Kulturno uzdizanje :)

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Zagorka » 29 Apr 2012, 21:57

U mom gradu nema previse takvih desavanja....nezz racunaju li se sajmovi knjige,tamo redovno idem,kao i na promociju poneke....u galeriju na izlozbu ako znam nekog ko izlaze,ili ako ga zna neko od mojih prijatelja(ne bas cesto)......predstave se odigravaju rijedje :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2012, 22:31

Davno prije rata imao sam priliku, da kao "padobranac" preko omladinske zadruge,
pomažem kustosu galerije u postavljanju grafičke izložbe, renomiranog grafičara
Dževada Hoze. on je stvarno, pravi umjetnik-grafičar. Bio sam opčinjen, njegovim
opusom koji se zvao "Iz Makove mape" Nevjerovatno dobre grafike na kojima su bili stećci
i neki misteriozni obrisi, pa prikazi vijugavih kraka vinove loze... Grafika se postavlja,
tako što se rad, pažljivo uzme u ruke i položi na jedno debelo staklo. Naravno, kustos
mi nije dao, da ja to radim :ooo
Ja sam bio onaj, koji je odozgo grafike, postavljao još jedno staklo. dakle, rad je
izmedju dva stakla koja se spajaju sa nekim zgodnim konopčićima pa se na kraju
"okači o ekser" .. Ali što sam se kulturno uzdizao, bože dragi, kad sam dobio zadatak,
da sa krpom, pažljivo obrišem sva stakla, na kraju priče. To se mora raditi jer kad se
uveče, upale reflektori, otisci prsta, sjaje se po staklu :D
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Kino i pozorište

Post by Ideja » 14 Sep 2012, 22:27

Prije par mjeseci sam gledala predstavu San ljetne noći :D.
Neobično mi je bilo što nije bilo šume, nju je predstavljalo beskrajno puno veša koje se sušilo na isprepletenoj užadi. Tezej i Hipolita su bili obučeni onako kako sam i zamišljala dok je Hermija skakutala naokolo u baletankama i haljinici koju sam par dana prije vidjela u H&M :ha
Nisam gledala neku drugu verziju pa čak ni film, znam da se u predstavama uvijek malo više pusti mašti na volju ali nekako se previše vežem za ono što sam nekad čitala.
Dio sa zanatlijama koji pripremaju binu me najviše zabavio a muzika je bila odlična.
Za moj ukus bilo je ipak previše vulgarnosti i golotinje.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Kultura na Balkanu...?

Post by adacta » 21 Oct 2012, 21:05

Image
Mladi ne posjećuju pozorišta, ne idu u galerije, ne čitaju knjige...

Koliko i što čita generacija rođena polovicom devedestih godina? Idu li na koncerte, u kina, vole li ozbiljnu muziku ili prevladavaju kič, narodnjaci i osrednje kulturne vrijednosti?

Da li škole potiču na podizanje kulturne svijesti, organiziraju li posjete muzejima, pozorištima, opernim kućama…

U Češkoj, gdje je sjedište Radija Slobodna Evropa, na otvaranju neke izložbe, predstavljanju nove knjige, u pozorištu ili na filmskoj premijeri češkog filma najviše je mladih.

No, kako u uslovima gdje je veliki broj nezaposlenih, gdje neki roditelji rade, a ne primaju plaću, kada potrošačka korpa jedne četvoročlane porodice prelazi mjesečne prihode, pružiti mladima kulturne sadržaje, koji istodobno jesu izraz generacijskih potreba, ali imaju ugradene općeprihvaćene kulturne vrijednosti i estetiku.

Kakva je kultura za mlade i što je kultura mladima, vodi li se “briga i o stanju duše” u postratnim i tranzicijskim vremenima u državama regije?

Kulturu današnje mlade generacije u Hrvatskoj obilježavaju – internet i medijski sadržaji, ističe za Radio Slobodna Evropa dr Vlasta Ilišin, naučna savjetnica u Institutu za društvena istraživanja Zagreb.

Prema najnovijem istraživanju koje je Institut proveo ljetos, u suradnji sa Zakladom Friedrich Ebert Stiftung, mladi i u Hrvatskoj najviše slobodnog vremena provode na internetu, vrlo rijetko idu u pozorište, a samo ih jedna četvrtina redovito čita knjige, navodi Ankica Barbir Mladinović u tekstu Za mlade kulturu predstavljaju internet i mediji.

Čini se da je kultura daleko od svakodnevnice mladih u BiH. Da li zbog njihovih navika ili zbog nepristupačnosti i neprilagođenosti kulturnih sadržaja njihovom ukusu, pitanja su o kojima se može raspravljati.

Činjenica je i da, osim rijetkih svijetlih primjera, društvo ne brine o potrebama mladih, pa su oni u suštini prepušteni sami sebi, piše Aida Đugum u tekstu Kultura i mlade generacije: Dokolica, kino i kafići.

U Srbiji gotovo dvije trećine mladih rijetko posjećuje muzeje, kina, kazališta, ili odlazi na neki koncert.

Opera je još manje intersira generaciju srednjoškoloca ili tek nešto starijih. To potvrdjuju najnoviji podaci istraživanja koje prenosi Milan Nešić u tekstu Mladima manjka interesovanje za kulturu.

U Crnoj Gori svakako značajan broj mladih ima, kako bi se narodski reklo, “zdrav apetit za duševnom hranom” od koje zavisi razvoj kuturnog bića u čovjeku.

Ipak, sagledavajući "širu sliku", postaje sasvim jasno da je poplava šunda i kiča dobila razmjere elementarne nepogode, ocjenjuje Esad Krcić u tekstu Mladi izvan kulturnih dešavanja: Lagana zabava i turbo folk.





Izvor:d.avaz

Ruana
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by Ruana » 21 Oct 2012, 21:10

Nije ovo samo na Balkanu, danas generalno omladinu malo sta zanima svugdje u svijetu. Mislim da je ova moderna tehnika i tehnologija omladino malo uljenila.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by Julia-Klara » 21 Oct 2012, 21:25

Necu se sloziti s tobom, Ruana. U Ceskoj (gdje zivim) ljudi ne ispustaju knjige iz ruku. Na koncertima klasicne muzike, u operama je bar polovina osoba mladjih od 30 godina. Jedna moja poznanica, majka dvoje djece meni rece da nikome ne govorim kako citam knjige, jer je to SRAMOTA :lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by Maja » 21 Oct 2012, 23:55

Ja mislim da nije tačno da kod nas mladi ne čitaju. Barem sam ja stekla takav utisak. I u reali i na forumima. I dobro je pa ikako čitamo kad je obična knjiga 20 KM. Ali eto, uvijek se posudi.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by blento59 » 21 Oct 2012, 23:59

potpuno se slazem sa ruanom
ova danasnja omladina je totalno atrofirala
samo internet, fb i tamo neke igrice u kojima se takmice ko ce vise ubijati
to u ceskoj je izuzetak i mozda samo u sredini gdje si ti julija
nisu ni cesi imuni na ovu zarazu
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by Ruana » 22 Oct 2012, 00:31

Ma nije samo u pitanju omladina, nego i mi "odrasli" i nama se mozak dosta navikao na ovaj novi "alat".
Nekad smo isli u biblioteku a sada na google. Kad sam ja bila u tim godinama, sastajali smo se na igralistu, rijeci/bazenu itd. danas se omladina sastaje na facebook-u.
Mozda je i gore u puno razvijenim sredinama nego na Balkanu. Pa u Americi se omladina iz generacije u generaciju pretvara u debile i ubice bas zbog kako ti rece igrica. Ja uopste ne znam kako ce ova danasnja djeca nauciti lijepo pisati (recimo pisana slova) kada svu zadacu pisu na komjuteru.
Jedino sto je kod nas na Balkanu malo vise kica i sunda kad je u pitanju muzika. Ne vjerujem da ni u zapadnoj Evropi omladina slusa klasicnu muziku, jer toliko je ovaj Rep zavladao da se vise skoro i ne slusa nista drugo.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by Blackhawk » 22 Oct 2012, 09:49

>Zar je kulturan samo onaj ko slusa klasicnu muziku ?

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kultura na Balkanu...?

Post by String » 22 Oct 2012, 13:59

BlackHawk wrote:>Zar je kulturan samo onaj ko slusa klasicnu muziku ?
Moj jaran svir narodnjake i kad sam g pitao onako "Sta svirate na nastupima obicno"?, rekao mi je "Ma sviramo, Sabana, Sinana, Ljubu, i tako to...ma klasika" :D.
Tako da.. :D.
Image

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Lebowski » 13 Jan 2014, 14:39

Volio bih da ima kakav izbor sa tim predstavama, zanimljivim filmovima itd.. Možda nikad ne bih ni otišao ali volio bih da znam da mogu ako mi naumpadne šta, da ima uvijek nešto a ne da čekaš na film ili predstavu 2 mjeseca.

U većim gradovima se ponešto i dešava.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Luna. » 13 Jan 2014, 14:49

imam srecu da zivim u gradu, gdje kulturnih i zabavnih dogadjaj ima u izobilju...
o muzejima sam vec pisala a idem i u pozoriste, mjuzikl malo rjedje, jer je strasno skupo (nmea ispid 50€ karte da mjesto imalo valja):
najcesce idem u kino, jednom mjesecno otprilike. nekad s decom, nekad s muzem a nekad sa prijateljicama...
ima jos svaceg. i koncerata, promocija knjiga, svasta.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2014, 15:15

muski clanovi tatine porodice (on, djed, amidza) su bili glumci, i aktivni clanovi amaterskog pozorista u Brckom, tako da sam i ja odrasla u mracnim hodnicima i iza scene...na scenu mi nije dala mama :D a imala sam zelju... doduse,ona i sad postoji,ali samo vezana za pozoriste, i to samo radi sebe, ne radi slave ili bilo cega drugog
tetak je jedan on priznatih karikaturista bivse Juge, i dan danas osvaja nagrade po svijetu
svi generalno citamo, idemo na predstave (citaj upozoriste), ja ovdje ne jer ne znam jezik dovoljno,ali zato koncerti (klasicne muzike), opere, balet ... izlozbe isto tako...

neko pita da li se kulturno uzdize samo klasicnom muzikom? ne nuzno,ali definitivno ne onim sto se danas slusa (sund vezan oko turbofolka i narodne muzike)... meni tu nema kulture
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by KOMESAR » 28 Jul 2014, 15:24

POLICAJAC UMALO DA UHAPSI GLUMCA


U Prnjavoru na neobičan način prekinuta pozorišna predstava na gradskom trgu. Revnosni N. K. munjevito usred skeča zaštitio glumicu od glumca siledžije


Malo je ko mogao i naslutiti da će glumačka predstava na otvorenom na Trgu srpskih boraca u Prnjavoru u Republici Srpskoj, sa temom nasilje u porodici, do suza zasmijati mnogobrojne gledaoce. A pogotovo da će biti prekinuta - i to intervencijom policije!

Kao grom iz vedra neba, „zavjesa je pala“ kada je neobavješteni ali revnosni policajac N. K. dotrčao, preskočio zaštitnu ogradu i okomio se na zaprepašćenog glumca, uvjeren da on uistinu ima namjeru da odsiječe kosu i „šaketa“ svoju neposlušnu suprugu.

- Stani! Gluma je!... Pusti ga! Predstava je!... - povici su prisebnih gledalaca, sa tribina i iz bašte okolnih kafića, koji su spasili 20-godišnjeg Aldina Fafulovića, člana amaterske glumačke ekipe iz Viteza.

Novosađanin Saša Denić, koordinator predstave Forum teatra iz Viteza, objašnjava za „Novosti“ da je tamošnje udruženje „Mladi Romi“ izvodilo predstavu „Reci NE nasilju u porodici“. Po scenariju, objesni suprug se, zbog „fejsbučenja“, okomio na suprugu, inače, majku njihovo troje djece, domaćicu koja je, zapravo, na internetu obavljala konsultacije u vezi s projektima za nevladinu organizaciju.

- Osim psovki i simuliranih udaraca, policajca su vjerovatno zbunile makaze kojima je, po scenariju, muž nasilnik imao namjeru da odsiječe kosu supruzi - kaže Denić. - Na to je, na opšte iznenađenje, uniformisani policajac uletio među glumce i okomio se na glumca supruga. Svi smo bili zatečeni. Srećom, dalje neugodnosti spasili su ga povici publike.

Policajca je, po mnogima, ponijela masa ljudi koja je, čuvši gromoglasne i sočne psovke, pogrdne povike i udarce, pohrlila na poprište „sukoba“.

- Bio sam šokiran i ponajmanje sam očekivao intervenciju policije - kazuje „Novostima“ Aldin, umalo uhapšeni glumac.

- Pogotovo kad mi je policajac prilazio prijeteći reijčima: „Odbij, stani, šta ti je? Čuješ li ti mene?!“

Među onima koji su iz publike dovikivali „Predstava je“, bio je i Željko Jokić, jedan od starješina prnjavorske policije.

- Pribojao sam se da glumca ne smota i veže, odnosno stavi mu lisice na ruke - iskreno kaže Kojić. - Ipak, mora se priznati da je policajac munjevito reagovao.

Mnogi od prisutnih su se bukvalno pokočili od smijeha kada su se uvjerili da intervencija policajca nije bila sastavni dio predstave.


NEMA ŠALE

Ovaj događaj je samo potvrda da niko u Prnjavoru ne smije ni da se našali da vrši porodično nasilje - u šaljivom tonu je objasnio događaj dr Siniša Gatarić, načelnik prnjavorske opštine, gostima Festivala nacionalnih manjina u Prnjavoru.

Te riječi propraćene su aplauzom, dok su organizatori na trgu policajca ponudili pićem.

U Policijskoj stanici Prnjavor rekli su nam da je riječ o policajcu profesionalcu, koji je zbog neobavještenosti munjevito reagovao, te da nesporazum nije proizveo nikakve posljedice.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Calla » 03 Sep 2014, 16:03

sa direktorom pozorista odradila sam prije par mjeseci jedan tekst za premijeru zdravstvenih dana pozorista 07.09.2014
komad se zove ,,Slatkost zivota ,,i naravno da sam rezervisala mjesta i da cu tamo u 19:00h u nedelju biti!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by krhotina » 04 Sep 2014, 01:41

U BiH imamo malo velikih kulturnih i umjetničkih događaja koji sami po sebi mogu privući publiku.
I ovi nazovi veliki, tipa SA film festival, su napniguzički.
Stvarni problemi su u prezentacijama tj. u toj fokusiranoj umjetničkoj komunikaciji sa publikom.
Stvarno volim izložbe, promocije itd. ali strašno mi je da dođem na jedan takav skup i zateknem više novinara nego posjetilaca.
Za to je odgovoran umjetnik koji izlaže i prezentuje svoj rad, i zbog toga sam sve rjeđe na takvim mjestima.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Julia-Klara » 11 Oct 2014, 14:12

sljedece sedmice u Pragu festival njemackog filma :jupi
retrospektiva filmova jednog od mojih omiljenih rezisera (Michael Hanecke)

karte kupljene,i jos imam planiran koncert filharmonije (Prokofiev, Cajkovsky, Strauss) ali tesko da cu uspjeti kpiti kartu :ovaj

u petak gostuje i HNK (mislim jer ne znam kojoj trupi pripadaju Pero Kvrgic i Lela margetic) , sa predstavom "Stilske vjezbe" , koja je najduze izvodjena predstava na svijetu s istom glumackom postavom, zbog cega je uvrstena u Guinnessovu knjigu rekorda - podatak koji nisam znala.

Za razliku od Brna ovdje ima puno vise internacionalnih "desavanja".
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Mohr » 06 Jan 2016, 08:06

[ytube][/ytube]

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by carobnjak N » 06 Jan 2016, 08:37

"bajka koju idiot priča" Karmeni teatar :ok
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests