Dešavanja u školama BiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Bla » 05 May 2018, 00:22

jel' na farmerkama
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Zagorka » 05 May 2018, 00:24

Bla wrote: 05 May 2018, 00:22 jel' na farmerkama
Na ruci. I podebljala dobro brazde. Isla sam ispred svog vremena. :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Mutevelija » 05 May 2018, 00:33

Uf ba nisam Zagorka znao da si tolko in :sok
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Zagorka » 05 May 2018, 00:49

Nisam ni ja.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Mutevelija » 05 May 2018, 00:51

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by storm » 05 May 2018, 06:04

Mah...srecom nekad nije bilo drustvenih mreza, pa se nije moglo naricati...a gluposti je uvijek bilo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by greeneyes » 05 May 2018, 06:51

Ka'sam ja, ne znam s kojim ostrim predmetom, imao ispisano Vitor Borba Ferreira Rivaldo na ruci :kafa
Samo sabura

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Sheval » 05 May 2018, 07:29

Za sve one koji tvrde 'ovako nije bilo u moje vrijeme' , da ih razuvjerim. Jeste.
Mozda niste bili u toku :ooo
Mi smo to radili trenjem sibice...o detaljima ne bih radi novih generacija:)
Nisam ni ja, niti ste vi bili sveci...necemo se varati.
Dakako da ovo nije gesta za aplaudirati, ali nije ni za kukanja i zapomaganja, jer vjerovali ili ne...svega je bilo u 'nase vrijeme' :oo

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Podrinjac » 05 May 2018, 23:11

Treba zabraniti šestare u osnovnim. Dok djeca ne nauče da se šestari ne koriste da sami sebe režu njime, već da se koristi za crtanje krugova na papiru.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Mutevelija » 05 May 2018, 23:13

Samo sa sablonima da crtaju
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Nice try » 06 May 2018, 09:24

Sheval wrote: 05 May 2018, 07:29 Za sve one koji tvrde 'ovako nije bilo u moje vrijeme' , da ih razuvjerim. Jeste.
Mozda niste bili u toku :ooo
Mi smo to radili trenjem sibice...o detaljima ne bih radi novih generacija:)
Nisam ni ja, niti ste vi bili sveci...necemo se varati.
Dakako da ovo nije gesta za aplaudirati, ali nije ni za kukanja i zapomaganja, jer vjerovali ili ne...svega je bilo u 'nase vrijeme' :oo
Jeste, u svakom odjeljenju je bilo nekoliko dječaka, ponegdje i pokoja djevojčica, koji su bili maštoviti u trošenju slobodnog vremena :ooo
Ali, to nije poprimalo ovolike razmjere. Nije skoro cijelo odjeljenje učestvovalo u tome.
Tu je razlika koja treba da nas zabrine.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by srculence7 » 08 May 2018, 01:48

Treba sa decom razgovarati, po pitanju raznih tema, posvetiti im dosta pažnje, možda njih to i smara ali mnoga od njih podlegnu nekom pritisku od strane neke druge dece, plašeći se da ne budu odbačena od društva, pristanu da učine tako nešto i isprate "trend".
S tim u vezi se i tiče ovaj program psiholoških radionica koji se sprovodi kod nas u osnovnim školama, ne znam koliko je to kod vas zastupljeno?
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Socrates » 08 May 2018, 01:58

Ako stariji prate "trendove" naslijepo, ne znam zašto ne bi i djeca.

Naučite djecu da razbijaju tradiciju, tako ćete ih možda naučiti da budu individualci.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Nice try » 08 May 2018, 08:12

srculence7 wrote: 08 May 2018, 01:48 Treba sa decom razgovarati, po pitanju raznih tema, posvetiti im dosta pažnje, možda njih to i smara ali mnoga od njih podlegnu nekom pritisku od strane neke druge dece, plašeći se da ne budu odbačena od društva, pristanu da učine tako nešto i isprate "trend".
S tim u vezi se i tiče ovaj program psiholoških radionica koji se sprovodi kod nas u osnovnim školama, ne znam koliko je to kod vas zastupljeno?
Kod nas nikako.
Bilo je nekog govora o nekim sličnim radionicama,ali su tu trebali biti uključeni i roditelji,što nije baš uvijek izvodljivo,pedagog i tako nešto.Nije to ni blizu tome što ti spominješ,ali je trebalo biti nešto u tom smjeru.Naravno,skoro niko nije bio zainteresovan ,pedagogica najmanje :valja i tako se o tome više i ne priča u školi.
Sve što se radi na tome je klasično upozoravanje nastavnika,profesora i sl.,razgovori s učenicima i to je sve.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sarajevo: Trend rezanja šestarima u osnovnim školama

Post by Bla » 08 May 2018, 18:20

jesu li s vama razgovarali? :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Krokodil Behko » 07 Jun 2018, 21:45

Nastavnik osnovne škole u Bosanskom Petrovcu vikao na autističnog učenika i pljunuo ga u lice


Image

Samohrana majka Fatima Husetić radovala se kada je njen sin koji je autističan uspio krenuti u osnovnu školu sa svojim vršnjacima i uz pomoć ličnog asistenta pratiti nastavu. Nažalost, nije ni slutila da će njeno dijete biti žrtva gnjeva jednog od nastavnika koji ne shvata kako autistična djeca komuniciraju.
Dvanaestogodišnji Rijad Kadić Husetić je učenik četvrtog razreda JU Osnovne škole "Ahmet Hromadžić" u Bosanskom Petrovcu i pohađa nastavu po prilagođenom planu i programu inkluzije. Dobro je napredovao, ali kada je majka Fatima došla po njega 4. juna u školu, dječak je bio blijed. Počeo je povraćati, dobio je dijareju, nije jeo i nije spavao.

"Bio je jako tih što je čudno za njega jer je on veseo i razigran dječak. Mislila sam da je dobio neku virozu dok sutradan nisam saznala šta se desilo u školi", kazala nam je Fatima.

Prema njenim riječima, U utorak 5. maja kod nje je došla asistentica koja je bila uplakana, zabrinuta i potresena te joj kazala kako se nastavnik I.Z. izvikao na Rijada, te ga rukama uhvatio za glavu i pljunuo u lice. Sve se dogodilo na velikom odmoru u školskom dvorištu.

"Razlog takvog ponašnja nastavnika I.Z. je zbog toga što je Rijad želio kontakt s njim, pljuckao je da obrati pažnju na njega, jer ne može da govori. Rijad na taj način komunicira, jer želi kontakt i pažnju. Rijad se prvo pozdravio s nastavnikom I.Z., uzeo loptu i igrao se. Prišao je nekoliko puta i uhvatio nastavnika za ruku. Kada je u prolazu opet prošao kraj nastavnika i pljuckao nastavnik je pitao 'Šta je ovo?'. Asistentica je rekla da je to njegov vid komunikacije i da želi da obrati se pažnja na njega. Prvo se izvikao i rekao ako još jednom to uradi da će on njega pljunuti kao što je i uradio", kazala je potresena majka.

Asistentica je uzela Rijada i otišla u razred te ga ostavila s učiteljicom i otišla prijaviti slučaj direktorici škole.

"Asistentica je radila svoj posao uvijek kako treba, prvo ljudski kao čovjek sa mnogo ljubavi, osjećaja, razumjevanja, jednostavno voli to što radi, a to se najbolje vidi na Rijadu, on je s njom sretan, zadovoljan i obožava je", kazala nam je Fatima.

Nakon što je saznala za slučaj, majka je odmah pozvala policijsku stanicu Bosanski Petrovac u 21:25 sati i dežurnom policajcu prijavila sve. Dežurni policajac je uzeo podatke i obećao da će kontaktirati za pola sata kada se konsultuje s nadležnim ,ali to se nije dogodilo.

"Sutradan 06. maja odvela sam Rijada u školu i direktorica škole me je pozvala u svoju kancelariju jer joj je asistentica rekla da znam sve. Kada sam ušla kod direktorice rekla sam da ne želim nikakav susret niti bilo kakvu komunikaciju sa nastavnikom I.Z. jer su odmah trebali reagovati kada se to desilo i kada je asistentica prijavila slučaj direktorici. Ali nije bilo reagovanja. Pitala sam direktoricu šta da se desilo da je Rijad sam bio s njim, šta bi mu onda radio, kako bi onda postupio prema njemu, jer Rijad ne moći reći riječima, dijete ne govori. Direktorica škole mi je rekla da ja kao roditelj imam pravo da štitim svoje dijete", rekla je Fatima.

Ovaj slučaj prijavila je Ministarstvu obrazovanja USK, MUP-u USK, ombudsmenima za prava djece u Sarajevu i Banjoj Luci, OSCE-u, socijalnom radu i drugim organizacijama koje se bave zaštitom i pravima djece. U razgovoru je istakla kako je za nju uspjeh što Rijad nakon toliko vremena može sjediti u klupi tri sata, te da ne može dozvoliti da sav trud i borbu koji su zajedno uložili neko uništi jednim postupkom.

"To je borba cijeli život i da sjedi u klupi pet minuta je uspjeh, a ne tri sata kao što je sada. Dijete mi je bilo mnogo loše taj dan. Shvatila sam da je pretrpio strah i od stresa su bile te reakcije. To je strašno šta nam rade djeci. ovo nije prvi slučaj tom nastavniku", kazala je majka.

Kontaktirali smo i asistenticu koja nam je potvrdila sve navode kazavši kako je užasno to što se djetetu dogodilo i da se nada da će nadležni reagovati.
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by Čupava » 07 Jun 2018, 22:33

Strasno .... grozno... jezivo ... ne znam kako bih postupila sa sam rodiotelj ovog djeteta... neka se srami. A ustvari ovakva stoka nema stida... fuj :bua a ni respekta!!!!
.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: Dešavanja u školama BiH

Post by spacebound » 08 Jun 2018, 06:59

Sram ga bilo! Jos prosvjetni radnik!Pedagog!A prvo insan nije!I nadam se da ce dobit adekvatnu kaznu.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Najveći interes za kuhare, frizere, vozače i medicinske sestre...

Post by Krokodil Behko » 19 Jul 2018, 10:19

Image

Najviše učenika ove godine željelo je da budu kuhari, frizeri, vozači, medicinske sestre... Pokazali su to rezultati online upisa u srednje škole, koje je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo jučer prezentiralo na konferenciji za novinare.

Kako je istaknuto, u oba upisna roka primljeno je 3.429 učenika, dok ih se 176 nije uspjelo upisati.

Avgustovski rok

Sva zanatska zanimanja su popunjena, a slobodnih mjesta ostalo je još u nekim gimnazijama, tehničkim školama četvrtog stepena te u privatnim školama.

- Nismo upisali 176 učenika, jer nisu imali dovoljno bodova za upis u gimnazije i neke tehničke škole. Zbog toga ćemo u avgustu za ove učenike organizirati još jedan rok tako što ćemo proširiti kapacitete u nekim stručnim školama – kazao je ministar Elvir Kazazović.

Prema njegovim riječima, mnogi superodlikaši željeli su se upisati za kuhare, frizere ili vozače.

- Bilo je četverostruko više prijavljenih od kvota koje smo mogli upisati. Veliki interes vladao je i za Elektrotehničku školu. Ipak, skoro 200 učenika uopće nije pristupilo polaganju. Mislimo da su se ti učenici odselili ili upisali neke škole izvan KS. Prošle godine smo primijetili i da su direktori nekih škola savjetovali učenike da ne predaju dokumenta dok upis traje kako bi ih naknadno, uoči početka školske godine, upisali – rekao je Kazazović te je dodao da se to ovog puta ne može desiti, jer se više nijedan učenik neće moći upisati ako nije u sistemu.

Eliminirati korupciju

Kako je kazano, cilj online upisa je prvenstveno da se totalno eliminara korupcija, koja je do sada redovno bila prisutna tokom svakog upisa učenika.

- Nismo imali nijednu prijavu na netačan izračun bodova ili na pogrešne ocjene. Razlog je to što smo napravili veći sistem, a online upis samo je jedan od modula gdje se unose ocjene učenika, pohvale i rezultati eksterne mature - kazao je Elmedin Selmanović, direktor Univerzitetskog teleinformatičkog centra (UTIC), koji je i ove godine provodio upis.

Slobodna mjesta

10 Gimnazija Obala

41 Četvrta gimnazija

43 Gimnazija Dobrinja

7 Peta gimnazija

28 Srednja mašinska tehnička škola

25 Srednja muzička škola

9 Trgovačka škola

42 Srednja škola metalskih zanimanja

3 Srednja škola primijenjenih umjetnosti

14 Srednja škola za okoliš i drvni dizajn

24 Srednja škola za saobraćaj i komunikacije

39 Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn

17 Srednjoškolski centar Ilijaš

43 Srednjoškolski centar Hadžići

22 Srednjoškolski centar Vogošća

43 Željeznički školski centar
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Najveći interes za kuhare, frizere, vozače i medicinske sestre...

Post by Zagorka » 19 Jul 2018, 12:17

Jer se ta zanimanja traže vani.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests