Dešavanja u školama BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 29 Mar 2020, 16:36

Hurija wrote: 28 Mar 2020, 22:40 :rumenko Losa je jako konekcija na toj Onlajn nastavi i cas traje 25 minuta ,pojedini prosvetni radnici se ni ne pripreme kako treba ,ona uciteljica za peti razred recimo ,kasni za planom i programom iz pojedinih predmeta po desetak casova ,nespremni smo mi za takav vid nastave
Djeca se brzo prilagode.
Mislim da je bolje i ovako održavati nastavu nego nikako.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 29 Mar 2020, 17:18

Krokodil Behko wrote: 28 Mar 2020, 22:29
jelena... wrote: 28 Mar 2020, 22:22 Kad bi država omogućila svakom učeniku osnovne škole laptop i neograničen pristup internetu, ne bismo imali nikakvih problema sa online nastavom.

Ako su djeca stasala za laptop, to znači da je riječ o zrelijoj djeci i da im roditelji nisu htjeli kupiti laptop ni poslije deset godina školovanja. Možda je do roditelja, jer ga čak ni sebi nisu kupili, pa čak ni desktop.

Kakvi su to roditelji?

Imamo li dokaze, da je bilo koja država na planeti, svim svojim đacima kupila laptop?


Omogućiti za upotrebu u vanrednoj situaciji svakom osnovcu u dobi od 12-13 do 15 godina

i kupiti kao poklon za rođendan svim svojim đacima, nije isto - da ne bude nekakve zabune.

Osnovno devetogodišnje školovanje je obavezno. Prema tome, djeca od 6 do 15 godina obavezna su da prate online nastavu izvršavajući svoje obaveze, a ta odluka je bukvalno donesena preko noći, bez ikakve pripreme - ni tehničke prirode ni u vidu obučavanja nastavnog kadra.

Zamisli haos sa kojim se suočava dijete od 12 godina koje ima samo telefon i više Viber grupa za online nastavu na svom telefonu, nego godina života...

Ili... zamisli dijete od 12 godina; vrijednog, odličnog učenika koji ima sve uslove, odgovorne roditelje i 13 predmeta u 6. razredu
pa u zavisnosti od toga koju platformu nastavnik koristi, ono se mora prilagođavati i u nekoliko dana naučiti da prati sve, i redovno će pratiti sve, od Edmoda preko Googleclassrooma, gmaila, yahoomaila, Zooma...

a na časovima informatike do juče crtalo Word i nije znalo čak ni mail da pošalje?

Ali OK, sad je gotovo, snašao se kako je ko znao i umio...a kako se ko snašao i na koji način radi, to kod nas bukvalno zavisi od nastavnika do nastavnika - ne ni od škole do škole, ni od grada do grada, ni od kantona ni entiteta, pogotovo ne od države u cjelini

a o planeti da i ne govorim. :roll

Na svu sreću neuporedivo je više odgovorne djece i roditelja, za razliku od onih koji odgovorni nisu, i mnogo je izuzetno pametne, inteligentne djece, pametnije i od svojih roditelja i od onih koji odlučuju o kvalitetu njihovog obrazovanja - što ipak pruža neku nadu da će ovaj eksperiment biti uspješno priveden kraju i većina djece biti osposobljena da sljedeće školske godine uspješno prate NPP za sljedeći razred, nakon ovako prekinute redovne nastave u ovoj.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 15 May 2020, 13:32

Ima li, ljudi, kakvih najava (prijevremenog) i kakvog kraja školske godine? Nešto...sluuuuti li se bilo šta?

Pitam i za Federaciju i za RS...pa ko zna?

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by bagra » 15 May 2020, 14:57

znam dace se svrsit onako ...onlajnirano
al sad ...dace skracivanja bit neznam bas
nisu jos odlucili mislim. zasad ide po planu
po kalendarskoj skolskoj godini. al dabogda :)

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 15 May 2020, 15:08

bagra wrote: 15 May 2020, 14:57 znam dace se svrsit onako ...onlajnirano
al sad ...dace skracivanja bit neznam bas
nisu jos odlucili mislim. zasad ide po planu
po kalendarskoj skolskoj godini. al dabogda :)
Hvaaala. :)




:hihi

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 15 May 2020, 16:10

jelena... wrote: 15 May 2020, 13:32 Ima li, ljudi, kakvih najava (prijevremenog) i kakvog kraja školske godine? Nešto...sluuuuti li se bilo šta?

Pitam i za Federaciju i za RS...pa ko zna?
Danas je mojoj kćerci razrednica napisala da će se nastava završiti 8. juna. Naravno online.
A starija kćerka koja je maturant je sa nastavom završila jučer.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Pasaga » 15 May 2020, 16:11

Nice try wrote: 15 May 2020, 16:10
jelena... wrote: 15 May 2020, 13:32 Ima li, ljudi, kakvih najava (prijevremenog) i kakvog kraja školske godine? Nešto...sluuuuti li se bilo šta?

Pitam i za Federaciju i za RS...pa ko zna?
Danas je mojoj kćerci razrednica napisala da će se nastava završiti 8. juna. Naravno online.
A starija kćerka koja je maturant je sa nastavom završila jučer.
tuga i jad je to ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 15 May 2020, 16:12

Nije.
Zašto to misliš?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Pasaga » 15 May 2020, 16:17

Nice try wrote: 15 May 2020, 16:12 Nije.
Zašto to misliš?
...pa djeca cjeli skolski period iscekuju taj dan,...maturu ....
kakav je to osjecaj sad,koje razocarenje ....
pogotovu za one koji su bili uspjesni,postigli nesto....
ovde su cak otkazali i ispite....kakve diplome ce dobiti ...?
neznam,meni je to zalosno,zalim ih .....tu mladost
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 15 May 2020, 16:23

Pasaga wrote: 15 May 2020, 16:17
Nice try wrote: 15 May 2020, 16:12 Nije.
Zašto to misliš?
...pa djeca cjeli skolski period iscekuju taj dan,...maturu ....
kakav je to osjecaj sad,koje razocarenje ....
pogotovu za one koji su bili uspjesni,postigli nesto....
ovde su cak otkazali i ispite....kakve diplome ce dobiti ...?
neznam,meni je to zalosno,zalim ih .....tu mladost
Jesu, da.
Moja cura, a i sve ostale maturantice su kupile i haljine, imale sve naručeno kod frizera i td.
Žao im je. Razrednica i direktorica su im rekle da će organizirati bar slikanje...
Pa vidjećemo.
Uostalom, još su oni mladi. Brzo nekako pređu preko svega. Moja kćerka već visi na platformi fakulteta i stupa u kontakte sa studentima. Gleda naprijed. Može kako može, a nad prosutim mlijekom se ne plače.

Što se tiče nastave sve je sasvim uredu. Maturanti su svakako već bili kod završnih testova.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Pasaga » 15 May 2020, 16:29

Nice try wrote: 15 May 2020, 16:23
Pasaga wrote: 15 May 2020, 16:17

...pa djeca cjeli skolski period iscekuju taj dan,...maturu ....
kakav je to osjecaj sad,koje razocarenje ....
pogotovu za one koji su bili uspjesni,postigli nesto....
ovde su cak otkazali i ispite....kakve diplome ce dobiti ...?
neznam,meni je to zalosno,zalim ih .....tu mladost
Jesu, da.
Moja cura, a i sve ostale maturantice su kupile i haljine, imale sve naručeno kod frizera i td.
Žao im je. Razrednica i direktorica su im rekle da će organizirati bar slikanje...
Pa vidjećemo.
Uostalom, još su oni mladi. Brzo nekako pređu preko svega. Moja kćerka već visi na platformi fakulteta i stupa u kontakte sa studentima. Gleda naprijed. Može kako može, a nad prosutim mlijekom se ne plače.

Što se tiče nastave sve je sasvim uredu. Maturanti su svakako već bili kod završnih testova.
...to je strasno,tesko
isto ko kad pripremis vjencanicu....
tako ja to vidim...
ja nisam mogao docekat dan kad su moji zavrsavali....a tek oni ....
posle,faksove.....
veliki su to momenti u njihovim zivotima,vrlo,vrlo bitni
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 15 May 2020, 16:33

Jesu.
U ovoj situaciji neka su živi i zdravi.
Idemo dalje :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 15 May 2020, 16:37

Nice try wrote: 15 May 2020, 16:10
jelena... wrote: 15 May 2020, 13:32 Ima li, ljudi, kakvih najava (prijevremenog) i kakvog kraja školske godine? Nešto...sluuuuti li se bilo šta?

Pitam i za Federaciju i za RS...pa ko zna?
Danas je mojoj kćerci razrednica napisala da će se nastava završiti 8. juna. Naravno online.
A starija kćerka koja je maturant je sa nastavom završila jučer.
E, hvala i tebi, Nice try...mora online, nema svrhe drugačije, samo nisam znala nijedan tačan datum. Kod nas još vijećaju
pa ne znam ništa pouzdano, a rečeno nam je još na početku da će pratiti odluke u entitetima i na osnovu toga odlučivati. :grana

Sve različito... :lud

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 15 May 2020, 16:40

Kod nas je nastava mislim i inače trebala završiti sa ovim datumom.
Tako da izgleda nisu ništa skraćivali.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 15 May 2020, 17:06

Nice try wrote: 15 May 2020, 16:40 Kod nas je nastava mislim i inače trebala završiti sa ovim datumom.
Tako da izgleda nisu ništa skraćivali.
Vjerovatno. Što je dobro.

Nadam se da nije bilo nikakvih problema oko ocjena na kraju godine i da je dovoljno gradiva obrađeno da djeca, koja nastavljaju školovanje u osnovnim i srednjim školama, mogu pratiti nastavu u sljedećem razredu.

To je najvažnije što se, eto, nastave tiče, a o pretrpljenom stresu u ova dva mjeseca hapsane..uskraćenom druženju, ekskurzijama i maturskim večerima...o tome ne vrijedi sad, tako je - kako je.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 02 Jun 2020, 17:14

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu oko 500 mališana čeka odlazak u vrtić, a stotine maturanata nestrpljivo čeka odobrenje za oproštajnu zabavu na kraju školske godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/i-nakon ... /200602083
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 05 Jun 2020, 17:13

Učiteljica Katoličkog školskog cetra Sv. Josip u Sarajevu Marlena Brkić priredila je iznenađenje za svoje prvačiće koji zbog pandemije koronavirusa nisu mogli doći na svečanu dodjelu diploma.

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /200605094
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Nice try » 26 Jun 2020, 09:06

Ukoliko epidemiološka situacija koronavirusa ne bude povoljna s početkom nove školske godine, sasvim sigurno je da će se nastaviti s provođenjem online nastave, kazao nam je ministar obrazovanja Kantona Sarajevo Anis Krivić.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sta-oce ... /200625077

Jučer pričam s jednom učiteljicom i pitam je zna li nešto, hoće li dijeliti đačke knjižice, hoće li biti roditeljskog, pričam joj da sam vidjela reklame za seminare o online nastavi i tako...kaže, sve je moguće, ništa se još ne zna.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by lejlamo » 26 Jun 2020, 09:40

jelena... wrote: 15 May 2020, 17:06

Vjerovatno. Što je dobro.

Nadam se da nije bilo nikakvih problema oko ocjena na kraju godine i da je dovoljno gradiva obrađeno da djeca, koja nastavljaju školovanje u osnovnim i srednjim školama, mogu pratiti nastavu u sljedećem razredu.

To je najvažnije što se, eto, nastave tiče, a o pretrpljenom stresu u ova dva mjeseca hapsane..uskraćenom druženju, ekskurzijama i maturskim večerima...o tome ne vrijedi sad, tako je - kako je.

bilo je problema, kako ne. najranjiviji su učenici prvog razreda kojima usvajanje pisma počinje od februara.
zatim i trećaši zbog usvajanja drugog pisma i matematike.
o samostalnosti učenika razredne nastave ne treba govoriti, kao i važnosti direktnog kontakta.
od septembra planiramo detaljno ponavljanje osnovnih sadržaja drugog polugodišta.

učenici devetog razreda ostali su uskraćeni za intenzivnije programe profesionalne orijentacije.

ocjenjivanje je podrazumijevalo drugačije kriterije.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by jelena... » 26 Jun 2020, 12:55

lejlamo wrote: 26 Jun 2020, 09:40
jelena... wrote: 15 May 2020, 17:06

Vjerovatno. Što je dobro.

Nadam se da nije bilo nikakvih problema oko ocjena na kraju godine i da je dovoljno gradiva obrađeno da djeca, koja nastavljaju školovanje u osnovnim i srednjim školama, mogu pratiti nastavu u sljedećem razredu.

To je najvažnije što se, eto, nastave tiče, a o pretrpljenom stresu u ova dva mjeseca hapsane..uskraćenom druženju, ekskurzijama i maturskim večerima...o tome ne vrijedi sad, tako je - kako je.

bilo je problema, kako ne. najranjiviji su učenici prvog razreda kojima usvajanje pisma počinje od februara.
zatim i trećaši zbog usvajanja drugog pisma i matematike.
o samostalnosti učenika razredne nastave ne treba govoriti, kao i važnosti direktnog kontakta.
od septembra planiramo detaljno ponavljanje osnovnih sadržaja drugog polugodišta.

učenici devetog razreda ostali su uskraćeni za intenzivnije programe profesionalne orijentacije.

ocjenjivanje je podrazumijevalo drugačije kriterije.
To su ozbiljni problemi. Hvala, Lejla.

U predmetnoj nastavi je isto tako bilo problema u realizaciji nastave, ali se ne mogu porediti sa situacijom u razrednoj. U srednjoj školi takođe.

Ono što je posebno predstavljao problem su kriteriji za ocjenjivanje učenika i problemi na relaciji nastavnik-roditelj.

Mnogi roditelji nisu shvatili ozbiljno pristup nastavi i malo je reći da su bili nezadovoljni kad su dobili uvid u zaključne ocjene.
Plus, zaboravilo se da polugodište i školska godina traje 4 odnosno 8 mjeseci i nešto, a ne samo ta dva i kusur mjeseca koliko je trajala online nastava.
Ima žalbi na negativne ocjene, uglavnom iz matematike i tako...
A u srednjim stručnim školama, upravo iz stručnih predmeta, mnogi učenici su ostali zakinuti za časove praktične nastave.

Sve u svemu, sljedeće godine, ako počne sve redovno i normalno, biće kod mnogih po principu: hajmo sad ponovo...

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests