavam ne samo da se na svaki način, SVAKI način obračuna sa oodgovrnima u školi i roditeljima djece nasilnika, nego i sa samom djecom nasilnicima. Zlostavljaš drugog? U tom slučaju nisi više dijete, postao si legitiman cilj osvete.
Meni je drug na kraju kad je skroz pobudalio a nije zelio da bije dijete od 13 godina, u skoli niko nista ne rjesava, pozvonio na vrata, mali otvorio, trazio tatu... Reko mu da zaustavi to il ce slomit i njega i malog. Tata naravno kreten i poceo mahati rukama, psovati... Slomio ga pred malim i reko malom ovo vas ceka svaki put kad ga dirnes. E onda je sistem profunkcionisao. Jos ga izblamirase na poslu, sef obezbjedjenja banke, murija, zajebancije... Malog niko ne dira, bolje bi bilo da je sam rijesio ali nije mogao i znao. Mirno fino dijete.A ovi retardi se uvijek natovare na takve. Nece na onog sto ce ga letvom po glavi opalit. Ma sad je i super kako je bilo u nase vrijeme dok se sve na sake rjesavalo u skoli i na ulici. Vise je toga bilo nego sad, izbacivali ih iz skole, u popravni dom slali, stolac... Murija ih drala od batina. Dzaba. More budala bilo. Sejo se danas super osjeca... Nije samo pjesma bila...A bogme ni skec o cigli.
Ma u nas vakat je to bilo puno humanije, ovo danas je hinjski, zlobno, pojede djeci psihu.
Opali te letvom, ti njemu zabijes klanfu u ledja, sutra niko vise nikog ne zajebaje.
A ovo?
Ovo te sam’ izludi.
Na sve se nakace drustvene mreze...katastrofa.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by insomnia » 20 May 2020, 20:03

Nije to bas tako sjajno ni vani. Maltretiranje se obicno nastavlja i na drustvenim mrezama i sl. Cesto je jedino rjesenje surova sila
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by HAVANA » 20 May 2020, 21:01

Upravo to. Sad je jos gore. Maltretiranje po mrezama, curice ko frajeri postale. Ludilo. Sto fudo rece, bilo je gore al lakse. Oderu te od batina, samo se suprotstavi, opali jednog letvom, stocom, necim... I ako te slome, nece te vise peglat. Letva mu na pameti. Sad hinjska podjebavanja po mrezama, ne mozes se vise ko covjek ni pobit. Jos ako i uzivo suti dijete, kukala mu majka i na ulici i mrezama.
Last edited by HAVANA on 20 May 2020, 21:06, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Djevojčica skočila s osmog sprata zbog zlostavljanja vršnjaka u školi

Post by HAVANA » 20 May 2020, 21:04

Mozemo mi pametovat do sutra ali fakat je nekad samo surova sila rjesenje. Isto ko i rat, masi ti zastavama, bacaj cvijece u potoke, salji puse i pjevaj pjesme... Kad te zajmi nema druge nego e sacu ti jebat majku...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests