Kako izbjeci udare groma

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako izbjeci udare groma

Post by Bla » 05 May 2014, 01:26

Rum wrote:Ne valja pricati na mobitel kada grmi, par ih je ovdje poginulo pricajuci na mobitel...Abdurahman Drino (57) autoprijevoznik iz Zenice poginuo je u subotu od udara groma na zeničkom planinskom izletištu Smetovi.
U vrijeme nesreće na Smetovima se nalazilo više stotina izletnika, kao i učesnika manifestacije «Majski zov slobode», kojom se tradicionalno obilježava godišnjica formiranja zeničkih brigada Armije BiH. Zazvonio mu telefon i on se izdvojio booooom..
Nema to veze s upotrebom telefona, nego s metalom koji isti sadrži, onoliko koliko ti je telefon "opasan" na otvorenom, jednako je "opasan" i bilo koji drugi metalni predmet, ključ npr. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kako izbjeci udare groma

Post by komsija » 05 May 2014, 10:51

Kada je riječ o vremenskim nepogodama, proljeće i jesen su godišnja doba u kojima najviše ima kiše i grmljavine. Ovih dana kiša je učestala kao i grmljavina, pa nije loše znati neke zanimljive stvari kojima se možete zaštiti odudara groma, kao i zaštititi svoju imovinu…
Piše: Samir NIŠIĆ

Suprotno vjerovanju, grom može udariti u jedno mjesto i po nekoliko puta. Štaviše, po statistikama grom ubije više ljudi za godinu dana nego tornado ili uragani. Od groma je, što se tiče vremenskih nepogoda, po ljudski život opasnija samo poplava.
Dok grmi najsigurnije je zatvoriti se u kuću ali to ne znači da ne treba učiniti još neke mjere opreza, jer ako grom udari u kuću u kojoj se nalazite elektricitet će vjerovatno prolaziti električnim instalacijama do zemlje. Zbog toga se savjetuje da ne telefonirate, sklonite se od tekuće vode (ne tuširati se, npr.) ili uređaja za pranje, električne pećnice.
Dok grmi potrebno je isključiti sve električne uređaje iz struje (kompjuter, satelitsku antenu, fen, bojler, punjače za mobilne telefone, televizore…) Električni napon kojeg izbacuje ova pojava može oštetiti elektroniku čak i ako vam stambeni prostor ne pogodi grom. Preporučuje se da elektroniku isključite prije nevremena, jer ako to činite kada počne mogli bi povući kabal u trenutku samog udara groma.
ŠTA AKO SE NAĐETE NA OTVORENOM?
Ako ste na moru, bolje je izaći i negdje se skloniti jer istureni objekt je nešto što privlači grom. Ako ste ispod najvišeg stabla, nije dobro. Radije pokisnite ili idite ispod najmanjeg stabla.
Ako osjetite da vam trnci prolaze tijelom ili vam se kosa nakostriješi, velika je vjerovatnoća da će vas upravo u tom trenutku pogoditi grom. Ako pak ne možete napustiti otvoreno područje, čučnite i spustite glavu, pokrijte rukama uši kako bi zaštitili bubnjiće. Ako se pak za vrijeme grmljavinskog nevremena zateknete u automobilu, u njemu i ostanite.
Naime, automobili u potpunosti štite od udara groma.
Automobil je kao tzv. Faradayev kavez, što znači da ste zaštićeni od elektriciteta. Grom nema nikakvog razloga udariti u objekt koji nije povezan sa zemljom jer ne može proći kroz zemlju. Njemu je cilj doći do zemlje da se isprazni.
MUNJA ILI GROM – ŠTA JE OPASNIJE?
Mnogi uzdrhte od straha kada za vrijeme grmljavine čuju prasak groma. Njihov strah je, međutim, bezrazložan, jer u trenutku kad se čuje grom udar elektriciteta koji ga je prouzrokovao već je završen. Grom se čuje poslije bljeska munje samo zato što zvuk putuje mnogo sporije od svjetlosti.
Da li se groma treba bojati? Istina je da on može da prouzrokuje štetu, a ponekad i da ubije, ali to se rijetko događa. Grom je oblik elektriciteta i zato može da bude opasan. To je ogromna iskra elektriciteta koja se vidi kao bljesak svjetlosti, munja. Ta varnica može da ”kresne” između dva oblaka, da skoči sa oblaka na zemlju ili čak sa zemlje na oblak!
Za vrijeme oluje, u oblacima i na zemlji stvaraju se naelektrisanja (pozitivna i negativna). Kada razlika između njih postane suviše velika, nastane iskra koju mi vidimo kao munju. Za vrijeme i poslije električnog pražnjenja vazdušne struje se šire i skupljaju. One se jako sudaraju i proizvode buku, koju nazivamo ”grmljavinom”.
(Doznajemo.com)

http://doznajemo.com/2013/05/12/httpwp-mep3cnyx-eov/
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Kako izbjeci udare groma

Post by Bambi » 05 May 2014, 11:24

Hvala na tekstu :ok

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kako izbjeci udare groma

Post by Lebowski » 05 May 2014, 16:17

Garantovana sigurnost u svakom trenutku. :ooo
Al dobro, bezopasno je ovo.

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2015, 18:21

Image
Oko 50 munja generira se svake sekunde širom svijeta, a njih otprilike četvrtina padne na zemlju, uglavnom u tropskom predjelu.

Planinsko selo Kifuka u Demokratskoj Republici Kongo je mjesto koje najviše pogađaju. Godišnje munje prema nekim procjenama ubiju 24 hiljade ljudi, a njih 240 hiljada ozlijede, piše Independent.

Posljedice kod onih koji prežive su razne - od opekotina, preko moždanog udara, do oštećenja mozga i promjene osobnosti - zbog čega je Kifuka vjerovatno zanimljivo mjesto.

Većina incidenata danas su posljedica rasta popularnosti vanjskih aktivnosti kao što su hodanje, golf, ribolov, jedrenje...

Stručnjaci kažu da bi kada vidite bljesak munje trebali početi brojati dok ne čujete grmljavinu kako bi odredili koliko je udaljena i jeste li u opasnoj zoni.

Svakih pet minuta predstavlja oko 1,6 kilometara, a opasna zona je oko 9,6 kilometara. To znači da biste trebali biti na oprezu ako grom udari prije nego nabrojite do 30.

Munje privlače najistaknutiji provodnici u području ispod i u blizini oblaka, pa je najbolji način da ostanete na sigurnom paziti da niste blizu takvog objekta. Ljudi u tom području trebaju se kloniti stabala i u tim trenucima prekinuti sportske aktivnostii pričanje na mobitel. Oni u zatvorenom prostoru trebaju se držati što dalje od prozora i vrata.

(avaz)
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by rethna » 07 Jul 2015, 18:43

Nemoguce je i cuti grom nakon 30 sekundi od bljeska zbog velike udaljenosti.Sto znaci da cim si u mogucnosti da cujes vec si u opasnoj zoni.
Question everything.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Bla » 07 Jul 2015, 19:30

340,29 x 30 = 10208,7
Nije nemoguće jer se, kako kažu u nekim slučajevima može čuti sa daljina od preko 15km, što je znači između 50 i 100% duže.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Tempy » 07 Jul 2015, 19:34

možda se skloniti u koprive. Po onoj narodnoj "neće grom u koprive"
mada bol od mravlje kiseline može biti jak skoro kao udar munje. :D.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Sheval » 07 Jul 2015, 19:42

Ili jednostavno,biti u automobilu....ne može grom u auto zbog gumenog dodira sa tlom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2015, 19:45

To znači da biste trebali biti na oprezu ako grom udari prije nego nabrojite do 30.
Glupost. 90% gromova koje sam čuo, bili su svega nekoliko sekundi iza munje.
Po ovoj logici "opasnost unutar 30 sec" ja sam već odavno trebao zalijepiti negdje. :D.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Bla » 07 Jul 2015, 19:47

Sheval wrote:Ili jednostavno,biti u automobilu....ne može grom u auto zbog gumenog dodira sa tlom.
Nije baš to razlog, npr. mokra guma provodi sasvim dobro elektricitet.
Stvar je da se električna struja prostire površinom provodnika a ne njihovom unutrašnjošću te automobil poprima ulogu faradejevog kaveza.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Sheval » 07 Jul 2015, 19:49

Nešto novo u mom životu.
I kad mi kažu...šta gubiš vrijeme na tom kompjutoru...ma daj.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Biba » 07 Jul 2015, 20:50

Eh ja obicno krenem pusiti ispred ulaznih vrata..a onda pocne gruhat..odem na prozor..i tamo gruha..ma ne podju ni 3 sekunde...moju jednu gazdaricu je grom osinuo...prvo u krevet...bila je djevojka mlada...godinu dana nije mogla hodati...
Citala sam priču o Amerikancu...tri puta je selio i umsva tri stana ga je grom osinuo kroz slavinu..cetvrti put u grob..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by navika » 07 Jul 2015, 20:56

Dokle god ima "zasluznijih" od mene da ih munja strefi ja ne cinim nista da se zastitim. Cak sta vise uzivam kad sijeva i puca :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Savjeti kako izbjeći udar munje

Post by Biba » 08 Jul 2015, 18:46

navika wrote:Dokle god ima "zasluznijih" od mene da ih munja strefi ja ne cinim nista da se zastitim. Cak sta vise uzivam kad sijeva i puca :)
Kod nas se kaže : Čuvaj se pa će te i Bog čuvati! Ipak se ti malo skloni kad grmi...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Grom ubio dve devojčice

Post by srculence7 » 26 Jul 2016, 22:37

TUŽAN DAN U SRBIJI: Ovo su devojčice koje je usmrtio grom dok su se vraćale sa bazena

Image

Zapadni deo Srbije juče po podne zahvatila je snažna oluja, praćena kišom i grmljavinom, koja je usmrtila petnaestogodišnjakinje
kad su se vraćale kući sa bazena.

Saznajemo da je mala Anđela živela s roditeljima, u Švajcarskoj, gde je završila osnovnu školu, i da je došla kod bake i deke na raspust.

Njena drugarica iz detinjstva Ivana Ivanović završila je Osnovnu školu „Aca Aleksić“ u Aleksandrovcu.

Prema prvim saznanjima, devojčice su se vraćale sa gradskog bazena u Aleksandrovcu. Bežeći od nevremena, nedaleko od Hale sportova u Aleksandrovcu zadesila ih je nesreća.
Anđela je od direktnog udara groma stradala na licu mesta, dok je Ivana hitno prebačena u kruševačku bolnicu. Lekari su se do 20.30 časova borili da je vrate u život, ali svi napori da je reanimiraju bili su uzaludni.

(vestinet.rs)
Last edited by srculence7 on 27 Jul 2016, 17:09, edited 2 times in total.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Grom ubio dve devojčice

Post by srculence7 » 26 Jul 2016, 22:38

I kad mi neko kaže da voli grmljavinu... :sok
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Grom ubio dve devojčice

Post by Nole » 26 Jul 2016, 22:41

Užas...da li je moguće da zbog mobilnpg ih je udario grom?
Jadne devojčice taman su počele živeti.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Grom ubio dve devojčice

Post by Podrinjac » 26 Jul 2016, 22:41

Nisu klanjale pa ih allah kazni. Mobitel to nema veze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Grom ubio dve devojčice

Post by Krokodil Behko » 26 Jul 2016, 22:42

Tužno. Dvije lijepe curice, koje još nisu ni započele život.
srculence7 wrote:I kad mi neko kaže da voli grmljavinu... :sok
Zar ima i takvih, da vole grmljavinu? :sok
Nije ni čudo što je svijet pun ludaka.
online

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests