Treba li zabraniti skupe marke u školama?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Treba li zabraniti skupe marke u školama?

Da
8
57%
Ne
6
43%
 
Total votes: 14

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by gospođa Brams » 22 Nov 2018, 15:25

Protiv sam ovakvih zabrana. Cuj da drzava određuje kakve ce marke djeca nositi. Protiv sam i uniformi, uopce mi se ne sviđa ta prisilna uniformiranost i forsiranje da svi moraju izgledati isto. Da sam u skoli morala nositi uniformu mislim da bi mi to bilo koma, jer sam se oduvijek voljela izrazavat kroz odjecu i voljela njegovati svoj stil odijevanja (a nema veze s markama, marke nisam ni nosila). Kod djece treba poticati individualizam. Naravno da nismo svi jednaki, i necemo biti, nit bi trebali biti, kamo srece da zivimo u drustvu gdje oni koji su sposobniji i koji vise rade imaju vise, jer zasluzuju, kod nas je cesto druga prica...
Mislim da ovo nije rjesenje. Djecu treba uciti da ako imaju vise od drugih da to ne znaci da su bolji i da ne smiju ismijavati one sto imaju manje. Isto tako treba ih i nauciti da to sto netko ima vise od njih ne znaci da je taj netko bolji od njih i da to nije nikakva tragedija. Da se nemaju zasto osjecat manje vrijednima. To je jednostavno realnost. Tako i treba bit, necemo valjda određivati drugima koliko smiju imati i trositi?
Ne mozemo djecu stititi od svega sto nosi stvarni svijet i napraviti od njih pahuljice koje se s nicim u zivotu nece moc nosit. Ako se ne mozes nosit s time sto netko drugi nosi neku marku, a ti ne mozes, kako ces se nosit sa ozbiljnim problemima u zivotu?
Ovo sve govorim kao netko tko je dobar dio djetinjstva bio u jako losoj financijskoj situaciji, i isto sam gledala druge koji su imali vise i bolje od mene, al su me roditelji naucili da nije sve u parama i drago mi je sto znam sta su istinske vrijednosti a ne da su me ucili da treba samo gledat pare i bit zavidna svima koji imaju vise.

Djeca su djeca i nazalost uvijek ce bit djece koja su bullyji, ako ne zbog odjece, zadirkivat ce zbog neceg drugog. Treba se onda pozabavit tim pojedinacnim slucajevima.
Problem je sto se cesto nista ne poduzima ili se ne poduzima dovoljno kad se radi o vrsnjackom maltretiranju i zlostavljanju. Na tom treba radit, a ne branit jakne.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 15:28

Viđe lejle jes oštra
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80453
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7142 times
Been thanked: 11582 times
Status: Online

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by spacebound » 22 Nov 2018, 17:34

Čupava wrote: 22 Nov 2018, 14:03
mad_max_ba wrote: 22 Nov 2018, 14:01
Čupava wrote: 22 Nov 2018, 13:47 Pomalo je smjesno sto nekim smeta markirana odjeća, a djevojke provokativno odjevene nema veze ... mene vise to zabrinjava nego markirana odjeća ...
ja govorim o osnovnoj školi....

srednja je drugi par cipela...
Pa i u osnovnoj školi ima curica provokativno odjevenih ... evo primjera od neki dan :grana

Sta ćemo sa slicnim...
osnovna skola, a ovoliko celulita.Sta ce bit do fakulteta :ooo ?
Ne ibretim se odijevanju, jer sam slicnog vidjela koliko hoces, ne samo ucenice vec i uciteljice :grana
Exchan ❌️

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Merlin246 » 22 Nov 2018, 18:14

gospođa Brams wrote: 22 Nov 2018, 15:25 Protiv sam ovakvih zabrana. Cuj da drzava određuje kakve ce marke djeca nositi. Protiv sam i uniformi, uopce mi se ne sviđa ta prisilna uniformiranost i forsiranje da svi moraju izgledati isto. Da sam u skoli morala nositi uniformu mislim da bi mi to bilo koma, jer sam se oduvijek voljela izrazavat kroz odjecu i voljela njegovati svoj stil odijevanja (a nema veze s markama, marke nisam ni nosila). Kod djece treba poticati individualizam. Naravno da nismo svi jednaki, i necemo biti, nit bi trebali biti, kamo srece da zivimo u drustvu gdje oni koji su sposobniji i koji vise rade imaju vise, jer zasluzuju, kod nas je cesto druga prica...
Mislim da ovo nije rjesenje. Djecu treba uciti da ako imaju vise od drugih da to ne znaci da su bolji i da ne smiju ismijavati one sto imaju manje. Isto tako treba ih i nauciti da to sto netko ima vise od njih ne znaci da je taj netko bolji od njih i da to nije nikakva tragedija. Da se nemaju zasto osjecat manje vrijednima. To je jednostavno realnost. Tako i treba bit, necemo valjda određivati drugima koliko smiju imati i trositi?
Ne mozemo djecu stititi od svega sto nosi stvarni svijet i napraviti od njih pahuljice koje se s nicim u zivotu nece moc nosit. Ako se ne mozes nosit s time sto netko drugi nosi neku marku, a ti ne mozes, kako ces se nosit sa ozbiljnim problemima u zivotu?
Ovo sve govorim kao netko tko je dobar dio djetinjstva bio u jako losoj financijskoj situaciji, i isto sam gledala druge koji su imali vise i bolje od mene, al su me roditelji naucili da nije sve u parama i drago mi je sto znam sta su istinske vrijednosti a ne da su me ucili da treba samo gledat pare i bit zavidna svima koji imaju vise.

Djeca su djeca i nazalost uvijek ce bit djece koja su bullyji, ako ne zbog odjece, zadirkivat ce zbog neceg drugog. Treba se onda pozabavit tim pojedinacnim slucajevima.
Problem je sto se cesto nista ne poduzima ili se ne poduzima dovoljno kad se radi o vrsnjackom maltretiranju i zlostavljanju. Na tom treba radit, a ne branit jakne.
Ovo je neki moj klon ili sta :cudi :valja

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 18:30

Ti si njen :tjesi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by navika » 22 Nov 2018, 18:43

Čupava wrote: 22 Nov 2018, 13:47 Pomalo je smjesno sto nekim smeta markirana odjeća, a djevojke provokativno odjevene nema veze ... mene vise to zabrinjava nego markirana odjeća ...

Dress code. To je po meni fino rjesenje. Sve skole koje su moja djeca pohadjala imale su to pravilo.
Ako prekrsis mozes:
- Sacekati u hodniku da ti od kuce donesu odgovarajucu odjecu.
- Obuci nesto iz skolskog ormara.

Vise je zabrinjavace od toga sto se djeca smiju drugoj djeci zbog odijevanja to sto se odrasli smiju drugima iz istog razloga.
A jos je vise zabrinjavajuce to kad se smijemo drugima zbog samog izgleda (pogledati npr. temu Hana H.). Zbog glave, nosa, brade, nogu... Odjeca je ipak stvar izbora i ukusa, nasa tijela/gradja nisu.

Ako cemo mijenjati svijet, pocnimo od sebe. Ne od djece.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Čupava » 22 Nov 2018, 19:18

navika wrote: 22 Nov 2018, 18:43
Čupava wrote: 22 Nov 2018, 13:47 Pomalo je smjesno sto nekim smeta markirana odjeća, a djevojke provokativno odjevene nema veze ... mene vise to zabrinjava nego markirana odjeća ...

Dress code. To je po meni fino rjesenje. Sve skole koje su moja djeca pohadjala imale su to pravilo.
Ako prekrsis mozes:
- Sacekati u hodniku da ti od kuce donesu odgovarajucu odjecu.
- Obuci nesto iz skolskog ormara.

Vise je zabrinjavace od toga sto se djeca smiju drugoj djeci zbog odijevanja to sto se odrasli smiju drugima iz istog razloga.
A jos je vise zabrinjavajuce to kad se smijemo drugima zbog samog izgleda (pogledati npr. temu Hana H.). Zbog glave, nosa, brade, nogu... Odjeca je ipak stvar izbora i ukusa, nasa tijela/gradja nisu.

Ako cemo mijenjati svijet, pocnimo od sebe. Ne od djece.
Zabrinjavajuće je ismijavanje u svakom slučaju, djeca se ismijavaju svemu i svačemu od klempavih ušiju, visine, gojaznosti Itd . Itd....


Ako sam uzela primjer djevojku to ne znaci da se ismijavam njenom izboru odjevanja, uzela sam samo primjer koliko su danas djevojčice / djevojke neprilagodno odjevene... Sto bi značilo, može nositi ne markiranu odjeću a nema veze sto pola dupeta zijeva...


Licno se nikad nisam ismijavala nikome tako i vaspitavam dijete ... odjeća i fizički izgled ne čine covjeka ..
Uostalom svako ima pravo da vaspitava svoju djecu onako kako hoce,i osjeća da treba...

Ne maštam o primjeni svijeta, i ako neko smatra da treba licne promjene neka izvoli i takvi ostave dobra djela,i budu primjerni novim generacijama..da budu dobri ljudi prvenstveno!
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Čupava » 22 Nov 2018, 19:23

spacebound wrote: 22 Nov 2018, 17:34
Čupava wrote: 22 Nov 2018, 14:03
mad_max_ba wrote: 22 Nov 2018, 14:01
Čupava wrote: 22 Nov 2018, 13:47 Pomalo je smjesno sto nekim smeta markirana odjeća, a djevojke provokativno odjevene nema veze ... mene vise to zabrinjava nego markirana odjeća ...
ja govorim o osnovnoj školi....

srednja je drugi par cipela...
Pa i u osnovnoj školi ima curica provokativno odjevenih ... evo primjera od neki dan :grana

Sta ćemo sa slicnim...
osnovna skola, a ovoliko celulita.Sta ce bit do fakulteta :ooo ?
Ne ibretim se odijevanju, jer sam slicnog vidjela koliko hoces, ne samo ucenice vec i uciteljice :grana
Pa vremena izgleda došla, sto vise otkriješ to bolje prođeš ... ali eto... sve su to licna prva... bitnije je da se zabrani markirana odjeća, krokodil na majici vise bode oci dječurliji ...
.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by lejlamo » 22 Nov 2018, 19:36

bramsica je u svom postu obuhvatila ono što smo govorili na prethodnim stranicama i to je to. tema se iscrpila.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by navika » 22 Nov 2018, 19:50

Cupi, nisam nista licno tebi uputila, vec opcenito.

Ostavimo djecu na miru, nisu oni krivi sto mi nismo dobri primjeri.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by ina » 22 Nov 2018, 21:28

Skola ima pravo da unosi pravila kakva smatra potrebnim i adekvatnim, i u nekim specificnim situacijama. Skola je duzna intervenirati i na nacin na koji nam se moze ne svidjeti.

Jos samo jednom da ponovim skola, i eto me k'o onaj.... Kako mu bjese ono nik? :ha


Oko odgoja, glavnu podlogu koju i gospodja Brams spominje, smo se prilicno svi slozili.
Ali kad isti znacajno zafali skola (evo treceg puta :D. ) treba pokazati lice i autoritet.

Socrates i Lejla su predlozili solucije u nekom malo sirem luku. Od ostalih nista novo nisam cula.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 21:31

Meni škola zabranila Yu-Gi-Oh sličice zabranila klikere zabranila topove batrpas u slamku papira i gadjas.
Pa da dolaze i goli svejedno mi :auf
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by ina » 22 Nov 2018, 21:45

Mutevelija wrote: 22 Nov 2018, 21:31 Meni škola zabranila Yu-Gi-Oh sličice zabranila klikere zabranila topove batrpas u slamku papira i gadjas.
Pa da dolaze i goli svejedno mi :auf
Aha. Bas bih vidjela koliko bi ti bilo svejedno.




Eeee i ja sam se voljela igrati klikera. I onog preskakanja spage. Dvije drze i vrte a ti u sredini pteskaces. Kako se ono zove igra?
Svijest ima sidrište.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 22:07

Lastiš se zove.
PA svejedno mi kad ja ne idem ise u skolu :123
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Merlin246 » 22 Nov 2018, 23:05

Mutevelija wrote: 22 Nov 2018, 18:30 Ti si njen :tjesi
Ti sii :muta
Eto to :merlin

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Čarobni » 22 Nov 2018, 23:38

"Treba ovo, treba ono" je najlakše i najpristupačnije izmišljanje tople vode.

Zašto bi se neko sad lomio i trošio resurse na edukaciju roditelja, da ne odgajaju snobove i debile? Fino mu pukneš zabranu, nećeš više nosit' jaknu od 500KM, jer te niko nije naučio čemu jakna služi i zdravo.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Mutevelija » 22 Nov 2018, 23:52

Merlin246 wrote: 22 Nov 2018, 23:05
Mutevelija wrote: 22 Nov 2018, 18:30 Ti si njen :tjesi
Ti sii :muta
Eto to :merlin
Sto si me objesila naopacke :roll
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Zagorka » 24 Nov 2018, 12:06

Što će vam ta rečenica :" treba učiti djecu da se ne rugaju siromašnijima"?

To je ko da kažete:" treba se kupati da ne bi smrdio"...

Ima li koga da to ne zna i da to osporava? A sad što neko neće da se kupa, pa smrdi u školi....



Mogli bi mi puno naučiti od Japanaca. Ionako su superiorni, njihove škole su škole, i pokazuju svjetske rezultate.


Em imaju uniforme, em iste zadatke.

Poslužuju u školskoj kantini i čiste školu, poslije nastave.

Nema qrcenja ni tatinih sinova....šta si ono reko čiji si? Fahrin?

Super, eno ti četka i kanta i kreni s ribanjem. Znaš koliko me zanima čiji si.

U Americi i mnogim evopskim zemljama imas stav učenika :" znaš ko je moj tata"?
Znaš šta mi sve može kupiti tata? Vidi!
A tvoj tata nije uspjesan? Aaaaa.


Sad treba ici direktor od kuće do kuće pa prevaspitavati djecu?

Lakše je puknut zabrane. Ne kratkom, ne providnom, ne brendiranom, niste na modnoj pisti, tu ste da učite.

Sistem obrazovanja u Palestini onako srušenoj će iznjedriti veće stručnjake nego iz udobnih zemalja.

Oni obrazovanje shvataju vrlo ozbiljno. A tek kod nas kako se obrazovanje neozbiljno shvata.

To su pijace. Trgovanje ispitima, spavanje s profesorima, angaziranje rodbine da ti sredi ispite.
Horor.
Prekasno je za neke zemlje da obrazovanju vrate dostojanstvo.
I onda imamo zemlje u kojima se više poštuje sitni diler nego sveučilišni profesor.

I znaš da su te zemlje na putu ka sunovratu, cim im vidis sistem vrednovanja.



Mislite li da se direktor jedno jutro probudio i dunulo mu:"šta bih danas mogao hmmmm :ovaj....a da zabranim nosit bunde?"

Ne ide to tako . Tome uvijek prethodi mnogo incidenata.

Uniforme imate u najslobodnijim zemljama, u najrazlicitijim branšama.
I ja sam je imala, i nikad se nisam osjecala ugrozenom zbog toga.

Neće pilot ići od jedne do druge stjuardese i govoriti im sta je primjereno a sta ne.

Imas pravila kod doziranja nakita, kod oblacenja. Sta mene briga sto ti imas prsten kod kuce od milion maraka? Nosaj ga kad izadjes odavde.

Komunizam bi podrazumijevao da ne smijes glasno misliti, da pazis kakav si na ulici, da pazis s kim se sastajes, sta govoris, i jos puno zabrana koje dotiču tvoj lični život.

Ja nisam za takav vid zabrana. Slobodno ti nosaj kokos na glavi.

Ali ne u mojoj skoli. Ne u mojoj firmi. Moja skola moja pravila.

Imas i one druge skole gdje mozes i pistolj unijeti. Haj tamo.

Ja nikad nisam imala problema s postovanjem autoriteta, s postovanjem necijeg zvanja, necijih pravila.

Ako ne odgovaraju -odi.

Ali se djeca u skoli, u kampu, u vojsci, u vrticu, uce biti ljudi.

Kod nas je uciteljica zagalamila na dijete, dosla je mama da se sukobi i to je rezultiralo da se ispise dijete iz skole, jer ko je njoj dao pravo da ona vice na moje dijete (ovo moje se naglasi ko da si kraljica elizabeta licno), sta ima veze sto je bacao drugoj djeci stvari s prozora, kupice njen muz sve te stvari, jer znate vi cija sam ja zena? Mislim....:oo

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Vjetar » 24 Nov 2018, 12:19

A ako je lažnjak jakna? :misli :hihi

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Škola zabranila nošenje skupih jakni kako se siromašnijoj djeci ne bi rugali

Post by Sheval » 24 Nov 2018, 15:08

Tu ima jedno divno pravilo. Kod djecijih rodjendana, izuzetno nekulturnim i neprimjerenim se smatra, kupovina skupih poklona. Znaci, nije zabranjeno, nekulturno je.I tako u sustini i jeste, djeciji pokloni su skromni. Ne pravi se ta razlika medju ljudima zbog njihovog imovinskog statusa. I tako je i u ostalim sferama života. Naravno da ima snobizma, ima ga svugdje...ali generalno, tu se bogatstvo ne naglasava i tesko ocijeniti bilo ciji imovinski status.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests