LJEKOVITO BILJE

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 15:52

Image
Dali neko sakuplja ljekovito bilje ili još uvijek se "grebemo" od nena,ili nekih starijih žena koje su to oduvijek radile.
Sezona sakupljanja je počela .Jeste li nekad kod bolova u stomaku popili čaj od kunice,u nedostatku željeza popili čaj od žare,kod opekotina potrsažili ulje kantarije,ili je najednostavinije otići u apoteku i potražiti pomoć hemije.Meni je punica prošle godine dala sušenu nanu (koju ja obožajem) i ove godine odlučio sam da sam uberem sve travke koje poznajem.Čaj u kesici u moju kuću više ne ulazi.
Do sada sam ubrao Nanu,Kantariju,Kunicu,Kamilicu,Konjogriz,cvat lipe,i naravno kraljicu među biljkama žaru.Želja mi je da upoznam još neke biljke koje mogu pronaći na ovim prostorima i da imam sopstvenu kolekciju ljekovitog bilja.
Poznajete li neko ljekovito bilje koje se može gajiti u vrtu i kako nabaviti sjemenke.
Ja sam u proljeće nabavio neka sjemena preko interneta ali nisam zadovoljan prije svega nicanjem ali ni proizvodnjom bilja iz sjemena,radije bih kupovao sadnice.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by mrki62 » 29 Jun 2013, 16:09

Nemoj zaboraviti na maslačak. A inače je kanabis najbolji :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Bahra » 29 Jun 2013, 16:12

Ja se grebem od mame. Ona svake godine skuplja kunicu, nanu, sipurak, zovu i još hrpu toga. Od kantariona pravi ulje kantariona koje koristimo za opekotine i osipe. Neven je dobar za ulje, ali i kao čaj za ženske bolesti. Zaru pijem samo kao sok(koji je fantastičan). Joj ima još hrpa toga ali dok se sjetim.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 16:34

mrki62 wrote:Nemoj zaboraviti na maslačak. A inače je kanabis najbolji :)
Za maslačak sam zakasnio. :tuga ,a kanabis je dobar prije odlaska na onu temu o Aliji I. :cool

butterfly wrote:Ja se grebem od mame. Ona svake godine skuplja kunicu, nanu, sipurak, zovu i još hrpu toga. Od kantariona pravi ulje kantariona koje koristimo za opekotine i osipe. Neven je dobar za ulje, ali i kao čaj za ženske bolesti. Zaru pijem samo kao sok(koji je fantastičan). Joj ima još hrpa toga ali dok se sjetim.
O tome i govorim šta ćemo kad nebude roditelja i nana,jeli vrijeme da izdvojimo jedan dan za sakupljanje ljekovitog bilja pod njihovim nadzorom.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by mrki62 » 29 Jun 2013, 16:40

Ma imaš i ulje od kanabisa pa ga pomiješaš sa hranom. Napucaš se i onda onom Aliji sve po spisku. Znam po sebi, kanabis ne laže :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Bahra » 29 Jun 2013, 16:43

Pa vidi ti već sam znaš prepoznati odredjenu biljku kao i ja. Kad doje vakat da moram sama ja ću to i uraditi jer smo se susretali sa tim i zanima nas to. Prenosices na svoje djete onako usput i spontano kao i tvoji tebi. Onog koga zanima i naucice, još imamo prednost da danas na netu imaš dostupnost veću da naucis nego naši roditelji. imam knjigu Sadikovica koja je u kuci od kad znam za sebe, pa malo i sinu pričam o tome.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 17:06

Ja sam prije nekoliko dana išao u berbu.Pomogli su mi otac i mati,a mati je jednu cijelu sobu oslobodila da sušimo te trave.
Cijelu ovu sedmicu berem po malo i dopunjujem kolekciju.

Image
(foto-otac mi je pomogao u berbi kamilice)
Image
(Najvažnije za sušenje je obezbijediti tamno i provjetreno mjesto)
Image
(foto-cvat lipe)
Image
(foto-kamilica)
Image
(nana-menta)
Image
(kantarija)
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Maja » 29 Jun 2013, 17:14

Frut pravi eko-gospodin. Ja kao i prepoznajem neke biljke ali me sve nešto strah brati i praviti čaj jer se dešava da su neke biljke slične pa čovjek pogriješi. Nedavno je u HR bilo masovno trovanje tom nekom medvjeđom travom..kako li se zove.
A nema mi ko pokazati šta je šta.
Čajeve baš i ne volim, tako da ih pijem samo kad me nešto boli a to je hvala bogu rijetko. I onda posudim od komšinice uglavnom nanu, sporiš i sljez.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Pasaga » 29 Jun 2013, 17:16

..ova zdnja slika...KANTARIJA...
jako plemenita trava....
nezamjenjiva u izlijecivanju cira u stomaku....
pomaze 10000%
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 17:22

Maja wrote:Frut pravi eko-gospodin. Ja kao i prepoznajem neke biljke ali me sve nešto strah brati i praviti čaj jer se dešava da su neke biljke slične pa čovjek pogriješi. Nedavno je u HR bilo masovno trovanje tom nekom medvjeđom travom..kako li se zove.
A nema mi ko pokazati šta je šta.
Čajeve baš i ne volim, tako da ih pijem samo kad me nešto boli a to je hvala bogu rijetko. I onda posudim od komšinice uglavnom nanu, sporiš i sljez.
Kad otvorim teglu Nane kuća se uzmiriše.
Behko je ovdje postavio recept za pravljenje limunade sa mentom.
Od tad savki dan imam pripremljeno... mnogo je ljepše od obične limunade.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Maja » 29 Jun 2013, 17:25

Ali ja je nažalost ne volim. Meni je užas sve što ima veze s njom. Od čaja, preko jela i pića, do bombona i žvaka.
Ne podnosim je. Ali kad stomak boli prisilim se pa popijem.
Ima ovdje jedna livada s nanom pa kad hodaš tuda baš se intezivno osjeti njen miris.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Fatma » 29 Jun 2013, 18:25

Svaka čast Fruit,baš ste se potrudili....samo ko će popiti toliki čaj?

I ja berem trave,ne kupujem nikakve čajeve,koje mogu naći u prirodi.U bašti imam posađen neven,sa prelijepim cvjetovima,nana sama niče,melisa(pčelija trava),koja predivno miriše na limun.

Nemoj zaboraviti za čubrić ili majčinu dušicu,mislim da na svijetu nema boljeg čaja...

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 18:34

Fatma wrote:Svaka čast Fruit,baš ste se potrudili....samo ko će popiti toliki čaj?

I ja berem trave,ne kupujem nikakve čajeve,koje mogu naći u prirodi.U bašti imam posađen neven,sa prelijepim cvjetovima,nana sama niče,melisa(pčelija trava),koja predivno miriše na limun.

Nemoj zaboraviti za čubrić ili majčinu dušicu,mislim da na svijetu nema boljeg čaja...
Ja imam golemu porodicu,a volim i da poklonim.
Sad sam bio na dodatnoj obuci kod jedne stare komšinice i ona mi je pokazala neke trave koje trebam ubrati,
Sutra berem čubrić,stvarno prelijepo miriše i svakako ga moram imati među čajevima.
E sad jeli ova biljka što miriše na limun raste negdje u prirodi ili se posadi kao neven?
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Fatma » 29 Jun 2013, 18:52

Ja sam dobila rasadu i posadila svugdje po cvijeću.Biljka je trajna i kad se jednom posadi,teško da se može iskorijeniti....prelijep miris ima i mislim da se dosta koristi u pripremanju poslastica..

E sad da ti skrenem pažnju na pakovanje,ako nećeš zahmetiti...
Pročitah u tvom postu da trave držiš u teglama,pa sad ja mislim da to nije dobro i da ih treba čuvati u papirnim kesama...

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by fruit » 29 Jun 2013, 19:15

Pročitah u tvom postu da trave držiš u teglama,pa sad ja mislim da to nije dobro i da ih treba čuvati u papirnim kesama...
I ja sam imao volju upakovti to u papirne kese,ali kažu da ih tada može napasti žižak i potpuno uništiti.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Fatma » 29 Jun 2013, 19:53

fruit wrote:
Pročitah u tvom postu da trave držiš u teglama,pa sad ja mislim da to nije dobro i da ih treba čuvati u papirnim kesama...
I ja sam imao volju upakovti to u papirne kese,ali kažu da ih tada može napasti žižak i potpuno uništiti.
Nisam to znala,ali svejedno ne stoje dugo,znači treba ih svakako brzo potrošiti...

Ja nabavila papirne kese u Austriji,sa jedne stane je plastična folija sa sitnim rupicama i pakujem u to,tegle za sad ne koristim i do sad nikad nisam primijetila da se nešto dešava sa tim travama...

Trepavica
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trepavica » 26 Sep 2013, 21:20

Prosle godine sam spremala nevenovo ulje..i ove cu , ako mi vrijeme dozvoli...

Image

http://www.coolinarika.com/recept/nevenovo-ulje/

Osusim nesto biljaka za cajeve..majcinu dusicu ,nanu , neznam svim imena na Bos...ubacim slike kad pronadem o kojim biljkama rijec..Uglavnom , kada zime hladne i duge..lijepo je pipiti nesto od caj sto raslo u svojoj basti !

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120363
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Krokodil Behko » 26 Sep 2013, 21:31

Pa valjda takve biljke rastu po proplancima a ne u bašti?

Fino izgleda :D
online

Trepavica
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trepavica » 26 Sep 2013, 21:33

Hvala :)
Neven raste u cvjetnjaku kod mene...

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by hojla » 26 Sep 2013, 22:30

Maja wrote:Frut pravi eko-gospodin. Ja kao i prepoznajem neke biljke ali me sve nešto strah brati i praviti čaj jer se dešava da su neke biljke slične pa čovjek pogriješi. Nedavno je u HR bilo masovno trovanje tom nekom medvjeđom travom..kako li se zove.
A nema mi ko pokazati šta je šta.
Čajeve baš i ne volim, tako da ih pijem samo kad me nešto boli a to je hvala bogu rijetko. I onda posudim od komšinice uglavnom nanu, sporiš i sljez.
radi se o medvjedjem luku...iliti srijemuš...ili čemaž... nije ga baš lako zamijeniti .... ali dešava se kod nadobudnih nabavljača koji vide biljku samo na slici......

a od ljekovitih trava preporučujem heljdu u cvatu.....jako dobar čaj za " teške " noge ...odnosno za žile ...vensko popuštanje
Our solution mind revolution

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests