Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120401
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

IZLIVEN u bronzi spomenik prvog bosanskog KRALJA čeka jesen

Post by Krokodil Behko » 23 Aug 2012, 16:45

Kako će izgledati spomenik prvom bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću?

Image

Tuzla će sredinom septembra dobiti najmoderniji park u Bosni i Hercegovini. Na površini od 21.000 kvadratnih metara u centru grada bit će postavljen i prvi spomenik kralju Tvrtku I Kotromaniću

Kako je rekao tuzlanski načelnik Jasmin Imamović, u ovom gradu će krajem ljeta biti okončana rekonstrukcija parka na korzu. U parku će se, pored prvog spomenika Tvrtku I Kotromaniću u BiH, naći i stećak, kao i Povelja Kulina bana, koja je dokaz kontinuiteta suverenosti i državnosti naše zemlje.

Image
Tri idejna rješenja spomenika Tvrtka I

- Naš park, posvećen Tuzli i cijeloj BiH, pričat će zajedničku bosanskohercegovačku priču. Tvrtko I je naše zajedničko naslijeđe i čudi činjenica da je bilo potrebno 621 godina od njegove smrti da dobije spomenik u ovoj zemlji - kaže Imamović.
veliki park u Tuzli
Spomenik izliven u bronzi već je stigao u Tuzlu, ali ne i na konačno odredište - rekonstruisani park u centru grada. Prema riječima načelnika Imamovića, postavljanje spomenika i svečano otvorenje novog tuzlanskog parka, planirano je u periodu od 10. do 15. septembra, ali tačan datum još uvijek nije poznat, jer se čeka da u parku izraste reprezentativna trava.

On je dodao i da će park biti jedan od najmodernijih u Evropi.

- Cijeli sistem navodnjavanja, prskalice, sofisticirana rasvjeta, staze, javni WC-i, koji će biti raspoređeni na 21.000 kvadrata, napravljeni su prema najvišim standardima - kaže za naš portal načelnik Imamović.

Spomenik Tvrtku I Kotromaniću, koji je izradio mladi sarajevski vajar Adis Lukač, doživio je promjene u odnosu na idejno rješenje predstavljeno prošle godine. Prema riječima načelnika, Lukač je prihvatio komentare i primjedbe komisije koja je odlučivala o pobjedniku konkursa za izradu spomenika prvom bosanskom kralju, te ih primijenio u završnoj verziji svog rada.

Image
Spomenik izliven u bronzi već je stigao u Tuzlu, ali ne i na konačno odredište - rekonstruisani park u centru grada. Prema riječima načelnika Imamovića, postavljanje spomenika i svečano otvorenje novog tuzlanskog parka, planirano je u periodu od 10. do 15. septembra, ali tačan datum još uvijek nije poznat, jer se čeka da u parku izraste reprezentativna trava.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: IZLIVEN u bronzi spomenik prvog bosanskog KRALJA čeka je

Post by Dust » 23 Aug 2012, 16:50

Svaka cast :ok
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: IZLIVEN u bronzi spomenik prvog bosanskog KRALJA čeka je

Post by STrendzer » 23 Aug 2012, 21:01

nista bez Tuzle...a i jest poseban grad sa posebnim ljudima..
:ok

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: IZLIVEN u bronzi spomenik prvog bosanskog KRALJA čeka je

Post by paparaci » 24 Aug 2012, 03:01

:aplauz :cool
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120401
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dolara?!

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2013, 18:06

Image

Ramiz Jahić, penzionisani ekonomista iz Fojnice tvrdi da je riješio matematički zadatak vrijedan milion dolara!

Teksaški bogataš Andrew Beal, čovjek koji ima osam milijardi dolara, fasciniran brojevima, odlučio je ponuditi milion dolara za rješavanje jednog matematičkog zadatka.

Riječ je o problemu nazvanom Bealova pretpostavka, koju i on sam pokušava razriješiti već punih 20 godina, piše Dnevni avaz.

Nagradu je ponudio još 1997. i tada je iznosila 5.000 dolara, do 2000. narasla je na 100.000 dolara. Sada je Amerikanac odlučio podići iznos do impresivnih milion dolara.

Jahić tvrdi da je zadatak pokušavao riješiti duže vrijeme te da je dugo lutao u pronalaženju tačnog odgovora. Kako je potvrdio, sada će pokušati stupiti u kontakt s Bealom i prezentirati mu svoje rješenje.

'Naravno da ću ga kontaktirati. Ali, prije svega sam sretan zbog rješenja koje sam pronašao. Još vam ne mogu otkriti detalje, samo tvrdim da nije bilo jednostavno' - kaže Jahić.

Tri nepoznate

Bealova pretpostavka glasi da je Ax + By = Cz, s tim da su x, y i z prirodni brojevi veći od dva.

'Znači, radi se o matematičkoj pretpostavci. Dugo sam pokušavao riješiti zadatak na klasični matematički način - jednačinom. Međutim, nije išlo, jer nema nijedne poznate. Onda sam išao logikom i pretpostavkom i tako da sam došao do tri nepoznate, a ostale tri sam otkrio putem redovne jednačine. To je za sada sve što vam mogu otkriti' - dodao je Jahić.

Zaljubljenik u brojeve

Beal je samouki matematičar i kaže da želi inspirirati druge mlade ljude da se počnu zanimati za matematiku i nauku. I Jahić kaže da je cijelog života opsjednut brojevima.

'Cijelog života bavim se matematikom i to je moja velika ljubav. Kada nešto čovjek voli, ništa nije teško' - dodao je Jahić.


(Vijesti.ba)
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by greeneyes » 11 Jun 2013, 18:29

Daboga dobio nagradu,da ne cekas ove zakasnjele penzije. :djed :kafa
Samo sabura

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by Katja » 11 Jun 2013, 18:37

Krokodil Behko wrote: Bealova pretpostavka glasi da je Ax + By = Cz, s tim da su x, y i z prirodni brojevi veći od dva.
Krivo napisano, x, y i z bi trebali biti eksponenti.
Inače, dokazati pretpostavku je gotovo nemoguće... baš me zanima kako će se odvijati ovo, bilo bi zanimljivo da je ovaj ekonomist došao do nekog rješenja. :D

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by Mister No » 11 Jun 2013, 19:01

Ovo stvarno vrijedi tih para ako se riješi :cudi
High Hopes...

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by fruit » 11 Jun 2013, 20:40

Onaj ko je riješio problem kako preživjeti sa penzijom u BIH,siguran sam da je riješio i ovaj matematički problem.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120401
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2013, 20:58

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote: Bealova pretpostavka glasi da je Ax + By = Cz, s tim da su x, y i z prirodni brojevi veći od dva.
Krivo napisano, x, y i z bi trebali biti eksponenti.
Inače, dokazati pretpostavku je gotovo nemoguće... baš me zanima kako će se odvijati ovo, bilo bi zanimljivo da je ovaj ekonomist došao do nekog rješenja. :D
Ova je vijest bila aktuelna prije pet dana i sad vidim, da kao i obično fali dio vijesti.
Kvaka je u sljedećem:

Bealova pretpostavka traži da se dokaže da ako je Ax + By = Cz, a A, B i C su pozitivni cijeli brojevi i x, y i z pozitivni cijeli brojevi veći od dva onda A, B i C imaju zajednički faktor.
Koliko se ja razumijem u matematiku (a ne razumijem se) zajednički faktor je zajednički množitelj? Ili množilac? Ili je to isto? :misli
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by mrki62 » 12 Jun 2013, 08:09

Fino to piše ; BOSANAC.
Al na žalost tih ljudi u Ustavu BiH nema.
Ponavljam, na žalost.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by Ruana » 12 Jun 2013, 08:38

mrki62 wrote:Fino to piše ; BOSANAC.
Al na žalost tih ljudi u Ustavu BiH nema.
Ponavljam, na žalost.
Pa sta si ti HERCEGOVAC ili sta? Kako tebe nema? Naravno da ih nema u ustavu, jer kako bi se onda ja pisala, ja nisam Bosanka.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by Peggy Sue » 12 Jun 2013, 10:39

fruit wrote:Onaj ko je riješio problem kako preživjeti sa penzijom u BIH,siguran sam da je riješio i ovaj matematički problem.

:cool

I ja bih samo ispravila sve medijske naslove na ovu temu u "Bosanac TVRDI da je rijesio...."
Image

kim jong un
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 311
Joined: 19 Jun 2013, 11:13
Location: tamo gdje je dom
Status: Offline

Re: Bosanac riješio matematički zadatak vrijedan milion dola

Post by kim jong un » 23 Jun 2013, 11:32

netko će ga ucmekat i ukrast mu riješenje i zaradit

nije trebao to javno reći.

jel on to predao?jel dobio?
pitanje mi jedno davno na um padne moj debeli hlade zašto ljudi rade

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by Bla » 06 Sep 2013, 03:12

Jel' se neko sjeća onog čike (negdje iz Hercegovine) što ne spava još od kako se prepao detonacije granate u drugom svjetskom ratu i svašta nešto radi s brojevima.
Jednom sam ga gledao prije a jednom poslije ovog našeg rata, kada je izjavio da će svoj fol (ako me pamćenje dobro služi) za momentalno (iz glave) množenje ogromnih brojeva otkriti samo tadašnjem predsjedniku Clintonu :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by Femea » 22 Apr 2016, 22:19

[ytube][/ytube]


U povodu Međunarodnog dana plesa Narodno pozorište Sarajevo će za svoje građane širom otvoriti vrata. Uživajte u baletu savremenog izričaja "Matre Nostrum" u petak, 29. 4. 2016. godine sa početkom u 19:30 sati.Ulaz slobodan.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by Femea » 04 May 2016, 08:29

Velika pjevačica, kantautorica, Jadranka Stojaković izgubila je bitku za život, potvrđeno je iz socijalnog centra Karitas Ivan Pavao II - Doma za starije osobe.

Posljednje dane života provela je u Banjaluci, a već duže vrijeme bolovala je od neizlječive amniotrofične lateralne skleroze.

Rođena je 24. jula 1950. godine u Sarajevu, gdje je i počela sa karijerom.

Dio života provela je u Japanu, tačnije 23. godine - gdje se počela i baviti slikarstvom.

Karijeru su joj obilježile pjesme poput "Što te nema", "Ima neka tajna veza" i "Sve smo mogli mi".
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by Femea » 22 May 2016, 19:04

Image


Već nekoliko mjeseci Institut za muziku, teatar i multimediju (iMTM), u saradnji sa Narodnim pozorištem i agencijom McCann Sarajevo, radi na pripremi hit mjuzikla za odrasle i djecu “Annie”, vjerovatno prve profesionalne produkcije mjuzikla sa djecom u glavnim ulogama. Mjuzikl za djecu “Annie” premijerno će biti postavljen 3. i 4. juna sa početkom od 19:30 sati.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by Heidi » 22 May 2016, 19:12

Lijepo. :)
Isla bih da gledam. :ooo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vijesti iz kulture i umjetnosti..

Post by storm » 03 Jun 2016, 07:55

Image

AMBASADA JAPANA U BiH: Koncert "Sjećanje na Jadranku"
Ambasada Japana u BiH upriličit će sutra u Sarajevu, povodom 20. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Japana i Bosne i Hercegovine, koncert tradicionalne japanske muzike ''Sjećanje na Jadranku'' u izvedbi grupe B-come.


Koncert će u Domu Oružanih snaga BiH biti održan u čast nedavno preminuloj kantautorici i intepretatorici Jadranki Stojaković, saopćeno je iz Ambasade Japana u BiH.

B-come je pop grupa koja izvodi tradicionalnu japansku muziku iz davnih vremena, a repertoar koncerta je posebno aranžiran da oda počast životu i djelu Jadranke Stojaković.

Ulaz na koncert je slobodan.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests