Pčelarstvo

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Pčelarstvo

Post by Maja » 30 Jun 2017, 08:15

Postoji li neki jeftiniji secer koji se daje pcelama ili ide obicni.
Pitam zato sto sam slusala jedan razgovor o vlasniku jedne kafe slasticarne. Kazu koristi secer za pcele da jeftinije prodje pa me zanima ima li to ili su samo price. Istina, kolaci su im plastika i ne pitam da i ja predjem na njega vec me onako zanima.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 30 Jun 2017, 08:41

Ide obični šećer. :)
Mada, mi ove godine imamo med od maslačka/livadski, koji ne smijemo jesti učešća ljekova koji su davani pčelama,
tako da će on poslužiti za prehranu pčela.

Majo, što ne pokušaša sa pčelama? Bar jedno društvo za početak. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2017, 10:19

Maja wrote: 30 Jun 2017, 08:15 Postoji li neki jeftiniji secer koji se daje pcelama ili ide obicni.
Pitam zato sto sam slusala jedan razgovor o vlasniku jedne kafe slasticarne. Kazu koristi secer za pcele da jeftinije prodje pa me zanima ima li to ili su samo price. Istina, kolaci su im plastika i ne pitam da i ja predjem na njega vec me onako zanima.
Pa možda čovjek kupuje vrećom i zato bude jeftiniji :kafa
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 30 Jun 2017, 15:07

I ja se pitam kakvog to još ima šećera ... :cudi

To što su kolači plastika može biti uzrokovano i nečim drugim.

:hm ... inšallah u ponedjeljak vrcamo kestenov med ... :trlja
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 30 Jun 2017, 16:26

Zar vec? :hm

I ja cu izgleda prije mora na lipu i livadu :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 30 Jun 2017, 16:42

storm wrote: 30 Jun 2017, 16:26 Zar vec? :hm

I ja cu izgleda prije mora na lipu i livadu :misli
Da, da ... kesten je svoje dao ... :)

Bom` pripremi se ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 03 Jul 2017, 20:59

Kesten nam nije dao očekivano ... al' u poređenju sa drugim pčelarima i njihovim količinama kestenovog meda, elhamdulillah, dobro je.

Nego, ovaj med što je skupilo društvo kod kuće, nikako ne mogu procjeniti okus ... al' je extra, baš poseban. :love
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Melek » 03 Jul 2017, 21:00

Clohi, pa nisi valjda pcelar?!? Ja seljaka :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 03 Jul 2017, 21:17

Melek wrote: 03 Jul 2017, 21:00 Clohi, pa nisi valjda pcelar?!? Ja seljaka :grana
:sok... nisi znao koliki sam seljak ... :jonas .... uvijek se trudim da to naglasim. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 03 Jul 2017, 21:37

PC_20170703_160035.jpg
Ove dvije sam posmatrala neko vrijeme, kao da su se tukle ... :zubi
PC_20170703_115620.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 04 Jul 2017, 02:03

možda je ta došla od komšije u izvidnicu kradljivicama meda. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 04 Jul 2017, 03:35

:grana .... I ti si me razočarao .... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 04 Jul 2017, 22:41

što :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 04 Jul 2017, 22:43

Očekivala sam bolje objašnjenje dvoboja tih pčelica ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 04 Jul 2017, 22:45

ne znam, dok sam štrebao o pčelarstvu, to mi je bila jedna od interesantnijih stvari koju sam saznao. :auf
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 05 Jul 2017, 01:42

Heej, doživjeka sam tzv. "grabež" na staro društvo kući kojem smo u tom momentu vrcali med, i pored su bila dva mlada društva ... :lupa koja ludnica, pčeelaaa k`o u priči, bijesne .... nakon sveega toga, kad je situacija smirena, med izvrcan mene je jedna bocnula ... cijeli dan ;namigujem" ... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 05 Jul 2017, 02:50

valjda je po tome dobilo ono brdo iznad Bihaća ime :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 05 Jul 2017, 18:29

Garant ... :valja
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Kontaminacija meda: Ko sve ne bi smio vrcati med

Post by Krokodil Behko » 22 Jul 2017, 21:35

Image

Oslobađanjem iz saća povećavaju se i mogućnosti za onečišćenje meda. Zbog toga nije svejedno ko vadi med, gdje ga vadi i u kakve tegla ga pakuje. O najčešćim zagađivačima meda, za BH pčelar piše Predrag Janković, diplomirani tehnolog i jedan od najuspješnijih banjalučkih pčelara


Jedan od primarnih problema pri proizvodnji hrane jeste problem kontaminacije ili onečišćenja hrane. Kontaminacija hrane predstavlja prisustvo nepoželjnih i po zdravlje štetnih tvari, koje mogu biti prirodno prisutne, dodate tokom postupaka proizvodnje, prerade i skladištenja ili koje su u namirnice dospjele nesrećnim slučajem ili prirodnom katastrofom. Kontaminirana hrana mijenja svoje prvobitne osobine, tj. umanjuje joj se vrijednost sve do te mjere da više nije za upotrebu.

Izvori zagađivanja

Kao i svaki drugi proizvod, med je podložan izvorima zagađenja koji mogu biti mikrobiološkog, hemijskog i fizičkog porijekla. Pod mikrobiološkim zagađenjem se podrazumjeva prisustvo patogenih bakterija, virusa i toksičnih materija. Hemijsko onečišćenje dolazi od teških metala, pesticida, akaricida, aditiva, sredstava za održavanje opreme za proizvodnju i slično. Fizička kontaminacija predstavlja prisustvo u medu komada drveta, stakla ili metala, boje, pjeska, dijelova tijela pčele, dlaka i tako dalje. Veoma bitno je napomenuti da navedena onečišćenja ne nastaju kao posledica bolesti same pčelinje zajednice. Drugim riječima, zdravstveno stanje pčelinje zajednice ne utiče na kvalitet i ispravnost meda kao namirnice za ljudsku ishranu.

U tehnološkom procesu nastajanja meda, sve do njegovog poklapanja, opasnosti za onečišćenje leže primarno u hemijskoj kontaminaciji, prvenstveno kontaminiranoj prirodnoj sredini. Prirodna sredina u kojoj pčele nalaze nektar, mednu rosu, polen, propolis i vodu može biti onečišćena pesticidima, akaricidima, teškim metalima i izložena radijaciji. Preventiva pčelara u ovoj fazi proizvodnje se ogleda u izbjegavanju ovakvih sredina za pčelarenje, po uočenoj detekciji. Lične greške se manifestuju u nepravilnom korišćenju lijekova, korišćenju kontaminiranog voska, nepotrebnim ili pretjeranim dimljenjem pčelinje zajednice prije i za vrijeme medobranja itd.. Ukoliko bi se konzumirao isključivo med u saću, znatno bi se smanjile i mogućnosti njegovog dodatnog onečišćenja. Međutim, kako tržište nalaže stanje u kome će se med naći prije upotrebe, tako se med oslobađa iz saća centrifugiranjem, muljanjem ili cijeđenjem i kao takav pakuje u odgovarajuću ambalažu, u kojoj se čuva sve do upotrebe.

Bakterija ešerihija koli

Oslobađanjem iz saća povećavaju se i mogućnosti za njegovo onečišćenje. Najčešće greške koje uzrokuju onečišćenje meda nastaju tokom oduzimanja i vrcanja meda, a potom izborom ambalaže, njenim rukovanjem, punjenjem i skladištenjem. Od momenta oduzimanja meda iz košnice, sve greške se pripisuju isključivo pčelaru.

Otklapanjem saća skidanjem voštanih poklopaca, med napušta svoj prirodni ambijent i postaje slobodno rečeno ranjiv, jer je preveden u za njega neprirodno stanje. Centrifugiranjem, muljanjem i cijeđenjem, med se destabiliše i oksidiše. Destabilizacijom med poprima veće količine vazduha koji je sam po sebi onečišćen prašinom, drugim gasovima i mirisima nesvojstvenim proizvodu. I pored predhodno obezbjeđenih higijensko-sanitarnih uslova prostorija i opreme u kojima se provode ove operacije, mogućnosti za mikrobiološko i fizičko onečišćenje su i dalje velike. Tako od momenta otklapanja saća, dominiraju opasnosti od mikrobiološkog i fizičkog onečišćenja. Od mikrobioloških onečišćenja najopasnija su onečišćenja ešerihijom koli (Escherichia coli) i bakcilom Clostridium botulinum uzročnikom botulizma. Pored fizičkih, nepažnjom pčelara može da dođe i do hemijskih onečišćenja, nečistom prostorijom i opremom za vrcanje ili podmazivanjem vrcaljke, neadekvatnim uljem ili mašću.

Ukoliko je pčelar predvidio sve gore navedene opasnosti i preventivno djelovao, vodiće računa takođe i o radnicima koji neposredno izvršavaju navedene tehnološke operacije. U prostorijama za vrcanje, dozrijevanje i pakovanje meda ne treba da boravi niti da se zadržava neko ko tu nije uposlen direktno.

Pored opštih uslova higijene radnika, gdje se podrazumjeva da su radnici fizički čisti, da ne puše, da za vrijeme aktivnosti često peru ruke korišćenjem tečnog sapuna, treba da se podrazumjeva da su radnici zdravi. Što znači da ne boluju od nekakve zarazne bolesti gdje su uzročnici virusi ili bakterije, kao što su gripa, hepatitis, herpes simpleks, herpes zoster, virusni meningitis, variola, bruceloza, gonoreja, salmonela, sifilis, tuberkoloza, tetanus, itd.. Sve ovdje navedeno je već obuhvaćeno dobrom pčelarskom praksom (DPP).

Na žalost, kako ona još uvijek nije dovoljno ukorijenjena u pčelarskoj proizvodnji, svako ponavljanje navedenog može doprinjeti njihovom bržem usvajanju kod nas. Da bi ovo lakše shvatili i usvojili treba imati na umu činjenicu da je med simbol zdravlja – prije svega!

(BH Pčelar)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Kontaminacija meda: Ko sve ne bi smio vrcati med

Post by Chloe » 22 Jul 2017, 21:46

Ništa novo. Svaki pčelar koji je prošao najosnovniji kurs pčelarstva upoznat upoznat je s ovim.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests