Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Krokodil Behko » 22 Jun 2013, 23:18

Image

Jedna trećina svjetskog uzgoja usjeva ovisi o pčelama, no ovi kukci sve više i više nestaju s naše planete.

Jedan podatak javlja da je u prošlom desetljeću uginulo toliko pčela da ako se taj negativan trend nastavi, naš svijet će zadesiti globalna katastrofa.

Pesticidi, bolesti, paraziti i promjenjivo vrijeme glavni su uzroci umiranja pčela, a njihov manjak utječe na farmere koji ovise o ovim žuto crnim insektima zbog oprašivanja biljaka.

Prije dvanaest dana, u Americi je izglasan zakon koji će raspodijeliti dva milijuna dolara godišnje kako bi pomogao farmerima zbog nedostatka pčela.

Stranica Whole Foods je objasnila kako bi svijet izgledao da populacija pčela naglo opadne, a rezultati su zastrašujući:

1. Pčelari bi ostali bez posla: Ova industrija je samo u Americi zaradila 4 milijarde dolara u 2012. godini.

2. Bez pčelara, farmeri neće imati dovoljno pčela da oprašuju biljke: Drugim riječima, bez oprašivanja, čitavi urodi mogu biti izgubljeni.

3. Većina voća i povrća će nestati: Ostali bi bez jabuka, trešanja, borovnica, avokada, brokule, svih vrsta zelenih lisnatih biljaka, krastavaca, bundeva i još mnogo toga.

4. Nestali bi i bademi: Oni nisu samo poslastica već i jedan od glavnih sastojaka koji se koristi za žitarice, kolače, neke vrste kruha i mnoge namaze. Osim toga, njihove ljuske se koriste za ishranu krava.

5. Bez pravilne ishrane, krave bi proizvodile manje mlijeka: Odnosno, bilo bi manje mliječnih proizvoda kao što su sir, jogurti i sladoled, a postali bi i skuplji.

6. Nestao bi i med: Pčele proizvode med, a osim kao prehrambena namirnica, med se koristi i u kozmetici što bi se odrazilo na cijene.

7. Nedostatak osnovnih namirnica: Biljke poput pamuka, suncokreta, kokosa i palme ovise o oprašivanju putem pčela, a s njihovim nestankom pola svjetske populacije bi izgubilo masti i ulja kao osnovne prehrambene namirnice.

8. Konačan kolaps: Nedostatak takvih namirnica smanjio bi uhranjenost, povećao cijene i na kraju pokrenuo svjetski rat zbog gladi.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2013, 12:33

Jel istina da u hadisima piše, kad pčele počnu umirati, nastupit će sudnji dan dan?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Pasaga » 23 Jun 2013, 12:37

Krokodil Behko wrote:Jel istina da u hadisima piše, kad pčele počnu umirati, nastupit će sudnji dan dan?
Pcele i ovce....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Blackhawk » 23 Jun 2013, 12:42

Nisam naisao na takav hadis.. tako da ne mogu tvrditi ni da je tako niti da nije..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Nela » 23 Jun 2013, 14:19

Ja koliko znam pcele kad pocnu nestajati - sudnji dan. A ne znam bas koliko nestaju. Opet Amerikanci... pcela nije pogodna u naseljeno mjesto, u guzvu, na mjesta gdje se prska voce i povrce jer ona sama bjezi od takvih mjesta. A Amerikanci bi kosnicu pored autoputa, podzemne, nebodera itd.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Zagorka » 23 Jun 2013, 17:53

Šta fali i ako nestanemo? Svijet hvata smrzavanje,panika i ludilo kad se počne govoriti o ugroženosti naše vrste.....to što smo mi istrijebili mnoge,nema veze.....šta smo mi bolji?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Maja » 23 Jun 2013, 23:30

Zagorka wrote:Šta fali i ako nestanemo? Svijet hvata smrzavanje,panika i ludilo kad se počne govoriti o ugroženosti naše vrste.....to što smo mi istrijebili mnoge,nema veze.....šta smo mi bolji?
Slažem se. Čovjek apsolutno ništa pozitivno nije donio planeti zemlji. Samo je uništava i dokrajčit će je. Pčele će i početi umirati jer je sve živo čovjek zagadio pesticidima.

Ali čini mi se da se može i ručno oprašivati, pa ne znam koliko bi to popravilo stvar.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Katja » 24 Jun 2013, 11:02

Ja ne bih da nestanemo, hvala lijepo. Vi nestajte ako hoćete :ooo ... bacite se pod karijolu... Ja ne znam što je sad toliko popularno mrziti ljudski rod a pripadnici istog.

Nismo donijeli ništa pozitivno? Pa ljudski rod je najnaprednija vrsta na Zemlji, samim svojim postojanjem Majo, pridonosimo. :djed
Glavna svrha u prirodi je održavanje raznolikog genetskog materijala pa tako i mi imamo svrhu.

Inače, vrste nastaju i nestaju. I prije nego je postojao čovjek nestalo je i izumrlo na milijune vrsta, nestaju svakim danom i izumiru neovisno o Čovjeku i njegovom djelovanju. U amazonskoj prašumi svaki dan nestane tisuće vrsta kukaca. To je jednostavno priroda.

Istina je da moramo bolje paziti na okoliš ali da bi nas trebalo pobit, ne slažem se. :DD

Ruana
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Ruana » 24 Jun 2013, 11:10

Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola. Ja jednom negdje napisala karijola danima mi se smijali.
A ovo ostalo ce sigurno skontat
Sad ce Behko "a sta je karijola"

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Pasaga » 24 Jun 2013, 11:11

Ruana wrote:Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola. Ja jednom negdje napisala karijola danima mi se smijali.
A ovo ostalo ce sigurno skontat
Sad ce Behko "a sta je karijola"

..ovo je za pravopisne nedoumice... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Katja » 24 Jun 2013, 11:12

Ruana wrote:Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola.
:D.

A kako se kaže?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Pasaga » 24 Jun 2013, 11:14

Katja wrote:
Ruana wrote:Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola.
:D.

A kako se kaže?
Karijola... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Ruana » 24 Jun 2013, 11:18

Katja wrote:
Ruana wrote:Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola.
:D.

A kako se kaže?
Katja kod nas su ti tacke/tocke na kraju recenice a oni na tackama gone ono sto mi na / u karijoli.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Pasaga » 24 Jun 2013, 11:20

Tamo u dubravama se kaze...civara.... :lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Ruana » 24 Jun 2013, 11:23

Pasaga wrote:Tamo u dubravama se kaze...civara.... :lupa
Kod nas su civere ono sto se nosi izmedju sebe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2013, 12:36

Ruana wrote:
Katja wrote:
Ruana wrote:Katja dzaba im pricas, oni ti ne znaju sta je karijola.
:D.

A kako se kaže?
Katja kod nas su ti tacke/tocke na kraju recenice a oni na tackama gone ono sto mi na / u karijoli.
Da li to znači da su kolica zapravo ta kariola? :D
Da li to znači da se zaprašuje voće iz kolica ili je kariola sredstvo zaprašivanja?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Pasaga » 24 Jun 2013, 15:55

Image


da rjesimo sve nedoumice...da nebi angazovali @nelu
ovo je KariJola. M85 DLX :plavi
..kod ovog modela tocak je okruGo....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Katja » 24 Jun 2013, 17:05

Kolega, divan oldtajmer, bravo. :aplauz
Na ovom modelu su u ulozi amortizera vozačeve ruke, ramena i vilica a kotač je obložen najfinijim lijevanim željezom.
Pitam se kolika je cijena ovog modela…

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Zagorka » 24 Jun 2013, 17:11

Katja wrote:Ja ne bih da nestanemo, hvala lijepo. Vi nestajte ako hoćete :ooo ... bacite se pod karijolu... Ja ne znam što je sad toliko popularno mrziti ljudski rod a pripadnici istog.

Nismo donijeli ništa pozitivno? Pa ljudski rod je najnaprednija vrsta na Zemlji, samim svojim postojanjem Majo, pridonosimo. :djed
Glavna svrha u prirodi je održavanje raznolikog genetskog materijala pa tako i mi imamo svrhu.

Inače, vrste nastaju i nestaju. I prije nego je postojao čovjek nestalo je i izumrlo na milijune vrsta, nestaju svakim danom i izumiru neovisno o Čovjeku i njegovom djelovanju. U amazonskoj prašumi svaki dan nestane tisuće vrsta kukaca. To je jednostavno priroda.

Istina je da moramo bolje paziti na okoliš ali da bi nas trebalo pobit, ne slažem se. :DD

Ne pita se tebe ni mene da li bi da nestanemo ili ostanemo,tako da ja ne bih ne pije vode :oo ...ali reci ako misliš da negdje neko piše glasove,pa će tvoj uvažiti ;)

Da ne idemo daleko,mogla bih do sutra izvlačiti šta je čovjek zla napravio,zašto su ubijani slonovi radi drške za češalj i tako dalje,to je za druge teme....tačno je da su vrste i ranije nestajale,ali i da smo mi krvoločno trijebili mnoge...

Niko nije rekao da mrzimo našu vrstu,nemoj izvlačiti iz konteksta,niti da smatramo da nas treba poredati uza zid i pobiti........ali ako se sjebemo sami i dovedemo do propasti,treba li nas tako neodgovorne žaliti?

Nije da trebamo bolje paziti na okoliš,jer sad ne pazimo nikako,nego se trebaju iskorijeniti neke navike,ali smo mi presebični da od svoje guzice otkinemo zrno ćeifa,taman kad bi svi pocrkali zbog toga,nama se fućka....čast udruženjima koja pokušavaju spasiti ono što se spasiti da,koja pokušavaju popraviti štetu i saprati gdje prosječan čovjek zasere.........ali unatoč njihovoj volji i predanosti,ne mogu nikako saprati koliko mi kao vrsta možemo nasrati.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ovi korisni kukci nestaju a sa njima ćemo i mi

Post by Maja » 24 Jun 2013, 23:43

Katja wrote: Nismo donijeli ništa pozitivno? Pa ljudski rod je najnaprednija vrsta na Zemlji, samim svojim postojanjem Majo, pridonosimo. :djed
Glavna svrha u prirodi je održavanje raznolikog genetskog materijala pa tako i mi imamo svrhu.

Inače, vrste nastaju i nestaju. I prije nego je postojao čovjek nestalo je i izumrlo na milijune vrsta, nestaju svakim danom i izumiru neovisno o Čovjeku i njegovom djelovanju. U amazonskoj prašumi svaki dan nestane tisuće vrsta kukaca. To je jednostavno priroda.

Istina je da moramo bolje paziti na okoliš ali da bi nas trebalo pobit, ne slažem se. :DD
Pa šta smo donijeli pozitivno. Evo ja se pokušavam sjetiti, ali ništa mi ne pada na pamet.
Pojedinci koji su posvetili život proučavajući jednu biljnu ili životinjsku vrstu s ciljem njihovog očuvanja zaslužuju respekt, ali oni samo nastoje da poprave štetu koju je napravio ostatak čovječanstva (i u tome neće nikad uspjeti).
Misliš da planeta zemlja ne bi bolje funkcionisala da nas nema?

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests