Biogorivo

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Biogorivo

Post by Krokodil Behko » 01 Apr 2014, 09:56

GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!


Image

Američka startup kompanija Cool Planet uspjela je za svoj projekt proizvodnje biogoriva privući izdašne finansijere, koji uključuju Google Ventures, BP, General Electric i ConocoPhillips. To je rijedak slučaj u ovom sektoru, koji posljednjih godina muku muči s finansiranjem.

U ponedjeljak su u Cool Planetu objavili da su prikupili 100 miliona američkih dolara za gradnju tvornice u američkoj saveznoj državi Louisiani, koja bi u punom pogonu trebala biti do kraja 2015. godine.

Godišnje bi trebala proizvoditi oko 380.000 hektolitara tekućeg biogoriva. Kao masu za proizvodnju koristit će najvećim dijelom poljoprivredni otpad, primjerice klipove od kukuruza ili šećernu trsku.

Ono što je ključno u svemu je da bi, za razliku od klasične proizvodnje biogoriva, sama sirovina za proizvodnju trebala pridonijeti borbi protiv globalnog zatopljenja jer bi jedan od nusprodukata goriva trebao biti i biougljen. Riječ je o supstanci koja nastaje izgaranjem biljaka pri ekstremnim temperaturama i pod visokim tlakom uz gotovo potpunu odsutnost kisika.

Biougljen se u konačnici može koristiti kao gnojivo, a s obzirom da zadržava ugljični dioksid na tlu, u Cool Planetu tvrde da na kraju manje CO2 završi u atmosferi nego što bi inače završilo.

(Jutarnji.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by storm » 01 Apr 2014, 10:02

:hm ...uloga BP mi je to malo kontradiktorna, jer zapravo bi to bilo protivno njihovim interesima....
.....ili si rezerviraju dobru startnu poziciju tj nastavak proizvodnje energenata, kad iscrpimo svu naftu :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Dzagoda » 01 Apr 2014, 14:02

storm wrote::hm ...uloga BP mi je to malo kontradiktorna, jer zapravo bi to bilo protivno njihovim interesima....
.....ili si rezerviraju dobru startnu poziciju tj nastavak proizvodnje energenata, kad iscrpimo svu naftu :misli
Rezerviraju si poziciju u trenutnoj pljacki.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Krokodil Behko » 01 Apr 2014, 22:47

storm wrote::hm ...uloga BP mi je to malo kontradiktorna, jer zapravo bi to bilo protivno njihovim interesima....
.....ili si rezerviraju dobru startnu poziciju tj nastavak proizvodnje energenata, kad iscrpimo svu naftu :misli

To je to. Kad se nafta iscrpi, vjerovatno planiraju proizvoditi to gorivo.
Ovo kad uđe u modu, definitivno će začas posjeći ono Amazona što je ostalo, pa bi tek tad mogli imati problema. Ne kontam se baš u biogorivo i oni vjerovatno imaju neki lijep plan eksploatacije ali nisam siguran da će se to sprovoditi.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by storm » 01 Apr 2014, 22:59

Krokodil Behko wrote:

To je to. Kad se nafta iscrpi, vjerovatno planiraju proizvoditi to gorivo.
Ovo kad uđe u modu, definitivno će začas posjeći ono Amazona što je ostalo, pa bi tek tad mogli imati problema. Ne kontam se baš u biogorivo i oni vjerovatno imaju neki lijep plan eksploatacije ali nisam siguran da će se to sprovoditi.
vjeruj da se već sad kupuju teritoriji, sapunjaju određene vlade koje bi mogle uzrokovati probleme u budučnosti....mad max nije više tako daleka fikcija :rol
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Rockefeller » 01 Apr 2014, 23:00

Godišnje bi trebala proizvoditi oko 380.000 hektolitara tekućeg biogoriva. Kao masu za proizvodnju koristit će najvećim dijelom poljoprivredni otpad, primjerice klipove od kukuruza ili šećernu trsku.
Biougljen se u konačnici može koristiti kao gnojivo, a s obzirom da zadržava ugljični dioksid na tlu, u Cool Planetu tvrde da na kraju manje CO2 završi u atmosferi nego što bi inače završilo.
:ok

Dont be evil :cool
vjeruj da se već sad kupuju teritoriji, sapunjaju određene vlade koje bi mogle uzrokovati probleme u budučnosti....mad max nije više tako daleka fikcija :rol
Pa onaj ko je pametan i hoće već sad kupovati "teritorij". Šta ima u tome toliko satanističkog? :hm
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by storm » 01 Apr 2014, 23:19

Ima rocke, iz kuta neke humanistike.....kažem, mad max, mislim ratove, konstantne ratove za goriva....misliš da će prezati pred sjećnjom šuma kad zagusti i treba gorivo proizvest....ok, daleka je to budučnost, ali ta orijentacija mi se u principu ne sviđa...
pustimo to, što je to poslovno korektno...
ali bi možda uz manje profite, ipak trebalo gledati prema obnovljivim izvorima energije i električnoj energiji kao akumulaciji iste....
sunce , vjetar...da ne pričam o plimovanju mora, to su nepojmljive sile...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Lebowski » 01 Apr 2014, 23:43

Ma goriva će biti, toliko izvora energije ima da je ne može nestati ili zafaliti. Sunčeva neiskorištena, nuklearna neiskorištena, vjetar neiskorišten, unutrašnja energija Zemlje neiskorištena, more, ovo-ono. Što oni gledaju da što više zarade i što odlažu sa uvođenjema alternativnih rješenja je sasvim očekivano, pa i normalno.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by laganini » 01 Apr 2014, 23:46

hrvatska već ima 17 posto alternativne energije i dobro kreće u tom pravcu mislim da će brzo doć do tridesetak posto..sunce..vjetar..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by storm » 02 Apr 2014, 00:19

Lebowski wrote:Ma goriva će biti, toliko izvora energije ima da je ne može nestati ili zafaliti. Sunčeva neiskorištena, nuklearna neiskorištena, vjetar neiskorišten, unutrašnja energija Zemlje neiskorištena, more, ovo-ono. Što oni gledaju da što više zarade i što odlažu sa uvođenjema alternativnih rješenja je sasvim očekivano, pa i normalno.
Razumijem poslovnu stranu....jer kad se krenulo iskorištavati fosilna goriva, nismo imali tehničke predispozicije za iskorištavanje sunca, vjetra, mora i nuklearne energije.....sad sve to ide strelovito, a opet se koči razvoj toga...još uvijek je sve u sferama alternative, uz izuzetke...a razlika je u čistoći i utjecaju na okolinu tih energija....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Dzagoda » 02 Apr 2014, 01:52

laganini wrote:hrvatska već ima 17 posto alternativne energije i dobro kreće u tom pravcu mislim da će brzo doć do tridesetak posto..sunce..vjetar..
Hrvatska je uvijek bila ispred svih ostalih republiKica bivse Juge sto se toga tice. I pametno:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Bla » 02 Apr 2014, 05:29

Jagoda wrote:
laganini wrote:hrvatska već ima 17 posto alternativne energije i dobro kreće u tom pravcu mislim da će brzo doć do tridesetak posto..sunce..vjetar..
Hrvatska je uvijek bila ispred svih ostalih republiKica bivse Juge sto se toga tice. I pametno:)
Baratate dezinformacijama. Nisu bitni alternativni, nego obnovljivi vidovi proizvodnje energije koji neće uticati na klimu. S obzirom da hidroenergija spada u obnovljive izvore, BiH vjerovatno prednjači u regionu (naravno, ne zahvaljujući ovim rasipnicima, nego zahvaljujući naslijeđu iz bivše nam države).

A što se tiče solarnih i vjetroparkova, to je ubleha samo takva, oni ne mogu zamijeniti postojeće kapacitete, pa sve da se na glavu svi nasadimo. Jedino što nas može (planetarno) izvući je ovladavanje fuzijom, a do tada nuklearke.

Evo vam ovdje http://www.inference.phy.cam.ac.uk/sust ... sewtha.pdf knjiga (dostupna na više jezika http://www.withouthotair.com/download.html od naših je zastupljen samo slovenački) gdje je jedan čiko, fizičar, popizdio od gluposti kojih se naslušao po medijima, pogotovo od izjava tipa "treba nam više" a niko ne govorio koliko tačno, pa odlučio da sve fino proračuna i objasni riječima razumljivim običnom čovjeku i slikovito dočara zašto ove postojeće alternative jednostavno ne mogu zadovoljiti naše potrebe. Za primjer je uzeta Velika Britanija, jer je čovjek britanac.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by laganini » 02 Apr 2014, 05:32

nemam pojma o tim stvarima ali ćudno bi mi bilo da je to za kurac ako jedna svedska na 50-ak posto alternative..nešto mi govore da oni znaju što rade..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Bla » 02 Apr 2014, 06:27

Pa jeste, ali koristiš pogrešan termin, obnovljivi izvori a ne alternativa, a pod tim se podrazumijeva hidroenergija koja u toj Švedskoj čini tih skoro 50 procenata. (I u BiH je blizu polovice)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by laganini » 02 Apr 2014, 06:35

u pravu si na to sam mislio..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 09:42

Bla wrote:Pa jeste, ali koristiš pogrešan termin, obnovljivi izvori a ne alternativa, a pod tim se podrazumijeva hidroenergija koja u toj Švedskoj čini tih skoro 50 procenata. (I u BiH je blizu polovice)
Čitajući novine, stekao sam utisak da je Bih daleko od polovice. Svi pričaju o ćumuru i TE. Bajo doveo Kineze da grade negdje oko Doboja, EPBiH planira nešto u Kaknju a za TZ su već angažirali neke Japance. Da li se meni ovo samo čini ili se i ovdje dešava trend uništavanja svih resursa ove zemlje, po devizi "što prije-to bolje"? Ili možda nemamo dovoljno pametnog čovjeka, da nam izgradi neki program za narednih 30-ak godina a u vezi razvoja EP?

Eh da, ovo biogorivo, znači li to, kupim ja mašinu, ubacim travu u nju a na drugoj strani mi izlazi nafta? Ako je tako, imam trave na bacanje. :555
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Spanac_113 » 02 Apr 2014, 11:05

biodizel je najveca ubleha od svih :cudi
svake godine u brazilu posijeku prasume velicine bosne da bi posijali soju za biodizel. iz supljeg u prazno.
fracking shale gas je trenutno najbolja zamjenska alternativa ali nije obnovljivi izvor energije.

Bla je u pravu, dok ne skontamo (ako) hladnu fuziju nuklearke su najbolje rjesenje. daleko nalbolje.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by storm » 02 Apr 2014, 11:31

Spanac_113 wrote:biodizel je najveca ubleha od svih :cudi
svake godine u brazilu posijeku prasume velicine bosne da bi posijali soju za biodizel. iz supljeg u prazno.
fracking shale gas je trenutno najbolja zamjenska alternativa ali nije obnovljivi izvor energije.

Bla je u pravu, dok ne skontamo (ako) hladnu fuziju nuklearke su najbolje rjesenje. daleko nalbolje.
i ja se priklanjam nuklearkama...uz današnje znanje, najbolja opcija...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Bla » 02 Apr 2014, 11:33

Krokodil Behko wrote: Čitajući novine


:valja :valja (toliko o izvoru informacija)
veci proizvodjaci.PNG
http://www.derk.ba/DocumentsPDFs/Veci_p ... ekti_b.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Re: GOOGLE ŠIRI BIZNIS: Otkrivena konačna alternativa nafti!

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2014, 11:37

Bla wrote:
Krokodil Behko wrote: Čitajući novine


:valja :valja (toliko o izvoru informacija)
veci proizvodjaci.PNG
http://www.derk.ba/DocumentsPDFs/Veci_p ... ekti_b.pdf
Pa dobro, ja nisam ni tvrdio da su novine u pravu. Samo pitah za detalje. :D

Nego, kako praviti te hidrocentrale, kad se raja buni, gdje god da se spomene pravljenje istih?
online

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests