Kupovina diploma u BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Kupovina diploma u BiH

Post by Mala_Mu » 04 Jan 2019, 15:36



Diplomu Srednje medicinske škole iz Sanskog Mosta koja je priznata u cijeloj BiH i Evropskoj uniji, novinarka Žurnala stekla je za dvije sedmice. Posrednik je tražio 2.500 KM za hitnu diplomu, a u dokumentima je navedeno da je prekvalifikacija trajala dvije godine. Diploma je formalno izdata prije nego je novinarka i predala dokumentaciju.

Bez prisustva ijednom času, za svega sedamnaest dana, u prazničnom periodu, novinarka magazina Žurnal.ba završila je srednju medicinsku školu vrlodobrim uspjehom.

Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine. Ovjerenu diplomu, svjedodžbe za sva četiri razreda srednje škole dobila je 3. januara ove godine na svoje ime i prezime.

Na diplomi Medicinske tehničke škole iz Sanskog Mosta piše da je učenica Azra Omerović upisala “prekvalifikaciju” 22.11.2016. godine, te da je uspješno okončala školovanje 15.11.2018. godine, odnosno mjesec dana prije nego je i predala “potrebnu dokumentaciju”. U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.

Priča započinje sredinom decembra. Žurnal je dobio u posjed dokumentaciju policijskih i pravosudnih agencija u kojima je navedeno kako se na području FBiH prodaju diplome srednjih škola, te kako je, manje-više, sve u direktnoj vezi sa Centrom za obrazovanje iz Širokog Brijega, iza kojeg stoje biznismeni bliski HDZ-u BiH. U dokumentaciji koja je u posjedu navedenog portala, navedeno je da su novcem iz Širokog osnivane srednjoškolske i visokoobrazovne institucije širom FBiH, te da se u tim ustanovama izdaju sumnjive diplome. Navedena su imena posrednika koji su djelovali u određenim gradovima i koji su za novac nabavljali tražene diplome. Za sarajevsku regiju bio je zadužen Senad Pehlivanović iz Fojnice.

klix.ba

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Mutevelija » 04 Jan 2019, 16:28

Tako sam imo.priliku da kupim diplomu.za 1000
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80483
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11602 times
Status: Online

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by spacebound » 04 Jan 2019, 16:50

:bua
Exchan ❌️

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by lisko » 04 Jan 2019, 17:30

Nije to nista , da je neka bakirova Familija bila dobila bi i fakultet mozda i vise !
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Zagorka » 04 Jan 2019, 17:58

Ma zna se da su to lažne, privatnici ih ne priznaju ni vani institucije.

To samo neki uhljeb sto ga ceka fotelja.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by storm » 05 Jan 2019, 05:36

Za takvo radno mjesto... Užas :grana

Mada ima i druga strana, oko tih kupljenih diploma...
Ja sam par radnika, doveo gore, znajući, da su kupili diplome.
Zanatske, zidar, tesar, keramičar... Iz jednostavnog razloga, jer ofr, fizikalca radnika, sa osnovnom školom, ne možeš dovesti :D
A jednako je deficit istih. Pa se u radnoj dozvoli neka kvalifikacija mora navesti tj postojati.
Tu i ne može biti neke štete... Ali ovo sa kvalifikacijom za medicinu, da ne govorim o univerzitetnim diplomama, itekako može biti užas..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Kako dobiti diplomu srednje medicinske škole za samo 17 dana?!

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2019, 10:00

Image


Bez prisustva ijednom času, za svega sedamnaest dana, u prazničnom periodu, novinarka Žurnala završila je srednju medicinsku školu. Vrlodobrim uspjehom.


Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine. Ovjerenu diplomu, svjedodžbe za sva četiri razreda srednje škole dobila je 3. januara ove godine. Na svoje ime i prezime.


Na diplomi Medicinske tehničke škole iz Sanskog Mosta piše da je učenica Azra Omerović upisala “prekvalifikaciju” 22. 11. 2016. godine, te da je uspješno okončala školovanje 15. 11. 2018. godine, odnosno mjesec dana prije nego je i predala “potrebnu dokumentaciju”.


U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.


Priča započinje sredinom decembra. Žurnal je dobio u posjed dokumentaciju policijskih i pravosudnih agencija u kojima je navedeno kako se na području FBiH prodaju diplome srednjih škola, te kako je, manje-više, sve u direktnoj vezi sa Centrom za obrazovanje iz Širokog Brijega, iza kojeg stoje biznismeni bliski HDZ-u BiH.


U dokumentaciji koju posjeduje Žurnal navedeno je da su novcem iz Širokog osnivane srednjoškolske i visokoobrazovne institucije širom Federacije, te da se u tim ustanovama izdaju sumnjive diplome. Navedena su imena posrednika koji su djelovali u određenim gradovima i koji su za novac nabavljali tražene diplome.


Više saznajte u video prilogu


online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kako dobiti diplomu srednje medicinske škole za samo 17 dana?!

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2019, 10:01

Pojam UZP ima novo značenje - udruženi zdravstveni pothvat.
Dva bolesna naciokratska društva, galopiraju u svoj nestanak.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Mutevelija » 05 Jan 2019, 11:37

Daj ba i ova ženska nezadovoljna, čovjek joj napravi diplomu da ide za Njemačku ona neće, šta fali kolko je naših momaka otišlo za Hrvatsku iz Teočaka štampane diplome, i meni nudili ali ja nisam htio, rekoh pa nisam vam ja bravar ni zavarivač :rol ja već imam školu, ko je onom kriv što je išao gimnaziju pa kupio diplomu zavarivača.

Ihi kolko se diploma iz BIH kupilo, i još stigne autobusom do Zagreba.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by storm » 05 Jan 2019, 21:16

Mutevelija wrote: 05 Jan 2019, 11:37 Daj ba i ova ženska nezadovoljna, čovjek joj napravi diplomu da ide za Njemačku ona neće, šta fali kolko je naših momaka otišlo za Hrvatsku iz Teočaka štampane diplome, i meni nudili ali ja nisam htio, rekoh pa nisam vam ja bravar ni zavarivač :rol ja već imam školu, ko je onom kriv što je išao gimnaziju pa kupio diplomu zavarivača.

Ihi kolko se diploma iz BIH kupilo, i još stigne autobusom do Zagreba.
Uhodan je to posao već desetljećima....
Šta fali? :lup
Problem je prvo, kod specifičnih zanimanja, od kojih zavise ljudski životi....
A drugo, što je sad bačena sjena sumnje, na kandidate, koji regularno steknu znanje...


Mario Mihaljević: U Samoboru su se prodavale diplome liječnika, to je ubojstvo
R.I.

Image
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
MARIO MIHALJEVIĆ, hrvatski radijski voditelj, novinar, pjesnik i skladatelj, na Facebooku se osvrnuo na reportažu koja je objavljena u BiH medijima, a koja prikazuje kako se u toj zemlji kupuju diplome.

Podsjetimo, novinarka Žurnala Azra Omerović snimila je kako izgleda kupovina diplome u toj zemlji. U roku od 17 dana, bez da je otišla na ijedno predavanje, uspjela je dogovoriti diplomu srednje medicinske škole iz Sanskog Mosta. Platila ju je 10.000 kuna.

>> Novinarka u BiH završila medicinsku školu za 17 dana, pogledajte snimku



TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Mario Mihaljević odlučio je na Facebooku opisati čemu je on svjedočio 1995. godine. Objavu uz dozvolu autora prenosimo u cijelosti:

"Ovo dolje se dogodilo sada u BiH.
Ovo što vam želim ispričati dogodilo se u Hrvatskoj 1995.
U to sam vrijeme bio u Samoboru
U jednom hotelu čovjek je otvorio dućan.
Diplome liječnika, inžinjera, ekonomista, ma što hoćeš, sve iz BiH važeće diplome za 5000 DM s Univerziteta iz Banja Luke, Sarajeva itd čiju ispravnost ne možeš nikako provjeriti jer, jebiga, rat je bio pa izgorilo.
Puno jeftinije vozačke dozvole.
Čovjek ih je prodavao po 250 DM.
Važeće.
Hrvatske.
Sa svim pečatima.
Čovjeka sam prvo upozorio kako je on zapravo ubojica.
Dati nekome diplomu liječnika, ali i vozača dozvola je za ubojstvo.
Smijao mi se.
Onda sam ga otišao prijaviti na policiju.
Smijali su mi se.
Gotovo pa u lice.
Jedan poznanik policajac me prijezirno pitao - "pa zar ti ne shvaćaš da to rade u talu".
Onda je došao "Bljesak", pa "Oluja" a lažne diplome su ostale.
Ja sam ih nabrojao barem 300 prodanih.
I oko 1000 vozačkih.
Pa me pitate zašto se bojim ići kod doktora, zubara ili sjesti u auto?
Mario Mihaljević
A ovo dolje, ovo kao nije ubojstvo?", napisao je uz link na članak Žurnala.

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Mutevelija » 06 Jan 2019, 09:19

storm wrote: 05 Jan 2019, 21:16
Mutevelija wrote: 05 Jan 2019, 11:37 Daj ba i ova ženska nezadovoljna, čovjek joj napravi diplomu da ide za Njemačku ona neće, šta fali kolko je naših momaka otišlo za Hrvatsku iz Teočaka štampane diplome, i meni nudili ali ja nisam htio, rekoh pa nisam vam ja bravar ni zavarivač :rol ja već imam školu, ko je onom kriv što je išao gimnaziju pa kupio diplomu zavarivača.

Ihi kolko se diploma iz BIH kupilo, i još stigne autobusom do Zagreba.
Uhodan je to posao već desetljećima....
Šta fali? :lup
Problem je prvo, kod specifičnih zanimanja, od kojih zavise ljudski životi....
A drugo, što je sad bačena sjena sumnje, na kandidate, koji regularno steknu znanje...


Mario Mihaljević: U Samoboru su se prodavale diplome liječnika, to je ubojstvo
R.I.

Image
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
MARIO MIHALJEVIĆ, hrvatski radijski voditelj, novinar, pjesnik i skladatelj, na Facebooku se osvrnuo na reportažu koja je objavljena u BiH medijima, a koja prikazuje kako se u toj zemlji kupuju diplome.

Podsjetimo, novinarka Žurnala Azra Omerović snimila je kako izgleda kupovina diplome u toj zemlji. U roku od 17 dana, bez da je otišla na ijedno predavanje, uspjela je dogovoriti diplomu srednje medicinske škole iz Sanskog Mosta. Platila ju je 10.000 kuna.

>> Novinarka u BiH završila medicinsku školu za 17 dana, pogledajte snimku



TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Mario Mihaljević odlučio je na Facebooku opisati čemu je on svjedočio 1995. godine. Objavu uz dozvolu autora prenosimo u cijelosti:

"Ovo dolje se dogodilo sada u BiH.
Ovo što vam želim ispričati dogodilo se u Hrvatskoj 1995.
U to sam vrijeme bio u Samoboru
U jednom hotelu čovjek je otvorio dućan.
Diplome liječnika, inžinjera, ekonomista, ma što hoćeš, sve iz BiH važeće diplome za 5000 DM s Univerziteta iz Banja Luke, Sarajeva itd čiju ispravnost ne možeš nikako provjeriti jer, jebiga, rat je bio pa izgorilo.
Puno jeftinije vozačke dozvole.
Čovjek ih je prodavao po 250 DM.
Važeće.
Hrvatske.
Sa svim pečatima.
Čovjeka sam prvo upozorio kako je on zapravo ubojica.
Dati nekome diplomu liječnika, ali i vozača dozvola je za ubojstvo.
Smijao mi se.
Onda sam ga otišao prijaviti na policiju.
Smijali su mi se.
Gotovo pa u lice.
Jedan poznanik policajac me prijezirno pitao - "pa zar ti ne shvaćaš da to rade u talu".
Onda je došao "Bljesak", pa "Oluja" a lažne diplome su ostale.
Ja sam ih nabrojao barem 300 prodanih.
I oko 1000 vozačkih.
Pa me pitate zašto se bojim ići kod doktora, zubara ili sjesti u auto?
Mario Mihaljević
A ovo dolje, ovo kao nije ubojstvo?", napisao je uz link na članak Žurnala.

Image
:oo
Gdje sam.napisao da podrzavam kupovanje diploma
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by storm » 06 Jan 2019, 09:20

Mutevelija wrote: 05 Jan 2019, 11:37 Daj ba i ova ženska nezadovoljna, čovjek joj napravi diplomu da ide za Njemačku ona neće, šta fali kolko je naših momaka otišlo za Hrvatsku iz Teočaka štampane diplome, i meni nudili ali ja nisam htio, rekoh pa nisam vam ja bravar ni zavarivač :rol ja već imam školu, ko je onom kriv što je išao gimnaziju pa kupio diplomu zavarivača.

Ihi kolko se diploma iz BIH kupilo, i još stigne autobusom do Zagreba.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Mutevelija » 06 Jan 2019, 09:24

storm wrote: 06 Jan 2019, 09:20
Mutevelija wrote: 05 Jan 2019, 11:37 Daj ba i ova ženska nezadovoljna, čovjek joj napravi diplomu da ide za Njemačku ona neće, šta fali kolko je naših momaka otišlo za Hrvatsku iz Teočaka štampane diplome, i meni nudili ali ja nisam htio, rekoh pa nisam vam ja bravar ni zavarivač :rol ja već imam školu, ko je onom kriv što je išao gimnaziju pa kupio diplomu zavarivača.

Ihi kolko se diploma iz BIH kupilo, i još stigne autobusom do Zagreba.
Valjda si mogao shvatit da ne podrzavam cim sam dole spominjao gimnazijalca koji kupi bravarsku
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by storm » 06 Jan 2019, 09:27

Mutevelija wrote: 06 Jan 2019, 09:24
storm wrote: 06 Jan 2019, 09:20
Valjda si mogao shvatit da ne podrzavam cim sam dole spominjao gimnazijalca koji kupi bravarsku
okee....do mene je :oo

duboke isprike i bilježim se sa štovanjem :hoi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2019, 09:37

Ja lijepo kažem kako dole imamo samo hajdučiju i to je jedina grana privrede.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2019, 09:48

Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Mutevelija » 06 Jan 2019, 10:38

A znaci taj centar nikad nije kasno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Username » 06 Jan 2019, 12:12

Azra se dugo pripremala za tih 17 dana

Olimpijske igre traju 15 dana a sportisti se pripremaju 4 god

Ljubomorni ste na Azru

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Krokodil Behko » 07 Jan 2019, 10:11

Ja samo znam, da Space ne zna ni beknuti na njemačkom.
Ona još viče ključenzi bite.
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15355
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 645 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Istraživačka priča novinarke Žurnala: Diplomu srednje medicinske škole stekla za 17 dana

Post by Laser » 07 Jan 2019, 10:17

Krokodil Behko wrote: 07 Jan 2019, 10:11 Ja samo znam, da Space ne zna ni beknuti na njemačkom.
Ona još viče ključenzi bite.
Nemora ni znat. Kad je Švabo vidi, blehne u nju ko tele u šarena vrata, a sve mu sline cure. Ne bi je čuo ni da govori ko Gete.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests