Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 19:56

"Idem u 1. srednje. Trudna sam. Da li da rodim sad ili kad završim školu"?

Image

Pitaj Tinu ili Tina ili pak neka druga verzija a iz srodnih časopisa bile su ponekad mjesto za pronalazak pravih mudrosti zbog kojih ste pomislili da je fraza "glupo pitanje ne postoji" u potpunosti netočna. Još onomad vjerovatno vam je za neke upite prošlo kroz glavu je li ih neko iz uredništva izmislio kako bi zabavio i sebe i čitateljstvo, jer vam se jednostavno činilo nemoguće da bi takvo što ikome palo na pamet.

Ipak, to je ono što nikad nećemo saznati, baš kao što nećemo saznati niti je li zafrkancija ili pravo neznanje kad su u pitanju isti takvi upiti koji već godinama kolaju internetom. A upravo je njih na jednom mjestu, prigodno aktualnosti teme zdravstvenog odgoja koji bi autorima ovih pitanja bio prijeko potreban, sakupio hrvatski portal Lupiga. Bili oni istiniti ili lažni, nebitno je, zabavni su.

S dečkom sam stupila u intimne odnose prije godinu dana i stalno koristim pilulu. Prije mjesec dana, na fakultetu sam upoznala kolegu s kojim sam također stupila u intimne odnose. Moje je pitanje da li moram uzimati jos jednu pilulu, jednu za dečka, a drugu za kolegu sa faksa?

Primijetila sam da na reklamama za uloške uvijek bude neka plava tekućina, a meni curi crveno. Jesam li normalna?

Imam 15 godina i namjeravam stupiti u intimni odnos sa svojim momkom, ali me užasno strah da ne ostanem trudna. Mislim, da ostanem trudna to bi bila tragedija jer je momak jako siromašan, a mama mi daje dnevno samo 10 dinara za kavu i kad bi skupljala za abortus trebalo bi mi 5 godina, a trudnoća traje samo 9 mjeseci. Što da radim?

Imam 15 god i idem u 1. razred srednje škole. Ostala sam trudna s dečkom s kojim se zabavljam par mjeseci. Da li da rodim sad ili kad završim školu?

Uvijek kad se tuširam okrenem tuš prema sebi i to mi jako paše, jesam li normalna?

Gurnuo mi je prst dolje, da li sam jos nevina?

Pomozite molim vas, stalno mi na kiti ispod glavića nešto bijelo! U potpisu : Sokol - Odgovor : SOKOLE, OPERI GA!!!

Zadovoljavala sam se olovkom i toliko sam se zanijela da sam je gurnula prejako i malo sam krvarila? Dali je to bio moj prvi sex?

Da li mogu zatrudniti ako se kupam sa malim bratom u kadi?

Često sanjam da se ljubim s prijateljicom. dali sam lezbijka?

Čula sam neke cure iz 8. razreda spominju riječ peting, pa me zanima šta je to i da li se može izliječiti. hvala.

Može li ginekolog skužiti da mastrubiram?

Imam redovan seks sa deckom bez kondoma. Primijetila sam da mi rastu grudi, stomak mi se povećao a menstruacija mi kasni četiri meseca. Da li to znači da sam možda trudna?

Hoće li moji roditelji skužiti da vise nisam djevica?

Spavala sam s dečkovim bratom dali se to smatra varanjem?

Imam 13 godina, nikada se nisam poljubila s dečkom niti spavala s njime ali malo sam se udebljala, dali sam trudna?

Imam 13 godina jako sam lijepa, zgodna i imam velike grudi. pomozite sto da radim?

Ja i prijateljica smo se jučer s dva dečka mazile i ljubile na krevetu.. Danas cijeli dan imamo vjetrove! Jesmo li trudne?

Prijateljica mi je rekla da, ako se istuširam nakon seksa, neću ostati trudna. Je li to istina?

Sjela sam u mokraću.. Da li sam trudna?

Imam 16 godina, spavala sam nedavno s dečkom i čula sam da do 18. godine himen ti ponovno naraste. Koliko mu vremena treba?

Spavam s dva dečka, može li ovaj prvi dok spavam s njim skužiti da sam ga prevarila?
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Trepavica » 04 Feb 2013, 20:03

Da. Naravno da je potreban !

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Zagorka » 04 Feb 2013, 20:06

Ovo su gluposti,ja nisam imala seksualni odgoj u školama(ako iskljucimo jedno jedino gostujuće predavanje u osmom razredu,koje nam nista nije reklo sto vec nismo znali),pa nismo bili ovako glupi........
Mislim da ovi sad tinejdžeri znaju mnogo više nego što kažu,tu se ili zajebavaju ili glupiraju....

Nisam protiv toga da se govori o seksu,ali ne kuzim,kad sam ja bila u pubertetu,niko nije govorio o tome(sacuvaj Boze roditelji),pa niko nije ostajao trudan....odnosno trudna,jeli :oo
Danas se govori o tome,ima se taj predmet u skolama,sve je dostupno na svakom ćošku,mozes znati sta god zelis,a ipak tinejdzerke ostaju trudne..... :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Trepavica » 04 Feb 2013, 20:17

Vremena se mijenjaju...danas mladima se sve treba detaljno objasnjavati , ponavljati i sl...tako da ...manje ( nikako) nezeljne trudnoce , dobro za cijelo drustvo !

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Zagorka » 04 Feb 2013, 20:31

Trepavica wrote:Vremena se mijenjaju...danas mladima se sve treba detaljno objasnjavati , ponavljati i sl...tako da ...manje ( nikako) nezeljne trudnoce , dobro za cijelo drustvo !
Misliš,malo su gluplji :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Trepavica » 04 Feb 2013, 20:36

Zagorka wrote:
Trepavica wrote:Vremena se mijenjaju...danas mladima se sve treba detaljno objasnjavati , ponavljati i sl...tako da ...manje ( nikako) nezeljne trudnoce , dobro za cijelo drustvo !
Misliš,malo su gluplji :hm
Ne , nisam rekla glupi..nego jednostavno.." odsutni "..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Pasaga » 04 Feb 2013, 20:39

Trepavica wrote:Vremena se mijenjaju...danas mladima se sve treba detaljno objasnjavati , ponavljati i sl...tako da ...manje ( nikako) nezeljne trudnoce , dobro za cijelo drustvo !
Hocemo li ih pripremiti za nezeljene trudnoce??
Ovako to zvuci u prevodu,pa ti kako hoces. :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Ruana » 04 Feb 2013, 20:44

Ovo je neka da oprostite zaHebancija.

Trepavica
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Trepavica » 04 Feb 2013, 20:46

Pasaga wrote:
Trepavica wrote:Vremena se mijenjaju...danas mladima se sve treba detaljno objasnjavati , ponavljati i sl...tako da ...manje ( nikako) nezeljne trudnoce , dobro za cijelo drustvo !
Hocemo li ih pripremiti za nezeljene trudnoce??
Ovako to zvuci u prevodu,pa ti kako hoces. :123
:stop
Manje / nikako , trudnoce ne znaci spremiti ih da zatrudne..nezeljno.. :lupa
Pripremiti za nezeljnu trudnocu ? Gdje sam to rekla da ih treba pripremiti ?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Sheval » 04 Feb 2013, 21:23

Znaju više od nastavnika.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Peggy Sue » 04 Feb 2013, 23:40

Nije potreban!
Ja želim da svoju djecu odgojim onako kako ja mislim da je ispravno.
Svojim kćerkama ću ponavljati da sex prije braka nije ispravan, a ne da joj za sex prije braka treba kondom.
Sve više puštamo da nam djecu odgaja škola, (nekompetentni) profesori (ovo govorim iz ličnog iskustva, imala sam profesora koji nisu bogomdani za pedagoge), odgaja ih ulica, internet... Hoću da ima ja usadim moralne vrijednosti..
Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Konsultant » 04 Feb 2013, 23:42

da, zbog ovakvih neodgovornih djevojaka, to je nuzno uvesti sto prije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2013, 23:52

Sretno Peggy :D
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Peggy Sue » 04 Feb 2013, 23:59

Krokodil Behko wrote:Sretno Peggy :D
Hvala :)
Image

Ruana
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Ruana » 05 Feb 2013, 00:01

Ovdje u skoli, bar ovoj gdje moja djeca idu nema taj predmet.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Sheval » 05 Feb 2013, 00:02

Nemojte puno pisati o svojoj djeci.
Na internetu ima puno pedofila i ovih zagonĐija.
Bolje prešutite neke stvari.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by gejsha » 05 Feb 2013, 18:45

Peggy, pa svaka majka (ok, skoro svaka) će to reći svojoj kćerci, ali to ne mora značiti da će te ona i poslušati.
U tome i jeste problem. Mnoge majke misle ako su rekle svojoj djeci da ne stupaju u sexualne odnose prije braka, s tim su riješile problem. Dijete i dalje ostaje neinformisano, ukoliko se ne informiše na drugom mjestu.
Ja mislim da je ovaj predmet itekako potreban u školama, barem nekoliko časova.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Tempy » 05 Feb 2013, 19:06

Svaki odgoj je dobro došao. Niko ne treba to osporavati prije nego što je makar samo letimično preletio šta je programom predviđeno da se uči sexualnim odgojem. U sredinama gdje roditelji slabo komuniciraju s djecom o ovom pitanju, djeca će o tome naučiti ili na internetu ili na ulici, zato je najbolje da to nauče u školskoj učionici. Samo da se preveniraju neke od neželjenih trudnoća ili spolno prenosivih bolesti ovaj odgoj je potreban, a nije istina da se njime promoviše promiskuitet, kako nam to žele sugerisati neke klerikalno konzervativne institucije, pa i pojedini političari time pokušaju dobiti jeftine političke poene.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Maja » 19 Feb 2013, 13:50

gejsha wrote:Peggy, pa svaka majka (ok, skoro svaka) će to reći svojoj kćerci, ali to ne mora značiti da će te ona i poslušati.
U tome i jeste problem. Mnoge majke misle ako su rekle svojoj djeci da ne stupaju u sexualne odnose prije braka, s tim su riješile problem. Dijete i dalje ostaje neinformisano, ukoliko se ne informiše na drugom mjestu.
Ja mislim da je ovaj predmet itekako potreban u školama, barem nekoliko časova.
Slažem se. Kao da svaki roditelj ne bi volio da mu se dijete upušta u seksualne odnose što kasnije, ali danas te smatraju nenormalnim ako se nisi poseksao prije dvadesete, ako ne pratiš modu, ne piješ, pa čak i ako nemaš profil na FB.
Prevelik je to pritisak na omladinu i malo ko može da se odupre utjecaju okoline.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je potreban seksualni odgoj u školama?

Post by Nela » 19 Feb 2013, 16:33

Treba iz razloga sto danasnja omladina sve ranije ulazi u seksualne odnose, a da nemaju pojma sta rade.
Slozila bih se sa Gejsom, svaka majka zeli da joj kcerka prvi put ima odnose sa svojim muzem, ali nazalost, ta vremena su davno prosla.
Nije problem da li djeca danas znaju puno vise o seksu nego mi - ne znaju, oni samo ranije usvoje pojam seksa i upraznjavanje istog, jer da znaju sve, znali bi i na koji nacin se adekvatno zastiti a ne stiti se abortusom.
Meni se desilo da mi je ucenica dosla placuci, misleci da joj je mama smrtno bolesna, jer nije znala sta je papa-test, a nacula je razgovor roditelja kad je mama rekla da je bila kod ginekologa i da joj nije uredan pomenuti nalaz.
Nasla sam se u glupoj situaciji jer nisam znala da li da joj objasnim iz razloga sto ona to moze reci svojoj mami a da ista dodje meni i kaze ko sam ja da objasnjavam njoenoj kcerki sta je to, da je htjela sama bi joj rekla, s druge strane kako je pustiti da misli da je smrtna bolest.
Objasnila sam joj pazljivo a nakon toga nazvala mamu da dodje i rekla sta je bilo. Njen odgovor je na to bio da bi je bilo stid reci djetetu sta je to.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests