5G mreža / studije i analize

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

5G mreža / studije i analize

Post by Trafalgar Law » 14 Apr 2020, 18:01

Sigurnost i privatnost 5G mreže – plan istraživanja

Napomena: zamolio bih da ne ostavljate bilo kakve replike na ovu temu, budući da ću u etapama, i zbog zahtjevnog prevođenja, postepeno dodavati sadržaj. Tema je osmišljena kako bi se svi zajedno bolje upoznali sa konceptom 5G mreže i njene upotrebe u puno kompleksnijem IoT okruženju.

Autori studije:

Elisa Bertino i Syed Rafiul Hussain, CS Department, Purdue University,
Omar Chowdhury, CS Department, University of Iowa.

Četvrta generacija 4G (LTE) je povećala propustnost poataka za smartfone, u suštini, omogućila korištenje širokopojasnog kapaiteta za smartfone. Najnovija 5G tehnologija je dodatno poboljšala kapacitet prenosa i redukciju latencije kroz korištenje različitih tehnologija. Za očekivati je kako će nova tehnologija omogućiti do najmanje 40 puta bržu internet konekciju u odnosu na 4G (LTE).

Stanične mreže su bez sumnje jedna od najkitičnjih struktura, a novija 5G stanična mreža će spajati IoT uređaje i sisteme, te stoga obećaje doprinos transformaciji čitavih gradova, domova, medicinske dijagnostike, proizvodnje, prevoza i robotike.

Budući kako će implemntacije 5G stanične mreže sistem učiniti pervazivnim i sposobnim kako bi se iskoristila u pimjeni bilo koje aplikacije koju osmislimo, dok će obezbijeđivanje sigurnosti 5G stanične mereže biti od izuzetne važnosti. Na primjer, Denial Servie Attack (DoS) napad izveden na 5G staničnu mrežu može paralizirati čitave zajednice, kao i uslužnu infrastrukturu sa katastrofalnim posljedicama.

Osiguravanje 5G stanične mreže je veliki izazov i ključni zadatak. Snop 5G mrežnog protokola se sastoji od višestrukih slojeva, npr. Fizičkog sloja (Physical layer), sloja kontrole radio izvora (RRC), neprilagođenog sloja Strantuma (NAS), itd. Svaki od ovih slojeva zauzvrat ima svoje protokole koje implementiraju svoje procedure, kao što su protokoli za konektovanje i diskonektovanje uređaja na/sa mreže, na taj način pozivajući uređaje, i siporučujući ih notifikacije nadolazećih poziva ili SMS.ova. Pored toga, moguće je predstaviti i ranjivosti (nedostatke) u implementaciji ovih protokola, a budući kako su oni kompleksni, standari uključuju mnoge alternativne opcije, te ostavlja neke od zahtjeva apstraktnim i ovisnim o mogućim implementacijama. Važno je sitaći, kako su 5G i 4G slični u pogledima implementacija. 5G će sadržavati dodatne izazove implementiranja, i to zbog novih tehnologija koje su (ili će biti) uključene u nju, što će zauzvrati zahtjevati dodavanjem novih protokola, ili zamjenu već postojećih. Mnoge među predloženim tehnologijama još nisu analizirane u pogledu sigurnosti.

Za razliku od prethodne generacije, u 5G mrežu su implementirane velike promjene u snopu protokola kao i sistemske aritekture. Na primjer, fizički sloj (physical layer) 5G mreže ypodržava široki pojas mobilne mreže, masivne tipove komunikacije uređaja (mašina), te ultra-vjerodostojnu komunikaciju sa malom latencijom za širu mrežu urežaja i aplikacija. Ona takođe podržava enkripciju javnog ključa (public key) unutar sloja nepristupačnog Strantuma, istovremene višestruke registracije za konektovanje kroz heterogene tehnologije radio pristupa (npr. 5G RAN i WLAN), različite tipove primopredaje za podršku mobilnosti, kao i usluge zasnovane na baznoj mreži, koje su neophodne za ugradnju mehanizama tehnologije i sigurnosti u protokol, kao što je mrežni dio (isječak), programirajuće umrežavanje, kao i zaštita protiv neovlaštenog pristupa dijelovima mreže. Kao rezultat, zajedno sa nedostacima naslijeđene funkcionalnosti iz 3G I 4G mreže, nove tehnologije i protokoli dodati 5G mreži predstavljaju plodno tlo za napade koji još nisu testirani u pogledu sigurnosti i ranjihovsti. Iako je kroz 5G uvedeno poboljšanje sigurnosti m vjerovatno je kako će se, zbog velikih proširenja kapciteta, u ondosu na 4 mrežu, pojavljivati nedostaci koji su neminovni.

Sveobuhvatna analiza takvih kompleksnih mreža je veliki izazov zbog same kompleksnosti protokola, npr. Budući kako postoji veći broj sudionika u konverzaciji time i postoji veći broj isprepletenih sub-protokola duž više slojeva protokola, gdje svaki od slojeva ima svoj vlastit protokol. Povrh oga, definisanje kriptografskog konstrukta unutar mreže pruža dodatnu složenost tokom analiza.

Istraživači su u nekoliko proteklih godina bili uspješni u identifikovanju nedostataka, koji ne samo da ugrožavaju sigurnost 5G ekosistema, već i utiču na sigurnost samih korsnika. Međutim, ovo je samo vrh ledenog brijega, i još smo daleko od toga da posjedujemo sistematske i sveobuhvatne pristupe identificiranju takvih nedostataka.

U nekim slučajevima prethodne studije su se oslanjale na analizu mrežnih tragova, a u ostalim slučajevima na korištenje verifikatora kriptografskog protokola, au mnogim drugim slučajevima na samu intuiciju istraživača. Primjenom ili proširenjem dotatnih dostupnih tehnika sigurnosti ta širu upotrebu u 5G staničnim mrežama je jednako veliki izazov, zbog same kompleksnosti ekosistema mreže.
Natavlja se....

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: 5G mreža / studije i analize

Post by Trafalgar Law » 15 Apr 2020, 22:38

2. 5G tehnologija

5G stanične mreže su zansovane na velikom broju različitih tehnologija, koje ćemo navesti u nastavku:

Milimetarski talasi: su elektromagnetni talasi koji leže unutar raspona frekvencija od 30 do 300 Ghz u odnosu na pojas ispod 60 Ghz, koji se koristi za 4G LTE mrežu. Mikrotalasni pojas je ispod milimetarskog valnog pojasa, i osmišljen je da pokriva pojas u rasponu između 3 i 30 Ghz. Milimetarski valovi dopuštaju 5G mreži da prenosi izuzetno veliku količinu podataka, međutim samo na manjim udaljenostima, kao i da koriste nelicencirane frekvencije (koje trenutno koristi Wi-Fi), bez stvaranja konflikata sa Wf-Fi mrežama kroz korišćenje malih čelija, u svrhu doponjavanja konvencionalne stanične mreže.

Male ćelije: su male prenosne bazne stanice koje dopunjuju konvencionalne makro ćelije, pružajući povećanu pokrivenost te povećavajući mrežni kapacitete po potrebi. Prema tome, zbog redukovane udaljenosti između odašiljača i prijemnika, male ćelije poboljšavaju energetsku efikasnost. Njihova namjenska upotreba je uglavnom predviđena za naseljenija područija, kao što su stadioni i zatvoreni prostori. Kao rezultat toga 5G mreže će se oslanjati na višestruke infrastrukture, koje se sastoje od makro i malih ultra-zgusnutih ćelija. Budući kako su male ćelije prenosive, to će omogućiti dinamičnost infrastruture mreže.

Masivni MIMO: masivni višestruki ulazi i višestruki izlaz, ili masivni MIMO, je ekstenzija bežične komunikacije MIMO, koji, na većim skalama, zajedno grupiše antene na transmiteru i resiveru , kako bi se obezbijedila bolja propusnost te efikasnost spektra (signala). Jedan od pimjera je dat u nizu 128 antena unutar konfiguracije od 64 transmitera i 64 emitera. Kao što je to pojašnjeno u ranijim studijma, MIMO će unaprijediti spektralnu efikanost u dva aspekta: Dopuštajući baznim stanicama da komuniciraju sa više uređaja na vremensko-frekvencijskim postornim resursima, te omogućavanje višestrukih tokova podataka između baznih stanica i uređaja.

Oblikovanje snopa: se može okarakterisati kao tehnologija koja usmjerava bežični signal prema određenom zapremnom uređaju, prije nego odašiljanju i širenju signala u svim pravcima. To je procedura usmjeravanja veće količine signala, generisanog iz jednog niza prenosnih antena pri jednom predviđenom uglu. Korištenje ove tehnologije omogućava isporuku visokokvalitetnog signala do prijemnog uređaja (resivera), što će omogućiti redukovanje vremena kašnjenja prenosa podataka (latenciju) kao i broj grešaka koje se javljaju prilikom transfera.

Full duplex: današnje bazne stanice kao mobilni uređaji se oslanjaju na transresivere, koji se moraju izmjenjivati prilikom prijenosa i primanja podataka pri istoj frekvenciji, ili operirati na različitim frekvencijama ukoliko uređaj želi poslati i primiti informaciju u isto vrijeme. Sa full-duplex tehnologijom, uređaj će bit u mogućnosti da istovremeno i na istoj frekvenciji šalje i prima podatke. Takve tehnologije mogu udvostručiti kapacitet bežičnih mreža.

Softverski definirane mreže (SDN) : ova tehnologija je uvedena kako bi se poboljšala fleksibilnost mreže, razdvajanjem mrežne kontrole i procesa proslijeđivanja podataka, čineći kontrolu podataka direkno programabilnim. 5G SDN u kombinaciji sa tehnologijama vizualizacije mrežnih funkcija će podržavati stvaranje višestrukih hijerarhija, koje čine topologiju mreže, čineći tako 5G staničnu mrežu sposobnom da udovolji različitim zahtjevima aplikacije.

Kratak opis prethodnog jasno ukazuje kako kombinacija nekolcine tehnologija uveliko može povećati komunikacijski kapacitet, time redukujući latenciju prenosa podataka i štedeći energiju. Međutim, takođe se može zaključiti kako sama kompleksnost, ali i priroda decentralizacije 5G stanične mreže, povećava rizik od sajber napada.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: 5G mreža / studije i analize

Post by Skin » 16 Apr 2020, 10:33

SmokingMan wrote: 14 Apr 2020, 18:01
Napomena: zamolio bih da ne ostavljate bilo kakve replike na ovu temu, budući da ću
bilo kakve ili nikakve?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: 5G mreža / studije i analize

Post by Krokodil Behko » 16 Apr 2020, 10:40

Skin wrote: 16 Apr 2020, 10:33
SmokingMan wrote: 14 Apr 2020, 18:01
Napomena: zamolio bih da ne ostavljate bilo kakve replike na ovu temu, budući da ću
bilo kakve ili nikakve?

Nikakve. Tema nije za piskaranje.
Pa pošto će ovo sad povući potencijalnu hrpu komentara, odmah da kažem, da će na zahtjev autora teme biti brisani. Kome je do diskusije o 5G mreži, može da otvori novu temu.
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: 5G mreža / studije i analize

Post by Skin » 16 Apr 2020, 10:46

Krokodil Behko wrote: 16 Apr 2020, 10:40
Skin wrote: 16 Apr 2020, 10:33 bilo kakve ili nikakve?

Nikakve. Tema nije za piskaranje.
Pa pošto će ovo sad povući potencijalnu hrpu komentara, odmah da kažem, da će na zahtjev autora teme biti brisani. Kome je do diskusije o 5G mreži, može da otvori novu temu.
vazi. pardon.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7928 times
Status: Online

Re: 5G mreža / studije i analize

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2020, 09:25

Velika Britanija u potpunosti uklanja kinesku 5G mrežu


Image

Velika Britanija u potpunosti će ukloniti Huaweijevu opremu iz svoje 5G mreže, objavila je vlada Borisa Johnsona.

Zabrana kupovine kompletne nove 5G infrastrukture bit će izrečena do 31. decembra ove godine, a sva postojeća oprema bit će uklonjena do 2027. godine.

Istaknuto je da Velika Britanija više ne može garantovati sigurnost sporazuma s Huaweijem i da američke sankcije predstavljaju značajnu materijalnu promjenu, što je značilo da Velika Britanija mora da promijeni kurs. Johnsonova vlada ranije je ignorisala upozorenja SAD-a protiv pristanka da Huaweiju preda ograničenu ulogu u uspostavljanju njegove 5G mreže.
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests