Uspjeh u školi - nekad i sad?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Polovina učenika u BiH padne već na polugodištu

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2012, 15:16

Ja samo znam da sam dobio šamar u 6. osnovne, čini mi se,
kad sam donio kući trojke.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Polovina učenika u BiH padne već na polugodištu

Post by paparaci » 07 Dec 2012, 15:23

ma krivi su jedni i drugi, a vala i treci.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Polovina učenika u BiH padne već na polugodištu

Post by Dust » 07 Dec 2012, 15:38

Pa djeca nemaju volju da idu u skolu i da uce, kad znaju da se za par hiljada KM moze kupiti i diploma i radno mjesto.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Polovina učenika u BiH padne već na polugodištu

Post by Zagorka » 07 Dec 2012, 17:31

Krokodil Behko wrote:Ja samo znam da sam dobio šamar u 6. osnovne, čini mi se,
kad sam donio kući trojke.
Ja samo znam da je stari rekao koje padne da neće dalje u školu.....i da smo znali da je ozbiljan :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Krokodil Behko » 06 Feb 2013, 14:54

Image

U Osnovnoj školi u Čeliću Rasim Mešić, skupa sa svojim starijim sinom Miralemom, inače učenikom devetog razreda, jučer je fizički nasrnuo na nastavnika informatike Nedžada Mujčinovića i to u vrijeme dok je držao čas.

Mešići su, saznajemo, upali u učionicu i odmah počeli udarati Mujčinovića, gdje su mu nanijeli vidne tjelesne povrede po licu i ostalim dijelovima tijela, nakon čega je odmah pozvana policija.

Pokrenuta istraga

U izjavi za "Dnevni avaz", direktor Osnovne škole u Čeliću Sabahudin Horozović nam je potvrdio istinitost naših informacija, ističući da se do sada nisu događali slični incidenti.

- Nisam bio u školi kad se sve to dogodilo, ali je osoblje škole odmah prijavilo incident policiji, koja je vrlo brzo intervenirala. Već sutra (danas) pokrenut ćemo opsežnu internu istragu o ovom događaju. Riječ je o nastavniku koji vrlo profesionalno i savjesno radi svoj posao i nikad nije imao bilo kakav konflikt s učenicima - kazao nam je Horozović.

Image

Šta je navelo oca i sina Mešić da napadnu nastavnika u vrijeme dok drži čas, za sada nema informacija.

Navodno se učenik Halil Mešić, mlađi sin Rasima Mešića, požalio ocu da ga je nastavnik Mujčinović ošamario, što on kasnije nije mogao potvrditi ni policiji ni drugima koji su s njim razgovarali. Također, niko od učenika nije potvrdio da je Mujčinović na bilo koji način fizički napao učenika.

Ukorio dječaka

- Riječ je o djeci vrlo problematičnog vladanja. Ja sam razredni starješina Halilu Mešiću, kojeg sam na času odjeljenske zajednice ukorio zbog ometanja procesa nastave. Inače učenik je poznat po nasilničkom ponašanju i odranije ima smanjenu ocjenu iz vladanja. Nikad ne bih sebi dozvolio da ošamarim bilo čije dijete, a posebno ne učenika kojem predajem. Naravno da ću tražiti da organi reda zaštite ne samo mene već i školu i učenike od nasilnika kakvi su ovi koji su me napali - kazao nam je u kratkoj izjavi nastavnik Nedžad Mujčinović, koji je tokom dana, zbog povreda koje su mu nanesene na času, zatražio ljekarsku pomoć.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Zagorka » 06 Feb 2013, 15:11

E pametan je brate dragi.......dobar prijer djetetu pruža,nema šta.......kako će djeca valjati,eto ko su im očevi? :bua

Bitno je da se najčešće psuje mater i okrivljuje za odgoj....

Niko se ne pita ako je njegovo dijete ukoreno,zašto je,stati pa razmisliti,pa možda to moje dijete i nevalja,nego ne,savršeno je,idem mlatiti svakoga ko kaže suprotno.....životinje.....mogu kad nam je vlast u qurcu....po pravilu maloga u popravni dom,staroga na prisilni rad i kapak.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Trepavica
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Trepavica » 06 Feb 2013, 15:22

Sta reci .. :cudi ..Sta ocekivati od djece, sa roditeljima, koji ovo rade!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6794 times
Status: Online

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Julia-Klara » 06 Feb 2013, 20:10

Pa otac ne nasilan, sta drugo ocekivati od djece? Kada shvatimo da odgoj prvenstveno pocinje u kuci te se nastavlja kroz skolovanje tek tada ce se stvari promijeniti.
Djeca se ne pocinju odgajati u skoli, tad vec bude kasno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by dacina_curica » 06 Feb 2013, 20:22

Zagorka wrote:E pametan je brate dragi.......dobar prijer djetetu pruža,nema šta.......kako će djeca valjati,eto ko su im očevi? :bua

Bitno je da se najčešće psuje mater i okrivljuje za odgoj....

Niko se ne pita ako je njegovo dijete ukoreno,zašto je,stati pa razmisliti,pa možda to moje dijete i nevalja,nego ne,savršeno je,idem mlatiti svakoga ko kaže suprotno.....životinje.....mogu kad nam je vlast u qurcu....po pravilu maloga u popravni dom,staroga na prisilni rad i kapak.....

Joj tebe :ooo

Pa gdje ce biti dijete da ne valja, nastavnik je kriv sto nasa djeca nece da uce, sjede za video igricama po vazdan, psuju mater kad dobiju jedinicu, udaraju i sutaju sta god im dodje pod nogu, ma za sve to treba nastavnika premlatiti. Djeca su sva bubice mirne, ha krenu u skolu odmah ih pokvare. :ljut. Roditelji nisu ni slucajno mirni, njihova djeca su bezgresna, ma mrava ne bi zgaziti. :ooo




:roll

Ruana
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Ruana » 06 Feb 2013, 22:38

Ovo je strasno, prvo ima sina kriminalca, koga nije bio u stanju vaspitati, i onda oni sto bi im pomogli on ih tuce. Treba im zabraniti pristup skoli.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by paparaci » 07 Feb 2013, 01:46

a krkanluka........
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Peggy Sue » 07 Feb 2013, 08:47

Ovo me podjesti na jednu situaciju.. Ima tome i dvije godine, ali pamtim svaki detalj, toliko sam bila pod dojmom.

Pored mene prolazi krezubi tajo, koštunjav i blijed sa svojim sinčićem kojem su 3 godine (po mojoj slobodnoj procjeni). Dijete skakuće, igra se i u tome nogicom zakači nogu svog tate. Njegova reakcija je bila "Je*o ti ja mater u šta gledaš".. Dijete ga zbunjeno gleda, a onda ovaj nastavlja sa smiješkom, kao da izgovara najveću mudrost na svijetu "Pa ja, je*o sam ti mater, a ti moju nikad u životu nećeš" Eto, dok je takvih, biće i ovakvih tema... a i ovako razočaranih forumaša :(
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Čelić: Upao sa sinom u učionicu i pretukao nastavnika

Post by Maja » 19 Feb 2013, 14:12

Otac jedne cure je isto tako udario šamar mojoj razrednici. Razlog ne znam, ali su i ta cura i razrednica naopake da naopakije ne mogu biti. Svejedno, nije trebao.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2013, 11:25

Image

Skoro 48 posto žena i 25 posto muškaraca u seoskim područjima BiH je nepismeno i nema završeno osnovno obrazovanje, dok je u urbanim sredinama bez završene osnovne škole 7,8 posto muškaraca i 22,25 posto žena, podaci su Misije OEBS u BiH.

Prema podacima UNDP-a iz 2007. godine, u BiH je 5,4 posto nepismenih, a to su ujedno i posljednji podaci, koji nisu sasvim pouzdani, rekla je Srni direktorica Zavoda za obrazovanje odraslih Republike Srpske Mira Bera.

Ona navodi da je, prema posljednjem popisu stanovništva, koji je rađen 1991. godine, u BiH bilo nepismeno 9,9 posto stanovništva.

"Poražavajuće stanje - kada je riječ o osnovnom, a i daljem obrazovanju - posljedica je loših materijalnih i socijalnih uslova i udaljenosti škola, naročito u ruralnim područjima.

Problem je i loš prevoz do škola, kao i nedostatak škola za osobe sa posebnim potrebama", precizirala je Bera u izjavi Srni, povodom 8. septembra – Međunarodnog dana pismenosti.

Prema njenim riječima, gotovo 57 posto siromašnih stanovnika BiH čine osobe koje nakon završetka osnovne škole nisu nastavile obrazovanje.

Bera ističe da su materijalne prilike presudan faktor u obrazovanju i navodi podatak da čak 43 posto djece iz siromašnih porodica ne upisuje srednju školu, za razliku od 23 posto djece iz imućnijih porodica.

(Ne)pismenost odraslih osoba danas je jedna od glavnih tema i u razvijenim zemljama Evrope, jer globalizacija svjetske ekonomije zahtijeva pismene radnike, odnosno obučenu i obrazovanu radnu snagu.

"Što se tiče zemalja regije - Srbija ima više od 1,3 miliona nepismenih, odnosno onih koji nemaju završenu osnovnu školu.

"U poređenju sa ostalim zemljama, Albanija ima manji broj nepismenog stanovništva - 1,3 posto, u Hrvatskoj taj procenat iznosi 1,9, a u Sloveniji jedan posto“, istakla je Bera.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Bla » 07 Sep 2013, 15:34

malo mi se kose ti silni postoci iz prve linije posta sa drugom linijom.
48% pa 25% pa 7,8% pa 22,25% i onda to nekako sve ugurase u 5,4%, mozda nekom konobarskom matematikom iz H2G2. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

dacina_curica
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by dacina_curica » 07 Sep 2013, 15:36

Bla mi ote rijeci iz tastature. Kakvom ovo matematikom oni racunaju? :hm

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Zagorka » 07 Sep 2013, 16:04

Danas bez osnovne skole mogu ostati iskljucivo Romi.Ne sto ona mnogo nesto kosta,vec tako je kod njih jednostavno.Ako broje njih,onda je visok postotak nepismenih.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6794 times
Status: Online

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Julia-Klara » 07 Sep 2013, 16:14

Ne cudi me ni malo. Davno su prosla vremena kada se "ucilo dok si ziv". Rijetko ko da uzme procitati knjigu nakon zavrsene srednje skole, misleci da je sve sto se u zivotu moze nauciti gotovo sa skolom/fakultetom (kupljenim ili ne).

Djeca nam izlaze iz skola polupismena, i to je cinjenica. Doduse, imala sam profesora u srednjoj i prije rata koji je govorio "njiha" (njih) i hin (ih)...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Bla » 07 Sep 2013, 16:20

ma jos uvijek ima velikih problema sa prevozom djece do skole, pogotovo u pasivnijim krajevima.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poražavajuće: U BiH ima 5,4 posto nepismenih osoba!

Post by Bahra » 07 Sep 2013, 19:17

Ne znam ali mi visok procent, mada ne treba se čuditi vise ničemu kod nas.
Znam da postoje slučajevi gdje zbog materijalne situacije ljudi prestanu slati djete i u osnovnu školu.
Jer danas je i osnovno školovanje kod nas preskupo. Tuga i cemer, ali tako nam je.
Mislim da će ove brojke vremenom samo da rastu, na žalost.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests