Darwinova teorija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 03 Feb 2016, 19:46

REMB wrote:
mehaning wrote:
REMB wrote:Darvinizam vrijeđa ljudsku inteligenciju.
U nekom tvojem svjetu sigurno... :ok
Tebe ne zanima pravopis a ufatio si se velikih tema. Dobices upalu mozga.
Iskustvo... :hm

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 03 Feb 2016, 19:50

REMB wrote:
mehaning wrote:
REMB wrote:Darvinizam vrijeđa ljudsku inteligenciju.
U nekom tvojem svjetu sigurno... :ok
Tebe ne zanima pravopis a ufatio si se velikih tema. Dobices upalu mozga.
Reče ti čovek da je srpskohrvatski naučio na forumima....i mbogo je važnije šta napiše, smisao toga, nego davli ima pravopisnih grešaka...bar ja tako razmišljam

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 03 Feb 2016, 19:53

Nole wrote:
REMB wrote:
mehaning wrote:
REMB wrote:Darvinizam vrijeđa ljudsku inteligenciju.
U nekom tvojem svjetu sigurno... :ok
Tebe ne zanima pravopis a ufatio si se velikih tema. Dobices upalu mozga.
Reče ti čovek da je srpskohrvatski naučio na forumima....i mbogo je važnije šta napiše, smisao toga, nego davli ima pravopisnih grešaka...bar ja tako razmišljam
Ma pusti, neka se čovjek veseli što mu koža nije premala... :valja

Ja za sebe znam što sam i kakav sam i za sada sam zadovoljan... :cool

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 03 Feb 2016, 19:53

Jbt u skupštini Srbije šef vladajuće poslaničke grupe šest puta kaže vazduplohov :lupa čovek koji bi morao biti visokoobrazovan i znati srpski jezik, a ovde se proziva mehaning koji nije uči hrvatski.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 03 Feb 2016, 19:56

Ufff mehooo imam odlično pivo kući...mala će postaviti slike ovde...jbg ne umem ja :rumenko :plavi nepasterizovano nemačko sad mi stiglo...sutra ga biti više neće :valja

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Podrinjac » 03 Feb 2016, 19:57

da, darvinizam vrijeđa ljudsku inteligenciju s obzirom da on ne govori o čikici sa bijelom bradom koji je 'sve stvorio'.

Meni više ljudsku inteligenciju vrijeđaju ovakve gromade ...

[ytube][/ytube]

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 03 Feb 2016, 20:01

Nole wrote:Ufff mehooo imam odlično pivo kući...mala će postaviti slike ovde...jbg ne umem ja :rumenko :plavi nepasterizovano nemačko sad mi stiglo...sutra ga biti više neće :valja
Ja ne osječam čube. Dobio inekciju kod zubara...

Mislim da imam Češke pive u frižideru... :hm

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 03 Feb 2016, 20:05

mehaning wrote:
Nole wrote:Ufff mehooo imam odlično pivo kući...mala će postaviti slike ovde...jbg ne umem ja :rumenko :plavi nepasterizovano nemačko sad mi stiglo...sutra ga biti više neće :valja
Ja ne osječam čube. Dobio inekciju kod zubara...

Mislim da imam Češke pive u frižideru... :hm
Uf jedva čekam da skoknem do Ljubćjabne i eto me sa onim skotom kod tebe

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 03 Feb 2016, 20:07

Nole wrote:
mehaning wrote:
Nole wrote:Ufff mehooo imam odlično pivo kući...mala će postaviti slike ovde...jbg ne umem ja :rumenko :plavi nepasterizovano nemačko sad mi stiglo...sutra ga biti više neće :valja
Ja ne osječam čube. Dobio inekciju kod zubara...

Mislim da imam Češke pive u frižideru... :hm
Uf jedva čekam da skoknem do Ljubćjabne i eto me sa onim skotom kod tebe
Dvije posude su pune, a treča če biti ovih dana... :pivo

Pršut još nisam kupio. Moram nekog dobrog nači... :hm

p.s. Opet me navlačiš na grijeh. Na krivoj temi pišemo i opet čemo ban zaraditi... :oklagija

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 03 Feb 2016, 20:10

Ajmo na temu....dakle prvo su nastali srbi pa amebe...

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 03 Feb 2016, 20:16

Nole wrote:Ajmo na temu....dakle prvo su nastali srbi pa amebe...
Neznam ako su arheolozi nekog pra-Srba, jednocjeličara iskopali negdje... :hm

Pošto ste nebeski narod, možda je barem vas stvarno bog stvorio... :hm

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Biba » 03 Feb 2016, 20:30

:888

Mehaning, ma odličan si ti. Zezam malo, menei prevopis uopće nije bitan, ali mislim i da u srpskohrvatskom ipak treba razlikovati malo skupove -ije, -je ;)

Vidim da se šalite. :ok
Ma bio je tu na forumu video jednoga hodže. Meni se svidjelo jako njegovo tumačenje.
Uostalom već sam negdje napisala da neki znanstvenici tumače umutrašnjost Zemlje baš kao i hodža..
Pročitah nedavno u Camusovoj Kugi tvrdnju da su sve teorije opasne :ovaj
Ama ljudi je li netko čuo za dokaz osim zeba i praptice...

Znanstvenici su ustvrdili da je prvo bilo jaje ...al sta to znaci...dinosaur sneo jaje ...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by storm » 04 Feb 2016, 06:44

Salahuddin wrote:
Biba wrote::888

Mehaning, ma odličan si ti. Zezam malo, menei prevopis uopće nije bitan, ali mislim i da u srpskohrvatskom ipak treba razlikovati malo skupove -ije, -je ;)

Vidim da se šalite. :ok
Ma bio je tu na forumu video jednoga hodže. Meni se svidjelo jako njegovo tumačenje.
Uostalom već sam negdje napisala da neki znanstvenici tumače umutrašnjost Zemlje baš kao i hodža..
Pročitah nedavno u Camusovoj Kugi tvrdnju da su sve teorije opasne :ovaj
Ama ljudi je li netko čuo za dokaz osim zeba i praptice...

Znanstvenici su ustvrdili da je prvo bilo jaje ...al sta to znaci...dinosaur sneo jaje ...
Mozda moje lijevo...(oprosti mi na izrazu ali bas sam morao). :valja
Tvoja se jaja više ne računaju :D.
(morao sam :valja)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 04 Feb 2016, 07:46

mehaning wrote:
Nole wrote:Ajmo na temu....dakle prvo su nastali srbi pa amebe...
Neznam ako su arheolozi nekog pra-Srba, jednocjeličara iskopali negdje... :hm

Pošto ste nebeski narod, možda je barem vas stvarno bog stvorio... :hm
a voliš i ti da prcaš...nebeski narod tztztztz :plavi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 04 Feb 2016, 07:47

storm wrote:
Salahuddin wrote:
Biba wrote::888

Mehaning, ma odličan si ti. Zezam malo, menei prevopis uopće nije bitan, ali mislim i da u srpskohrvatskom ipak treba razlikovati malo skupove -ije, -je ;)

Vidim da se šalite. :ok
Ma bio je tu na forumu video jednoga hodže. Meni se svidjelo jako njegovo tumačenje.
Uostalom već sam negdje napisala da neki znanstvenici tumače umutrašnjost Zemlje baš kao i hodža..
Pročitah nedavno u Camusovoj Kugi tvrdnju da su sve teorije opasne :ovaj
Ama ljudi je li netko čuo za dokaz osim zeba i praptice...

Znanstvenici su ustvrdili da je prvo bilo jaje ...al sta to znaci...dinosaur sneo jaje ...
Mozda moje lijevo...(oprosti mi na izrazu ali bas sam morao). :valja
Tvoja se jaja više ne računaju :D.
(morao sam :valja)
mučkovi oba, naročito levo



:kafa

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 04 Feb 2016, 09:01

Biba wrote::888

Mehaning, ma odličan si ti. Zezam malo, menei prevopis uopće nije bitan, ali mislim i da u srpskohrvatskom ipak treba razlikovati malo skupove -ije, -je ;)

Vidim da se šalite. :ok
Ma bio je tu na forumu video jednoga hodže. Meni se svidjelo jako njegovo tumačenje.
Uostalom već sam negdje napisala da neki znanstvenici tumače umutrašnjost Zemlje baš kao i hodža..
Pročitah nedavno u Camusovoj Kugi tvrdnju da su sve teorije opasne :ovaj
Ama ljudi je li netko čuo za dokaz osim zeba i praptice...

Znanstvenici su ustvrdili da je prvo bilo jaje ...al sta to znaci...dinosaur sneo jaje ...
Od svih teorija je meni osobno najvjerovatnija ona, da je život na zelju došao kometom... :kafa

Prije toga se je zazvijao jako dugo godina... :hm

Zamisli samo, kako brzo je čovjeku uspjelo napraviti od:

Image

ovo:

Image

Koristilo se je samo jednu metodu. Izbor genetike... :lup

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Nole » 04 Feb 2016, 09:15

mehaning wrote:
Biba wrote::888

Mehaning, ma odličan si ti. Zezam malo, menei prevopis uopće nije bitan, ali mislim i da u srpskohrvatskom ipak treba razlikovati malo skupove -ije, -je ;)

Vidim da se šalite. :ok
Ma bio je tu na forumu video jednoga hodže. Meni se svidjelo jako njegovo tumačenje.
Uostalom već sam negdje napisala da neki znanstvenici tumače umutrašnjost Zemlje baš kao i hodža..
Pročitah nedavno u Camusovoj Kugi tvrdnju da su sve teorije opasne :ovaj
Ama ljudi je li netko čuo za dokaz osim zeba i praptice...

Znanstvenici su ustvrdili da je prvo bilo jaje ...al sta to znaci...dinosaur sneo jaje ...
Od svih teorija je meni osobno najvjerovatnija ona, da je život na zelju došao kometom... :kafa

Prije toga se je zazvijao jako dugo godina... :hm

Zamisli samo, kako brzo je čovjeku uspjelo napraviti od:

Image

ovo:

Image

Koristilo se je samo jednu metodu. Izbor genetike... :lup
slažem se jer mutacije se događaju...život na zemlji je star milijardu godina...čovek postoji par desetina hiljada...
sasvim realno da je stigao iz svemira život

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by mehaning » 05 Feb 2016, 09:04

mehaning wrote:
Od svih teorija je meni osobno najvjerovatnija ona, da je život na zelju došao kometom... :kafa

Prije toga se je zazvijao jako dugo godina... :hm

Zamisli samo, kako brzo je čovjeku uspjelo napraviti od:

Image

ovo:

Image

Koristilo se je samo jednu metodu. Izbor genetike... :lup
Mislio sam, da če neko ipak primijetiti, da je činjenica koju sam spomenuo baš Derwinova evolucija... :hm

Istina, da je bila kontrolirana sa strane čovjeka, ali to je pridonjelo samo na brzini, tako da se je sve dogodilo u nekih 15.000 godina, ali zamislite, da se to raztegne na 4 milijarde godina... :grana

Oops... Zaboravio sam da je po bibliji zemlja stara manje od 10.000 godina, da je na noetovom brodu lav kihnuo i izletjele su dvije mačke i tako dalje... :123

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Biba » 18 Feb 2016, 22:15

http://net.hr/danas/hrvatska/sporan-tek ... -raspravu/ :perezube

Aman i ovoga oce da oteraju ko i bega .. :fuckoff
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Darwinova teorija

Post by Biba » 22 Feb 2016, 15:50

Ev malo razmisljanja jednog nasega intelektualca...
Ne bojim se napisati ime al doletit ce odma lebowski il Fazlijica reci kak je taj intelektualac bjedastoca ...pa et nek se ne zamaraju :perezube

....Ovih dana sam zamolio vlasnicu Naklade Jurčić da od izdavačke kuće Oxford University Press zatraži autorska prava za prevođenje na hrvatski jezik knjige američkoga filozofa Thomasa Nagela “MindandCosmos: Why the Materialist Neo-Darwinian Conception of Nature Is Almost Certainly False” (“Duh i kozmos: Zašto je materijalističko neodarvinističko poimanje prirode gotovo sigurno pogrešno”). Iz samoga podnaslova knjige razvidno je zašto je ovo filozofsko djelo postalo bestseller neposredno nakon objavljenja u listopadu 2012. godine. Primjerice njemački prijevod, objavljen uoči Božića prošle godine kod nakladnika Suhrkamp oborio je sve rekorde prodaje znanstvene knjige dosegavši u tri mjeseca pet izdanja. Najuglednije njemačke dnevne novine Frankfurter Allgemeine u recenziji Nagelove knjige Nagela proglašavaju najvećim živućim filozofom te napominju da bi u Njemačkoj, upravo zato jer Nagel zagovara Hegelov model objektivnoga idealizma, trebalo otvoriti mogućnosti alternativnoga nauka u srednjim školama u odnosu na onaj koji dominira danas, materijalističko neodarvinistički. Je li Nagel doista za sva vremena pokopao neodarvinizam i materijalistički fizikalizam? U čemu je zapravo umijeće njegove argumentacije?

Thomas Nagel je rođen 1937. godine u Beogradu. Teško je reći, kako bi izgledao životni put ovoga filozofa da nacisti nisu 1941. godine osvojili Beograd i da Srbija nije postala prva europska država koja se proglasila “Judenfrei”. Nagelov je otac Walter odmah nakon okupacije emigrirao u Sjedinjene Američke Države. Thomas Nagel je studirao filozofiju na sveučilištima Cornell i Oxford, a doktorirao 1963. godine kod Johna Rawlsa na harvardskom sveučilištu o pojmu altruizma. Na sebe je prvi put svratio pozornost filozofske javnosti nakon objavljivanja članka od 20-ak stranica “What is it like to be a bat?” (“Kakav je osjećaj biti poput šišmiša?”, 1974.). Koliko god mi pokušavali biološki i genetski analizirati šišmiša, nikada nećemo moći objasniti što se događa u mozgu šišmiša kada obavlja složene radnje koje obavlja.

Sama napomena u Predgovoru knjige “Mind & Cosmos” zavrjeđuje pozornost jer zahvaljuje brojnim uglednim stručnjacima iz različitih znanstvenih područja, uz završnu napomenu, da se nada da ih neće dovesti u neugodnu situaciju što ih spominje. Nagel piše jasno i razumljivo, otvoreno i bez okolišanja. Glavna poruka njegove knjige glasi: slika svijeta koju nam nude prirodne znanosti: fizika, evolucijska biologija, medicinske neuroznanosti trebala bi biti točna, pouzdana i sigurna. Nažalost, to nije slučaj jer ljudski um u njoj ne nalazi svoje adekvatno mjesto, pogotovo ne u svijetu gdje dominira materijalističko-neodarvinistička slika svijeta koja je supstancijalno pogrešna. Nagelov odgovor je plauzibilan: ljudske kognitivne sposobnosti, kreativnost ljudskoga duha, sposobnost zasnivanja morala i intrinzičnih moralnih vrednota ne može se reducirati na materijalistički fizikalizam i prirodne zakone koji njime vladaju. Za Nagela, koji je deklarirani ateist, ne postoji objašnjenje kako je priroda stvorila tako nešto uzvišeno kao što je ljudski duh, posebice ljudski um, a materijalistički darvinizam nam nudi neprihvatljiva objašnjenja po kojima smo pedeset posto identični s muhom u pogledu analize DNK-a. Znanstveni pogled na svijet tzv. emergentizam koji pokušava objasniti nastanak organske materije iz neorganske, postupni prijelazni razvoj jednostavnih molekularnih bića u složenija i savršenija bića ostaje nemoćan pred objašnjenjem pojma svijesti. Posebnoj kritici je podvrgnuta evolucijska razvojna biologija, tzv. “evo-devo”, zbog svog pokušaja holističkog objašnjenja života. Sva takva znanstvena objašnjenja ostaju po Nagelovu sudu bespomoćna i beskorisna u pokušaju da se objasni fenomen djelovanja ljudskoga uma, svijest i samosvijest. Činjenicu da smo svi mi bića koja razmišljamo, analiziramo mogućnosti djelovanja, osmišljavamo svoj život, uspostavljamo sustav moralnih vrijednosti, motiviramo jedni druge da budemo moralni, nije moguće objasniti neodarvinističkim, materijalističkim konceptom znanosti.

Na najobičnijem primjeru stabla možemo objasniti kako je darvinističko-materijalističko objašnjenje nedovoljno. Putujemo li primjerice od Dubrovnika prema Splitu ili Mostaru i zastanemo u mjestu Trsteno. Stabla koja opazimo u najstarijem arboretumu na svijetu, vjerojatno će u vrijeme ljetnih vrućina sa stajališta percepcijskog objašnjenja opaziti muhe i cvrčci, gušterice i zmije, mačke i psi. U čemu se razlikuju opažaji stabla kod svih navedenih bića u odnosu na čovjekovo opažanje? Čovjek je jedino biće koje može konstatirati “Ovo je stablo”. Mačke i psi će zbog paklene vrućine leći pod stabla kao i turisti, ljubitelji životinja. Ali će samo needucirani banauzi, poput barbara u Domovinskom ratu isprobati najnovije modele sofisticiranih motornih pila Stihl na maslinovim stablima, starim dvije tisuće godina. S neodarvinističkoga gledišta nema nikakvog moralnog opravdanja koje bi priječilo da najsuvremeniju pilu isprobamo na najstarijem stablu.

Što bi trebala biti alternativa materijalističkom naturalizmu i njegovoj darvinističkoj aplikaciji u biologiji? Nagel smatra da se biologija kao znanost koja objašnjava nastanak života ne bi smjela zadovoljiti naturalističkim objašnjenjem svijeta nego bi trebala dati odgovor na pitanje kako razumjeti prirodu kao sustav koji je sposoban stvoriti nešto poput ljudskoga duha. Ima li priroda također dušu, odnosno, je li naš kozmos prožet dušom kao što su mislili Platon i Plotin, je li Hegelov panlogizam ispravniji kao pogled na svijet od materijalističkoga darvinizma? Nagelov odgovor na ova pitanja je afirmativan.

Kreacionisti i zagovornici inteligentnoga dizajna koji zagovaraju da je kozmos i život u njemu nastao kao rezultat Božje intervencije, pri čemu je čovjek kruna stvorenja, otvaraju šampanjac diljem svijeta u čast najpoznatijeg ateista na svijetu koji je dokazao koliko je apsurdna neodarvninistička slika svijeta. Posebno pohvalnu recenziju o najnovijoj Nagelovj knjizi napisao je Alvin Plantinga, ponajbolji stručnjak za filozofiju religije s američkog, katoličkoga sveučilišta Notre Dame, posebice jer je u pobijanju neodarvinističkoga materijalizma koristio argumente koje je izložio veliki zagovornik dokaza dizajna Stephen C. Meyer u svojoj knjizi “Signature in the Cell: DNA and the Evidence for Intelligent Design” (“Potpis u stanici: DNK i evidentnost inteligentnog dizajna”). Nagel je u svojoj recenziji za newyorški The Times Literary Supplement ovu Meyerovu knjigu proglasio 2009. godine najboljom knjigom godine, primarno zbog kritike neodarvinizma.

Ne bih se sada htio spuštati na razinu Željka Jovanovića – kako lijepo reče popularni Milijan Brkić, zvani Vaso – ali kao filozof mogu reći da se u pogledu osude materijalističko-neodarvinističke koncepcije prirode dobrano slažem s Thomasom Nagelom. U tom kontekstu uoči najveće kršćanskog blagdna Uskrsa brojni bi se katolici u Hrvatskoj trebali ozbiljno zamisliti i zapitati hoće li i ubuduće tolerirati da im djeca u školama i dalje bubače darvinističko objašnjenje nastanka života koje je, kako rezolutno reče Thomas Nagel, pogrešno i neprihvatljivo. A darvinizam je posebno poguban ako se njegove glavne ideje primjene na društvo i moral u cjelini pad dobijemo društveni darvinizam kao novi oblik univerzalne sekularne religije. :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests