Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 28 Jul 2014, 00:24

Nela wrote:
JCR wrote:
Nela wrote: A plata jednog komercijaliste je 1200km minimalno.
Bez uvrede al u kojem svijetu ti živiš? U post-ratnoj državi ili ekonomskoj velesili svijeta? Plate kod komercijalista su ti 600-700 maraka (one minimalne) dalje u firmi sakupljaš bodove i ideš dalje, ali je najveća plata u komercijali da ja znam 1500 maraka
Gdje ti zivis? U kojem svijetu? Gdje radis? Ja ne znam kako mozes sebi dopustiti da radis 10 sati dnevno, 6 dana u sedmici za 600km. Jesi li pokusao sabrati koliko pojedes u tom periodu, koliko cipela "potrosis" i koliki su ti troskovi zivota. Ispade da su ti veci rashodi od prihoda.
Plata komercijaliste je preko 1000km, pa plata u je.enoj lutriji je preko hiljadu.
Ljudi rade za 200 -300 KM i na težim poslovima. :)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by JCR » 28 Jul 2014, 00:26

Još jednom za plate, jeftiniji su standardi u ZDK, pa samim tim i manje plate, apsurdno je porediti ove dvije sredine :)

A i što Leb kaže, ovo ipak nije sredina gdje se može tek tako birati, zato ja naučim njemački i adio :DD

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 28 Jul 2014, 00:26

zanemarujete faktor obrazovanja..nećemo u isti koš trpat doktore i fizikalce :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 28 Jul 2014, 00:28

Rekoh ti da ces u svakom poslu naici na isfrustrirane ljude. Imam i ja trauma od svojih profesora, npr. od jedne budale koja je nosila makaze sa sobom da te osisa ukoliko nisam fino svezala kosu, od budale koja me tjerala da svaki cas odgovaram iako imam 100 ocjena a neko nijedne itd.
Sad su se stvari dosta promijenile, nekad nisi smio reci roditeljima za jedinicu ili da ti je profa rekao nesto ruzno a danas dodje roditelj da bije profu jer si njegovom idiotu dao jedinicu.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 28 Jul 2014, 00:30

moga sina razrednica iz srednje fejsa s njim :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by JCR » 28 Jul 2014, 00:31

Jarane poznajem jednu školovanu pravnicu, radi u Šoping centru kao prodavačica :cudi
U takvom okruženju živimo da ne možeš ni sa fakultetom biti siguran, dok neko sa bezveznom srednjom školom sasvim hladno ima dobar posao

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 28 Jul 2014, 00:33

ma znam ja tu priču i kod nas se primaju preškolovane osobe u razne službe...tvrtke...ali što bi trebali dat profesorima 300 km...prije bi trebalo težiti da ta dobije posa u struci...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 28 Jul 2014, 00:38

Hajd Leb navedi mi posao koji je placen 200km.
Jos malo pa ce biti da radis i jos ti moras platiti.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 28 Jul 2014, 00:43

Nela wrote:Hajd Leb navedi mi posao koji je placen 200km.
Jos malo pa ce biti da radis i jos ti moras platiti.
Evo npr. posao na trafici, 300 KM.. U jednoj fabrici obuće plate ispod 300 KM. Kod amidže 350 KM iako državi prijavljuje da je 600. :oo

Ima i takvih što rade džaba, ne dobijaju plate mjesecima i dolaze jer im treba staž za penziju, da im se piše nešto, radi zdravstvenog i slično.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by JCR » 28 Jul 2014, 00:43

laganini wrote:ma znam ja tu priču i kod nas se primaju preškolovane osobe u razne službe...tvrtke...ali što bi trebali dat profesorima 300 km...prije bi trebalo težiti da ta dobije posa u struci...
Meni je logičnije da se zakonom odredi za svaki posao koliko se novaca moze dobiti po satu. Svako neka dobija satnicu pa da se vidi, naravno prosvjeti treba veća satnica jer oni i nemaju šta da rade u školi previše, ali da je plata profesora koji radi par sati i ode kući veća od plate školovanog direktora, to je malo smiješno

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 28 Jul 2014, 00:47

plaće su određene u držaavnim službama i donekle javnim poduzećima ali u privatnom sektoru nema toga nigdje inače bi se vratili u sistem koji je propao..jedino što država može je odredit najnižu plaću a to je u hrvatskoj mislim 2800 kuna iliti 400 eura ili 700 maraka...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 28 Jul 2014, 00:52

Leb neko ko radi trgovac je isao tri godine u trgovacku koja je smijesna skola naspram gimnazija. A ja sam isla cetiri srednje, pa cetiri fakulteta i onda nakon svega na polaganje dzravnog ispita.
JCR tebi bih voljela dati samo jedan mjesec da ispravis pismene vjezbe (to ti je od 120 - 150) pismenih, da napravis bar cetiri razlicita plana, da za svaki cas (a dnevno ih imas sest) napises pripremu, nadjes ocigledna nast. sredstva, pripremis prezentacije na platnu, sastavis bar cetiri razlicita kontrolna zadatka i uz sve to napravis program za manifestaciju u povodu obiljezvanja pasjeg govneta (svakog, ali svakog bitnijeg dana, a ovo bitnog je diskutabilno). Vodis tridesetero tudje djece u drugu zemlju (ti pkusaj povesti jedno komsijino) itd. pa bih te pitala za satnicu i pet sati rada.
I Lagani vec rece, zanemarujete bitnu stavku, skolsku spremu.
A ja ne znam nijednog direktora koji ima manju platu od profesora.
Revizor u Sarajevu ima vecu platu od profesora, njihov topli obrok je oko 15km, a prosvjetnog radnika 8.
Evo ima vec tema kolika je plata direktora u Zenici, prema tome...
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 28 Jul 2014, 01:00

To ne mora biti pravilo da neko sa trgovačkom radi na trafici, prodavnici jer je poznato da kod nas ne radi svako ono što je završio, neko radi i za manje od onog što je školovanjem zaslužio jer jednostavno mora.
Imaš i ljudi sa fakultetima što rade svašta ili su nezaposleni.

Ne kažem ja da je preplaćen posao u prosvjeti već eto smatram da je opet dobro kako je nekim drugima. Ima tu obaveza i odgovornosti ali ima i slobodnog vremena, fleksibilno je nekako. Možeš se lagano prilagoditi a najteži je taj rad sa djecom za vrijeme nastave a ostalo kad se malo uhoda ide.. mislim na tu pripreme, papire.. mislim nije to neki bauk ako ćemo biti realni. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by laganini » 28 Jul 2014, 01:03

tako je u cilom svitu a svaka profesija ima svoje pluseve i minuse..npr. u japanu prosvjetni radnik ne može bit vjerodostojan svjedok..i to nešto govori :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Nela » 28 Jul 2014, 01:08

Te pripreme su toliki smor da nemas pojma.
Svjesna sam ja i da neko sa fakultetom radi kao trgovac, nazalost takva nam je drzava. Kad bi ovim guzonjama u institucijama smanjili plate, niko ne bi morao raditi za mizeriju. Ali bojim se da jos dugo nece doci do toga.
Usput, prosvjetari su na drzavnom budzetu a zadnji dobijaju plate, 30. u mjesecu.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Krokodil Behko » 28 Jul 2014, 10:02

Lebowski wrote:
Nela wrote:Hajd Leb navedi mi posao koji je placen 200km.
Jos malo pa ce biti da radis i jos ti moras platiti.
Evo npr. posao na trafici, 300 KM.. U jednoj fabrici obuće plate ispod 300 KM. Kod amidže 350 KM iako državi prijavljuje da je 600. :oo

Ima i takvih što rade džaba, ne dobijaju plate mjesecima i dolaze jer im treba staž za penziju, da im se piše nešto, radi zdravstvenog i slično.
Minimalac u FBiH je oko 360 maraka. Imajući navedeno u vidu, tim što rade za manje iznose, mogu samo poručiti ili nek prijave svoje poslodavce ili neka si vežu kamen oko vrata i buć u kakvu vodu. Nije bitno šta će izabrati koliko je bitno da ne seru. Šta sad trebam uraditi? Trošiti vrijeme na borbu za takve budale?
Nek se dignu i nek se izbore. I mi smo se izborili još prije 5 godina da u firmi ne može biti manja plata od 430 maraka + topli obrok koji je sada osam maraka, a i to je privatna firma.

On topic. Prosvjetarski posao, mora imati neki dignitet.
Jbg, očekujete od nastavnog kadra da vam iškoluje djecu.. jel se kaže iškoluje ili izškoluje? :valja Eto, jel vidite kako je to kad su ti učitelji loši pa ostaneš nepismen :djed
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 28 Jul 2014, 10:14

Da se malo vratiš u našu realnost ne bi škodilo. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Krokodil Behko » 28 Jul 2014, 10:20

Naša realnost i jeste takva zbog tih glupana.
Primjer postoji. 430+ a to je također realnost :mah
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by Lebowski » 28 Jul 2014, 10:26

Ne znam šta si se odmah našao prozvanim, niko te ne tjera da trošiš vrijeme na te ljude ali oni postoje... možda su glupani, možda ne ali nije naše da sudimo, sigurno većina nije. Uglavnom su ljudi koji su čitav radni vijek proveli tu i čekaju da tu i završe jer nema baš posla za njih ili su mladi ljudi bez bneke škole kojima treba bilokakva para, neko mora iz nužde da prehrani porodicu.
Nemoj mi reći da nisi čuo da ljudi rade a da ne primaju plate ili ispod minimalca? :sok
To je svugdje bilo...a zakon, zajebi ga!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jesu li prosvjetari dovoljno plaćeni za svoj posao?

Post by KOMESAR » 28 Jul 2014, 10:48

Salahuddin wrote:
Lebowski wrote:
Nela wrote:Hajd Leb navedi mi posao koji je placen 200km.
Jos malo pa ce biti da radis i jos ti moras platiti.
Evo npr. posao na trafici, 300 KM.. U jednoj fabrici obuće plate ispod 300 KM. Kod amidže 350 KM iako državi prijavljuje da je 600. :oo

Ima i takvih što rade džaba, ne dobijaju plate mjesecima i dolaze jer im treba staž za penziju, da im se piše nešto, radi zdravstvenog i slično.
Ovo znam da je tacno, kad je rijec o mjestu o kojem Lebowski prica. I to je jedno od razvijenijih na podrucju. Ali plate su mizerne i definitivno ima ovakvih koji rade"dzab-dzabile", samo da mu se upisuje staz - ovo je prevalentno kod ljudi koji su blizu penzije. I sam sam radio, 2008-2009, za nesto vecu platu ali to je bilo iz razloga sto sam bio jedan od malo "povlastenih" u povecoj gradjevinskoj kompaniji. Znam zasigurno da sam imao vecu platu od prosvjetnih radnika ali isto tako znam da su ljudi u toj kompaniji radili ni ne znajuci kad ce dobiti platu. Odbici od 10%-20% bili su nerijetki i bila je tabu tema zasto je to tako. Niko nije smio ni da pita. A sve zarad ocuvanja radnog mjesta. Radnicima koji rade za mocne privatnike nije nimalo lako. Prihvataju sve uslove da bi prezivjeli ili se napokon dobauljali do penzije.

Uistinu ne znam kako je raditi kao prosvjetni radnik, pa nemam pravo ni razglabati o tome. Znam da plate nisu velike. Ali mislim da je posao sigurniji (opet, ne znam kako ga je lako/tesko dobiti).

Sve u svemu, nije nikome lako i svakoga boli njegova rana. Tesko je reci kome je najgore. Ipak, mislim da su to nezaposleni i penzioneri.
Ipak,nije to tazlog da se ne zapjeva.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests