Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Maja » 22 Dec 2010, 01:06

8, sad 9 razreda osnovne, 4 srednje, oko 4 godine fakulteta=17 godina

koliko u tih 17 godina naučimo

osnovna ok, naučimo tečno čitati, fino pisati, nešto stranog jezika i malo računanja mada se uglavnom i matematika zaboravi, ono najbitnije iz istorije i geografije...

ali srednja, a posebno fakultet... koliko toga ostane u glavi pravnicima i ekonomistima npr i koliko naučene teorije primijene na poslu?

hajde medicina, informatika i npr strani jezici su ok. tu moraš naučiti

s druge strane školovanjem stičeš neke navike, disciplinu, ODGOVORNOST, razvijaš mozak i normalno da je lako prepoznati neškolovanog čovjeka

ali mislim da se puno toga ne bitnog uči

mišljenja sam da je bolje sažeti npr istoriju, hemiju, fiziku i sl na ono najbitnije kako bi nam ostalo u glavi a ne da bubamo knjižurine pa poslije godinu ili 10 sve zaboravimo

po meni je važnije da se fokusiraju učenici na strane jezike, naš jezik i praksu u srednjoj školi i fakultetu.

šta vi mislite?

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Amazonka » 22 Dec 2010, 01:10

U pravu si kad kažeš da se u školama i na fakultetima opterećuje nekim znanjem koje i nije tako bitno.
Lično mi se dopada kako funkcionišu Univerziteti na Zapadu.... oni idu usmjereno, dakle ako studiraš fiziku - svi predmeti tj. ispiti su usmjereni ka tom polju, nema tu ništa vezano recimo za jezik i gramatiku, ako je medicina - onda je isključivo medicina, biologija i hemija jer su medjusobno povezane.

Kod nas se dosta vremena utroši na učenje upravo tih predmeta koji ti sutra ne trebaju ili se zaborave u kratkom vremenskom roku.
Zato danas imamo razne inžinjere koji nemaju pojma konkretno primjeniti nešto u praksi, a u teoriji su bili odlični itd...itd... Takvih primjera je jako puno.

Dakle greška je u cjelokupnom programu Univerziteta jer primat treba dati isključivo stručnim predmetima vezano za taj fakultet.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by paparaci » 22 Dec 2010, 01:28

ima dosta istine u tome sto ste iznijeli. nama najvise nedostaje prakse, kako u srednjoj tako i na fakultetu. ali to nista nije cudno, kad se za nauku ne odvaja ni fening. dalje, "drzava" k'o fildzan, a "hiljadu" razlicitih nastavnih planova i programa.

to sto se uce mnoge stvari koje covjeku skoro pa nikad vise nece trebati, ima za svrhu da testira jedinku na njene sposobnosti. znaci, da li je sposobna prilagoditi se novim situacijama, kako reaguje na novo, nepoznato, itd.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Lary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 320
Joined: 17 Oct 2010, 20:21
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Lary » 22 Dec 2010, 07:06

Maja wrote:8, sad 9 razreda osnovne, 4 srednje, oko 4 godine fakulteta=17 godina

koliko u tih 17 godina naučimo

ali srednja, a posebno fakultet... koliko toga ostane u glavi pravnicima i ekonomistima npr i koliko naučene teorije primijene na poslu?

s druge strane školovanjem stičeš neke navike, disciplinu, ODGOVORNOST, razvijaš mozak i normalno da je lako prepoznati neškolovanog čovjeka
... uz svoje skromno iskustvo mogu da konstatujem sljedeće: "u mojoj profesiji teorija i praksa ne mogu jedno bez drugog. Kompletna pravna nauka je vezana u jednu cjelinu. To se baš i ne da primjetiti u početnim godinama nakon diplomiranja, kada teoriju treba primjeniti u praksi, jer se mnoge stvari trebaju povezati u jednu cjelinu kako bi se "poziv" obavljao profesionalno. Naime, instituti koji se uče na fakultetu dobijaju na svojoj težini tek njihovom primjenom u praksi. Meni je jasno da se na fakultetu koriste osnovni primjeri u praksi putem kojih stičemo osnovni uvid u problematiku, al' opet nije dovoljno da se u periodu od 4 godine studiranja obuhvati "ocean" primjera koji se mogu pojaviti u životu, jer je život nepredvidiv i donosi nam nove izazove, posebno s aspekta da se usvajaju nove stvari kao što su nove tehnologije, a samim time je potrebna i njihova regulacija. Ono znanje koje se stekne tokom trajanja studija je upravo znanje koje ćemo primjeniti u praksi, tako na primjer, ukoliko nisam prisustvovao predavanjima kada se obrađivao recimo "institut vlasništva" i slabije sam obradio taj institut, u mojoj profesiji to se itekako manifestira kroz praksu, jer nepoznavanjem određenog instituta gube se linkovi sa masom drugih linkova, a samim time dolazi do grešaka koje mogu biti pogubne ili ne. To se najbolje osjeti nakon sticanja određenog iskustva, pa čovjek može sam primjetiti šta mu nedostaje, a šta dobro poznaje, a samim tim i zna zašto nešto ne zna ili zašto nešto zna. Ljudi, učite sve što možete naučiti, jer kasnije se nema vremena 3 puta ponavljati jednom već pređena stvar. Živili !!!
da mihi facta dabo tibi ius, na bosanskom: "plaćanje solarno, pa ćemo vidjeti"

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by adacta » 05 Feb 2011, 17:03

KAD ĆE NETKO DRUGI OVO NAPISATI?
Javna isprika jedne učiteljice svojim učenicima
Svim svojim sadašnjim i nekadašnjim đacima, mojoj djeci i mojim unucima!

Pismo koje je uzdrmalo hrvatski web, istinitu ispovijest jedne učiteljice koja je u smiraj svoje karijere odlučila javno reći kakvo je stanje u školstvu i državi objavljujemo u cijelosti:

Pismo Ankice Benček

Kao vaša učiteljica, nekadašnja razrednica, majka i baka, pred mirovinom, javno vam se svima ispričavam sto sam vas krivo usmjeravala u život i krivo odgajala.

Dugo mi je trebalo da konačno shvatim da sam bila u krivu. Oduvijek sam vam svima govorila da treba učiti, učiti i samo učiti! Znanje je najveće bogatstvo. Ne može nestati ni u kakvim neprilikama ili katastrofama. Kud god ideš, nosiš ga sa sobom.

Učila sam vas i odgovornosti, postavljanju i ostvarivanju realnih ciljeva, poštenju, uvažavanju multikulturalnosti i bogatstvu različitosti. Pokušavala sam u vas razviti osjećaj pripadnosti svom narodu, toleranciji prema drugim narodima, njihovoj kulturi, konfesiji i svjetonazoru.

Pokušavala sam u vas probuditi i razvijati ponos i svijest o ljudskoj veličini svakog čovjeka. Svakodnevni me život malo pomalo demantirao u malim i velikim stvarima, događanjima i pojavama. Najviše me demantirao u nastojanjima i filozofiji kako treba učiti i samo učiti.

Danas smo svjedoci da oni koji nisu htjeli učiti zauzimaju zavidna radna mjesta i funkcije u našem društvu.

Oni nam kroje sudbinu i odlučuju sto ćemo, kako ćemo, kada ćemo i gdje ćemo.

Čovjek se zapita kako netko sa završenom srednjom općom školom može biti na čelu čitavoga jednoga regionalnog područja i odlučivati o svemu, pa i onomu o čemu pojma nema, dok u isto vrijeme postoje stručnjaci za područje koje on pokriva?

Kako može učiteljica s dopisnim doškolavanjem tamo negdje u nekom malom mjestu bivše države odlučivati o važnim pitanjima ove države?

Kako može osoba u sukobu više interesa dijeliti pravdu drugima i usmjeravati diskusije i dijaloge u smislu opće pravednosti i poštenja.

Kako može seoski dječarac očaran asfaltom velegrada poštivati urbanu ekologiju?

Kako se može studentica sa samim dvojkama zaposliti u znanstvenoj ustanovi te magistrirati i doktorirati u kratkom roku?

Kako se može netko u ratno vrijeme besramno obogatiti i temeljem tog i takvog bogatstva postati nedodirljiva osoba u našem društvu?

Zar se zaista sve može kupiti?

Ja na ova i slična pitanja ne znam odgovor. To su činjenice koje se vide i znaju. To su činjenice koje me demantiraju u mom nastojanju da djecu motiviram na učenje, da u njih pobuđujem vjeru i istinu kako se samo osobnim radom i zalaganjem može dosegnuti potpuni osobni razvoj, samopouzdanje, sreća i radost postojanja i življenja.

Neću im govoriti ni išta drugo.

Bilo bi nepedagoški i neprofesionalno objašnjavati im kako o mom statusu i mojoj plaći odlučuju nekompetentni ljudi koji su čak i tu priliku iskoristili za međusobna prepucavanja i obračune, i to javno pred širokim auditorijem.

Vjerujem da ce mojih mizernih 700 kn mjesečno, kao i oduzeti dio primanja mojih kolega pomoći državi da se uspravi na noge i barem uspravno stoji, ako već ne može hodati, makar i polako. Vjerujem da učitelji i profesori neće ni pomišljati na štrajk, a kamoli štrajkati.

Iako nas svi omalovažavaju i obezvređuju nas rad i djelovanje, mi smo svjesni naše uloge u današnjem društvu i društvenoj zbilji, kao i činjenice da nikome nije stalo do nas, pa cak i onima koji se tobože brinu o nama. I oni kao i njihovi pregovarački partneri isključivo i prvenstveno misle na sebe.

Sjećam se jedne visoke državne dužnosnice iz naših redova koja je na prigovor o njezinu radu svom čelniku uzviknula:

"Kaj ti je? Kaj hoćeš? Ja se više ne vraćam u razred!"

Puno je njih pobjeglo iz razreda i danas odlučuju o našim radnim obvezama i našoj plaći. Sve čovjek može razumjeti i shvatiti, ali toliko preobražaja i potpuno oprečnih odluka i djela u vrlo kratkom vremenu ne može se razumjeti niti shvatiti, osim kao osobnu borbu za položaj i opstanak, bez obzira na stranačku pripadnost i funkciju.

Dobiva se dojam da su svi oni isti.

To što se povremeno javno svađaju i okrivljuju jedni drugi za stanje u kojem jesmo to je jeftina zabava za gladni i obespravljeni puk.

Na kraju ovog mojeg uzaludnog monologa i nabrajanja, koje će mi barem na tren olakšati dušu, umanjiti brigu o skoroj mirovini, zasjeniti očaj i neizbježni sram zbog narušavanja ugleda i omalovažavanja profesije kojoj pripadam, a time i mene osobno, još se jednom svima koje sam nesvjesno vise od 30 g obmanjivala kako su učenje, poštenje i odgovornost jedini pravi i ispravni put u životu svakog pojedinca, javno ispričavam.

Ankica Benček, učiteljica
03.02.2011. 21:52:41

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Ledena » 05 Feb 2011, 17:55

Glavna stvar koju naucis u skoli je: pisanje poruka bez gledanja u telefon..

Ja iskreno,, nisam bas nesto posebno naucila.. Profesori sve objasne ono reda radi..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2011, 17:59

Slabo sta se moze nauciti.. Djaci koji pohadjaju zanat nakon osnovne skole,nauce nesto oko tog zanata i to bi bilo sve.. Ovi ostali,nesto mogu nauciti tek na fakultetu i to opet unutar oblasti koju studiraju.. Mnostvo je debila koji zavrse neke nauke pa nemaju pojma niocemu.. U upravi firme u kojoj radim,poprilicno je takvih.. Nemaju pojma o poslu.. I ono sto znaju,naucili su od poslovodja,proizvodnih referenata i majstora.. Obrazovanje je samo podloga za nesto sto bi trebalo doci kroz zivot. Covjek uci dok je ziv. Ja sam licno,naucio mnogo poslova kroz zivot i nikakva skola mi nije trebala. Sve zavisi i o kakvim je poslovima ali i o kakvim je ljudima rijec.. :cvike
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by gejsha » 04 Mar 2011, 13:18

Naučiš osnovne stvari u osnovnoj,u srednjoj malo opširnije sve to isto..a na fakultetu,zavisi da li odabereš nešto što ti se sviđa ili upišeš nešto samo reda radi .Ako nešto zaista voliš i interesuješ se za isto mislim da dosta naučiš samostalnim istraživanjem.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by merylin » 04 Mar 2011, 13:54

Ja bih školski plan i program barem u BiH totalno izmjenila...toliko je toga nevažnog nabacano...bez veze...
O profesorima "pedagozima" da ne pričam...polovica ih je bolesnika!
Trebalo bi prvih pet godina osnovne škole svako dijete ponaosob promatrati,otkriti njegove talente i usmjeriti ga ka tome!
Jedan razred,po meni,ne bi smio imati više od 15 učenika...samim tim bi učitelj mogao doprijeti do svakog pojedinačno!
Naravno...treba svako dijete usvojiti osnovna znanja,one koje nauka zanima,usmeriti ih na pravi put,izraditi poseban plan i program za talentovanu djecu a oni koji se ne pronalaze u školi usmjeriti ih na zanat...praksa je najbitnija...koja kod nas nenormalno izostaje!
Ovako bi imali maistore svoga zanata...radili bi ono što znamo...a ovako ne zna se ni ko pije ni ko plaća,svi mogu sve i niko ništa!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Nela » 04 Mar 2011, 19:43

Samo mogu reći da je znanje bez prakse neznanje
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by bmw » 04 Mar 2011, 20:52

Naucila sam ono sto se moralo znati u datom trenutku a moje licno skolovanje nece nikada zavrsiti jer uvijek ucim nesto novo iz svoga poziva i zeljna sam znanja.
Na zalost znam tako malo....i da sebi mogu priustiti, najradije bi posjecivala stalno razne skole vezane za ono sto me interesuje.

Sto se nasih skola tice dijelim misljenje od Merylin.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2011, 22:31

Ja sam kroz skolovanje,naucio samo to,da mi se ne svidja skola.
A razlozi su naravno,dublje prirode. Zapravo,ne sjecam se,da sam ista
pod milim bogom,naucio u skoli. Sve cega se sjecam,da sam u skoli
propusio,poceo piti pive na velikom odmoru,bacati novcice uz zid,
fatati zenske za guzove... i tgako te stvari,koje su mi zaista trebale
u zivotu.. :cvike
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Rum » 17 May 2012, 17:03

Nauci se dovoljno skola je skola :djed i samo treba uciti uciti uciti , osnovno obrazovanje je obavezno i besplatno, za djake obavezno, za prosvetne radnike besplatno. :p
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by IM_ex » 18 May 2012, 00:42

školovanjem stičeš neke navike, disciplinu, ODGOVORNOST, razvijaš mozak i normalno da je lako prepoznati neškolovanog čovjeka

ali mislim da se puno toga ne bitnog uči
Skolovanje ima neprocjenljivu vrijednost, da nista drugo, boldirani dio vrijedan je zlata. Ne moze neskolovan covjek glumiti skolovanog. Moze se truditi podcjenjujuci skolovane, sebe izdizuci tipa kao on je neki fraJer; no, tom pricom nije ni svjestan kolko se odaje da je nula, ustvari.
Ne razumijem vas koji kazete da vas skola nije vele nicemu naucila.
@Krokodil
Cemu pominjanje ulaska u upoznavanje svijeta cigara, alkohola, a u vrijeme skolovanja? Nije te skola tome ucila niti krivca treba traziti u skoli. To si sam htio, drustvo si sam birao.

Uci se mnogo toga sto nam nikada nece zatrebati. Tako bih rado zaboravila proceduru vezanu za biber; kroz koje sve faze prolazi dok isti zavrsi u kesicama za potrosace. Ama, nece iz glave, k'o uz corluk, bas da bi svjedocilo i nerviralo o nebitnom gradivu koje se moralo znati.
Tacno je da bez prakse samo obrazovanje ne dovodi do konacnog cilja; tacno je i da mnoge firme ne daju priliku steci praxu, vadeci se istrosenom frazom "trebamo osobu s radnim iskustvom". Kako ga steci ako se konstantno nalijece na takve?!
Ali, ne zaboravimo - ko nije obrazovan, taj se nece ni oglasiti na strucne oglase. Bi on, ali ...
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Koliko kroz školovanje uistinu naučimo?

Post by Krokodil Behko » 18 May 2012, 00:48

@Krokodil
Cemu pominjanje ulaska u upoznavanje svijeta cigara, alkohola, a u vrijeme skolovanja? Nije te skola tome ucila niti krivca treba traziti u skoli. To si sam htio, drustvo si sam birao.
Trebali su biti zanimljiviji. Mene nije zanimalo više od pola tih školskih predmeta.
I to nije moj problem nego problem sistema obrazovanja. Ako sam skloniji
društvenim naukama i umjetnostima, šta ima da me gnjave sa sve samim
matematikama i fizikama? Moram li pominjati ONO i DSZ i mar(k)sizam?

A vidiš, u društvu je puno zanimljivije :DD
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Nećete vjerovati šta se nalazi u slikovnicama za djecu u BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2013, 10:03

Image

U djelu pod nazivom “Benko i Zenko” možete pročitati i ovo: “Svu vašu stariju braću i sestre gazda je prodao pred maj i svi su zaklani, oguljeni i stavljeni na ražanj, to jest nabijeni na kolac i dugo, dugo okretani i pečeni na užarenoj vatri. Poslije vas poguzije pojedu, a kosti ponesu psima da se i oni zaslade.” Pročitajte i ostale pasuse iz ove “dječije” slikovnice!

Image

Image

Image

Image

Image

Image
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Nećete vjerovati šta se nalazi u slikovnicama za djecu u

Post by Peggy Sue » 19 Jan 2013, 10:04

Riječ "poguzija" ?!?!???!?!?!?!?!??!?!?!?
Aferim!
Image

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nećete vjerovati šta se nalazi u slikovnicama za djecu u

Post by Nela » 19 Jan 2013, 11:17

Normalno, kad nam i knjige, pa samim tim i slikovnice pisu neobrazovani i nekompetentni ljudi. Imas novac-imas pravo izdati.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nećete vjerovati šta se nalazi u slikovnicama za djecu u

Post by Dust » 19 Jan 2013, 12:29

Tuga..i sto je najgore, nikoga nema da sprijeci da se ovaj uzas siri...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Nećete vjerovati šta se nalazi u slikovnicama za djecu u

Post by silence » 19 Jan 2013, 18:19

Ja mislim da će sva ova djeca koja budu čitala ovu slikovnicu, početi da odbijaju jesti meso... ovo su budući vegetarijanci... :DD
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests