LJEKOVITO BILJE

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 00:09

Čupava wrote: 02 May 2020, 22:37

Pa vjerujem da se sada može naći, ako nemaš gdje zasaditi je možeš i u veću saksiju, prezimiti može i na balkonu, a množi se ko luda.. ja volim onu mentu sa limovim mirisom .. i nju također imam u vrtu...
Imam gdje zasaditi, ali nemam neki talenat za botaniku, jednom mi je propala skromna saksijica origana, par puta je zaboravio na vrijeme zaliti i to je bilo to, a baš sam se tada naložio da se angažujem oko biljaka, a i limunovog stabla. Evo sada se smijem sebi, "Šta sam mislio tada, err...."

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 03 May 2020, 00:16

Trafalgar Law wrote: 03 May 2020, 00:09
Čupava wrote: 02 May 2020, 22:37

Pa vjerujem da se sada može naći, ako nemaš gdje zasaditi je možeš i u veću saksiju, prezimiti može i na balkonu, a množi se ko luda.. ja volim onu mentu sa limovim mirisom .. i nju također imam u vrtu...
Imam gdje zasaditi, ali nemam neki talenat za botaniku, jednom mi je propala skromna saksijica origana, par puta je zaboravio na vrijeme zaliti i to je bilo to, a baš sam se tada naložio da se angažujem oko biljaka, a i limunovog stabla. Evo sada se smijem sebi, "Šta sam mislio tada, err...."
Pa super ako imaš gdje zasaditi..iskoristi prostor....lijepo je kada se uberu svježe liskice aromatičnih biljkica...pod uslovom da ćeš redovno zaljevati... :D. Kad si žedan neka ti bude podsjetnik za zalijevanje biljkica.

Ja sam dobila na poklon stablo sibirskog limuna, prezimio je vani, počeo je već da lista, i trebao bi ove godine i da cvjeta .. vidjet ću ..baš me raduje ako bude bilo plodova... A inače volim miris limunovog cvijeta... extraaaz...Imala sam ga već u kući i nije opstao...vjerovatno mu nije prostor godio... :tuga
.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 09:36

Čupava wrote: 03 May 2020, 00:16
Pa super ako imaš gdje zasaditi..iskoristi prostor....lijepo je kada se uberu svježe liskice aromatičnih biljkica...pod uslovom da ćeš redovno zaljevati... :D. Kad si žedan neka ti bude podsjetnik za zalijevanje biljkica.

Ja sam dobila na poklon stablo sibirskog limuna, prezimio je vani, počeo je već da lista, i trebao bi ove godine i da cvjeta .. vidjet ću ..baš me raduje ako bude bilo plodova... A inače volim miris limunovog cvijeta... extraaaz...Imala sam ga već u kući i nije opstao...vjerovatno mu nije prostor godio... :tuga
Ima poprilično prostora na balkonu, jer ionako uglavno zijapi prazan. Mama pazi na ove biljčice u kući, zalijeva ih, tu imamo i narandžino drvo, koje bi do godine moglo dati i svoje prve male plodove. Mogao bi malo uz nju da naučim nekih stvari oko održavanj cvijeća i ostalog. Mislim, može i ona usput zaliti koji put, ako ja zaoravim, što nije rijedak slučaj. :hihi

Za ljetnog perioda se ubio ovaj sok od nane, pa se još tu dodaju kockice leda. Može se iskombinirati sa svim citrusima, dodati za promjenu i grejp sa malo arome vanilije (grančica vanilije), malo cimeta. Ah.... :cool

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 03 May 2020, 10:35

Trafalgar Law wrote: 03 May 2020, 09:36
Čupava wrote: 03 May 2020, 00:16
Pa super ako imaš gdje zasaditi..iskoristi prostor....lijepo je kada se uberu svježe liskice aromatičnih biljkica...pod uslovom da ćeš redovno zaljevati... :D. Kad si žedan neka ti bude podsjetnik za zalijevanje biljkica.

Ja sam dobila na poklon stablo sibirskog limuna, prezimio je vani, počeo je već da lista, i trebao bi ove godine i da cvjeta .. vidjet ću ..baš me raduje ako bude bilo plodova... A inače volim miris limunovog cvijeta... extraaaz...Imala sam ga već u kući i nije opstao...vjerovatno mu nije prostor godio... :tuga
Ima poprilično prostora na balkonu, jer ionako uglavno zijapi prazan. Mama pazi na ove biljčice u kući, zalijeva ih, tu imamo i narandžino drvo, koje bi do godine moglo dati i svoje prve male plodove. Mogao bi malo uz nju da naučim nekih stvari oko održavanj cvijeća i ostalog. Mislim, može i ona usput zaliti koji put, ako ja zaoravim, što nije rijedak slučaj. :hihi

Za ljetnog perioda se ubio ovaj sok od nane, pa se još tu dodaju kockice leda. Može se iskombinirati sa svim citrusima, dodati za promjenu i grejp sa malo arome vanilije (grančica vanilije), malo cimeta. Ah.... :cool
Pa eto znaš šta ti je činiti... Trk u kupovinu mente... Iskoristi prostor i volju... :hihi a osim u napitcima super je menta i u salatama... :love daju posebnu aromu... ♥️
.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 10:45

Čupava wrote: 03 May 2020, 10:35
Trafalgar Law wrote: 03 May 2020, 09:36

Ima poprilično prostora na balkonu, jer ionako uglavno zijapi prazan. Mama pazi na ove biljčice u kući, zalijeva ih, tu imamo i narandžino drvo, koje bi do godine moglo dati i svoje prve male plodove. Mogao bi malo uz nju da naučim nekih stvari oko održavanj cvijeća i ostalog. Mislim, može i ona usput zaliti koji put, ako ja zaoravim, što nije rijedak slučaj. :hihi

Za ljetnog perioda se ubio ovaj sok od nane, pa se još tu dodaju kockice leda. Može se iskombinirati sa svim citrusima, dodati za promjenu i grejp sa malo arome vanilije (grančica vanilije), malo cimeta. Ah.... :cool
Pa eto znaš šta ti je činiti... Trk u kupovinu mente... Iskoristi prostor i volju... :hihi a osim u napitcima super je menta i u salatama... :love daju posebnu aromu... ♥️
Ima ovde blizu mene rasadnik, 50% posla obavljneo. nisma vala neki ljubitelj salata, nikada se pošteno ne mogu najesti od nje, pogovtovo ako je neko fino pećeno meso u pitanju. :hihi Zanači, jedini cilj mi je da taj sok masovno konzumiram tokom ljetnog perioda. Ako bude kakvih plahih rezervi mnte. :D.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 03 May 2020, 12:07

Trafalgar Law wrote: 03 May 2020, 10:45
Čupava wrote: 03 May 2020, 10:35

Pa eto znaš šta ti je činiti... Trk u kupovinu mente... Iskoristi prostor i volju... :hihi a osim u napitcima super je menta i u salatama... :love daju posebnu aromu... ♥️
Ima ovde blizu mene rasadnik, 50% posla obavljneo. nisma vala neki ljubitelj salata, nikada se pošteno ne mogu najesti od nje, pogovtovo ako je neko fino pećeno meso u pitanju. :hihi Zanači, jedini cilj mi je da taj sok masovno konzumiram tokom ljetnog perioda. Ako bude kakvih plahih rezervi mnte. :D.
Pa ako budeš puno čekao nestat će i to što ima... :D. A i uz meso ide salata od povrća svakako .... :ooo kombinacija dvoga super. (naravno ko voli meso).. :ooo
.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Trafalgar Law » 03 May 2020, 12:29

Onda moram "uvesti" mente kao Fooodil "registratore", pa sve sortirati po gramaži. Ma nema mjesta povrću kada se jede meso, osim kod ovih što mjere struk svakih 7 dana. :D.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by uvijek_kontra » 04 May 2020, 23:36

Kontala dva samo napravit kad bi vise. Super. :cool
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 05 May 2020, 11:15

Jesi li koristila braon šećer... I to kad odstoji, pretrest ćeš u manju tegli? Vjerujem da izgubi na volumenu? I gdje čuvaš posle?
.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by uvijek_kontra » 05 May 2020, 11:25

Otkako sam saznala da je braon secer kojeg ovdje prodaju ofarban i isto nezdrav kao i bijeli, prestala sam ga koristit. Trebas trazit neobradjen, trsni braon secer. Kod tebe sigurno ima, kod mene slabo osim mozda u Bioladen. A i nisam znala nikad odmjerit pa bilo preslatko. :123

Ovo ce sad bit mjesec dana na suncu, ali danas kao svake godine kad izbacim na balkon, sunca nema. :valja

To ce da se smanji pa kad se secer istopi, kroz gazu cu da pretocim sirup. Ostalo bacim. Prosle godine kupila lijepe ukrasne male tegle, al ove godine cu u 5 dcl flasu jer cu imat samo za kuci i lakse je za sipanje kasnije.

Ja ga drzim u frizideru, za svaki slucaj jer je staklena flasa. Da je tamnija, bilo bi dovoljno da ga ostavis negdje u podrumu na hladno.

Mozes ti i manje secera stavit al ce bit i sirupa manje. I kad kupis, npr. bude mnogooo slatko. Ja sam zakasnila htjela sam ove godine u jednu teglu red ovog, red secera pa red cvjetova od maslacka. Isto jako zdravo.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 30 May 2020, 19:44

Tegla je spremna..

Istu mjeru braon secera, i iglica sam koristila..

Kontra, jednu teglu sam pripremila sa borovim iglicama, sljedecu cu sa smrekom i usporedim razliku..u okusu.. :D.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by uvijek_kontra » 30 May 2020, 23:00

Hajd pa javi utiske. :)
Ja nemam ovdje bora.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 30 May 2020, 23:02

Vazi..zanimljivo za kako malo vremena vec miris bora siri..super mirise. :love
.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by uvijek_kontra » 30 May 2020, 23:03

Oh, mogu mislit. :julia
I kako je zdravo setat takim sumama.
Idemo anđele, jos samo malo..

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: LJEKOVITO BILJE

Post by Čupava » 30 May 2020, 23:05

Da... Posebno posle kise.. :love ili rano jutro..ma svako doba i sve sezone.
.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests