Pčelarstvo

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 19 Jul 2016, 18:08

Sve što bi rekao sugovorniku laiku na tu temu. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 19 Jul 2016, 18:24

Daj Komesar.. I mene zanima :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 19 Jul 2016, 20:28

Za početak o ekonomskoj osnovi:
Jedno dobro društvo može da da oko 10 gr. otvora.Jedan gram na tržištu košta otprilike kao gram zlata.Da bi se uopšte počeo baviti proizvodnjom pčelinjeg otrova moraš biti vrhunski pčelar,odnosno moraš proći sve faze pčelarenja.U ovaj posao se ulazi tek onda kad imaš otprilike oko 100 društava.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 18 Aug 2016, 23:25

E to je posao ....140 košnica :love
i jako točan članak


U lošoj godini za pčelare Begići iz Ustikoline uspjeli sačuvati pčelinjake
Piše: E. A./Klix.ba

Za razliku od prošle godine, za koju pčelari tvrde da je bila jedna od najmedonosnijih, ova je godina za njih najteža. Zbog nepovoljnih vremenskih uslova prinosi su loši, pčelinja društva ugrožena, a država ne brine mnogo o pčelarstvu.
Image
Foto: Klix.ba
"Ovo je relativno slaba godina u odnosu na prethodnu koja je bila izdašna i šampionska. Ali mi ćemo na tržištu imati i ove godine nešto meda bar kad su u pitanju zdrava, jaka društva koja su dobro pripremljena i higijenski ispravna sa zdravim maticama, sa kvalitetnim sačem i tehnološkim iskustvom pčelara ali globalno ne samo kod nas , meda nema. Razloge tražimo u proljetnim mrazevima, hladnim danima, kiši, međutim med je proces, to je veoma zahtjevno", smatra Rehad Deljo iz Udruženja pčelara "Facelija" Goražde.

U pčelinjaku Saida Begića u Ustikolini slična je situacija. Jedini pčelar koji isključivo živi od pčelarstva i jedini koji odgaja matičnjake na ovom prostoru, prvi put u 20 godina koliko se "druži" sa pčelama, nije vrcao med. No posla oko pčelinjaka uvijek ima.

Loši prinosi meda


"Ove sezone med uopšte nismo vrcali pa smo se preorijentisali na druge vrste proizvodnje kao što je prikupljanje polena, propolisa, matične mliječi te uzgoj matica i rojeva kako bi ovu godinu uspjeli održati pčelinjak i sačuvati pčele za narednu pčelarsku godinu", priča Said.

Oduvijek je volio raditi sa pčelama, no hobi je iz nužde prerastao u posao kojim se danas uspješno bavi.

"Poklopilo se mnogo kockica koje su zapečatile moj životni put. Ostao sam bez posla, nisam mogao pronaći zaposlenje, a onda i zdravstveni problemi koji su me okrenuli da od hobija i ljubavi prema pčeli, pčelarstvo bude moje životno opredjeljenje od kog ću izdržavati porodicu", priča ovaj pčelar.

Said danas posjeduje pčelinjak od 140 pčelinjih košnica u kojima se vrijedno prikupljaju med, polen, propolis te proizvode matična mliječ i vosak.

"Moja porodica radi na pčelinjaku i to vodeći računa da tako vrijedne proizvode ne pokvarimo i da ih tako prirodne nudimo našim kupcima širom BiH, a nerijetko naši proizvodi stignu i širom Evrope, Amerike, Kanade... Pčelarstvo zahtijeva mnogo posla i vremena. Svi poslovi vezani za pčele i pčelinjak ne mogu se odgađati već se moraju odraditi u tačno predviđeno vrijeme, a neki zahtijevaju i preciznost od jedan sat, kao što je to slučaj u procesu uzgoja matica. Nekada je bavljenje pčelarstvom bilo mnogo lakše jer je upotreba hemijskih sredstava u poljoprivrednoj proizvodnji bila manja. I promjena klime je nepovoljno utjecala na pčelarstvo tako da su sve češće godine sa vrlo niskim prinosima, a nerijetko i bez ikakvog prinosa u medu kao što je to slučaj godine", kaže Begić.

Država mora više ulagati u pčelarstvo


Da bi održao pčelinjak jer živi isključivo od pčelarstva, Saidu je svih ovih godina bilo potrebno veliko znanje i umijeće jer samo mali broj pčelara uspijeva u tome.

"Jedini mogući način je iskorištavanje svih pčelinjih proizvoda u toku aktivne sezone, a ukoliko se uzima samo med, kao što to većina pčelara radi, tada je skoro nemoguće živjeti od pčelarstva. Ovo je najteža godina u mojih 20 godina bavljenja pčelarstvom, a po priči starijih pčelara nije zapamćena lošija. Na pčelinjacima ove sezone nije bilo prinosa u medu i samo na rijetkim mikrolokacijama pčelari su uspjeli izvrcati po koji kilogram meda, dok na većini pčelinjaka prinosa u medu uopšte nije bilo", priča Said.

Za uspješno bavljenje pčelarstvom neophodni su dobra zdravstvena zaštita, naučni pristup, edukacija i podrška države.

"Moja proizvodnja je uredno registrovana, ali zato imam i velike troškove za uplatu doprinosa što u velikoj mjeri otežava opstanak, kako pčelinjaka, tako i cjelokupnog posla. Da bi pčelarstvo bilo na većem nivou neophodna je podrška vlasti kroz novčane podsticaje, sufinansiranje kupovine pčelarske opreme i repromaterijala, podrške u posjeti sajmovima zatim donošenje zakona u oblasti pčelarstva, kontrola prodaje pčelinjih proizvoda, edukacije, kako pčelara, tako drugih poljoprivrednih proizvođača, a pogotovo voćara. Edukacija potrošača pčelinjih proizvoda bila bi također neophodna jer je nivo znanja o načinu upotrebe i značaju pčelinjih proizvoda u ishrani na vrlo niskom nivou", smatra Begić.

U rodnim godinama mogu se postići dobri prinosi u medu, dok u srednje rodnim godinama prinos je daleko manji, a zadnjih godina se dešava da je meda skoro i nema.

"Ipak neki prosječan prinos na našim pčelinjacima je oko 15 kg, dok je na nekim drugim lokacijama gdje su zastupljene poljoprivredne kulture poput uljane repice, suncokreta te velike površine pod bagremom ili lipom i kestenom prinosi budu znatno veći jer se koristi veći broj paša. Sama proizvodnja meda posljednjih godina je sve neizvjesnija i zbog sve većeg trovanja pčela radi upotrebe insekticida tako i zbog promjene klime i velikih toplotnih oscilacija na koje se medonosne biljke ne mogu da prilagode te dolazi do izostanka lučenja nektara, a samim tim i do bespašnog perioda za pčele", kaže Said.

Tržište za njegov med je široko, no uz veću podršku bilo bi i više pčelinjih proizvoda.

"Puno meda i drugih pčelinjih proizvoda proda se na kućnom pragu, dobar dio ponudi se kupcima na raznim sajmovima, a u Sarajevu su naši proizvodi stalno dostupni kupcima jer vršimo i kućnu dostavu u slučaju narudžbe većih količina. Osim livadskog, šumskog i bagremovog meda koji su vrcani medovi, proizvodimo i med u saću, a pored polena, propolisa i matične mliječi radimo i razne kombinacije pčelinjih proizvoda i sušenog voća u medu kao što su smokva, marelica, brusnica, šljiva te razno koštunjavo voće, badem, lješnjak, orah...", priča naš sagovornik.

Tvrdi da generalno sve pčele proizvode vrlo kvalitetan med no da je uvijek samo pitanje koliko će pčelar svojim postupcima i radnjama to pokvariti. I ove godine Said se sprema za sajam meda u Goraždu koji okupi pčelare iz nekoliko država u regiji, ali i očekuje bolje podsticaje pčelarstvu te veći angažman nadležnih institucija.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 18 Aug 2016, 23:27

Image
Zbog loše godine moguća veća količina sumnjivog meda

Na teritoriji Republike Srpske ove godine se očekuje prinos do 1.000 tona meda manje nego prošle godine, rekao je Srni predsjednik Saveza udruženja pčelara Republike Srpske Radivoje Maksimović.

Foto: SRNA
Maksimović je istakao da su zbog mraza izumrle glavne medonosne biljke - kadulja, žalfija, drača, i napomenuo da će zbog ovakvog stanja biti sve više proizvođača patvorenog meda.

"U Trebinju postoje distributeri sumnjivog meda, a ranije analize su i potvrdile naše sumnje", rekao je Maksimović i dodao da je Savez ranije ukazao na ovu pojavu, te da je sljedeći korak na nadležnim institucijama.

Prema analizama i procjenama, na području Hercegovine ovogodišnja medonosna sezona je za 70 posto lošija nego prethodne godine.

Zbog toga bi jedan kilogram ovog slatkog proizvoda, kako kažu medari, mogao da dostigne cijenu do 20 KM, umjesto trenutnih 15 KM.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Pasaga » 19 Aug 2016, 09:20

...kod nas kazu...
kad cojk nemere p.....,tad nabavi pcele....
:cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 19 Aug 2016, 10:03

Pasaga wrote:...kod nas kazu...
kad cojk nemere p.....,tad nabavi pcele....
:cudi
Moj stari se ne bi slozio s tim :D.

a i iz priloženog znam da je ta teza besmislica :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 20 Aug 2016, 00:10

:grana .... dragi @Paša ne vjeruj narodu sve što priča .... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 21:29

DSC08871.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by storm » 09 Dec 2016, 21:42

Svaka čast :klanja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 22:23

Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo i Federalni agromediteranski zavod Mostar, u saradnji s USAID/Sweden FARMA II

danas (09.12.2016.)


Su organizovali, u Ilidži, manifestaciju "Dani meda 2016".

U sklopu manifestacije je upriličena promotivno-ocjenjivačka izložba, na koju je primljeno 128 uzoraka meda. Osim organoleptičke i hemijske analize, zahvaljujući tekućoj obuci osoblja zavoda koju realizuje USAID/Sweden FARMA II projekat, kvalitet je ocijenjen i na osnovu polenske (peludne) analize.

Dodijeljene su nagrade u sedam kategorija: livada, kadulja, vrijesak, medljikovac, lipa, kesten i bagrem.

U okviru programa organizovana su cjelodnevna stručna predavanja za pčelare.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 09 Dec 2016, 22:29

Aferim @Komesaru na trudu i reklami mog Krajišnika.
Kod nas je jaka konkurencija kad je kesten u pitanju,
i baš mora biti klasa za takvu nagradu. :zubi

Nego, ne razumijem šta je medljikovac ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Bla » 09 Dec 2016, 22:31

to je kad pčele fušere pa prave lažni med :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by vila » 09 Dec 2016, 22:32

Bla wrote:to je kad pčele fušere pa prave lažni med :D.
:valja

@chloe
To ti je onaj sumski med..medna rosa tako nekako

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 22:34

Bla wrote:to je kad pčele fušere pa prave lažni med :D.
Medljikovac najbolja vrsta meda.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 22:36

Chloe wrote:Aferim @Komesaru na trudu i reklami mog Krajišnika.
Kod nas je jaka konkurencija kad je kesten u pitanju,
i baš mora biti klasa za takvu nagradu. :zubi

Nego, ne razumijem šta je medljikovac ... :cudi
Medljiku ili mednu rosu,prema vjerovanju, Allah spušta sa neba.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 09 Dec 2016, 22:37

Aaaa, toga nema uvijek, desilo se lani čini mi se.
Vanredno vrcanje bilo, da se medna rosa ne mješa sa kestenom (u njegovoj sezoni bilo) ... tako nekako. I mi smo ga imali nešto malo.

Hvala, hvala sad sam se sjetila. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by KOMESAR » 09 Dec 2016, 22:40

Chloe wrote:Aferim @Komesaru na trudu i reklami mog Krajišnika.
Kod nas je jaka konkurencija kad je kesten u pitanju,
i baš mora biti klasa za takvu nagradu. :zubi

Nego, ne razumijem šta je medljikovac ... :cudi
Šefik Rošić je, ne samo, najbolji pčelar u tvom kraju, nego i najbolji poznavalac ljekovitog bilja.
Inače pčelari sa 150 društava.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Chloe » 09 Dec 2016, 22:48

A? Nisam znala za biljke da je najjači. Uvijek mislim da je :hm kako se zove ... Bišćanin je i ima registrovan obrt i certificirane preparate.

Travar Kajtezović .... sad sam se sjetila. Kupujemo kod njega "med života" i još neke preparate. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pčelarstvo

Post by Socrates » 09 Dec 2016, 22:51

Koliko kosta med u Bosni?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests