Kloniranje

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Kloniranje

Post by Maja » 22 Dec 2010, 00:45

mislite li da je kloniranje važno za čovječanstvo, za nauku ili je igranje boga.
šta je po vama pozitivno u kloniranju

šta mislite hoće li se za par stotina godina uveliko klonirati ljudi?

čula sam da klonirane životinje brže stare, znate li nešto o tome?

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by paparaci » 22 Dec 2010, 00:57

znam za onu kloniranu ovcu "Dolly". cini mi se tako se zvala. ona je bila vrlo popularna sto se tice ove teme. licno, ne znam puno o tome, niti me interesuje. smatram da je to glupost, jer je svako jedinka! previse sebi dajemo za pravo. znam da rade na uzgajanju raznih organa, koje je moguce dobiti iz tecnosti iz pupcane vrpce pri radjanju djeteta. to mi je npr. okaj i super stvar! tako u slucaju neke bolesti ili nesrece imas rezervnih dijelova :D
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Amazonka » 22 Dec 2010, 01:00

Ljudsko kloniranje uskoro.....

Naučnici su uspjeli po prvi put da izvuku matične ćelije iz kloniranog embrija od jednog starijeg majmuna - što bi moglo dovesti do napretka u kloniranju ljudskih embrija.
Naučnici su razvili dvanaest embrija iz muškog majmuna koji je star 10 godina. To bi moglo olakšati pocese kloniranja ljudskog embrija, odnosno razvoj tkiva za presađivanje, radi liječenja npr. dijabetesa i Parkinsonove bolesti.
Kako se vrši kloniranje
Naučnici su uspjeli da izvuku matične čelije iz nekog kloniranog embrija (majmuna), i da ih presađuju u laboratoriji. "Postojala je zabrinutost da bi kloniranje kod primata moglo imati poteškoća."
Medicinska obećanja
Ovo bi moglo biti ogromna prepreka za istraživače koji rade na novim medicinskim terapijama koje se zasnivaju na embrijima matičnih ćelija.
Da bi kloniranje matičnih ćelija uspjelo, potrebno je da se DNK iz jedne starije životinje umetne unutar nefertiliziranog jajeta, nakon čega jaje pospješuje razvoj embrija iz kojeg se mogu izvlačiti matične ćelije.
S obzirom da su matične ćelije značajne za tkivo, naučnici se nadaju da će jednog dana biti u mogućnosti da vrše transplataciju tkiva kod pacijenata.
Kod ljudskog kloniranja javljaju se razne tehničke poteškoće i veoma je kontraverzno. U 2004, tim naučnika iz Južne Koreje je objavio da je stvorio prvi ljudski embrij i da su iz njega uspijeli izvući matične ćelije, ali kasnije je ova studija odbijena.
Jedini objavljeni primjer kloniranog ljudskog embrija je razvijen na univerzitetu "Newcastle University", UK. Ali ovaj klon je preživio samo nekoliko dana i nije uspio da razvije matične ćelije.
Zaključci ljudskog kloniranja
Tehnika koja se koristila za kloniranje embriona (majmuna) zove se "somatic cell nuclear transfer" (SCNT). Ovo je ista vrsta tehnike koja se koristila za stvaranje klonirane ovce Dolly.
Autor posljednje studije, dr. Shoukhrat Mitalipov, je razvio novi način kloniranja, odnosno on je koristio donatorska jaja tokom procesa kloniranja.
Da bi se izvukla DNK iz jaja, naučnici ponekad boje genetske tvari ili koriste tehniku koja izlaže ćelije ultraljubičastoj svjetlosti.
Međutim, dr. Mitalipov i njegovi saradnici vjeruju da ovakve tehnike mogu oštetiti jaja. Umjesto toga oni su koristili iluminacijsku tehniku koja dopušta naučnicima da efikasno otklone ćelije atoma. Ova nova tehnika se zove "Oosight".
'Uvjerljivi dokazi '
Profesor Alison Murdoch i dr. Mary Herbert, sa instituta "North-East England Stem Cell Institute" (NESCI), kažu: "Njihov rad pruža uvjerljive dokaze da je reprogramiranje atoma kod primata izvodljivo.” "Dr. Mitalipov i njegovi saradnici su ostvarili značajan napredak u procesu ostvarenja terepeutskih potencijala putem presađivanja atoma.."
Implatacijski napori
Nisu svi oduševljeni ovim razvojem. Josephine Quintavalle, direktor kampanje "Comment on Reproductive Ethics" (Core) je rekla za BBC News: "Stvaranje klona je jedini način da se pokaže da je klonirano tkivo zdravo.”
Quintavalle je naglasila da kloniranje nije jedini potencijalni izvor embrija matičnih ćelija, nego da postoje i druge opcije. Naučnici su pokušali usaditi u maternicu oko 100 kloniranih embrija. Međutim, njihovi napori nisu uspjeli uroditi bilo kakvim plodom. Ali jedan od autora je rekao da je i kloniranje ovce Dolly uspjelo tek nakon 277 pokušaja.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Amazonka » 22 Dec 2010, 01:03

Kloniranje i posljedice kloniranja..... :hm

(Preuzeto sa Islamskog edukativnog portala)
Sta znaci kloniranje?
Da li su ljudi svjesni opasnosti koju kloniranje donosi?
NE!
Nazalost mnogi uopste nemaju znanja o cemu se zapravo tu radi.
Kratka definicija kloniranje bi bila:
Kloniranje je postupak kopiranja gena koji se nalazi smjesten u genetskom materijalu celije odnosno u lancima DNK.
Naucnici su 50-tih godina zapoceli prve testove vezane za kloniranje.
Naime postupak je sljedeci: U jajnu celiju smjesti se genetski materijal potreban za nastanak klona, i daljni postupak je "prirodan".
Nastaje klon!


Posljedice:

Zamislite Hitlera ponovo medju nama?! Zamislite hiljadu njih ?
Zamislite sve najvece zlocince istorije ljudskoga covjecanstva ponovno medju nama?
Ili zamislite Vas ispred sebe?
Nazalost to je putem kloniranja moguce i "dozvoljeno" da se cini u mnogim laboratorijama svjeta. Negdje tajno u skrivenim laboratorijama, a negdje javno cak prikazujuci ucinke javno na televiziji..
Najprije su zapoceti radovi na kloniranju biljne vrste i raznih sojeva zitarica koje su vec u ljudskoj upotrebi. Potom je nastala ovca nazvana Doli, "prvi" zvanicni klon jedne zivotinje. A sad pocetkom ove 2003 godine radjaju se nove bebe, ali ovog puta to nisu ni zivotinje , niti biljke , nego ljudski klonovi., ili kako se jos zovu "beba klon" !
Jedan ruski bogatas je nedavno "narucio" bebu klona, tj njegovog sina, koji je poginuo u saobracajnoj nesreci.
Uzet je genetski materijal od tog djeteta i napravljen klon. On ce imati "svog sina" nanovo rodjenog, tj kopiju svog sina.
Zamislite kakvu ce sudbinu ta beba klon imati. Da li ce moci zivjeti normalno kao ostala djeca? Odgovor znate sami.
Stanje u BiH po ovom pitanju je alarmanto! Nazalost po nedavnoj anketi koju je u Sarajevu provela Liberty tv, 80 % ispitanika ili nije znala uopste sta je to kloniranje , ili su nesto culi o tome, ali to NE OSUDJUJU! Zapitajmo se ko je kriv zbog takve situacije, dal mediji u BiH ili neko drugi. Da se o ovakvim stvarima govori u spanskim, talijanskim, meksickim ili nekim drugim sapunicama koje na nasim medijima ispunjavaju veci dio programa, gradjani nase zemlje bili bi na prvom mjestu po tom obrazovanju.
Zar to nije protiv Boga, ljudi i prirode? Zar to nije jedan od najgorih zlocina koji se moze uciniti? Zar nase kopije da setaju pored nas?
Gdje je tu dvoje ljudi koji uz pomoc Allaha stvaraju porodicu?
Osudimo i zabranimo ovakvo nasilje i bezumlje koje je vec uzelo maha.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2011, 20:47

Ne mora znaciti da bi Hitlerov klon bio novi Hitler...
Ipak je to novorodjena osoba sa svim sansama za razvoj i u drugim pravcima..
Bez obzira na mogucnost kloniranja,ljudski zivot je i dalje striktno odredjen na period izmedju rodjenja i smrti.. Tu nikakvo kloniranje ne pomaze..Klon moze biti i klon i 10 x klon.. ali to je novi covjek.. Krece sve ispocetka. Uci da hoda,da govori,ide u skolu,srece razne ljude koji ce rsiti razne uticaje na njega i slicno... Ko zna..? Mozda bi se Hitlerovom klonu dopadale sestre Wiliams ili Whitney Houston... :p
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Maja » 16 Feb 2011, 20:59

to ti je isto kao što za zločince, psihopate, zle ljude, manijake i sl, jedni kažu da su takvi zbog trauma i zlostavljanja u djetinjstvu od strane roditelja i dr., a drugi kažu da se oni rode s tom "zločinačkom crtom". ko zagovara ovo prvo vjerovatno bi mislio da klon od hitlera ne bi bio kao on ako bi imao roditeljsku ljubav i dobar odgoj

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2011, 21:11

Nisu to samo roditeljski odgoj i traume iz djetinjstva..
U pitanju je kompletan sklop... Dakle sve bas sve sa cim covjek moze doci u susret i sto bi moglo uticati na njega i razvoj njegove licnosti... Kako bi Hitlerov klon na primjer,mogao biti dobar Nijemac ako ne navije za njemacke reprezentacije ?? ..A za njemacke reprezentacije igraju.... pola crnci.. I svi njemacki klubovi isto tako.. Dakle kompletan sklop svih vrsta uticaja. Hitlerov klon,ne bi isao u svjetski rat kao sto je Hitler bio u I sv.ratu.. dakle,njemacka ne bi bila porazena i n bi placala velike ratne stete.. Kako da se on razvije u nacistu? ..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Maja » 16 Feb 2011, 21:41

čuj kako da se razvije u nacistu. ko da nema sada nacista. možda ne bi imao sada moć koju je imao tada tj moć da odlučuje o sudbini miliona ljudi, ali bi mogao imati isti mentalni sklop. ima još ljudi koji su u životu pretrpjeli najgore moguće stvari ali nisu postali zli, tako da, po meni odgoj nema puno veze s tim. npr zlostavljanje u djetinjstvu može od čovjeka napraviti kasnije zlostavljača ili ubicu, ali samo od labilnih osoba. znači mislim da bi hitlerov klon, čak i ako bi se "rodio i odgojio" npr u meksiku, u krugu normalne porodice opet bio zločinac

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2011, 22:46

Ipak mislim da je vjerovatnoje da Hitlerov klon ne postane nacista nego da postane.. Mogue je da bi se desilo da bi on bio neki violinista ili pesko a neko drugi bi istovremeno postao nacista.. Jedina veza tog pominjanog klona sa Hitlereom,bila bi par celija iz njegovog tkiva.. To jest DNK.. medjutim,svi smo mi nastali iz DNK svojih roditelja pa opet mi nismo oni nego smo neki drugi ljudi.. Pocesto se i razlikuijemo od roditelja ponasanjem,stremljenjima i po ostalim stvarima.. pa prema tome.....
Najmorbidnija stvar za koju sam ikad cuo,bila je da su Izraelci,htjeli napraviti bas Hitlerovog klona pa da mu sude za zlocine kad poraste.. A on ih nije ni pocinio.. Jer ipak je to neki drugi covjek.. Mozda bi ako bi ga drzali u Izraelu do punoljetstva,izrazio zelju da bude jevrej.. Pa ako bi ga prebacili u SAD,poceo bi gledati NBA i bio bi fan Coby Brynta.. I tako dalje.. Dakle,nekom drugom covjeku,sudili bi za zlocine koje nije pocinio.. A najgore je to sto bi on bio uopce rodjen,samo da bi mu se sudilo i da bi ga se osudilo na smrtnu kaznu.. Zaista nevjerovatno do koje mjere ide glupost fasistickih rezima.. Niko se nikad u istoriji nije rodio a da mu je i prije rodjenja,planski odredjena smrtna kazna za zlocine koje nije pocinio..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12255 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Maja » 16 Feb 2011, 22:53

Najmorbidnija stvar za koju sam ikad cuo,bila je da su Izraelci,htjeli napraviti bas Hitlerovog klona pa da mu sude za zlocine kad poraste..
bolest :laugh

User avatar
metallica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 214
Joined: 06 Jan 2011, 18:47
Location: sarajevo
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by metallica » 17 Feb 2011, 20:00

Jaaako je bitno samo se nadam da nece otici u pogresnom smijeru jer npr "uzgajanje judsikh organa" je nesto slicno i to je revolucija u medicini jer ce presadjivanje organa biti puno lakse jednostavnije jeftinije sa puno manje losih ishoda itd

User avatar
metallica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 214
Joined: 06 Jan 2011, 18:47
Location: sarajevo
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by metallica » 17 Feb 2011, 20:02

Maja wrote:
Najmorbidnija stvar za koju sam ikad cuo,bila je da su Izraelci,htjeli napraviti bas Hitlerovog klona pa da mu sude za zlocine kad poraste..
bolest :laugh

Trebalo bi klonirati Druga Staljina i dovesti ga ovde u BiH da nama bude predsjednik drugi niko ovu stoku od politicara zauzdati ne moze :puske

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 17 Feb 2011, 20:08

metallica wrote:
Maja wrote:
Najmorbidnija stvar za koju sam ikad cuo,bila je da su Izraelci,htjeli napraviti bas Hitlerovog klona pa da mu sude za zlocine kad poraste..
bolest :laugh

Trebalo bi klonirati Druga Staljina i dovesti ga ovde u BiH da nama bude predsjednik drugi niko ovu stoku od politicara zauzdati ne moze :puske

potpisujem... :leti
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 17 Feb 2011, 23:02

Zapravo,sad su u modi neke maticne celije.. Cim se beba rodi,odsjecenu pupcanu vrpcu,po zrlji roditelja,spakuju i posalju u Austriju (ne znam da li ima blize) te se to tamo pohrani u banci maticnih celija.. Vec sad one pospjesuju lijecenje pacijenata.
Naravno,te maticne celije koje su pohranjene,imaju samo djeca u starosnoj dobi od nekoliko godina..koliko i postoji ta tehnologija. Ali svakim danom,to se razvija.. Doktori predvidjaju da ce za par godina,od maticnih celija,moci proizvoditi organe za prirodne vlasnike tih celija a ako im oni nekada u zivotu zatrebaju.. To ce se izvoditi tehnikom kloniranja. Trebalo bi da je to dobra stvar jer nece biti straha,ako nekom zatreba bubreg recimo,da li ce on biti prihvacen od strane organizma..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2011, 17:13

ljudi ili zivotinjiski klonovi??

Samo nam je falilo da i zivotinje kloniraju u ljude.. Ionako svakakve stoke ima medju nama :puca


Grupa škotskih naučnika s Univerziteta u Edinburgu uspjela je u laboratoriju iz matičnih ćelija uzetih iz amnionske tekućine i životinjskih fetusa uzgojiti bubrege.

Ovako stvoreni bubrezi veliki su pola centimetra, što odgovara veličini bubrega kod zametka, a naučnici se nadaju da bi uzgojeni bubrezi, ako bi ih se presadilo ljudima, mogli narasti do normalne veličine.

Uspjeh ovog tima daje veliku nadu bolesnicima koji čekaju transplantaciju, jer se u budućnosti ne bi oslanjali na neizvjesno čekanje pogodnog bubrega od donora.

Image

Umjesto toga bi se prilikom rođenja djeteta uzimala amnionska tekućina koja bi se pohranjivala i naknadno upotrebljavala ako ta osoba u toku života razvije hroničnu bubrežnu bolest koja za posljedicu ima otkazivanje bubrega. Time što bi se koristile njegove vlastite ćelije izbjegavao bi se problem odbacivanja organa, do čega dolazi nakon transplantacije organa druge osobe.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2012, 16:04

Video / Nije mogla preboljeti ljubimca: Klonirala mrtvog psa za 50.000 dolara

Danijel Tarantola iz Njujorka nije mogla da preboli smrt svog ljubimca, pa ga je klonirala. Obratila se južnokorejskoj kompaniji, jedinoj na svijetu koja se bavi kloniranjem životinja, a ova investicija koštala ju je 50.000 dolara.

Stručnjaci su od njenog uginulog psa uzeli uzorak DNK i od njega "napravili" novog.

"Zaista ne vidim razliku među psima. Imaju identične pokrete i igraju se potpuno isto", kaže Danijel.

Danijelin ljubimac je uginuo prije tri godine, a njegovu smrt, kako kaže, nikada nije preboljela i jako je željela istog psa.

Inače, njen pas zvao se Trouble (nevolja), a novi se zove Double trouble (dupla nevolja).

[media]r7epfXkl7no[/media]
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by IM_ex » 29 Apr 2012, 19:57

Tema kloniranje me uvijek odnese u dublje razmisljanje, bilo da se radi o filmu ili clanku. Doduse, film ostavi dublji trag, nekako.
Davno sam gledala neki triller/horor na temu kloniranje, da li se zvao Clonus :hm danima sam bila pod dojmom istog.
Kolko god da razmisljam, ne mogu naci pametan a konacan odgovor na pitanje da li bih osudila ili odobrila taj, za nas, malu raju, potez koji se veze za naucnu fantastiku. Znam i zasto ne mogu. Toliko toga mi je neznano da bih adekvatno mogla pricati o kloniranju. Npr. neznano mi je pod cijom kontrolom bi bilo odobravanje. Bili ga uopce i bilo?! Bi li bilo po istoj cijeni svakome?! Kolko dugo je garancija za zivot klona?! Imali je uopce?! Da li je neoprostivi grijeh zeljeti klona?! Mozda uopce i nije grijeh?!
Dosta toga se ispreplice mislima.
Znam jedno, da me se pita "Zelis li klona svog nikad prezaljenog prvenca", bez imalo dvojbe rekla bih "Zelim jako, jako, jaaakoooo. Hocu ga odmah". pa i po cijenu neoprostivog grijeha. Najozbiljnije.

E sada cu se, kao laik, nadovezati na maticne celije pupcane vrpce , koje Krokodil pomenu iznad.
Ziva istina, napominjem. E sad, je li to puka slucajnost; je li Bozija volja ili je TO NESTO, ma ko ce to znati; elem, zena koja bjese dugo u braku, nikako nije mogla ostati u drugom stanju. Znajuci za njenu ceznju za djetetom, jedna zena je zamolila jednu porodilju da joj da otpalu pupcanu vrpcu njene bebe, da bi joj ... pazi sad ovo - bez znanja zene koja ne moze zatrudniti, ubacila u hranu - kao, tako ce moci zatrudniti :sok
I desi se cudo, ta zena za mjesec-dva zatrudni, posta majka :sok
Je li ikome od vas ovo poznato???
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2012, 20:16

Meni nije poznato. A nije mi ni logično.
Očito zato, što sam laik u tome. ono, drago mi je zbog te žene
ali se u svom neznanju pitam, šta je to toliko u toj pupčanoj vrpci??? :sok
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Dust » 29 Apr 2012, 20:19

Krokodil Behko wrote:Meni nije poznato. A nije mi ni logično.
Očito zato, što sam laik u tome. ono, drago mi je zbog te žene
ali se u svom neznanju pitam, šta je to toliko u toj pupčanoj vrpci??? :sok

U toj pupcanoj vrpci nije bilo nista do umrlih celija, dakle nesposobnih za podjelu i stvaranje novih tkiva.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kloniranje

Post by Lebowski » 20 Nov 2013, 18:50

Daleko smo od kloniranja i ne vjerujem da će se ikada klonirati ljudi. Ako i bude toga biće od strane nekih skroz bolesnih pojedinaca budućnosti.
Mislim da može biti korisno u nekim stvarima, da se igraju time da bi bolje razumjeli kako stvari funkcionišu, to oko gena, nasljednih osobina, za liječenje bolesti a i tu treba paziti s čim se igraju. Sve preko toga je ludost.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests