Kulturno uzdizanje :)

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Kulturno uzdizanje :)

Post by Maja » 06 Oct 2010, 00:48

Idete li u pozorište, na izložbe, promocije knjiga ...
evo neću pitati za opere i balet :oo

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Sanjarko » 06 Oct 2010, 15:47

Pozoriste i operu posjecujem dosta cesto...balet ne imam jak razlog :(
promociju kniga obavezno ako imam slobodnog vremena...
a izlozbe ne propustam bilo kakva da je...
joj sad ce uskoro jenda e tu nesmijem promasiti nikako :haha
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
__Witch__
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 293
Joined: 26 Sep 2010, 21:33
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by __Witch__ » 06 Oct 2010, 15:58

Kod nas slabo sta ima ... ako je predstava, onda je vec nekad bila, sace opet Cabares, cabarei ... ne gledala je ponovo :D

Na izlozbu kad god naidjem, razgledam ... imamo citave dvije galerije :D :srce

U kinu, iako se eto ne racuna, bude neki film od cuda ... pa odem i to da gledam :D
Osim ako je neki .nekomercijalni. ... ti su dosadni :p :D :D :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Maja » 06 Oct 2010, 17:55

meni je najgore iskustvo iz pozorišta bilo kad sam išla da gledam Kursadžije

bože dragi koja dosadaaaaaaaa

svi se oko mene smiju a ja sjedim i šutim

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Luna. » 30 Nov 2010, 10:32

mandibulas wrote:idem i ne smeta mi - ali isto tako kako odem u pozoriste, tako odem i na "motorijadu" (tu se kulturno "spustim") :):)

kino obozavam (sjecam se dana kad je cijela skola isla da gleda "Kuduz" - valjda neko zna o cemu pricam, ili kad je "Dom za Vjesanje" postao globalni hit - 100 puta ljepsi osjecaj filma jer sam ih oba gledao u kinu)
ovaj mi se mandi sve vise svidja :lol ... pozoriste i motorijada, nalazim se u ovakvim kombinacijama :) ...

kod nas jednom godisnje bude duga noc muzeja... budu otvoreni skoro svi muzeji po noci, ulaznica vazi za sve muzeje kao i za gradski prevoz, specijalne linije samo za tu noc, autobusi voze od muzeja do muzeja... idem skoro svake godine, super je... svake godine obidjem po 4-5 muzeja, tako da ni jedne godine nije isto... a volim i mjuzikle, pozoriste...
ma ja volim sve :lol
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by merylin » 30 Nov 2010, 10:38

Maja wrote:meni je najgore iskustvo iz pozorišta bilo kad sam išla da gledam Kursadžije

bože dragi koja dosadaaaaaaaa

svi se oko mene smiju a ja sjedim i šutim
:haha i meni su dosadni...a tek prosti!


Idem u pozorište,na faksu često zahtijuevaju da idemo na promocije knjiga...iako mi to ne bude posebno drago,izložbe slika i fotografija obožavam.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Ideja » 09 Dec 2010, 18:01

Prošle sedmice na univerzitetu predstavljanje knjige Dževada Karahasana "Die Schatten der Städte" (doslovni prevod-sjene gradova).
Nakon čitanja odlomka u kojem autor govori o Sarajevu i povlači paralelu s Andrićevim vidjenjem Bosne i Sarajeva, prelazi se na diskusiju. Pošto je u odgovorima na više pitanja spomenuo dosta naših pisaca, jedno od pitanja koje je slijedilo je bilo "A šta je sa ženama piscima tj pjesnikinjama?" Karahasan pominje Biseru Alikadić i Jasminu Musabegović, napominjući da se one ne bave toliko Bosnom i vanjskim svijetom, nego da da je centru njihovih djela skoro uvijek nešto unutarnje, nešto u nekom zatvorenom prostoru. Slijedi pitanje jedne profesorice sa univerziteta "A da li je to zato što su žene kod vas uvijek zatvorene u kući?" :zid
Karahasan je zbunjeno zastao a zatim objasnio dotičnoj da ima pogrešnu sliku o ženama iz Bosne i da unutrašnjost i zatvorenost u književnosti nije to što je ona shvatila.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by String » 09 Dec 2010, 18:06

Ideja wrote:Prošle sedmice na univerzitetu predstavljanje knjige Dževada Karahasana "Die Schatten der Städte" (doslovni prevod-sjene gradova).
Nakon čitanja odlomka u kojem autor govori o Sarajevu i povlači paralelu s Andrićevim vidjenjem Bosne i Sarajeva, prelazi se na diskusiju. Pošto je u odgovorima na više pitanja spomenuo dosta naših pisaca, jedno od pitanja koje je slijedilo je bilo "A šta je sa ženama piscima tj pjesnikinjama?" Karahasan pominje Biseru Alikadić i Jasminu Musabegović, napominjući da se one ne bave toliko Bosnom i vanjskim svijetom, nego da da je centru njihovih djela skoro uvijek nešto unutarnje, nešto u nekom zatvorenom prostoru. Slijedi pitanje jedne profesorice sa univerziteta "A da li je to zato što su žene kod vas uvijek zatvorene u kući?" :zid
Karahasan je zbunjeno zastao a zatim objasnio dotičnoj da ima pogrešnu sliku o ženama iz Bosne i da unutrašnjost i zatvorenost u književnosti nije to što je ona shvatila.
Opaaaa "samarcine" :oo
Image

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Ideja » 09 Dec 2010, 21:30

Ma razumijem ja da sveopća hajka na muslimane vlada u citavom svijetu, ali da jedan akademik (par godina do penzije) sebi dopusti da da takav komentar je strašno. Mislim čak da ona i nije baš neupućena, nego joj je falilo „akcije“ pošto je to sad ovdje moderno bilo gdje da se nadjete... ne znam, možda je očekivala žustru debatu o tome. U svakom slučaju se je kulturno „uzdigla“.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2011, 09:34

Prije par mjeseci,bio sam na promociji neke dvije zbirke pjesama u SA.. Mogu reci,i nisu nesto Ali eto.ljudi imaju pare i zvanja razna pa im se moze.. A tek zakuska sto im je bila :D ...karton bureka i baklava u plasticnim pakovanjima.. Mnostvo polu-talenata i ja sa damom koja me pozvala.. Jedino sto sam primjetio,jeste jedna zgodna "pjesnikinja" koja je recitovala pjesmu o nekom dijabeticaru.. :lopta A u Skenderiji,negdje skoro,bio sam na premijeri nekog dokumentarca.. Duza je bila spika raznih politicara prije projekcije nego sam film.. Stojao dva sata jer nije bilo mjesta da se sjedne i jedino dobro cega se sjecam,bila je kafa koju sam popio za sankom.. Cijena nije bila bas tako dobra. Na izlozbe ne idem,otkako sam cuo da je jedan cimpanza posatao slikar cije se slike dobro prodaju.. Samo bih otisao na izlozbu njegovi slika :D
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by niska grana » 01 Jun 2011, 11:37

U posljednje vrijeme slabo jer svaki put kada odem s društvom kulturna manifestacija se pretvori u nešto sasvim deseto, a zadnji put nas je u pozorištu uhvatio kolektivni napad smijeha koji je mene najduže držao i kojeg sam za vrijeme predstave koja je inače bila dramska jedva nekako uspijevao zadržati pod kontrolom. Tako da razmišljam o tome da se ubuduće kulturno uzdižem sam.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by niska grana » 01 Jun 2011, 12:03

Da, uglavnom bude tako ili obično razlog bude još gluplji. Da ne kažem da sam se usred filma Grbavica bez ikakvog smisla smijao sceni u kojoj u tramvaju stoji čovjek s razdrljenom košuljom, kojem kamera fokusira maljava prsa i zlatni lanac, nakon čega me je satima progonio užasan stid. Tako da u kina uglavnom idem sam ili se strateški rasporedimo tako da ne sjedimo blizu a i to, kao što kažeš, kada se umjesto komercijale prikazuju evropski, azijski ili art filmovi.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Maja » 01 Jun 2011, 12:08

:plavi

znaš i sam da se najslađe smijati KAD NE SMIJEŠ!

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Luna. » 01 Jun 2011, 15:19

ja kad nisam umrla od smijeha u titovoj kuci cvijeca... isli sa skolom, pojma nemam koji sam bila raazred... i rekli da moramo bit´ ozbiljni... da nisu rekli, ja bi vjerovatno i bila ozbiljna, ovako me smijeh spop´o ... jedva sam cekala da izadjemo :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2011, 18:35

E to je bio uhodan sistem. Moralo je biti para za filmove na primjer. Sjecam se,i u osnovnoj i u srednjoj skoli,samo raciju naprave i hajd svi u kino. Cijela skola. Igra "partizanska eskadrila" ili nesto slicno. Mislim da je za djake,gledanje,bilo besplatno. A vjerujem,da su filmadzije,to naplacivale od fonda za obrazovanje ili direktno od vlade. I eto para za filmove. Mozda to danas zvuci nakaradno ali bar je sve funkcionisalo.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kino i pozorište

Post by Nela » 02 Oct 2011, 23:03

Nekidan sam bila u Tuzli i vidjela da prikazuju Prokletu avliju, ja ili sam je promašila u Sarajevu ili nije još bila, ali bih obavezno išla
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Kino i pozorište

Post by Ideja » 01 Dec 2011, 11:04

Draže mi je pozorište ali na žalost ne posjećujem ga često. Zadnje što sam gledala je "Blind date", predstava prema istoimenom filmu Tea Van Goga. Gledala sam film poodavno a predstavu sam doživjela puuuno emotivnije.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by IM_ex » 29 Apr 2012, 21:14

što se folira, glumi nivo

hahahaha, e ovo me podsjeti na jednu amo, koja, ibreteci se mom odusevljenju pjesmi Ja bolujem ne rece bas tim rijecima, ali, smisaono je tu negdje.
A, znate, ona slusa Elviru Rahic (koju ja zaista ne podnosim) i imena za koja ja ni cula nisam, a tog su muzickog zanra.

Samo jednom sam bila u pozoristu. Davala se operska predstava Ero s onog svijeta, kojom sam ostala odusevljena.
Bruka da, iako odusevljena tim prvi put, ne posjetih pozoriste nikada vise :sram
O izlozbama kad je rijec, eee, tu vec uzivam privilegije. Svakodnevno su mi dostupne te, u jednom, ovdje, od cuvenih objekata, s kompleksom galerija na dvije ogromne etaze.
Ostanu mi oci na nekim djelima, a preko nekih bih presla pogledom a da ih ni zamijetila ne bih, da nije onih masivnih, vrijednih ramova :p
Nedavno bjese izlozba iz rs entiteta - na temu koju bih imenovala Zahvaljujuci ratnim zlocincima Karadzicu i Mladicu, Bosanski Srbi, od drugih bh naroda trpe globalno poistovjecivanje sa zlocincima.
Kako da opisem jedan od uradaka :hm
Zamislite jednu vecu pla(h)tu. U sredini su po jedna slika dvojice pomenutih ratnih zlocinaca. Unaokolo su, tik jedan uz drugi, lijepljeni isjecci iz koznasvecijih casopisa, sem casopisa entiteta rs.
Imam svoje vidjenje te izlozbe; pocev od samog umjetnika, autora te izlozbe s kojim sam razgovarala, koga jednostavno ne mogu strpati u isti kos sa zlocincima (ne znam zasto, mozda bas zbog takve izlozbe), kao da tom izlozbom odasilja poruku u svijet, u ime Bosanskih Srba, cije ruke nisu zaprljane krvlju "Oni su krivi sto nas se gleda kako nas se gleda, mi ovo placamo ceh".
U istoj galeriji bilo je i 99% zgorena greda necijeg spaljenog ognjista. Onako, zasebno je postavljena.

Da. Umjetnici su na neki nacin posebni.
A nas narod k'o nas narod, kazu: ma folira se, glumi nivo :oo
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Strootman
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 157
Joined: 06 Apr 2012, 00:29
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Strootman » 29 Apr 2012, 21:47

Jedne godine sam radio na Bascarsijskim nocima i u Bosnjackom institutu bila predstava. Ja to zovem predstavom mada je koncert prava rijec, 4 Ruskinje sa violinama i opleti. Usi bole, krv curi haman iz njih, ja ne znam gdje udaram a prisiljen sam stajati u mjestu dok ne zavrse. Pa onda ljudi ih na kraju isprate aplauzom ali hoce jos, ne prestaju i eto ih opet, mene jeza uhvati, sreca nisu jos dugo. Uzas! Od tada bjezim dalje od tih mjesta, nek` ide ko voli, ja ne mogu.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: "Kulturno uzdizanje" :)

Post by Sheval » 29 Apr 2012, 21:52

Radio sam svojevremeno u galeriji umjetnina.Kad dođu te izložbe,bokte kojih šupaka tu vidiš,zasjene istinske poznavaoce umjetnosti.
Uglavnom dođu da bi bili viđeni,da meze i popiju džabe,da se upucavaju nekoj udovici...uglavnom...kulturno prizemljavanje i čunsko uzdizanje.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests