Dešavanja u školama BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by lejlamo » 26 Jun 2020, 13:13

spomenuh i ja kriterije ocjenjivanja. upute iz ppza i monksa su ustvari bile preporuke da se baziramo samo na najosnovnije ishode, a kada tako radiš moraš mijenjati kriterije ocjenjivanja.
zaključna ocjena je rezultat formativnog praćenja u toku cijele n.g., a mnogo roditelja je izgubilo kompas pa su ulagali neosnovane žalbe rukovodeći se ocjenama koje su rezultat postignuća za osnovne ishode ( samo za priod od marta do juna) i samim tim, prilagođenih kriterija. dolazili su inspektori i utvrđivali stanje te je zaključeno kako su nastavnici postupali u skladu s propisima, a roditeljske žalbe odbačene kao neosnovane, naravno.

najave kako će naredna n.g. početi onlajn bi donijele ogroman problem učenicima prvog razreda za koje apsolutno niko nema ni ideju kako bi započela.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Salko » 26 Jun 2020, 13:31

lejlamo wrote: 26 Jun 2020, 13:13 spomenuh i ja kriterije ocjenjivanja. upute iz ppza i monksa su ustvari bile preporuke da se baziramo samo na najosnovnije ishode, a kada tako radiš moraš mijenjati kriterije ocjenjivanja.
zaključna ocjena je rezultat formativnog praćenja u toku cijele n.g., a mnogo roditelja je izgubilo kompas pa su ulagali neosnovane žalbe rukovodeći se ocjenama koje su rezultat postignuća za osnovne ishode ( samo za priod od marta do juna) i samim tim, prilagođenih kriterija. dolazili su inspektori i utvrđivali stanje te je zaključeno kako su nastavnici postupali u skladu s propisima, a roditeljske žalbe odbačene kao neosnovane, naravno.

najave kako će naredna n.g. početi onlajn bi donijele ogroman problem učenicima prvog razreda za koje apsolutno niko nema ni ideju kako bi započela.
Imam jednog
Mogu samo misliti na šta će to ličiti...
"ignorance is bliss"

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 29 Jun 2020, 07:43

I danas su u prvom razredu opisne ocjene ako se ne varam.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by lejlamo » 29 Jun 2020, 08:48

Hoćmo pečate :jupi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Chloe » 29 Jun 2020, 08:58

jelena... wrote: 26 Jun 2020, 12:55
lejlamo wrote: 26 Jun 2020, 09:40

bilo je problema, kako ne. najranjiviji su učenici prvog razreda kojima usvajanje pisma počinje od februara.
zatim i trećaši zbog usvajanja drugog pisma i matematike.
o samostalnosti učenika razredne nastave ne treba govoriti, kao i važnosti direktnog kontakta.
od septembra planiramo detaljno ponavljanje osnovnih sadržaja drugog polugodišta.

učenici devetog razreda ostali su uskraćeni za intenzivnije programe profesionalne orijentacije.

ocjenjivanje je podrazumijevalo drugačije kriterije.
To su ozbiljni problemi. Hvala, Lejla.

U predmetnoj nastavi je isto tako bilo problema u realizaciji nastave, ali se ne mogu porediti sa situacijom u razrednoj. U srednjoj školi takođe.

Ono što je posebno predstavljao problem su kriteriji za ocjenjivanje učenika i problemi na relaciji nastavnik-roditelj.

Mnogi roditelji nisu shvatili ozbiljno pristup nastavi i malo je reći da su bili nezadovoljni kad su dobili uvid u zaključne ocjene.
Plus, zaboravilo se da polugodište i školska godina traje 4 odnosno 8 mjeseci i nešto, a ne samo ta dva i kusur mjeseca koliko je trajala online nastava.
Ima žalbi na negativne ocjene, uglavnom iz matematike i tako...
A u srednjim stručnim školama, upravo iz stručnih predmeta, mnogi učenici su ostali zakinuti za časove praktične nastave.

Sve u svemu, sljedeće godine, ako počne sve redovno i normalno, biće kod mnogih po principu: hajmo sad ponovo...
Kod nas su djeca iz razredne nastave digla prosjek ocjena, roditelji sretni i zadovoljni.

A pozadina tog "uspjeha" su isti ti roditelji koji su radili zadaću svojoj djeci.

Na TV školi su objavljivali dječije radove. Ja sam samo jedan rad kćerkin objavila ( tj. nastavnica) i nakon uvida u ostale rekla sam da ne objavljuje više. Nisma htjela učešće u tom cirkusu.
Rad mog djeteta je bio njen ( radili su strip - koji je sama osmislila i odradila - "mokri kaktus" ) iza ostalih radova su preočito stajali roditelji koji su vrijeme ubijali radeći za svoju djecu.

Nastavnica me zvala nakon video ispitivanja malecke u kojem je bila odličnog znanja. Pitala me kako sam s njom radila, jer bilo je i loših zadaća.
Rekla sam da ne radim, eventualno ako joj nešto nije bilo jasno, objasnila sam, ali na nekom primjeru ali ne iz zadaće.

Zadaću nikad nisam pregledala nego - kako je uradi - tako je i pošaljem. Učila je na vlastitim greškama. Nisu mi cilj petice, nego samostalnost, snalažljivost i znanje, i opet je zadržala odličan uspjeh, a bilo je svega ... :hihi

Jesam li imala ispravan pristup ili ne, vrijeme će pokazati, tj. povratak u školske klupe, a desit će se kad tad abd.

I da, prosvjetnim radnicima bih dala benificirani radni staž, ne toliko zbog djece nego zbog roditelja.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 30 Jun 2020, 08:47

Chloe wrote: 29 Jun 2020, 08:58
jelena... wrote: 26 Jun 2020, 12:55

To su ozbiljni problemi. Hvala, Lejla.

U predmetnoj nastavi je isto tako bilo problema u realizaciji nastave, ali se ne mogu porediti sa situacijom u razrednoj. U srednjoj školi takođe.

Ono što je posebno predstavljao problem su kriteriji za ocjenjivanje učenika i problemi na relaciji nastavnik-roditelj.

Mnogi roditelji nisu shvatili ozbiljno pristup nastavi i malo je reći da su bili nezadovoljni kad su dobili uvid u zaključne ocjene.
Plus, zaboravilo se da polugodište i školska godina traje 4 odnosno 8 mjeseci i nešto, a ne samo ta dva i kusur mjeseca koliko je trajala online nastava.
Ima žalbi na negativne ocjene, uglavnom iz matematike i tako...
A u srednjim stručnim školama, upravo iz stručnih predmeta, mnogi učenici su ostali zakinuti za časove praktične nastave.

Sve u svemu, sljedeće godine, ako počne sve redovno i normalno, biće kod mnogih po principu: hajmo sad ponovo...
Kod nas su djeca iz razredne nastave digla prosjek ocjena, roditelji sretni i zadovoljni.

A pozadina tog "uspjeha" su isti ti roditelji koji su radili zadaću svojoj djeci.

Na TV školi su objavljivali dječije radove. Ja sam samo jedan rad kćerkin objavila ( tj. nastavnica) i nakon uvida u ostale rekla sam da ne objavljuje više. Nisma htjela učešće u tom cirkusu.
Rad mog djeteta je bio njen ( radili su strip - koji je sama osmislila i odradila - "mokri kaktus" ) iza ostalih radova su preočito stajali roditelji koji su vrijeme ubijali radeći za svoju djecu.

Nastavnica me zvala nakon video ispitivanja malecke u kojem je bila odličnog znanja. Pitala me kako sam s njom radila, jer bilo je i loših zadaća.
Rekla sam da ne radim, eventualno ako joj nešto nije bilo jasno, objasnila sam, ali na nekom primjeru ali ne iz zadaće.

Zadaću nikad nisam pregledala nego - kako je uradi - tako je i pošaljem. Učila je na vlastitim greškama. Nisu mi cilj petice, nego samostalnost, snalažljivost i znanje, i opet je zadržala odličan uspjeh, a bilo je svega ... :hihi

Jesam li imala ispravan pristup ili ne, vrijeme će pokazati, tj. povratak u školske klupe, a desit će se kad tad abd.

I da, prosvjetnim radnicima bih dala benificirani radni staž, ne toliko zbog djece nego zbog roditelja.
:ok

I radne navike - to je navažnija dobrobit, pored svega podvučenog što si navela, koju dijete može ponijeti iz perioda osnovne i srednje škole u budući život. Bez radnih navika (koje se ne odnose samo na školske obaveze) ni čudo od djeteta neće odmaći dalje od minimuma - ne prosjeka na kolektivnom planu, nego minimuma u razvoju svoje ličnosti i sopstvenih sposobnosti - a sa radnim navikama, uz malo mašte i posvećenosti, čuda se mogu napraviti i od djece koja su, iz raznoraznih razloga, inertna.

Nema potrebe da navodim konkretne dobre ili loše primjere jer svako dijete je priča za sebe.

A ''medvjeđe usluge'' se skupo plaćaju...ne ciframa od 1 do 5, nego osobinama ličnosti i to vrlinama budućeg odraslog čovjeka u kojeg će dijete sutra odrasti. Ne treba roditelju ni diploma fakulteta niti bogznakakva titula da bi ovo znao i ozbiljno shvatio.
Životna škola je sasvim dovoljna, ali džaba...Veoma često baš oni sa diplomom i raznoraznim titulama ispred svog imena u ovom griješe, ali i to je ljudski.


I samo dvije - naizgled nepotrebne - rečenice o saradnji na nivou roditelj-prosvjetni radnik:

Razredni starješina koji nije sposoban da ''dovuče'' neodgovornog roditelja do škole, na informacije, do novembra, a ne maja mjeseca - zalutao je među razredne starješine, a koliko je važna uloga razrednog starješine to valjda svi znamo.

Sa druge strane, roditelji ili staratelji koji nisu sposobni jednom mjesečno odvojiti pola sata-sat vremena da dođu u školu na informacije o svom djetetu, nek se ozbiljno zabrinu za sebe u ulozi roditelja i zapitaju šta s njima nije u redu.

Toliko u najkraćim crtama, a da ima svega - ima i sa jedne i sa druge navedene strane, dok na neku treću teško možemo računati.


Svaka čast tvojoj ćerki na uloženom trudu i uspjehu :srce i tebi takođe kao ponosnom roditelju. :D :cvijece

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by spacebound » 18 Aug 2020, 06:15

jelena... wrote: 17 Aug 2020, 17:29
insomnia wrote: 17 Aug 2020, 17:03

No ako nista trgovci su spremni za pocetak nove skolske godine
Image
A oni uvijek za opelješit spremni.

Sva sreća pa su kod nas barem udžbenici za osnovnu besplatni, škola renta za tekuću godinu, inače...
U Brckom? Kod nas udzbenici za 3. razred 95 KM. Besplatni su samo za 1. i 2. razred.
Exchan ❌️

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 08:04

spacebound wrote: 18 Aug 2020, 06:15
jelena... wrote: 17 Aug 2020, 17:29

A oni uvijek za opelješit spremni.

Sva sreća pa su kod nas barem udžbenici za osnovnu besplatni, škola renta za tekuću godinu, inače...
U Brckom? Kod nas udzbenici za 3. razred 95 KM. Besplatni su samo za 1. i 2. razred.
Nisam znala da je tako samo u Brčkom.

Djeca od 1. do 9. na početku šk. godine dobiju sve udžbenike na korišćenje, a na kraju godine ih vrate.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by Nice try » 18 Aug 2020, 09:33

jelena... wrote: 18 Aug 2020, 08:04
spacebound wrote: 18 Aug 2020, 06:15
U Brckom? Kod nas udzbenici za 3. razred 95 KM. Besplatni su samo za 1. i 2. razred.
Nisam znala da je tako samo u Brčkom.

Djeca od 1. do 9. na početku šk. godine dobiju sve udžbenike na korišćenje, a na kraju godine ih vrate.
To je baš domišljato i mnogo olakšava roditeljima.
U mojoj istoriji, majke tri školarca, samo je jednom najstarija kćerka dobila besplatne knjige i to u četvrtom razredu osnovne škole.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26392
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1864 times
Been thanked: 4081 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by Beni » 18 Aug 2020, 10:25

spacebound wrote: 18 Aug 2020, 06:15
jelena... wrote: 17 Aug 2020, 17:29

A oni uvijek za opelješit spremni.

Sva sreća pa su kod nas barem udžbenici za osnovnu besplatni, škola renta za tekuću godinu, inače...
U Brckom? Kod nas udzbenici za 3. razred 95 KM. Besplatni su samo za 1. i 2. razred.
pa skoluj djecu samo do treceg razreda :mmm
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by spacebound » 18 Aug 2020, 11:19

Nice try wrote: 18 Aug 2020, 09:33
jelena... wrote: 18 Aug 2020, 08:04

Nisam znala da je tako samo u Brčkom.

Djeca od 1. do 9. na početku šk. godine dobiju sve udžbenike na korišćenje, a na kraju godine ih vrate.
To je baš domišljato i mnogo olakšava roditeljima.
U mojoj istoriji, majke tri školarca, samo je jednom najstarija kćerka dobila besplatne knjige i to u četvrtom razredu osnovne škole.
Domisljato je sto su izmislili da osim radne sveske i u udzbeniku treba nesto ispunjavati, sto ce ucitelji jos pregledat pa hemijskom olovkom upisat zapazanje, te je takav udzbenik neupotrebljiv za vise od jednog ucenika.
Exchan ❌️

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 11:21

Nice try wrote: 18 Aug 2020, 09:33
jelena... wrote: 18 Aug 2020, 08:04

Nisam znala da je tako samo u Brčkom.

Djeca od 1. do 9. na početku šk. godine dobiju sve udžbenike na korišćenje, a na kraju godine ih vrate.
To je baš domišljato i mnogo olakšava roditeljima.
U mojoj istoriji, majke tri školarca, samo je jednom najstarija kćerka dobila besplatne knjige i to u četvrtom razredu osnovne škole.
Šteta. Korisna je stvar. Možete predložiti u Vijeću roditelja pa insistirati na tome.

Korisno je finansijski, roditeljima, a djeci, pored učenja, razvija i osjećaj odgovornosti na malo drugačiji način. :D

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 11:25

spacebound wrote: 18 Aug 2020, 11:19
Nice try wrote: 18 Aug 2020, 09:33
To je baš domišljato i mnogo olakšava roditeljima.
U mojoj istoriji, majke tri školarca, samo je jednom najstarija kćerka dobila besplatne knjige i to u četvrtom razredu osnovne škole.
Domisljato je sto su izmislili da osim radne sveske i u udzbeniku treba nesto ispunjavati, sto ce ucitelji jos pregledat pa hemijskom olovkom upisat zapazanje, te je takav udzbenik neupotrebljiv za vise od jednog ucenika.
Domišljat je taj nastavnik koji u pozajmljenom udžbeniku tu glupost uradi. :roll

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by spacebound » 18 Aug 2020, 11:29

jelena... wrote: 18 Aug 2020, 11:25
spacebound wrote: 18 Aug 2020, 11:19

Domisljato je sto su izmislili da osim radne sveske i u udzbeniku treba nesto ispunjavati, sto ce ucitelji jos pregledat pa hemijskom olovkom upisat zapazanje, te je takav udzbenik neupotrebljiv za vise od jednog ucenika.
Domišljat je taj nastavnik koji u pozajmljenom udžbeniku tu glupost uradi. :roll
Pa ne pozajmljuju se knjige niti se mogu koristiti vec koristene. Jedna knjiga, jedno dijete, jedna skolska godina, smece.
Exchan ❌️

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 11:36

spacebound wrote: 18 Aug 2020, 11:29
jelena... wrote: 18 Aug 2020, 11:25

Domišljat je taj nastavnik koji u pozajmljenom udžbeniku tu glupost uradi. :roll
Pa ne pozajmljuju se knjige niti se mogu koristiti vec koristene. Jedna knjiga, jedno dijete, jedna skolska godina, smece.
Vidim da si reagovala na osnovu onoga što je Nice napisala, a ticalo se pozajmljenih knjiga pa sam zato napisala citirano.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18932
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 769 times
Been thanked: 996 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by Nora Ibsenova » 18 Aug 2020, 12:09

jelena... wrote: 18 Aug 2020, 11:21
Nice try wrote: 18 Aug 2020, 09:33
To je baš domišljato i mnogo olakšava roditeljima.
U mojoj istoriji, majke tri školarca, samo je jednom najstarija kćerka dobila besplatne knjige i to u četvrtom razredu osnovne škole.
Šteta. Korisna je stvar. Možete predložiti u Vijeću roditelja pa insistirati na tome.

Korisno je finansijski, roditeljima, a djeci, pored učenja, razvija i osjećaj odgovornosti na malo drugačiji način. :D
Korisno je sa svake strane. Financijske, ekološke, odgovornost, osjećaj dijeljenja, itd.

Al na tim stvarima se ne može zaradit.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 12:24

Nora Ibsenova wrote: 18 Aug 2020, 12:09
jelena... wrote: 18 Aug 2020, 11:21

Šteta. Korisna je stvar. Možete predložiti u Vijeću roditelja pa insistirati na tome.

Korisno je finansijski, roditeljima, a djeci, pored učenja, razvija i osjećaj odgovornosti na malo drugačiji način. :D
Korisno je sa svake strane. Financijske, ekološke, odgovornost, osjećaj dijeljenja, itd.

Al na tim stvarima se ne može zaradit.
E, u ''ratu'' s takvima, moraš ih ubijediti da mogu...

Potpuno je besmisleno kupovati udžbenike u osnovnoj školi.

Pametnije je kupovati lektirna djela, onako cijele komplete, pa ako u jednom trenutku odlučiš da ti više ne trebaju ili ti treba prostora na policama, lijepo pokloniš biblioteci i milina. Uvijek predlažem školske biblioteke za jedan takav poduhvat
onima koji imaju novca.

Nja...al se budala razmaštala.

Ne obraćaj pažnju, Nuro...sam prvu rečenicu pročitaj i vidi moreš li šta s njom. :ooo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18932
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 769 times
Been thanked: 996 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by Nora Ibsenova » 18 Aug 2020, 12:56

jelena... wrote: 18 Aug 2020, 12:24
Nora Ibsenova wrote: 18 Aug 2020, 12:09

Korisno je sa svake strane. Financijske, ekološke, odgovornost, osjećaj dijeljenja, itd.

Al na tim stvarima se ne može zaradit.
E, u ''ratu'' s takvima, moraš ih ubijediti da mogu...

Potpuno je besmisleno kupovati udžbenike u osnovnoj školi.

Pametnije je kupovati lektirna djela, onako cijele komplete, pa ako u jednom trenutku odlučiš da ti više ne trebaju ili ti treba prostora na policama, lijepo pokloniš biblioteci i milina. Uvijek predlažem školske biblioteke za jedan takav poduhvat
onima koji imaju novca.

Nja...al se budala razmaštala.

Ne obraćaj pažnju, Nuro...sam prvu rečenicu pročitaj i vidi moreš li šta s njom. :ooo
Ma sve znam, Al nema tu puno ubjeđivanja. I na fakultetu su neke stvari besmislenu. Evo ja se još pitam šta da radim sa nekim priručnicima koje sam plaćala od 25 do 50 KM samo da bi dobila dva crteža iz njih za projektni. 300 stranica crteža koji mi ni za šta i nikad neće koristit. A ne mogu proslijedit jer je zaglavlja za projektni profa morao popunit u samom udžbeniku.

Nas su doslovno uslovljavali kupovinom njihovih udžbenika, recimo neće da ti upiše ocjenu ako ne doneseš knjigu na uvid sa pečatom (u kopirnici faksa on to popečati) i svojim imenom.

Problem je to u svim nivoima, od osnovnog do fakultetskog.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by spacebound » 18 Aug 2020, 12:57

jelena... wrote: 18 Aug 2020, 12:24
Nora Ibsenova wrote: 18 Aug 2020, 12:09

Korisno je sa svake strane. Financijske, ekološke, odgovornost, osjećaj dijeljenja, itd.

Al na tim stvarima se ne može zaradit.
E, u ''ratu'' s takvima, moraš ih ubijediti da mogu...

Potpuno je besmisleno kupovati udžbenike u osnovnoj školi.

Pametnije je kupovati lektirna djela, onako cijele komplete, pa ako u jednom trenutku odlučiš da ti više ne trebaju ili ti treba prostora na policama, lijepo pokloniš biblioteci i milina. Uvijek predlažem školske biblioteke za jedan takav poduhvat
onima koji imaju novca.

Nja...al se budala razmaštala.

Ne obraćaj pažnju, Nuro...sam prvu rečenicu pročitaj i vidi moreš li šta s njom. :ooo
Naravno da je pametnije, naravno da je daleko ljepse, daleko i korisnije. Ali gdje je tu ekonomska racunica :pendrek
Exchan ❌️

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Korona virus

Post by jelena... » 18 Aug 2020, 13:23

Nora Ibsenova wrote: 18 Aug 2020, 12:56
jelena... wrote: 18 Aug 2020, 12:24

E, u ''ratu'' s takvima, moraš ih ubijediti da mogu...

Potpuno je besmisleno kupovati udžbenike u osnovnoj školi.

Pametnije je kupovati lektirna djela, onako cijele komplete, pa ako u jednom trenutku odlučiš da ti više ne trebaju ili ti treba prostora na policama, lijepo pokloniš biblioteci i milina. Uvijek predlažem školske biblioteke za jedan takav poduhvat
onima koji imaju novca.

Nja...al se budala razmaštala.

Ne obraćaj pažnju, Nuro...sam prvu rečenicu pročitaj i vidi moreš li šta s njom. :ooo
Ma sve znam, Al nema tu puno ubjeđivanja. I na fakultetu su neke stvari besmislenu. Evo ja se još pitam šta da radim sa nekim priručnicima koje sam plaćala od 25 do 50 KM samo da bi dobila dva crteža iz njih za projektni. 300 stranica crteža koji mi ni za šta i nikad neće koristit. A ne mogu proslijedit jer je zaglavlja za projektni profa morao popunit u samom udžbeniku.

Nas su doslovno uslovljavali kupovinom njihovih udžbenika, recimo neće da ti upiše ocjenu ako ne doneseš knjigu na uvid sa pečatom (u kopirnici faksa on to popečati) i svojim imenom.

Problem je to u svim nivoima, od osnovnog do fakultetskog.
Da, to sam čula za takve gluposti.

Generalno: uvijek imamo problem u pristupu i ne koristimo sve one mehanizme koje imamo na raspolaganju. A ne koristimo jer ih ne znamo, ne pitamo, ne interesujemo se dovoljno. Nemamo muda da prijavimo nešto nelegalno kao pojedinci; ne bunimo se kao članovi neke grupe...roditelji, studenti, kupci...toga nam fali i zato svako ko se dočepa funkcije ostaje koliko hoće i može da radi šta hoće. U organizacijama koje su u službi običnih ljudi/studenata, samo su oni koji imaju više razvijenu sposobnost uhljebništva i nemaju nikakav problem s tim da se, bez obzira na sopstvene afinitete i sposobnosti, uvale gdje god mu ponude - jer se može i niko ga ništa neće pitati. Sposobnih nema jer su te funkcije toliko ukaljane da se od istih zazire.

Jeste problem na svim nivoima. Ali barem na ovom osnovnom i srednjoškolskom se može uticati. Svaka škola ima Vijeće rodtelja, shvatiti tu funkciju i taj mehanizam malo ozbiljnije i olakšajte sebi barem nešto. Toliko se može pa dokle se dogura.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests