Pčelarstvo

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Pčelarstvo

Post by Maja » 11 Nov 2013, 22:59

Pčelarstvo je nešto divno :srce
Imam želju da se time bavim, ali neće tata. Ja bih to uz njega. Nije da nešto volim med (tegla meda nam stoji po 2 mjeseca), nego mi je sve to nekako zanimljivo, a i imati pčele u Hercegovini je pametan potez. Hercegovački med je na cijeni jer pčele "pasu" ljekovito bilje, samo ne znam koliko tu ima ulaganja, a i dešava se da pčele pomru.
Imate li vi ili neko vaš pčele?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2013, 23:03

Nemam više košnice ali ko ne zna ništa o pčelama, ne bi trebao ni počinjati. Prvo treba nabaviti malo literature (skinuti sa neta) pa potom nabaviti dvije-tri košnice i to bi bio početak. Usput se raspitivati kod iskusnih pčelara. To je zaista zahtjevan posao i iziskuje i iskustvo i znanje. Zarade nema bez deset košnica.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Maja » 11 Nov 2013, 23:06

Meni je bilo fascinantno kad sam gledala rođaka kako sa ženom hvata odbjegli roj.
Pčele se skupile na grani i on se popeo na drvo a žena ispod držala kantu od jupola i zatrese lik granu a pčele u kantu.
Golemo.
Tako pokupiš i tuđi roj, ali zato neko pokupi tvoj :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 11 Nov 2013, 23:08

Imam ja dvije košnice. Praktično sam jako zelen (prva godina). A prije toga sam se par godina teoretski pripremao. Sada već imam neku viziju u glavi kako i šta hoću dalje. U principu čekam da prođe zima i da vidim na proljeće jesam li puno "zgriješio".
Što se tiče početne investicije, zavisi od količine košnica. Obično u literaturi preporučuju da se starta sa nekih 3-5 komada u hobi svrhe. Čisto da se ne pravi prevelika šteta na kućni budžet zbog eventualnih nekih kardinalnih početničkih grešaka, a poslije se čovjek i sam ispraksa pa (eventualno) ne čini ono što ne bi smio.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Krokodil Behko » 11 Nov 2013, 23:11

Ne vjerujem da u ovim krajevima može biti profita. Rođak mi je tu u bašti držao 4-5 košnica i sve slabo. Valjda sušne godine, klimatske promjene... šta li? :hm
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Maja » 11 Nov 2013, 23:16

Jel se kod vas vađenje meda kaže vrcanje?

Koliko otprilike ima pčela u košnici :oo
Mislim OTPRILIKE.
Koliko se meda dobije po košnici ako je recimo normalna godina (ni malo ni puno meda), jel se vadi dva puta godišnje? Joj ovdje kad izvade med ne možeš se odbraniti od pčela koliko napadaju voće.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Lebowski » 11 Nov 2013, 23:17

Ja sam razmišljao o ovome, kad ne budem mlad, volim pčele, neko ne može mirno sjediti kad pčela oblijeće oko njega...mene ne ujedaju.
Gdje se mogu postaviti košnice, je li mora biti u prirodi, divljini, kakva mora biti okolina, je li to važno uopšte?

Bilo je prije kod nekih rođaka, ali nisi nešto bilo zadovoljni, malo meda bude. Možda ne uspijeva to svugdje.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Pčelarstvo

Post by Julia-Klara » 11 Nov 2013, 23:20

joj, davno nekad neki prijatelji neki koji su zivjeli na selu (tetka je tamo bila uciteljica,a i ovo dvoje njenih prijatleja) vrcali med, pa sam bila pozvana :) koji dogadjaj kad procuri iz onog kazana, mi skakali od srece! nikad se u zivotu nisam nalizala meda ko tad :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Rum » 11 Nov 2013, 23:30

Dobra furka ako nista praviti med za sebe , ovo danas sto kupis sve fus :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Blackhawk » 11 Nov 2013, 23:35

Mislim prosjek da je oko 20000 pcela po kosnici.. ako se ne varam....

a ko ima vise.. ima tu dobre zarade... sa dovoljnim brojem kosnica, i sa malo vise truda, mozes zaraditi skoro godisnju platu da radis gdje drugo...

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by hojla » 11 Nov 2013, 23:44

pa za pcele moras imati ljubav, znanje i koliko toliko cist okolis......najvise stradaju pcele od prskanja svega svim i svacim......nece niko da kopa...veli poprskaj i ne brini....a pcele su nekako najljepse kad polijecu sa panja (kosnice)....a ti sjedis u blizini i slusas.....jednostavno to moras probat...i zavolit..... med je samo proizvod....ali nije ni blizu onome sto kupujes u trgovini....ja doduse imam prijatelja pcelara (dole na plitvicama) i ponekad idem s njim....nemam mogucnosti da to radim sam.....a volio bih
Our solution mind revolution

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Blackhawk » 11 Nov 2013, 23:50

Da... i koliki je to broj pcela, a koji sistem imaju razvijen...
sve se zna sta koja pcela radi... Imaju pcele ratnice koje cuvaju kraljicu, pa pcele koje ciste oko nje i hrane je... i imaju pcele koje idu i skupljaju hranu..
I koliko daleko pcele mogu otici u potrazi za hranom i opet naci put nazad... i ne podnose neradnice.. ako neka dodje bez hrane vracaju je nazad..
Jednostavno takav sklad i harmonija...
Meni je zao sto nemam uslova, a rado bih.. krenuo od malo pa dalje malo vise i vise..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Maja » 11 Nov 2013, 23:53

I onda dođe čovjek pa im pokupi med. Baš smo đubrad.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Heidi » 11 Nov 2013, 23:54

Volim pcele i ne ujedaju me. Ako se neka uzvrti oko case soka ili zdjele voca, tiho joj kazem da ode i ona to uradi.
Pcelare sam uvijek zamisljala kao smirene i dobre ljude. :cudi Zanimljiva tema.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Rum » 12 Nov 2013, 00:00

Maja wrote:I onda dođe čovjek pa im pokupi med. Baš smo đubrad.
:plavi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Blackhawk » 12 Nov 2013, 00:01

Maja wrote:I onda dođe čovjek pa im pokupi med. Baš smo đubrad.
Pa nije sad da smo djubrad... Jer one proizvedu mnogo vise nego sto im je potrebno za ishranu... mislim da nesto manje od 1/3 ime je potrebno, znaci ostalo se moze uzeti a da im se uopste ne naskodi...
Ali imaju neki pa vade sve, ali onda rade prehranjivanje .. Tu se treba paziti kad uzimas, da se ostavi i njima i da pcele ne uginu od gladi. Isto zimi ih dobro zastitit od hladnoce..
Iako, sad ne znam tacno, ali pcele mogu svojim letom u kosnici i mahanjem krila ugrijati da bude ugodna topla temperatura koja odgovara im.

Svijet pcela je jednostavno fascinantan... bilo da ih gledas kako lete, bilo da citas o njima, ili radis oko njih...

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33875 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Rum » 12 Nov 2013, 00:05

[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 12 Nov 2013, 00:51

Maja wrote:Jel se kod vas vađenje meda kaže vrcanje?
Da
Koliko otprilike ima pčela u košnici :oo
Mislim OTPRILIKE.
zavisi od tipa košnice, doba godine, i stanja samog roja, al' eto računaj da su u pitanju desetine hiljada. Recimo da zimuje 10-25 hiljada prosječno a u nekom radnom razdoblju kada broj se vjerovatno kreće 50-100 000.
Koliko se meda dobije po košnici ako je recimo normalna godina (ni malo ni puno meda), jel se vadi dva puta godišnje?
Pa tu nema neko pravilo da ćeš svake godine vaditi nešto, nekad nećeš ništa sve zavisi od stanja u košnici, dostupne ispaše... Neke intenzivne košnice mogu da u toku dobre ispaše da narastu npr na 5 nastavaka. Kolega je npr. iz jednog medišnog nastavka vrcao nekih 15-ak kila meda, i imao je samo jedno vrcanje ove godine. Ja bi za svoje potrebe nekih 10-20kg meda po košnici godišnje smatrao dobrim uspjehom. A recimo imaš slučajeva gdje profi postignu i one nevjerovatne cifre od po 80-100kg po košnici godišnje. To pominjem samo kao neku gornju granicu a ono 0-20 je meni mnogo realnije za neko očekivanje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Ciklama
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Ciklama » 12 Nov 2013, 08:05

Nekada smo imali 6-7 košnica. Tada smo imali meda za sebe i nešto za prodaju. Imali smo pauzu od par godina, jer suprug nije mogao brinuti o njima zbog cijelodnevne odutnosti.

Ove godine smo napunili jednu košnicu, a za iduću planiramo još 2-3. Cilj nam je imati med za našu upotrebu. Od ovogodišnjeg vrcanja smo imali 8-9 kg (postavljena je u kasno proljeće, pčele su prvo morale sebi navući hranu, da bismo mi postavili nastavak u koji će kupiti za nas). Novčana vrijednost izvrcanog meda je oko 120 KM. Od ranije imamo opremu, tako da su ulaganja bila u obliku prehrane pčela, nije bilo troškova više od 60 KM, po nekoj mojoj računici ušparali smo 60 KM. :zubi

Pčele treba voljeti, redovno ih nadgledati, paziti na par sitnica i eto lijepog a korisnog hobija.

Vrlo je bitno da ima dobru ispašu. Kod nas pored livadskog meda, ima bagremovog i kestenovog. Pčele se mogu voziti na pašu na druge lokacije.

Upotreba pesticida i ostalih kemikalija za pčele je opasno, posebno u neposrednoj blizini, ja lično u bašti ne koristim ništa kemijsko, uzgajam biljke na dosadašnji način ili moderno nazvano BIO, a zbog pčela svoje cvijeće sam počela tretirati prirodnim preparatima (npr. uši na ružama riješavam bez kemije).

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Maja » 12 Nov 2013, 17:44

A šta se koristilo prije pojave ove mašine. Pretpostavljam da se nekako ručno radilo?
Kako se pčele množe? Ako kupiš npr 2 košnice hoćeš li za godinu dana imati više od dvije ili kako to ide.

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests